مایه‌کوبی یک میلیون و ۸۰۰ هزار رأس دام در شهرستان مغان

آزادلو : رئیس اداره دامپزشکی گرمی مغان از مایه‌کوبی نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در سطح این شهرستان خبر داد.

لطیف وطن‌خواه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: مجموعه دامپزشکی و کارکنان زحمتکش با هدف استقرار امنیت غذایی و تامین سلامت دام، سلامت غذا، سلامت انسان و تامین استانداردهای بهداشتی تولیدات دامی به وظایف خود عمل می‌کنند.

وی با بیان اینکه این اداره حول محورهای حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور و حفظ و ارتقاء سطح بهداشت عمومی همت خود را بکار گرفته است، افزود: دامپزشکی با پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر دامی در زمینه حفظ و ارتقاء بهداشت عمومی با پیشگیری و موضوع را پیگیری و اجرا می نماید.

رئیس دامپزشکی گرمی مغان به میزان مایه کوبی و پیشگیری از بیماری‌های واگیر دامی قابل انتقال به انسان اشاره کرد و گفت: در این زمینه در سال جاری تاکنون نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین ۱۳۵۰ قلاده سگ بر علیه انواع بیماری‌های واگیر دامی و قابل انتقال بین حیوان انسان در شهرستان گرمی مایه کوبی شدند این بیماری ها شامل آبله شاربن تب برفکی  بروسلوز (تب مالت) لمپی اسکین هاری و غیره است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه دامپزشکی در زمینه مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال به انسان و نظارت و بازرسی از مراکز تولید توزیع و عرضه مواد خام دامی فعالیت می‌کند، در سال ۹۶ طی بازرسی‌های به عمل آمده توسط کارشناسان دامپزشکی از فراورده‌های خام دامی بیش از سه تن گوشت غیر قابل مصرف کشتار غیر مجاز ضبط و معدوم گردید

وطن‌خواه تصریح کرد: دامپزشکی علاوه بر عملکرد ذکر شده تشخیص بیماری‌های تب مالت دام‌ها آموزش و ترویج بیماری‌های دامی در روستاها و عشایر صدور پروانه حمل دام زنده و نهاده‌های دامی خودروها صدور مجوز حمل دام به سایر استان‌ها نیز به صورت مستمر نظارت و بازرسی دارد.

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید