لزوم توجه دستگاه های دولتی به صنایح راکد در شهرستان گرمی

آزادلو : برای رفع مشکل صنایع راکد در گرمی، ارگان‌های دولتی باید این صنایع را جدی بگیرند.
شکرشهبازی یکی از سرمایه گذاران این شهرستان در تش را در حوزه تولید لبنیات است که فعالیسال ۱۳۸۵ در روستای نصرالله بیگلوی دهستان برزند گرمی با نام شرکت تولید لبنیات شیرکوهی سبلان آغاز کرد.
این کارخانه که در فضایی به مساحت ۵/۱ هکتار ایجاد شده با سرمایه گذاری بیش از ۱میلیاردتومان با ظرفیت اشتغالزایی ۵۰ نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم ۱۰۰ نفر وارد عرصه تولید شد و انواع محصولات با کیفیت لبنیاتی را به بازارهای داخلی و خارج از استان صادر می کرد.
این کارخانه که بزرگترین کارخانه مجهز و تمام اتوماتیک شهرستان محسوب می شود دارای انواع خط تولید لبنایت و فرآورده های شیری است اما متاسفانه بدلیل تورم و گرانی سالهای پیش پس از سه سال فعالیت در این عرصه از سال ۱۳۸۸ رو به تعطیلی کشیدو خطهای تولیدی رو به خواب رفت.
سرمایه گذار بخش خصوصی در این راستا گفت:در سالهای اول فعالیت این شرکت روزانه با جمع آوری بیش از ۵۰ تن شیر منطقه انواع محصولات لبنی را تولید می کرد اما الان بدلیل نبود سرمایه در گردش و همچنین بدهی کلان این مجموعه به بانک روزانه با جمع آوری فقط ۵ تن شیراز روستاهای اطراف با ظرفیت اشتغالزایی ۵ نفر بصورت محدود فقط روزانه چند حلب پنیر گوسفندی را تولید می کنیم.
وی بر لزوم عارضه‌یابی واحدهای صنعتی این نوع از واحدها در منطقه تاکید کرد وگفت: اگر مسئولان استانی و شهرستانی با حسن نیت واردرفع موانع تولید و احیای مجدد چنین واحدهای راکدی در منطقه باشند می توانند با اعطای تسهیلات یارانه‌ای به صنایع کوچک و همچنین تسهیلات سرمایه در گردش می توانند قسمت عمده مشکلات اشتغال زایی را در منطقه رفع کنند.
رحیم محمدی یکی دیگر ازصاحبان صنایع کوچک در گرمی با بیان اینکه بدون توجه به زیرساخت های منطقه نمی توان به توسعه مطلوب دست یافت، تصریح کرد: اقساط معوق، غیرفعال بودن، نداشتن سرمایه اولیه، عدم ارائه وثیقه ملکی، عدم مدیریت مالی و بازاریابی از دلایل محرومیت شرکتها از تسهیلات بانکها است.
وی که در سال ۱۳۷۷ با ۱۳۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی توانست مرغداری ۳۰ هزار قطعه ای مجهزی را در زمینی به مساحت ۵/۱ هکتاری در روستای آرانچی از توابع بخش مرکزی گرمی راه اندازی کند افزود:متاسفانه بعد از چندین سال فعالیت در این زمینه مدت ۸ ماه است که بعلت نبود سرمایه در گردش و مشکلات عدیده مالی مرغداری در حالت رکود به سر می برد و در این مدت بیش از ۵۰ نفربصورت مستقیم و غیرمستقیم از کار بیکارشده اند.
وی افزود: متولیان امر و مسئولان استانی و شهرستانی برای تامین سرمایه در گردش و راه‌اندازی چنین واحدهای راکد باید اعتبارات قابل توجهی پیش‌بینی کنند تا این واحدها با تکمیل و با تمام ظرفیت اسمی به چرخه تولید اضافه شوند.
محمدی تصریح کرد :با توجه به نیازمنطقه به گوشت سفیدمرغ و بدلیل استراتژیگ بودن و مورد مصرف بودن روزانه مردم به این محصول ،مسئولان بایستی با تجزیه و تحلیل و ارزیابی، نسبت به راه اندازی واحدهای مجهز تولیدی در شهرستان حساسیت ویژه ای به خرج بدهند و بیکارننشینند.

  • یادداشت از سید یعثوب حسینی

 

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید