مراسم تعزیه خوانی عاشورای حسینی در گرمی مغان

آزادلو : گرمی مغان و به ویژه روستاهای شهرستان از گذشته‌های دور در برپایی باشکوه عزاداری ایام محرم بویژه در آئین چند صدساله شبیه خوانی شهرت داشته و به همین منظور بسیاری از دوستداران حسینی از سرتاسر استان و حتی از سایر استان ها برای شرکت در این عزاداریها به این منطقه مسافرت می‌کنند.

تعزیه یا شبیه‌خوانى در اصل نمایشى است برپایه قصه‌ها و روایات مربوط به زندگى و مصائب خاندان پیامبر اسلام و به خصوص وقایع ماه محرم سال ۶۱ هجرى در کربلا براى امام حسین (ع) و خاندانش که از گذشته تاکنون سینه به سینه نقل شده و همچنان زنده و پویا اجرا می شود.

همزمان با عاشورای حسینی آئین مذهبی شبیه خوانی در نقاط مختلف گرمی و بخش های تابعه برگزار شد. شبیه خوانان با اجرای هنر شبیه خوانی بخش هایی از حوادث روز جانکاه عاشورای حسینی را به نمایش گذاشتند. میادین محل اجرای شبیه خوانی مملو از حضور مردان و زنان سوگوار بود.

آئین های شبیه خوانی با مدیریت و برنامه ریزی هیات امنای مساجد و محلات و به منظور شرکت مردم در نماز ظهر عاشورا به موقع اجرا و خاتمه یافت. بسیاری از مردم با گستردن سفره های ناهار و ولیمه در منازل خود از عزاداران حسینی پذیرایی کردند.

تصاویری از مراسم شبیه خوانی دهستان آزادلو را در زیر مشاهده می کنید :

http://uupload.ir/files/3mv4_2.jpg

همچنین مردم در روزهای سوگ سرور و سالار شهیدان نسبت به پخش نذورات مختلف اقدام می کنند که نشان از عشق و ارادت مردم گرمی به امام شهیدان است.

http://uupload.ir/files/317t_1.jpg

http://uupload.ir/files/mzq9_3.jpg

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. tohid گفت:

    سلام اقای قاسمیان این عکس ها که مربوط به سال های قبل هستش
    اگه امکانش هست عکس های امسال رو اپلود کنید
    ممنون

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید