گزارشی از حاشیه حضور رئیس جمهور در آذربایجان شرقی

آزادلو : بلاخره بعد از سفر رییس جمهور و کاروانش دولت یازدهم به ۱۶ استان کشور، نوبت به سر ایران رسید و امروز دولت روحانی وارد آذربایجان شرقی شد و مردم همیشه در صحنه حاضر آذربایجان به استقبال از رییس جمهور رفتند.

بعد از ماه ها انتظار، بلاخره دولت یازدهم برای نخستین بار به “سر ایران” سفر کرد و آذربایجان شرقی به عنوان هفدهمین استان کشور به عنوان مقصد سفر هیئت دولت از سوی دولت تدبیر و امید انتخاب شد و امروز مردم آذربایجان با شور و ذوق فراوان به استقبال رییس جمهور رفتند.

دیدار مردمی در خیابان باغشمال تبریز، در ورزشگاه تختی در نظر گرفته شده بود و مردم از پیر، جوان، زن و مرد و کودک از صبح ساعت ۸:۳۰ دقیقه در خیابان ها به سمت ورزشگاه تختی راه افتادند.

پیرزنی که باتمام قوا در راه نامه رسانی به رییس جمهور له شد

محور تردد در اطراف خیابان باغشمال مسدود شده بود و به اجبار مردم چند کیلومتر راه را از ۱۷ شهریور به سمت ورزشگاه با پای پیاده راهی شدند و در این بین توجهم را افراد مسن و کودکان به خود جذب کرده بود، با پیرزنی که در دستش نامه ای را محکم گرفته بود همسفر شدم.

در بین راه از پیرزن که دیگر توان راه رفتن را نداشت علت حضورش را پرسیدم، پیرزن که به نفس نفس افتاده بود، گفت: من برای سخنرانی رییس جمهور نمی روم که، می خواهم نامه ام را به دستش برسانم، مشکلاتم را دادم نوشتند حالا می خواهم خودم را به رییس جمهور برسانم و نامه ام را شخصا به وی بدهم.

با خود گفتم که همه این مردم در دستشان نامه دارند، مگر می شود نامه را به رییس جمهور برسانید..

هر لحظه که به باغشمال نزدیک تر می شدیم، جمعیت زیاد تر می شد و هرزگاهی شعارهایی در حمایت از دولت یازدهم به گوش می رسید، دانش آموزان پرچم به دست شعار می دادند.

نیروهایی از هلال احمر هم در خیابان مشاهده میشد، ساعت ۹:۳۰ بود و از قبل مقرر شده بود که رییس جمهور در این ساعت سخنرانی کند اما خبری از رییس جمهور نبود.

به ورزشگاه تختی رسیدیم، تجمع عظیمی خیابان را فراگرفته بود، قسمت خواهران که غوغا بود و پیرزن نامه به دست دستم را گرفت که بتواند با کمک من وارد ورزشگاه شود که در این بین به دلیل تجمع جمعیت و فشار زیاد، پیرزن دست مرا ول کرد و در بین جمعیت ناپدید شد، نگران پیرزن شدم تا اینکه دیدم روی خیابان افتاده است و ناله می کند..دستش را گرفتم و بلندش کردم به سختی وارد ورزشگاه شدیم..

موجی عظیمی از جمعیت سکوهای ورزشگاه را اشغال کرده بود، جمعیت بی وقفه شعار ” آذربایجان اویاخدی، تراختورا دایاخدی” را می دادند..انگار که هدف اصلیشان از دیدار با رییس جمهور حمایت از تیم محبوبشان تراکتورسازی بود.

بلاخره ساعت ده و با تاخیری نیم ساعته رییس جمهور وارد ورزشگاه شد، و بعد از سخنرانی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و استاندار، به ایراد سخنرانی پرداخت.

روحانی سخنانش را با جملات شیرین آذری آغاز کرد..” یاشاسین آذربایجان”

وی خاطرنشان کرد: مردم قهرمان و بزرگ آذربایجان، مردم شریف و فهیم تبریز و آذربایجان قهرمان “سلام اولسون شوکتیزه ائلیزه”، سلام بر مردم بزرگ، سلام بر زن و مرد، سلام بر جوانان و ورزش دوستان آذربایجانی.

تراکتور متعلق به ایران است

در حالی که استقبال کنندگان شعار ” آذربایجان اویاخدی، تراختورا دایاخدی” را سر می دادند، رییس جمهور گفت: دیگر تراکتور فقط تعلق به شما مردم آذربایجان ندارد بلکه متعلق به ایران است؛ تراکتور تیمی است که آرزوی قهرمانی آن را در مسابقات آسیایی خواهیم داشت.

هیچکس نمی تواند با احساسات مردم آذربایجان بازی کند

وی افزود: هیچکس نمی تواند با احساسات مردم بزرگ ایران، آن هم مردم قهرمان اذربایجان و تبریز بزرگ بازی کند و اگر کسی در این حادثه مقصر باشد تردید نکند که دولت با تمام توان خود در مقابل این موضوع ایستادگی خواهد کرد.

روحانی همچنین خطاب به ملت آذربایجان اظهار کرد: مردم بزرگ آذربایجان اسطوره ی ادبیات، علم، سیاست و شجاعت هستند؛ آذربایجان و تبریز قهرمان سازند و مشروطه را در ایران رقم زدند و اگر قهرمانی و ایستادگی مردم در ۲۹ بهمن سال ۵۶ نبود، انقلاب به پیروزی نمی رسید.

در دست هر استقبال کننده ای پرچم ایران، پرچم بنفش دولت روحانی، عکس امام خمینی (ه)، رهبر انقلاب اسلامی و روحانی بود و دانش آموزان مدرسه نیز شعار ” آذربایجان وار اولسون، ایستمیرن کور اولسون” را سر می دادند.

یکی از حضار در ورزشگاه در گفتگو با آناج خطاب به رییس جمهور گفت: آقای روحانی، زحمت کشیدید به آذربایجان شرقی تشریف آورده اید، اما لطفا حق ۳۵ میلیون آذربایجانی را که در بازی تراکتور سازی با نفت تهران ضایع شد بگیرید.

یکی از دانش آموزان از رییس جمهور درخواست کاهش هزینه های تحصیلی برخی مدارس دولتی را تقاضا کرد.

آقای روحانی امید ما را به نا امیدی تبدیل نکنید

پیرمردی تبریزی نیز در گفتگو با آناج اظهار کرد: از آقای روحانی می خواهیم که مشکلات اقتصادی کشور را بعد از دو سال حل کنند و ما به این دولت امیدواریم و لطفا امید ما را به نا امیدی تبدیل نکنید.

تلاش کودک نابینا برای دیدار با رییس جمهور بی نتیجه ماند

در بین جمعیت چشمم به کودک ۵ ساله نابینایی افتاد که می خواست رییس جمهور را از نزدیک ببیند و خوش آمدگویی بگوید و برای روحانی شعر بخواند که متاسفانه تلاش این کودک نابینا بی نتیجه ماند.

رفتگران دلخور از دست مردم

بعد از تمام شدن سخنرانی جناب روحانی، از ورزشگاه خارج شدیم و به همراه عکاس آناج به دنبال سوژه هایی برای مصاحبه رفتیم، جوانان حرف دلشان داوری عالانه رییس جمهور برای بازی تراکتورسازی و اشتغال زایی بود، و اما رفتگران زحمت کش شهرداری که از دست مردم ناراحت بودند در گفتگو با آناج اظهار کردند: از ۵ صبح در خیابان ها در حالت آماده باش هستیم و اکنون که دیگر مراسم دیدار مردم با روحانی تمام شده است، تمام خیابان ها و معابر پر از آشغال، عکس و غیره شده نمی دانیم چرا مردمی که با عکس روحانی به پیشواز وی آمده بودند، در نهایت این عکس ها را به خیابان ها ریختند و رفتند و دستاورد این دیدار برای ما جمع کردن آشغال از خیابان شد.

به گفته خود برخی شهروندان طنزپرداز که دستاورد این دیدار را پرچمدار شدن برخی از مردم می دانستند، شغل موقت نامه نویسی برخی از شهروندان خوش قلم نیز از دستاورد های این دیدار رییس جمهور با مردم بود که هر کدام برای بیان مشکلاتش نامه ای را سفارش می دادند.

در راه بازگشت از مراسم، توجهمان را مسعود پزشکیان، نماینده مردمی آذربایجان شرقی به خود جلب کرد که در گوشه ای از خیابان مشغول سخنرانی با مردم بود و شماره موبایلش را به مردم میداد.

پزشکیان که به استقبال از رییس جمهور آمده بود، در گفتگو با آناج در خصوص مطالبه هایی از رییس اظهار کرد: قبل از سفر رییس جمهور درخواست ها تنظیم شده است و رییس جمهور هم برای دیدار و هم برای اعلام آنها به استان ما آمده است، مساله ی دریاچه ی ارومیه، راه آهن تبریز میانه تهران، آب تبریز، موضوع تراکتور از جمله مطالبات و خواسته هاست.

وی افزود: البته در رابطه با موضوع تراکتور جلسه ای هم در هیئت دولت و هم در شورای امنیت برگزار شد و حتی وزیر ورزش نیز جهت بررسی امر به استان آمدند، چنین مقرر شده که ۵۰ میلیارد تومان به بزرگراه تبریز سهند اختصاص داده شود و اتوبان تبریز – بازرگان نیز ایجاد شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا وعده های رییس جمهور امیدوار کننده است؟، تصریح کرد:بله، به این موضوعات بودجه اختصاص داده اند. مثلا هفت یا هشتصد میلیارد تومان به احیای دریاچه اختصاص داده اند و مقدمات کار نیز شروع شده است؛ برای ایجاد راه آهن نیز قول داده اند که ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود که اگر تحقق یابد به سرعت کار به انجام می رسد. در واقع همه ی این مطالبات مصوب شده و به اجرا خواهد رسید.

نگاهی که دولت به حوزه سلامت دارد، قابل قدردانی است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عملکرد دولت طی این دو سال اخیر رضایت بخش بود؟، اعلام کرد: عملکرد دولت در رابطه با مسائل سیاست خارجی خوب است و جوی که در کشورهای خارجی نسبت به ایران وجود داشت شکسته شده است؛ به حوزه و بهداشت و درمان نیز هر سال ۱۰ هزار میلیارد تومان پول تزریق می شود و حتی یک نفر را نمی توانید پیدا کنید که به دلیل عدم پرداخت پول بستری اش نکنند. درواقع نگاهی که دولت به حوزه سلامت دارد، قابل قدردانی است.

همچنین کامران رحمتی، شهردار شهرستان ورزقان نیز در گفتگو با آناج اعلام کرد: امروز رئیس جمهور در استان ما میهمان هستند و ما نیز همراه با دیگر مردم در مراسم استقبال از ایشان حاضر شده ایم.

حق پایمال شده ی مردم آذربایجان را جبران کنید

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مطالبه شما از روحانی چیست؟، گفت:اولین درخواست من به عنوان یک شهروند،رسیدگی به حادثه ی تلخی است که چند روز قبل برای تیم تراکتور سازی اتفاق افتاد. می خواهیم حق پایمال شده ی مردم آذربایجان به آن ها بازگردانده شود.

رحمتی افزود: به عنوان شهردار ورزقان نیز باید بگویم در سال ۹۱ در اثر زلزله ۸۰ درصد شهرستان ما تخریب شد و دولت نسبت به ساماندهی به مردم زلزله زده و خرابی های به بار آمده اقدام کردند که باید هم این کار را می کردند اما آن زمان شهرداری بر اساس توافقی که با بنیاد مسکن و شهرسازی داشت، پروانه های ساختمانی را به صورت رایگان صادر می کرد.

رئیس جمهور بودجه ای از اعتبارات بحران کشور برای بازسازی ورزقان اختصاص دهد

وی ادامه داد: همان طور که می دانید درآمد مستقل شهرداری شهرهای کوچک مثل ورزقان از محل پروانه های ساختمانی است. لذا ورزقان به عنوان شهری که آسیب دیده است و درآمد شهرداری نیز نزدیک به صفر است و تا حدی نیست که بتواند ویرانی های زیرساخت ها و غیره را بازسازی کند. بنابراین از هیئت دولت و رئیس جمهور درخواست داریم مبلغی که باید بابت پروانه های ساختمانی پرداخت می شد، پرداخت شود و بودجه ای از محل اعتبارات بحران کشور و یا منابع دیگر جهت بازسازی ورزقان بخصوص بخش های زلزله زده اختصاص یابد.

شهردار ورزقان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صحبت های رئیس جمهور امیدوار کننده بود؟، اظهار کرد:بله؛ دولت، دولت تدبیر و امید است و انشاءالله صحبت های رئیس جمهور همانند نام و شعار دولت امید دهنده باشد.

وی در خصوص عملکرد دولت یازدهم در دو سال اخیر گفت: عملکرد دولت نسبت به منابع، محدودیت ها و فشارهای موجود خیلی خوب است اما برای ارزیابی عملکرد آن باید به چند موضوع عمومی مطرح در جامعه بپردازیم که یکی از این موضوعات مذاکرات هسته ای است که در آن باید از حق ملت ایران و خون شهدا پاسداری کنند؛ البته تا به حال خوب پیش رفته اند اما این کافی نیست و امیدواریم آنچه مورد نظر رهبر است تامین شود. در رابطه با مسائل داخلی نیز اصلی ترین موضوع ما اقتصاد است که در این زمینه نرخ تورم ثابت مانده و افزایش نیافته است که قابل تحسین است. امیدواریم در عرصه ی فرهنگی بخصوص ایجاد فا برای فعالیت جوانان موفق تر عمل کند.

به نقل از آناج

نظر شما چیست؟

۸ نظر

 1. ممد گفت:

  سلام بر بهروز عزیز
  بهروز قارداش خیلی وقته نیستی ؟؟ کجایی؟؟

  خدمتتان عرض کنم که بر خلاف نظرشما من نه با مغان و نه با آذربایجان و نه با تهران و اصفهان و شیراز و نه با روسیه و چین و نه با آمریکا و کشورهای اروپایی کوچکترین مشکلی ندارم

  انسان اشرف مخلوقات است و قابل احترام ، که فرقی نمی کند این انسان در تهران باشد یا تبریز یا مغان و یا واشنگتن و پکن ، مهم انسان بودن است

  اما فوتبال هم یکی از رشته های ورزشی است که ورزش دوستان بایستی از تیم محبوبشان بصورت طبیعی و معمولی حمایت کنند
  در همه جا در همه رشته های ورزشی حق کشی وجود دارد و خیلی زیاد هم اتفاق می افتد
  همچنانکه در مسابقات جهانی کشتی حق کشتی گیر ایرانی پایمال شد در المپیک هم حق کشی وجود دارد
  وقتی نظر داور اصل باشد خب همین اتفاقات هم طبیعیه

  اما حرف من این است هدف از ورزش چیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  آیا هدف از ورزش داشتن تعصب کورکورانه و درنتیجه اعصاب خوردی و خشونت و بداخلاقی است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  متاسفانه هدف را گم کرده ایم و دنبال حاشیه ها هستیم

  اگر بصورت عمدی باعث باخت تیمی شده اند مسولان پی گیری کنند
  لازم نیست افکار همه مردم پریشان باشد
  مردم مشکلات فراوانی دارند انصاف نیست بخاطر فوتبال هم ناراحت باشند
  الان فصل امتحانات است واقعا دور انصاف است که عده ای با جو سازی باعث شده اند تعداد کثیری از دانش اموزان و دانشجویان بخاطر فوتبال نگران و ناراحت هستند

  خلاصه بگم
  حرف من این است فوتبال تنها یک رشته ورزشی است نه وسیله ای برای رسیدن به اهداف خاص!!!!!!!!!!!!!!!
  متاسفانه گروهی با اهداف خاص و با پوشش فوتبال مشغول هستند

  اما اینکه می فرمایید تعصب خوب است . نخیر تعصب خوب نیست
  ما باید در هر کاری عاقلانه رفتار کنیم نه از روی تعصب .
  تعصب بیجا در هر زمینه ای باعث تعطیلی عقل میشود

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • behrooz گفت:

   سلام
   چون تو این روزا مطلب خاصی نیس منم کامنت نمیزارم.
   ممد تعصب خوبه ولی زیادش نه اون یه ذره تعصب رو باید داشته باشی.
   منم حرفتو قبول دارم تعصب بیجا باعث میشه که ادم نتونه تصمیم درستی رو بگیره.
   بالاخره باید برای تیم محبوب و زبان مادریمون و خیلی چیزای دیگه ای داریم تعصب داشته باشیم.
   همون طور که بقیه دارن.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ramin گفت:

  خبراز تبریز : موافقت دولت از احداث راه اهن تبریز جلفا مغان یا تبریز کلیبر مغان . ترکان از مطالعه قرار گرفتن این طرح خبر داد.
  بنظر میرسد راه اهن تبریز مغان زودتر از اردبیل به مغان عملیاتی بشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ممد گفت:

  متاسفانه گروهی دنبال اغراض سیاسی خود هستند و با جوسازی حادثه فوتبال ، آن را به مطالبه اصلی مردم تبدیل کرده اند در حالیکه مردم مشکلات فراوانی دارند و متاسفانه عده ای از مردم محروم هم بی خبر از پشت صحنه و اغراض آتش بیاران ماجرا ، ابزار دست آنها شده اند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • شهرکلی گفت:

   قردش بوردا منظور فوتبال دییر بوردا ایسته نیر بیلله نه کی نیه بو قدر مملکتده تبعیض وار
   ایصفهان کویرین اورتاسیندا هر نه ایسته سن وار آمما بوردا هچ زاد یوخدی
   سن تکینلردی کی بوجور سوزلردن اونلارا حق یارادی
   فیکیرلش دانیش

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • behrooz گفت:

   سلام
   ممد واقعا برات متاسفم تو نه تنها با مغان بلکه با کل اذربایجان مشکل داری تو اون بازی تراکتور به شعور امثال من وتو توهین کردن.
   خب دیدی که چند روز پیش اقای عسگری رییس دپارتمان داوری استعفا کردن در حالی که گفته بودن من شخص دیگری رو به عنوان داور بازی تراکتور_نفت انتخاب کرده بودم.
   اقای فغانی پس از اون اخراج مشکوک اندو به کمیته داوری احضار شد.
   اقای بهروان که تو شبکه خبر گفته بودن بنده تا ۱۰دقیقه اخر بازی تو استادیوم بودم درحالی که چند روز بعد تو برنامه نود گفتن من تو ۱۰دقیقه اخر تو استادیوم نبودم.
   به نظرت این یعنی چی؟؟؟؟ خب جواب مشخصه.
   چرا اقای عسگری استعفا میدن؟؟؟؟
   چرا داوری که تو بازی سپاهان_تراکتور سر تراکتور رو بریده بود برای مهمترین بازی لیگ انتخاب میکنن؟؟؟؟
   چرا حرفای اقای بهروان با هم دیگه جور در نمیاد؟؟؟؟
   چرا باید اینترنت و انتن موبایل ها قطع بشه؟؟؟؟
   اقای بهروان میگفتن انتن موبایل ها مشکل ترافیک داشت ولی مشکل قطعی نبود اگه برنامه نود رو میدیدی اقای میثاقیان گزارشگر برنامه نود تو گزارش خودشون میگفتن که موبایل انتن نمیده قطعه.
   بعد از این بازی به جز اصفهانی ها وطرفدارای سپاهان کل ایران ناراحت بودن حتی فارس ها اگه تو سایت ها باشی که حتما هستی میدونی.
   ممد به خدا یه ذره …وتعصب هم خوب چیزیه که اکثر اردبیلی ها نسبت به زبون و منطقه خودشون ندارن.
   ممد نمی دونی بدون تیم تراکتور برای مردم اذربایجان فراتر از یه تیم فوتباله.تیم تراکتور متعلق به تبریز نیست متعلق به کل اذربایجانه
   یادم رفته بود اردبیلی ها طرفدار شهرداری اردبیل هستن.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 4. ماشالله گفت:

  سفرهای استانی روشی برای اداره ممالک سنتی و عقب مانده است. در کشورهای مردم سالار که حزبها آزادانه و بر اساس قانون فعالیت می کنند نیازی به این نمایشها نیست.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. behrooz گفت:

  مردم آذربایجان دارن خون گریه میکنن(البته اوناییکه نسبت به آذربایجان و تراختور تعصب دارن)

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید