لزوم همت جمعی برای پاکسازی استان اردبیل از اعتیاد

http://www.beytoote.com/images/stories/health/hhh930.jpg

آزادلو : اعتیاد به مواد مخدر بلایی خانمان سوز است که درگیری هر فردی با این معضل نه تنها خود فرد بلکه زندگی بسیاری از افراد و خانواده های مرتبط با وی را نیز تحت الشعاع قرار می دهد، بلایی که متاسفانه آتش آن در سال های اخیر دامن تعداد بیشتری از خانواده ها را گرفته است.
در این میان استان اردبیل نیز بواسطه قرارگیری در مرزهای شمالی، با این مشکل به طور اساسی دست به گریبان است. مناطق مختلف استان از جنوب تا شمال هریک به نحوی با این معضل دست و پنجه نرم می کنند که البته نباید همت و تلاش مسئولان و اعضای شورای هماهنگی مواد مخدر برای مقابله با آن چشم پوشید.
اوایل سالجاری که «طاهره رزاق پور» معاون پیشگیری بهزیستی استان اردبیل گفت: دومین نقشه مبارزه با اعتیاد برای پنج‌ساله ۹۵ تا ۹۹ تدوین شده و این نقشه نه تنها احساس محور نیست بلکه به دنبال استفاده از اطلاعات در امر مبارزه است. در واقع در برنامه‌های دوم دستگاه‌ها با محور قرار دادن امر پیشگیری فعالیت خواهند داشت.

نباید با معتاد به صورت چکشی برخورد شود
کارشناس مسائل اجتماعی در این زمینه به همشهری گفت: افرادی که امروز گرفتار معضل اعتیاد شده اند از اعضا جامعه بوده و باید برای درمان در آنها چاره اندیشی شود و نباید با آن ها به صورت چکشی برخورد کرد.
جمالی بر لزوم آگاه سازی جامعه در خصوص مخاطرات استفاده از مواد مخدر و تاثیر آن بر افراد و جامعه تاکید کرد و افزود: برای پیشگیری ، مقابله و درمان اعتیاد در این استان مرزی نیازمند نگاه ویژه دولت و همکاری عموم مردم و خانواده ها هستیم.
وی اظهار کرد: ایران و علی الخصوص استان ما بواسطه قرار گرفتن در کریدور قاچاق مرزی مواد مخدر این معضل را تشدید کرده است و همجواری شمال استان با کشور آذربایجان موجب شده تا این منطقه به یکی از گلوگاههای ورودی و خروجی قاچاق موادمخدر و کالا تبدیل شود که این موضوع از عوامل افزایش اعتیاد محسوب می شود.
این کارشناس ارشد مسائل اجتماعی به ارتباط مستقیم بیکاری و فراهم شدن زمینه جذب جوانان به اعتیاد اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط موجود باید علاوه بر برخوردهای امنیتی، انتظامی و مقابله ای، ارتباط صمیمانه اعضای خانواده با یکدیگر سد محکمی در مقابل کشش قشر نوجوان به سوی مصرف مواد مخدر ایجاد کرد.

انجام اقدامات لازم برای مقابله با اعتیاد
استاندار اردبیل چندی پیش در ششمین نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل گفت: گرفتاری جوانان را در منجلاب اعتیاد به هیچ وجه بر نمی تابیم و اقدام لازم را برای مقابله با این پدیده شوم انجام می دهیم.
«مجید خدابخش» با تاکید بر ضرورت برخورد قاطع با قاچاقچیان مواد مخدر، اظهار کرد: مجازات عده ای سودجو که صرف رسیدن به ثروت های میلیاردی با قاچاق مواد افیونی به منطقه و قرار دادن آنها در اختیار جوانان زمینه اعتیاد فرزندان خانواده های این مرز و بوم را فراهم می کنند قابل گذشت و چشم پوشی نیست.
وی افزود: اگر با قاچاقچیانی که با زندگی نوجوانان و جوانان این سرزمین و آبروی خانواده ها سودا کرده، آسایش را از آنها سلب می کنند و نیروی انسانی ارزشمند جامعه را به تیره روزی و نابودی می کشانند بطور جدی برخورد نشود، معضل اعتیاد در جامعه و پیامدهای منفی آن چندین برابر از آنچه که هست سخت تر و گسترده تر خواهد شد.
رییس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل بیان کرد: پیرو تصمیم گرفته شده، یک مرکز ویژه نگهداری معتادان متجاهر در اردبیل دایر شده که با وجود همکاری و مساعدت های انجام شده ازسوی اداره ها و ارگانهای ذیربط با کاستی ها و مشکل هایی مواجه است.
خدابخش با تأکید بر انجام کارهای فرهنگی و ضرورت آگاه سازی خانواده ها و به خصوص نوجوانان و جوانان از خطرهای گوناگون و خانمانسوز مصرف مواد مخدر، تصریح کرد: هرچند اردبیل همچون سایر ناهنجاری ها و بزه های اجتماعی در ارتباط با معضل اعتیاد از استان های بطور نسبی پاک و تعداد معتادان متجاهر در سطح شهرهای آن بسیار اندک هستند اما برای همین تعداد کم نیز وجود چنین مرکزی از ضروریات است.
وی با بیان اینکه هرگاه یک انسان از پیامدهای منفی اعتیاد آگاه شود بطور حتم از آن دوری خواهد گزید، افزود: ارگانها و سازمان های گوناگون فرهنگی و آموزشی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاهها، رسانه های گروهی و نظایر آن می توانند نقش تاثیرگذار در این ارتباط داشته باشند.

لزوم همکاری ارگانها برای برچیدن این معضل
دادستان اردبیل نیز در این نشست خواستار کمک همه ارگانهای ذیربط برای ادامه فعالیت مناسب مرکز نگهداری معتادان متجاهر اردبیل شد. «ناصر عتباتی» اظهار کرد: حضور معتادان متجاهر در انظار عمومی دهها مشکل دیگر را سبب می شود و ازسوی دیگر رفتن این افراد به زندان دارای موارد منفی جنبی دیگر است اما وجود چنین مرکزی هم برای خود این معتادان و هم برای جامعه مفید است.
وی به قاچاقچیان مواد مخدر که با تهیه و توزیع انواع مخدر زندگی خانواده ها را نابود و آسایش و نیروی انسانی را از جامعه سلب می کنند هشدار داد و گفت: همه ماموران مبارزه با مواد افیونی به شکل گسترده در کمین این سودجویان قرار دارند و درصورت دستگیری بدون شک هیچگونه گذشتی شامل آنها نخواهد بود.
به گزارش ایرنا وی تصریح کرد: اقدام قاطع پلیس مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی، سربازان گمنام امام زمان (عج)، دادستانی و دیگر ارگانهای ذیربط در کنار انجام کارهای فرهنگی توسط ارگانهای آموزشی و فرهنگی در ۲ سال گذشته سبب کاهش جرایم مربوط به مواد مخدر در استان اردبیل شده است.
وی مجموع دستگیرشدگان مربوط به مواد مخدر اعم از قاچاقچی، حاملان مواد مخدر، توزیع کنندگان و فروشندگان را در استان اردبیل در پنج ماه اول امسال یک هزار و ۶۳۷ نفر ذکر و خاطر نشان کرد: در این مدت ۱۵ فقره باند قاچاق مواد مخدر منهدم و ۱۴۲ دستگاه انواع وسیله نقلیه از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. همشهری گفت:

    یه مثالی هست که میگه آدم معتاد میشه ولی معتاد آدم نمیشه///
    آدم عاقل باید مراقب نفس خود باشه اصلا طرف مواد نره چه برای امتحان چه بعنوان وسیله آرام بخش جهت رهایی از مشگلات دنیوی یا انرژی گرفت برای انجام کارای سخت و سنگین خلاصه بخوای با ماده مخدر کاریو پیش ببری از چاله به چاه افتادنه آخرش

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید