طبیعت دمولی؛ میزبانی مناسب برای گردشگران

http://uupload.ir/files/eq6z_rostaye_demoli.jpg

آزادلو : روستاهای هدف گردشگری در استان اردبیل آنقدر دیدنی هستند که بتوانند رقیبی مهم برای جلب مسافران در ایام مختلف سال در کنار آثار چندهزار ساله تاریخی این استان قلمداد شوند. مشکلات و مسائل نواحی روستایی شهرستان های مغان با توجه به تعداد بالای روستاهای تابعه، بسیار بوده و هر روستا مسائل و مشکلات خاص خود را دارد.
روستای دمولی واقع در ۲۵ کیلومتری بخش انگوت با وجود طبیعت بکر خدادادی با مشکلات عدیده ای از جمله عدم وجود راه های روستایی مناسب، کمبود و یا نبود امکانات ابتدایی، کمبود آب آشامیدنی مناسب دست و پنجه نرم می کنند.
دمولوی مغان که در سال های نه چندان دور با جمعیت بیش از ۷۰ خانواری برخوردار بود، اکنون با کمتر از ۳۰ خانوار در گوشه ای از این خاک پهناور با نبود امکانات کافی در عمده جوانب توسعه روستایی مواجه است. روستای هدف گردشگری با مردمی خونگرم که مهمان نوازی شان زبانزد خاص و عام است و دارای اقلیمی به شدت متفاوت از سایر نقاط استان اردبیل است.
نواحی روستایی شمال استان اردبیل در مجموع با مسائل و مشکلاتی مواجه اند که توجه به آنها علاوه بر اینکه ضرورت برنامه ریزی توسعه روستایی را ایجاب می کند، بلکه باید در برنامه ریزی منطقه ای، محلی و برنامه ریزی نا متمرکز نیز دیده شود تا شاید بتوان اولویت های موجود در هر منطقه به طور دقیق مشخص کرد.

روستایی زیبا در دل دشت مغان
شاید تا پیش از این کمتر کسی از مردم دشت مغان از وجود روستای زیبای دمولی مطلع بود، اما این روزها با توجه به طبیعت بکر و خدادادی، مردم منطقه در ایام تعطیل بیشتر برای تفریح و سیاحت به این منطقه می روند. روستایی واقع در مرز بین استان اردبیل و آذربایجان شرقی که بیش از یک ساعت با مرکز شهرستان مغان فاصله دارد.
یکی از اهالی روستای دمولی در گفتگو با همشهری از مشکلات فراروی اهالی روستا می گوید. «نادر بهاری» با بیان اینکه انتظار روزانه مردم برای تانکرهای آب غیرقابل توصیف است، اظهار کرد: آب شرب و راه ارتباطی دو مشکل اساسی اهالی روستای دمولی است.
وی به وضعیت غیراستاندارد راه های روستایی شهرستان گرمی مغان اشاره کرد و گفت: با وجود طبیعت بکر و خدادادی روستاهای دشت مغان، راه های روستایی به شدت باریک، خاکی و غیر استاندارد است که سفر را برای مردم ناامن ساخته است.
وی با بیان اینکه هر چند می بایست از مسئولان امر به دلیل مقاوم سازی منازل روستا تشکر کرد، تصریح کرد: در زمستان و با وجود بارندگی های فراوان راه روستای دمولو به باتلاق تبدیل شده و همواره در این روستا خودروهای اسیر در دل گل و خاک دیده می شود.

آینده ای مبهم در انتظار دمولی
رئیس شورای اسلامی شهرستان مغان گفت: بیشتر روستانشینان به دلیل نبود امکانات، بیکاری در روستاها، عوامل فرهنگی و فقر عطای ماندن در روستا را به لقایش بخشیده و راهی شهرها شده اند که با توجه به وضعیت موجود دمولی، آینده ای نه چندان مناسب در انتظار این روستا نیز است.
«ناصر شاهی» در گفتگو با همشهری تصریح کرد: سیاست دولت در خصوص احداث کارخانه های بزرگ و پررونق در حاشیه شهرها طی سال های گذشته باعث شده که عمده کارگاه ها و مشاغل صنعتی در این نواحی متمرکز شوند و این امر سبب می شود تا بیشتر روستاها از نعمت وجود کارگاه های صنعتی کوچک بی بهره باشند.
وی با بیان اینکه با توجه به مهاجرت قشر جوان در آینده ای نه چندان دور شاهد روستای خالی از سکنه خواهیم بود، اظهار کرد: افزایش هزینه های اقتصادی، تغییر سبک زندگی، درآمد پائین حاصل از کشاورزی و دامداری، تحت حمایت قرار نگرفتن مشاغل روستایی از سوی مسئولان، کمبود امکانات و فقدان امکان کار و اشتغال در روستاها، باعث شده است تا جوانان روستاهای انگوت و به تبع آن روستای دمولی برای کسب درآمد و گذراندن امور زندگی به فکر مهاجرت به کلانشهرها باشند.
شاهی نبود بانک در روستاهای پرجمعیت، راه های مناسب روستایی، پمپ بنزین، امکانات کشاورزی چون سم و ادوات کشاورزی را از جمله مشکلات روستائیان دورافتاده انگوت برشمرد و گفت: نبود زیر ساخت های فرهنگی مانند مهد های قرآنی و کانون های اسلامی از دیگر مشکلاتی است که مردم روستای دمولو و روستاهای اطراف با آنها دست و پنجه نرم می کنند.

قابلیت منحصر به فرد گردشگری
بخشدار انگوت دمولی را نماد زیبایی دشت مغان دانست و گفت: روستای دمولی واقع در مرز استان اردبیل و آذربایجان شرقی قابلیت ویژه ای برای توسعه صنعت گردشگری دارد.
«جهانبخش فیروزی» در گفتگو با همشهری با بیان اینکه خوشبختانه همه منازل روستا مقاوم سازی شده است، اظهار کرد: آبشار دمولی، کوه های اوغلان داغی و باغات اطراف روستا از جمله نقاط دیدنی این روستا است.
این مقام مسئول با بیان اینکه نبود راه های روستایی مناسب، مشکلات عدیده ای را برای ساکنان دمولی به وجود آورده است، گفت: در گذشته خاکی بودن راه این روستا به خصوص در فصول بارندگی سال، شرایط را برای تردد عموم مردم و ساکنان بسیار سخت می کرد که خوشبختانه در سال ۱۳۹۲ با همکاری اهالی، جاده روستا شن ریزی و تسطیح شد.
فیروزی به قابلیت های ویژه گردشگری این منطقه اشاره کرد و گفت: در صورت توجه دولت و اختصاص بودجه ویژه از سوی سازمان میراث فراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می توان این منطقه را به روستای نمونه گردشگری استان تبدیل کرد.
وی با بیان این موضوع که اکثر روستاهای انگوت در ماه های گرم از خشکسالی رنج می برند، گفت: به همین دلیل بسیاری از روستاهای شهرستان از لحاظ سکونت و ایجاد شرایط مطلوب زندگی دچارمشکلات عدیده ای شده و از منطقه مهاجرت کرده اند.
بخشدار انگوت با بیان اینکه بیشتر روستاهای شهرستان به دلیل مواجهه با خشکسالی های پی در پی، دچار مشکلات و مصائب بسیاری برای گذران زندگی خود شده اند، بیان کرد: اصلی ترین مشکل روستانشینان آب شرب و فقدان کار و درآمد است، لیکن این موارد باعث شده است که بسیاری از روستاها با پدیده مهاجرت روبرو باشند. همچنین اهالی دمولی از نعمت گاز و آب شرب محروم بوده و با کمبود شدید آب بهداشتی مواجه اند.

* علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۴ نظر

 1. صابرارانگوت گفت:

  ازنگاه واقعی برادران بزگوار آقایان شاهی وقاسمیان به منطقه انگوت ازصمیم قلب تشگر مینمائیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. علی نژاد گفت:

  با تشکر از آقای قاسمیان که با یک گزارش خوب به مشکلات بهشت گمشده شهرستان گرمی پرداخته است .کوه دیمولو شامل دو قلعه با نام های اوغلان قالاسی و قئز قالاسی می باشد و نام آبشار چالاچوخور یکی از زیباترین آبشارهای استان می باشد. در ضمن هر ساله کوههای دیمولووآنزیر و رود دره یورد و آبشار چالاچوخر و مجسمه های سنگی گلین بولاغی و داش زیوه در کنار زیباییهای بی بدیلش میزبان گردشگران متعددو گروههای مختلف کوهنوردی از شهرهای تبریز،اردبیل مشکین شهر پارسآباد،بیله سوار ،اردبیل و گرمی می باشد مخصوصا برنامه صعود مشترک استانی به میزبانی هیئت کوهنوردی پارساباد و با شرکت گروههای متعدد کوهنوردی و با شرکت تعداد زیادی از کوهنوردان استان هر سال در خردادماه برگزار می شود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. انگوت گفت:

  نام ان کوخ اوغلان قاللاسی وقیز قالاسی می باشد اقی بخشدار

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید