صادرات بیش از ۴۲ هزار تن کالا از گمرک بیله سوار

فرماندار بیله‌سوار گفت: ۴۲ هزارو ۳۰۰ تن کالا در ۹ ماهه امسال از گمرک این شهرستان صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آرام حلیم روز دوشنبه در جلسه بررسی مشکلات صادرات گمرک بیله‌سوار افزود: این مقدار کالا به کشورهای همسایه صادر شده و محصولات کشاورزی از جمله سیب‌زمینی از اصلی ترین کالاهای صادراتی است.
وی اظهار کرد: ارزش کالاهای صادراتی ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده و با توجه به نیاز کشورهای منطقه به محصولات کشاورزی دانش بنیان ظرفیت گمرک بیله‌سوار برای صادرات چنین محصولاتی بسیار بالاست.
وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به ارزش افزوده بیشتر باید توجه خاصی به صنایع تبدیلی شود، بیان کرد: عمده محصولات صادراتی از گمرک بیله‌سوار سیب‌زمینی، مصنوعات پلاستیکی، مصالح ساختمانی، تره‌بار و سبزیجات، هندوانه، مصنوعات فلزی، نخ و انواع آن و همچنین شکلات و خشکبار است.
حلیم با بیان اینکه گمرک بیله‌سوار جزو گمرکات شاخص کشور در بحث صادرات چمدانی است، گفت: همچنین در ۹ ماهه امسال ۱۰ هزار و ۲۰۰ تن کالا به ارزش ۲۳ میلیون دلار به صورت چمدانی از گمرک بیله‌سوار به خارج از کشور صادر شده است.
فرماندار بیله سوار با اشاره به کاهش واردات از گمرک بیله‌سوار در سالجاری افزود: در ۹ ماهه امسال واردات کالا از گمرک بیله‌سوار ۳۵۰ هزار دلار بوده است که این مقدار از لحاظ وزنی و ارزش ریالی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
وی اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال بیش از ۷۳۶ هزار نفر از گمرک و پایانه مرزی بیله سوار تردد کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.
وی از فعالیت ۵۰ شرکت بازرگانی در حوزه صادرات در گمرک بیله‌سوار خبر داد.
بیله سوار در ۱۶۵ کیلو متری شمال اردبیل و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید