قدمت تاریخی مغان(گرمی) از پارس‌‌آباد فاصله زیادی دارد

33706109945409126202

آزادلو : اولین شهر مرکز شهرستان مغان، شهر گرمی بود، که تا سال ۱۳۷۰ به عنوان مرکز مغان شناخته می‌شد.

یادداشت حاضر در مورد بررسی تاریخ مغان گرمی و پارس‌آباد است، منظور از این یادداشت به خاطر اظهارات جناب آقای برومند نماینده شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار است که چند روز اخیر، گفته بودند واژه مغان باید از گرمی حذف شود.
براساس منابع و کتاب‌های تاریخی، قدمت تاریخی و اشیا و سنگ نبشته‌های باستانی کشف شده در منطقه مغان(گرمی)، این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای استان اردبیل است و تاریخ این شهر به دوره اشکانی برمی‌گردد.
منطقه گرمی از کهن‌ترین مناطق مسکونی ایران زمین به شمار می‌آید و بنای اولیه آن توسط تیره‌هایی از قوم پارت‌(اشکانی) گذاشته شده است و در ادوار بعدی نیز به همین سبب اهمیت سوق‌الجیشی خود را حفظ کرده است.
وجه تسمیه گئرمی ‏
برخی گرمی را از واژه گئرامنه به معنی چند عشیره که دارای چراگاه مشترک هستند و به رئیس آنان گئرامنی می‌گفتند، می‌دانند. تعداد دیگری اعتقاد دارند این شهر در زمان بابک خرمدین بذ یا بذین نام داشته ‌است و محل آن را بین محله قلعه باشی و روستای اله‌درق می‌دانند و قلعه دئیو قالاسی را قلعه بذ می‌دانند. برخی از مورخان معتقدند این خطه از قدیم محل زندگی چند زنتو از پارت‌ها بوده و واژه گئرمی در گویش پارت‌ها یک واژه مقدس بوده و وجود گورهای خمره‌ای را دلیل می‌آورند. مورخان و پژوهشگران دیگری معتقدند این واژه از واژه‌های سومری بوده واز دوقسمت ((گئر)) و ((می)) تشکیل شده‌است. گئر به معنی آبادی و جای مشخص یا خانه و می ‌به معنی قوانین آسمانی است پس گئرمی یعنی خانه قوانین و دستورات آسمانی. ‏
‏تاریخ گرمی
قدمت تاریخی شهرستان مغان(گرمی) چنین هزار سال هم تخمین زده می‌شود. آثار و اشیای تاریخی ارزشمند مربوط به دوره ایران باستان که از منطقه گرمی کشف شده در موزه کاشان نگهداری می‌شود. ‏تپه باستانی «آغامعلی تپه سی» سند معتبری از پیشینه تاریخی گرمی بوده که در۹ کیلو متری شهر و در نزدیکی روستای «شوکورلو» واقع است.
بویوک تپه کلاسر یا تپه بزرگ در روستای کلاسر یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی در شهر مغان(گرمی) است و از مهم‌ترین شاخصه‌های سفالی عصر آهن در این تپه می‌توان به سفال‌هایی به رنگ خاکستری و سیاه اشاره کردکه در برخی موارد با نقوش کنده تزئین شده است، همچنین نمونه دسته‌هایی که بر بالایشان دکه‌ای برجسته دارند در اشیای عصر آهن ایران دیده شده است و نیز نمونه‌هایی از آن در این محوطه به دست آمده است‌، علاوه بر بویوک تپه، سه تپه هم به نام‌های حسین آلی تپه مربوط به دوره اشکانی به شماره ثبتی ۱۹۳۹۳ مورخه ۱۲/۶/۱۳۸۶ ، تپه کلاسرعلیا«بالیشدی» مربوط به عصر آهن و دوره اشکانی به شماره ثبتی ۱۹۴۳۰ مورخه ۱۲/۶/۸۶  و تپه کلاسرسفلی دوره اشکانی، قرون اولی اسلامی به شماره ثبتی ۲۴۰۰۶  مورخه ۱۵/۱۰/۸۷  در فهرست آثار  میراث فرهنگی ثبت شده است.
همچنین نخستین پارچه بافته شده در ایران که در اصل به رنگ قرمز بوده و دارای زمینه شطرنجی با نشان صلیب شکسته یا همان گردونه خورشید یا گردونه مهر است در ایران در تپه همت روستای سالالا (در مکاتبات دولتی سلاله) از توابع شهرستان گرمی کشف شده است که در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود. ‏به تازگی سنگ قبرهای تاریخی در گورستان حفاظت شده روستای آلیله مغان(گرمی) کشف شده است که مربوط به دوره تیموری بوده و دارای نقوش هندسی دوره اسلامی است و آیاتی از قرآن کریم به خطوط نسخ عربی و کوفی بر روی آنها حکاکی شده ‌است. قدمت سنگ قبرهای شناسایی شده گورستان آلیله به ۷۵۰ سال پیش برمی‌گردد. حالت محرابی و گنبد‌وار این سنگ‌ها بیانگر این است که سنگ قبرها بر مزار افراد مذهبی و مورد احترام نصب شده‌اند. ‏شهر گرمی بیش از ۲۲۸ اثر تاریخی و باستانی دارد که به ثبت رسیده است و بر اساس تحقیقات باستان‌شناسان در قدیم‌الایام یکی از مراکز عمده استقرار اشکانیان بوده است و در روستاهای رمضانلو، دریامان و پرمهر نیز آثاری از دوره اشکانی کشف شده ‌است. تپه باستانی خرمن شیخ‌لر بخش مورال که به دوره قبل از اسلام و دوران حکومت اشکانیان برمی‌گردد، گورهای اشکانی گرمی به شکل مکعب مستطیل، تپه باستانی سلاله و شاه‌تپه‌سی که محل تاجگذاری نادر شاه افشار است از جمله آثار تاریخی گرمی به شمار می‌آید.منطقه «گرمی» از کهن ترین مناطق دشت مغان است و آثار تاریخی به دست آمده از آن نشان گر قدمت بالای این شهرستان است.
اولین شهر مرکز شهرستان مغان، شهر گرمی بود، که تا سال ۱۳۷۰ به عنوان مرکز مغان شناخته می‌شد. شهرستان مغان از سال ۱۳۷۰ به سه شهرستان مستقل گرمی‌(مغان)، پارس‌آباد و بیله‌سوار تقسیم شد.
این منطقه از شمال پارس‌آباد و بیله‌سوار از جنوب به اردبیل و مشگین‌شهر، از شرق به جمهوری آذربایجان محدود است. گرمی در دره رودخانه جین‌سو (جیعون) واقع شده ارتفاعات حسین‌داغی و کوه ایرناواش آن را احاطه کرده است. این شهرستان ارتباط شمال شهرستان گرمی (‌بیله‌سوار و پارس‌آباد‌) را با سایر شهرها و بخش‌های همجوار اردبیل و مشکین‌شهر برقرار می‌سازد. آب و هوای گرمی معتدل و نیمه مرطوب است. بیشترین درجه حرارت در تابستان به ۳۵ درجه بالای صفر و در زمستان به ۷ درجه زیرصفر می‌رسد. در شمال غرب گرمی ارتفاعات خروسلو از غرب به شرق کشیده شده است و در شرق آن ارتفاعات موران به بلندی ۱۲۰۰ متر واقع شده است.
تاریخ پارس‌آباد
پارس‌آباد یا پارساآباد یکی از شهرهای استان اردبیل در شمال غربی ایران است. نام این شهر از کلمه پارسا، که نام خانوادگی  مهندس ابراهیم پارسا مدیر عامل شرکت شیار آذربایجان که در سال ۱۳۳۰ شمسی این شهر را بنیان نهاد، برگرفته شده امّا بعدها به دلیل اشکال در تلفّظ دو حرف آن به صورت پشت سرهم یکی از الف‌ها حذف و شکل نوشتاری پارس‌آباد صورت امروزی خود را یافت.
حال باید به خدمت این عزیزان برسانیم که قدمت تاریخی ۶۳ ساله پارسا‌آباد طولانی‌تر است یا مغان گرمی که از دوره اشکانی قدمت تاریخی آن یاد می شود؟
آقای برومند حتماً یادشان رفته است که در مجلس سوم نماینده دشت مغان بوده است که این واژه مغان حتماً به گرمی هم تعلق می‌گرفته است. در ضمن پارساآباد که در سال ۱۳۳۰ توسط مهندس پارسا تاسیس شده است. چگونه واژه مغان به آن اطلاق شود؟ در مورد کوهستانی بودن شهر گرمی و این که شهر نمی‌تواند به لحاظ کوهستانی دشت شود، این سخنان آقای برومند کاملاً تناقض در گفتارشان هست. چون از لحاظ موقعیت جغرافیایی و منطقه‌ای، حداکثر زمین‌های حاصلخیز و زراعی و همچنین مسکونی، می‌تواند دشت اطلاق شود، مانند دشت خلخال، دشت اردبیل. آقای برومند در مورد کوهستانی بودن اردبیل و خلخال حتماً اطلاعاتی دارند. پس بفرمایند چون این مناطق هم کوهستانی هست نباید دشت به آنها گفته شود. جناب آقای برومند حضرتعالی از یک طرف بحث استان مغان را مطرح می‌فرمایید و از طرف دیگر هم گرمی را جدا از مغان می نامید؟ اگر گرمی مغان نباشد و مشگین‌شهر هم منطقه صعب‌العبور و کوهستانی باشد. پس روی چه حساب و کتابی استان مغان را درخواست می‌کنید با جمعیت ۲۰۰ هزارنفر؟ طبق تقسیمات کشوری و موازین استان شدن بخشنامه در وزارت کشور و مصوبه مجلس شورای اسلامی، شهرهایی می‌تواند برای استان شدن مطرح شوند که جمعیتشان یک میلیون نفر باشد. جنابعالی وقتی گرمی را حذف می‌کنید. برکدام پایه و اساس و تکیه می‌زنید تا استان مغان را تاسیس فرمایید؟ آقای برومند بنده در مورد بحث مغان از اظهارات جنابعالی در نشریات اردبیل دفاع کردم و آن هم از روی منطق و دلایل. اما اینکه می‌فرمایید گرمی مغان نیست. باید کمی مطالعه نمایید یا از مدرسان و اساتید تاریخ مشورت نمایید.
یادداشت از: محمد اصغری‌کلاسر

نظر شما چیست؟

۴۳ نظر

 1. غ ف از پارساباد گفت:

  حرفهای ملا هزیان است مغان بدونه گرمی وگرمدوز مثل جسمی که سرندارد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. best گفت:

  اونایی که دم حرف تاریخ و تمدن میزنن!!!!!!!!!
  مغان برای شما
  عاغا گرمی شد مغان اصلی
  یه نگاهی به چهره شهرتون بپدازید ببینید چهره روستایی اردبیل بهتره یا شهر مغان شما؟؟؟
  حقتونه روزه روز پسرفت کنید! تا کی میخواین به اردبیلا چیز کنین
  من طرفدار کسی نیستم ولی مطمن باشید ۲ نفر دیگه مسه برومند در مغان شما میبودنند اردبیل در پیش مغان شما چیزی نبود
  مغان امروزی رو با محصولات کشاورزی خوب و عالی میشناسند نه با کوه کوهستانهای بره بیابان گرمی
  زیاد کار نداره تو گوگل سرچ کلمه مغان رو بکنید ببینید کدوم شهر رو میاره

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. بیر ترک ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  با سلام مطلبتون خوب بود اما کامل نبود
  گرمی بخشی از مغان است نه کل مغان
  وقتی تاریخ رو بررسی میکنی در مورد گرمی هم خودش و روستاهاش و حتی اصلاندوز تثه ی نادر شاه که بخشی از پارس اباد است را به گرمی اختصاص میدهید اما وقتی تاریخ پارس اباد رو بررسی میکنید به تاریخ خود شهر میپردازید اولتان و اصلاندوز و ارس بی خیالی
  تازه اصلا میدونی تو تاریخ چگونه و از چه معیاری برای تعیین تاریخ استفاده میکنند
  یا علی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. اردبیلی ها هیچی به گرمی نمیدن روز به روزهم نابود میشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. گرامنه گفت:

  گرمی تاریخش قبل از اشکانیان است پارسا باد یا شهر ساخته مهندس پارسا کجا بود وقتی گرمی مرکز حکومتهای اشکانی بود برین نقشه ها رو با دقت بخونین .اما بگین گرمی صاحب نداره آثار تاریخی گرمی در اردبیل تبریز کرمانشاه چیکار میکنه چرا گرمی با وجود بناهای تاریخی هیچ توریستی به گرمی نمیاد چون صاحب نداره برین شیراز اصفهان بخدا یک هزارم گرمی قدمت و آثار ندارن اما صاحب دارن وسلام .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. اجیرلو گفت:

  مغان بیردیر گرمی یا پارساباد یا

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. سیا گفت:

  با سلام‌اصلا شما گرملیها چرا از اردبیلیها حمایت میکنین اگه پارساباد استان بشه به نفع شماست انقدر به اردبیل دستمال نزنین روسری را یادتانه تبریز چیکار کرد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. علم غيب گفت:

  شمیل بئی آقای نصیری هم مثل فرماندار قبلی استعفا میده چون برومند به اونم زور میگه میبینید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. شهریار گفت:

  خلاصه در ارتباط با نظر اولم اصلا دلم خنک نشد چون نتونستم جواب حرف دروغتون رو بدم کاش رو در رو با شما بودم جلوی تمام کاربران جوابی به شما می دادم با سند و مدرک که تلخی ان تا اخر عمر از یادتان نمی رفت

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. شهریار گفت:

  دوباره به برومند رای خواهیم داد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. شهریار گفت:

  اخه گرمی مثل روستا می مونه برید ببینید کجاش شبیه شهر است .اردبیلیها رمی رو انداختین وسط ولی هرچه قدر هم تلاش کنین با منطقا ازاد شدن ما مردین

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. شهریار گفت:

  این ها فقط نظرات که ازش خوششش میاد رو می ذارن در قسمت نظرات معلومه همش طرفداری از گرمی و اردبیل مظرات واقعی رو نمی ذارن

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. شهریار گفت:

  اقا با منطقه ازاد شدن پارس اباد اردبیل مرد مرد مرد حالا اردبیل نمی تونه بالا رفتن پارس اباد رو ببینه گرمی رو انداخته وسط اخه گرمی
  ضمنا این ها تحریف کردند پارس اباد اولش مال تبریز بود حدود ۲۰ سال پیش
  چون دیدند اردبیل خیلی از استان های دیگر عقب مانده است پارس اباد رو از تبریز به اردبیل ملحق کردند به خاطر تمام منابع عظیم پاری اباد که همه در جریان هستند که استان اردبیل روی پارس اباد می چرخه یعنی ۹۰درصده باز هم می گن ۹۰ درصد پیشرفت و منابع اردبیل مال پارس اباد هست.ضمنا این گرمی ها که می گن پارس اباد قدمت نداره مثل این که نمی دانند ستارخان و باقر خان اهل کجا هستند.ضمنا برید نقشه قدیمی ایران رو ببینید مغان پارس اباد بوده ضمنا پارس اباد خیلی زود تر از گرمی اباد شده.و نکته بسیار مهم که این ها تحریف کردند قبل از امدن مهندس پارسا پارس اباد بوده نه با این نام با نام مغان مثل قره داغ که نادر شاه هم اهل ایجاست

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد گفت:

   سلام داداش پس قدمت گرمی رو نمی دونی مثل اینکه.برو دقیق نقشه قدیمی رو از اینترنت بردار مغان کنارش اسم گرمی هست .اول قدمت گرمی رو بدون بعد بگو .شهر پارسا که مهندس پارسا بنا نهاده شهر پارساباد هست که هفتاد سال نیست ستار خانم قدمت نداره زیاد.اونم مال روستاست نه پارساباد .

   Thumb up 0 Thumb down 0

 14. گشتاسب گفت:

  باسلام اصلا تاریخ شما برمیگرده به زمان حضرت ادم(ع) شرم و حیا خوب چیزیه انوقت قدمت تاریخی روستای اولتان را در کجا قایم میکنید مغان امروزی به کشت طلای سفیدش ذرت و سویا وچندین محصول استرا تژ یکش معروفه لابد این محصولات در دریمان و بیلداشی ولنگان کشت میشود!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. گشتاسب گفت:

  باسلام و ادب حضور اقایان تاریخ شما اصلا برمیگردی به زمان حضرت ادم ( ع) شرم و حیا خوب چیزیه انوقت با قدمت تاریخی روستای اولتان را در کجا قایم میکنید مغان امروزی با کشت طلای سفیدش با ذرت و سویاو چندین محصول استراتژ یش معروفیه لابد این محصولات هم در دریمان و بیلداشی وغیره کشت میشه!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. هادی گفت:

  جناب اقایون وخانوم های بیننده مطلب و اقای درج کننده مطلب شما یکم دقت گنین ودرمورد کلمه موغان تحقیق کنی میفهمی موغان یعنی جایی که جلگه باشه یعنی دشت باشه یعنی خاکش طلا باشه نه کوه وبیابون ۳۰ درصد موغان تو ایرانه ۷۰درصد تو اذربایجان اینجا هیچ برین اونجا ببینین یه کوه میبینین یانه شما چرا همه چی رو از رو احساس و قلدری میخواین داشته باشین منطقه گرمی رو از زمان های خیلی قدیم به اسم موران و منطقه های پارس اباد که بهش موغان اباد هم میگفتن قبلا بیله سوار موغان اگه شک دارین توگوگل سرچ کنین مغان رو یا موغان رو ویکی پدیا رو بخونین لطفا ار روتعصب حرف نزنین و اقای برومند هم کارشون رو خوب بلدن من بخاطر این ماجرا ازشون حمایت میکنم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • fhyrty گفت:

   داداش موغان جمع مغ یعنی بزرگان زرتشد هست تو. برو تحقیق کن گرمی شهر مقدس زرتشتیان بوده .مهندس پارسا سازنده شهر پارسا باد هست .

   Thumb up 0 Thumb down 0

 17. سید عباس گفت:

  جناب آقای اصغری و خوانندگان محترم
  نمیدانم شاید خیلی از همشهریان و هم محلی های ما با نظر بنده موافق و یا تعدادی هم مخالف باشند ولی سوال من از شما و دوستان موافق شما اینست :شما دوست دارید مغان تکه تکه شود و هر طایفه ای مثل افغانستان ساز خودش را بزند و یا اینکه در قالب قوم واحد به وجود اسم مغان در قالب آذربایجان افتخار کنند؟
  اگر کسی موافق است و مخالف حرف بنده خواهشا اعلام کنند .میدانید این مسله را برای چه ایجاد کردند؟
  اینکه با تفرقه راحت تر حکومت کنند..
  پسلطفا مغان را با مغان گرمی را با گرمی مغان و بیله سوار را با بیله سوار مغان و پارسا آباد را با پارسا آباد مغان بشناسیم
  متحد شویم و هر خواسته ای را با اتحاد میتوان عملی کرد .
  موفق باشید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. داغچیلار گفت:

  دوستان این کاری که پیش گرفتین مثل سوراخ کردن کشتی هست که همه مان توش هستیم در این مواقع بهتر بود که مثل برادر کنار هم باشیم و متحد نه آنکه مثل خروس جنگی به سرو کله هم بپریم کنایه بار هم کنیم مردم شهر پارسبادو بیله سوار گرمی همه مان از یه ملیت هستیم همه ماین ایرانی یادتان رفته که در دوران جنگ تحمیلی چه اتحادی داشتیم حالا آن اتحاد و همبستگی کجا رفته؟ آیا دشمنان ما با پراندن یکی دو کلمه توانسته این ملت با ایمان را به تفرقه بیندازه آن هم یا این وضع بحرانی مملکتمون
  بیاید به خودمان بیایم خدای همه ما همان خدایست که با هم می پرستیم
  آیادرگیری قومی و تعصبی همان کاری نبود که در دوران جاهلیت اعراب جاهل انجام می دادند؟
  به خدا برای کسی که ایمان به خدا داره چند کلمه بی ارزش برای نام شهرش ارزشی نداره این حرف من برای تمام مردم ایرانه نه این سه شهر که هر سه مغان هستند
  دعوای داخلی و خانگی ما جز به نفع دشمنان ما به نفع هیچ کسی نیست

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ایمار گفت:

   سلام
   با قسمتی از حرفای شما موافقم
   ای کاش بجای این همه جنگ و جدال مثل گذشته اتحاد خودمونو حفظ کنیم برای پیشرفت ازربایجان. تخم تفرقه را همان کسانی که نمیتوانند انسجام و یکپارچکی این ملت را ببینند در بین ما پراکنده میکنند. پارس اباد گرمی اردبیل و تبریز و ارومیه و غیره چه فرقی میکند؟ مگر ما باهم نیستیم؟
   یاشاسین گوزل باجی قردشلریم

   Thumb up 0 Thumb down 0

 19. اراز گفت:

  اقای کلسرلی قارداش. اینکه ریشه ی نیمی از پارسابادیها به گرمی بر میگرده قابل انکار نیست من طرفدار برومند نیستم ولی بجای اینکه به خودت زحمت بدی و تاریخ نگاری کنی و شهر ما را بی ریشه حساب کنی که حتما هم چند ده نفری فامیل نزدیک تو این شهر داری یه کم به پشت پرده این مساله هم توجه داشته باشین شما که شکر خدا دست به قلمتون خوبه. به خدا هر وقت به گرمی میرم /ببخشیدمغان/ از وضعیت شهر دلم خون میشه/ خوبه یه کم در مورد موسوی که قولتیغی نا قارپیز وریب رییس نمایدگانش کردند بحث کنین

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. کمال ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  با این بحث ها فقط وقت کشی و دادن فرصت به سوء استفاده کنندگان است و بس

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. محمد گفت:

  ریشه این تفکرات به حمایت اقای موسوی از حقیقت پور و افضلی فر در مورد استان شدن و حمایت همه جانبه اردبیل از منطقه برمیگرده
  اقای موسوی استان مغان رو مسخره و به دور از ذهن در حال حاضر دانسته و عدم حمایت عادلانه اردبیل از منطقه رو یه نوع شعار بی اساس خوانده.
  اقای برومند احساس میکنه که اقای موسوی با این واکنش و سخنرانیش تو مجلس نشون داد که چندان وابستگی و تعصبی به مغان نداره و این رویه رو گرفته که نام مغان رو نذاره پایمال بشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. بی طرف گفت:

  آهاییییی شماهایی که از روی تعصب و نژاد پرستی حرف می زنید
  آگاه باشید که نژاد پرستی عین شیطان پرستی اگه سوادشو ندارین از اونایی که یکی دو کلاس درس خوندم برین بپرسین
  گور بابای گرمی و بیله سوار و پارساباد و لقب مغان
  ………خدا و خدا پرستی و انسانیت رو گذاشتین کنار سر یه تا ۱ کلمه درگیر هم شدین
  واقعا که خجالت داره که همتون اسم خودتون رو انسان و مسلمان گذاشتین
  حیف واقعا حیف

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. شمیل بئ ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  بابام این آقای نصیری به زور تونسته یه شغلی پیدا کنه(…….) حالا شما هی بهش زور بگین که با برومند درگیر بشه!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 24. حبیب گفت:

  سلام اقای اصغری افکار خود را خراب نکنید چون کله اقای برومند به دیوار خورده خودش هم نمیداند که چه میگویید . هرکس وطنین سویمه سه انسان دیر اصلا .به برومند بگویید داشقاپو از روستاهای گرمی مغان هست لطفا پسوند خود را حذف کنید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 25. 123 گفت:

  بحث درقدمت وتاریخ گرمی نیست بحث دراستفاده ی مسئولین واهالی گرمی از نام مغان است شما که ازافراد سرآمدومتشخص درمرکزبرخودارید احتیاجی به استفاده ازنام دیگران ندارید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 26. علی گفت:

  واقعا” برای خودمان متاسفم که با این بحثهای الکی وقت گرانبهایمان را بیهوده هدر میدهیم آخه برادران وخواهران من، عزیزان من،چرا متوجه نیستیم؟ چرا حواسمان نیست ؟آیا این بحث ها در این عصر که عصر الکترونیکی است کمکی به حال ما ،به پیشرفت ما دارد؟ باور کنید مردم شهرهای بزرگ و توسعه یافته به کوته فکری ما میخندند تورا خدا جمع کنید وبا سایر شهرها کاری نداشته باشید از مسئولان خودمان برای شهر خودمان چیزهایی بخواهید که نداریم وباید داشته باشیم که دیگران خیلی وقته دارند.یکی یه حرفی زده ومردم را سرگرم کرده که از اطراف خود خبر نداریم. وقت داره به بطالت سپری میشه. یکی یه مقاله می نویسه یکی ناسزا میبگه یکی از دیگری جواب میخواد با با تو را خدا ول کنید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 27. 123 گفت:

  اقای مدیر باسلام
  بحث روی سه شهرستان است چرا گرمی و پارسابادمغان را تحلیل کرده اید ولی چرا به بیله سوار نپرداخته اید؟
  روی قدمت بیله سوارمغان چه تفصیر به رایی دارید؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 28. ramin گفت:

  مهم قدمت یا تاریخ نیست مهم همبستگی هست. زیاد با حاشیه ها نرین .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 29. زرتشت گفت:

  سلام دوستان . واقعاً که خسته نباشید.
  چیزی که نوشتید تاریخ گرمیه و من رابطه ای بین این تاریخ و واژه مغان نمیبینم . فقط بهتون بگم که نام گرمی خیلی قدیمی تر از واژه مغانه و بنظر من احمقانه است که بخوایین با بیان این تاریخ نام مغان رو روی گرمی بذارین . شاید به من ربطی نداشته باشه ولی چیزی رو که نوشتید بخونید و بعد از اون برین تاریخ مغان رو بررسی کنین و با جغرافیای منطقه تطبیق بدین . نتیجه رو خودتون می فهمین . مگر اینکه ….. شرمنده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 30. همشهری سابق آقای نصیری گفت:

  با سلام به همشهری سابقم جناب آقای نصیری ، معنی همشهری یا سرزمین مادری به جایی گفته میشه که در آن متولد و به کسی گفته میشه که تعصب وطنی داشته باشه واز هر حیص هوادارش باشد!نمیدونم چرا جوابی در خصوص جدا شدن نام مغان از گرمی ندارید تا به این همشهریه جدیدت(جناب برومند) بدی؟ یا اگه داری چرا نمیدی؟ منتظر جواب!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • آزنام منیم گفت:

   راس میگه یه جوابی باید داشته باشه که بده! ولی به نظر من یا باید یه چیزی به برومند بگه و از پارساباد و فرمانداری خداحافظی کنه و یا باید چیزی نگه و زیردست برومند بمونه؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • آذری گفت:

    راس میگه آقای نصیری یه روزی این مردم پشتتون بودن و ازتون حمایت میکردن در هر صحنه که باشه.
    هه!
    ولی شما …………………
    یاشاسین آنا یوردم مغان————>گرمی

    Thumb up 0 Thumb down 0

 31. ایلیا گفت:

  خطاب به آقای برومند :
  «بزک نمیر بهار میاد، کمبزه با خیار میاد!»

  Thumb up 0 Thumb down 0

 32. سرخان گفت:

  باباتمامش کنید این بحثهای کهنه را

  Thumb up 0 Thumb down 0

 33. محمد گفت:

  لطفا نامه سرگشاده اقای حسین سعیدی به موسوی برومند و نصیری که در اذر قلم نوشته شده رو به نمایش بگذارید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 34. ایرناواش گفت:

  جناب برومند مغان بمعنای هموار بودن نیست اتفاقآ به استناد تاریخ باستانشناسی شکی نیست که بزرگترین آتشکده و معبد و اوجاق قوم مغ در روی مرتفعترین کوه جنوب گرمی بوده که تل خاکستر آن هنوز هم موجود است که در مراسمات دینی خود روشن میکردند و بعلت موقعیت آن ، از کوههای قزوین تا قفقاز قابل رویت بود. در صورتی که به کلمه(دشت) نهایتآ در هزاره اخیر برمیخوریم که کلمه فارسی است. در حالیکه در زمان حکومت مغ ها ، هنوز پای فارسها به آذربایجان مخصوصآ منطقه مغان باز نشده بود. و از نظر ادبی هم دشت صفت مغان نیست بلکه بمعنای ربط یا توابع مغان است.
  البته اطلاعات حضرت عالی در خصوص حوزه و مسائل شرعی است ، اما همان شرع مقدس نیز بشما اجازه تفرقه نمیدهد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید