صدای توسعه از شهرک های صنعتی مغان نمی آید

Image result for ‫شهرک صنعتی شهرستان گرمی‬‎

آزادلو : شهرک های صنعتی گرمی و بیله سوار از جمله مناطق صنعتی مهم شمال استان اردبیل است که با هدف ایجاد اشتغال راه‌اندازی شد، اما متاسفانه پس از گذشت هشت سال به دلیل بی توجهی ها در بحران تعطیلی به سر می برد و بیشتر واحد های آن به حالت راکد درآمده است. شهرک های صنعتی با هدف حمایت ازتولید بنا شده اند اما با نوسانات ارزی و نبود ثبات قیمت در بازار دچار رکود شدند، تا جاییکه بسیاری از واحدهای صنعتی و غیر صنعتی دشت مغان راهی به جز تعطیلی ندارند.
شمال استان اردبیل با وجود مشکلات عدیده ای که با آن مواجه است، در زمینه وجود تولیدی های کوچک و بزرگ در جایگاه مناسبی نسبت به شهرهای هم طراز خود قرار دارد. اما بی توجهی به این تولیدی ها و غفلت از سرمایه گذاران بخش خصوصی باعث شده است که اکنون طبق اطلاعات ارایه شده ازسوی فرمانداری گرمی مغان، ۷۷ طرح راکد و نیمه فعال در این شهرستان وجود داشته باشد.
با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و نبود تعهد دولت بر اجرای بسته های حمایتی از صنایع کوچک و بزرگ و واحدهای تولیدی شهرک های صنعتی را بیشتر از گذشته در ورطه تعطیلی قرار داد. با گذشت فعالیت دولت یازدهم و شروع دولت دوازدهم همچنان بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی تعطیل هستند و سرمایه گذاران تمایلی برای ادامه فعالیت ندارند، سخت شدن هر روزه شرایط روزنه امید را هم بسته است.

کمبود نقدینگی مشکل سرمایه گذاران
فرماندار گرمی مغان گفت: در بازدیدی که از شهرک صنعتی گرمی داشتیم مشکلات عدیده سرمایه گذاران تولیدی های مختلف کمبود نقدینگی بود که باید برای آن راه علاجی یافت.
«ابراهیم امامی» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: کاهش ارزش پول و نبود بازار مناسب فروش کالاهای تولیدی ادامه فعالیت این واحدهای صنعتی را با مشمل روبرو کرد و تا کنون نتوانسته ایم کمکی به رونق مجدد این واحدهای صنعتی داشته باشیم.
وی افزود: با توجه شراط موجود لازم بانک های عامل در تعامل با سرمایه گذاران همت بیشتری داشته باشند تا در به فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید ملی ررو به جلو حرکت داشته باشیم.
امامی به ظرفیت های عظیم شهرستان گرمی جهت سرمایه گذاری در بخش های مختلف اشاره کرد و افزود: سرمایه گذاران و صنعتگران در این منطقه در صورت سرمایه گذاری به لحاظ خاک مرغوب، نزدیکی به گمرک و نزدیک بودن به کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز از موقعیت های خاصی بهره مند خواهند شد.
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: خوشبختانه با تازگی با برنامه ریزی هایی که دولت انجام داده است، گام های ویژه ای برای احیای طرح های راکد در نظر گرفته شده است که باید سرمایه گذاران منطقه نیز از این موقعیت ها به نحو احسن استفاده کنند.

واگذاری زیرساخت ۱۵ هکتاری به متقاضیان
مدیر عامل شرکت های صنعتی گرمی گفت: زیر ساخت ۱۵ هکتار از زمین های شهرک صنعتی گرمی آماده سازی شده است و آماده اعطاء به متقاضیان سرمایه گذاری در حوزه صنعت است.
«حسین عبادی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: زمین های شهرک صنعتی گرمی با ۵ درصد تخفیف و با فرصت ۶ ماهه برای باز پرداخت اقساط آماده واگذاری و اجرای طرح های صنعتی است و مسیر برای حضور سرمایه گذاران هموار است.
وی با بیان اینکه شهرک های صنعتی گرمی زیرساخت های برق، آب و گاز جهت سرمایه گذاری را دارا است، افزود: شهرستان گرمی شامل دو شهرک صنعتی دولتی واقع در روستای شکراب و شهرک صنعتی ولیعصر(عج) و یک شهرک صنعتی خصوصی شیرآلات قهرمان است.
مدیرعامل شهرک های صنعتی گرمی در رابطه با شهرک صنعتی خصوصی قهرمان گفت: اردیبهشت ماه سال ۹۴ به جهت تسریع در تأمین زیرساخت های آب ، برق ، گاز و راه دسترسی کارخانه عظیم شیرآلات قهرمان مجوز شهرک صنعتی خصوصی به این مجموعه داده شد تا دستگاه های اجرائی موظف به تأمین زیرساخت های اساسی این شهرک باشند.
عبادی سرمایه گذاری و فعالیت صنعتگران خارج از شهرک صنعتی غیر قانونی دانست و گفت: این شرکت در قبال این سرمایه گذاران هیچ تعهدی ندارد و همه مشوق های در نظر گرفته شده تنها در محدوده شهرک صنعتی قابل واگذاری است.

ظرفیت های بی نظیر بیله سوار برای سرمایه گذاری
یکی دیگر از شهرهای مهم دشت مغان که می تواند در زمینه تولیدات صنعتی پیشرفت کند، شهرستان بیله سوار است. وجود گمرک بین المللی در این منطقه زمینه صادرات و وارد محصولات مختلف را فراهم می کند و از این رو هست که دولت باید برنامه های ویژه ای برای این منطقه پی ریزی کند.
معاون فرمانداری بیله ‌سوار گفت: تامین زیرساخت‌ های لازم موجب توسعه و اشتغال ‌زایی پایدار در شهرک صنعتی این شهرستان شده و ظرفیت‌های بسیاری برای رونق و شکوفایی در این شهرستان را نمایان می سازد.
« کریم خسروی» در نشست با مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل اظهار کرد: در سال گذشته اقدامات خوبی در جلسات اقتصاد مقاومتی در راستای تسهیل و روان ‌سازی کارگاه ‌ها و همچنین شناسایی واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد انجام شد و امسال نیز این رویکرد با محوریت تولید و اشتغال در شهرستان انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه شهرستان بیله سوار از ظرفیت ‌های بالایی در راه ‌اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی برخوردار است، افزود: برخلاف آنچه که برخی از افراد عنوان می‌ کنند شهرستان بیله سوار در بن بست است، اصلا صحیح نبوده بلکه این شهرستان یک شهرستان پویا و جاری است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل نیز در این دیدار گفت: توسعه صنایع دستی در شهرک‌های صنعتی شهرستان بیله سوار در دستور کار است و از حضور و استقرار فعالان صنایع دستی در شهرک و نواحی صنعتی شهرستان حمایت می ‌شود.
«علی نظری شیخ احمد» افزود: امسال طبق برنامه‌ ریزی صورت گرفته توسعه فضای شهرک‌های صنعتی در بیله سوار با همکاری فرماندارشهرستان و دستگاه‌های اجرایی شهرستان در دستور کار است .
وی با بیان اینکه پیش بینی می شود شهرک‌های صنعتی بیله سوار به ۵۰هکتار توسعه یابد، تصریح کرد: هم اکنون ۱۰هکتار از مساحت شهرستان در اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی است و روند مطالعه و بررسی جهت توسعه شهرک‌های صنعتی در شهرستان بیله سوار تدوین شده است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید