فناوری اطلاعات، پلی برای توسعه همه جانبه استان

Image result for ‫آی تی‬‎

آزادلو : توسعه و اشاعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمامی حوزه ها یکی از ضروریاتی است که در طول چند دهه اخیر مورد توجه همه کشورها بوده است. در کشور ایران نیز به واسطه وسعت جغرافیای و موقعیت ویژه همه استان های کشور به نسبت کشورهای همسایه توسعه مطلوبی در حوزه فناوری اطلاعات و تجهیزات وابسته را شاهد هستیم.
استان اردبیل نیز به واسطه شرایط خاص به لحاظ ظرفیت های گردشگری، شاورزی و قابلیت های مرزی نیازمند توسعه متوازن در حوزه فناوری اطلاعات است. توسعه به این معنا که عمده زیرساخت های موجود در بخش های مختلف دولتی ، نیمه دولتی و خصوصی به سیستم های نوین فناوری اطلاعات مجهز باشند.
همچنین تعدد روستایی این استان به نسبت وسعت در مقایسه با سایر استان ها اهمیت دست یافتن به تجهیزات مدرن و پیشرفته فناوری اطلاعات را دوچندان می کند. آمار به روز از نقاط مختلف استان به خصوص در حوزه درمان از طریق سامانه سیب که لازمه آن دست یافتن به تجهیزات مناسب در حوزه it  است، نیازمند نگاه ویژه مسئولان به این بخش مهم و اساسی است.

از سرمایه گذاری در حوزه it  حمایت می کنیم
استاندار اردبیل گفت: با توجه به ظرفیت های عظیم بخش فناوری اطلاعات، از سرمایه گذاری در حوزه it و  ìct در استان حمایت می کنیم.
«مجید خدابخش» درجلسه بررسی ظرفیت های ایجاد شهرهوشمند در اردبیل اظهار کرد: این بخش از ظرفیت عظیم ایجاد اشتغال و تولید درآمد برخوردار است که نباید مورد غفلت قرار گیرد.
وی با بیان اینکه تسهیل خدمات ارائه شده به مردم از مزایای گسترش روز افزون تکنولوژی و فناوری اطلاعات است، افزود: ایجاد زیرساخت های شهر هوشمند در استان اردبیل در همین راستا و برای ارتقای سطح تجهیز جامعه باید صورت گیرد.
وی اضافه کرد: انتظار می رود استان اردبیل هم همپای دیگر استانها باید به تکنولوژی روز مجهز و مسلط شده و از فعالان حوزه فناوری اطلاعات حمایت لازم و کافی شود تا کسب و کار در این حوزه امنیت کافی داشته باشد.
مقام عالی دولت در استان اردبیل بیان کرد: توجه به بخش فناوری اطلاعات به جذب فعالان بخش خصوصی این حوزه برای هوشمند سازی همه امور مختلف مدیریت شهری می تواند علاوه بر تسهیل خدمات عمومی، باعث اشتغال و رونق اقتصادی نیز شود.
خدابخش از سرمایه گذاری یک شرکت برای هوشمند سازی شهرستان های استان خبر داد و گفت: بخش خصوصی در ۱۰ طرح در زمینه های نظارت تصویری، پلتفرم گردشگری، پورتال گردشگری، زیرساخت فیبرنوری، کارت شهروندی، دوربین ثبت تخلف و موارد مشابه در اردبیل و سرعین زیرساخت لازم برای داشتن شهر هوشمند اقداماتی انجام می دهد.

فضا برای فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات فراهم نیست
مهندس کامپیوتر نرم افزار در این زمیه گفت: در استان اردبیل به دلیل برخی کوتاهی ها فضا برای فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات مناسب و فراهم نیست.
قاسمی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: فناوری اطلاعات نوین می تواند علاوه بر تسهیل امور مردم ساکن در روستا و شهرها، رونق اقتصادی برای جامعه هدف بالایی را ایجاد کند که متأسفانه در این استان به آن توجه لازم و کافی نشده است.
وی با بیان اینکه فارغ التحصیلان این رشته از دانشگاه ها عمدتا بیکار و یا در شغل غیر مرتبط هستند، افزود: طبق گفته استاندار اردبیل در حال حاضر یک هزار و ۴۰۰ کارشناس مهندسی کامپیوتر جویای کار در این استان وجود دارد.
وی اضافه کرد: این آمار نشان دهنده عمق وضعیت اسفناک منابع انسانی حوزه فناوری اطلاعات استان اردبیل است که اگر به صورت صحیح و مناسب از سوی بخش دولتی و یا خصوصی مدیریت نشوند، نباید انتظار توسعه در این بخش را داشته باشیم.
این کارشناس مهندسی نرم افزار گفت: در کنار توجه به نیروی انسانی، باید نسبت به تأمین نیازهای لازم و روز در حوزه فناوری اطلاعات از سوی بخش خصوصی برای تأمین تجهیزات به مدرن و بخش دولتی برای تأمین زیرساخت همچون فیبر نوری اقدامات لازم انجام گیرد.

تلاش برای توسعه فیبر نوری در مخابرات استان
مدیرعامل مخابرات استان اردبیل گفت: لازمه دست یافتن به زیر ساخت‌ های مناسب it ، توسعه فیبر نوری است که این توان در حال حاضر به شدت در استان اردبیل در حال افزایش است.
«یاور محمد حسینی» در گفت و گو با خبرنگار همشهری اظهار کرد: در طول چند سال اخیر تمامی تجهیزات و امکانات ارتباطی در حوزه ارتباطات سیار در سه سال گذشته در استان نوسازی شده است و برگشت سرمایه در  این سیستم جدید بسیار سریع اتفاق می‌افتد.
وی در رابطه با توسعه شبکه تلفن همراه در کل استان خبر داد و گفت: تمامی شهرستان‌های استان اردبیل به اینترنت نسل سوم مجهز هستند و اینترنت نسل چهارم در شهرستان‌های اردبیل، پارس آباد، مشکین‌شهر، خلخال، سرعین، گرمی، بیله سوار، نمین، نیر، کوثر، آبی‌بیگلو و اصلاندوز فعال است.
وی از  بهره مندی ۲۲۴ منطقه شهری و روستایی از اینترنت پرسرعت خبر داد و گفت: بیش از ۹۱ هزار اینترنت پرسرعت در اختیار اهالی استان قرار گرفته است که از این تعداد ۷۲ هزار و ۸۰۰ مشترک اینترنت پرسرعت فعال است.
مدیر عامل مخابرات استان اردبیل بیان کرد: تعداد مشترکین اعتباری و دائمی همراه اول در استان اردبیل بالای یک میلیون و ۲۰۰ هزار خط بوده و تا به این لحظه در سطح روستاها و شهرهای استان اردبیل ۴۳۵ هزار و ۵۳۷ خط تلفن ثابت فعال است.
طبق گفته مسئولان تاکنون بیش از ۴۷ هزار کیلومتر کیلومتر فیبر نوری در استان اجرا شده است که زمینه دست یافتن به اینترنت پایدار پرسرعت و سایر مزایای مهم شده است. از این رو انتظار می رود مسئولان استان بر توسعه فیبر نوری و سایر زیرساخت هایی که باعث پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات می شود، اهمیت دوچندانی بدهند.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. سوگند GERMANY گفت:

  با سلام
  قبل اینم یه دیدگاه دیگه داشتم اصل کارى اون بود چرا ثبتش نکردین

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. سوگند GERMANY گفت:

  آقاى قاسمیان با پیغام (خیلى تندتند دیدگاه تان را مى نویسید کمى آرام تر…) مواجه شدم
  به نظر بنده هم ( نشریه محترم آزادلو کمى آزادتر…)

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید