مردم شمال استان از راه‌های ایمن برخوردار نیستند

آزادلو : رئیس پلیس راه استان اردبیل گفت: ما معتقدیم اگر مردم مکلف به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی هستند در مقابل باید از حق و حقوق اولیه خود مانند داشتن راه‌های ایمن برخوردار باشند که متاسفانه مردم شمال استان از راه‌های ایمن برخوردار نیستند.

حجت فتاحی ظهر امروز در گفت‌و گو با خبرنگار فارس از اردبیل، اظهار کرد: ما معتقدیم اگر مردم مکلف به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی هستند در مقابل باید از حق و حقوق اولیه خود مانند داشتن راه‌های ایمن برخوردار باشند که متاسفانه مردم شمال استان از این حق قانونی خود برخوردار نیستند.

وی با اشاره به اینکه ایمنی و زیرساخت راه‌های شمال استان مشکلات اساسی دارد افزود: متاسفانه به تناسب پیشرفت و توسعه اقتصادی در شمال استان اقدامات متناسب در زمینه راه‌های آن انجام نگرفته است و این باعث افزایش تلفات جاده‌ای در این منطقه شده است.

رئیس پلیس راه استان اردبیل تصریح کرد: قدمت راه‌های شمال استان مربوط به ۵۰ سال گذشته است و طول مسیر شما تا مرکز استان توسط یک جاده هفت متری غیر ایمن به هم وصل می‌شود و این مساله یعنی اولین اشتباه راننده به عنوان آخرین اشتباه او تلقی خواهد شد.

برخی از مسؤولان خود را در پشت بهانه‌هایی همچون فرهنگ رانندگی پنهان می‌کنند

فتاحی با اشاره به اینکه برخی از مسؤولان خود را در پشت بهانه‌هایی همچون فرهنگ رانندگی پنهان می‌کنند افزود: متاسفانه برخی از عزیزان عدم نبود فرهنگ صحیح رانندگی را باعث اصلی تلفات گستر‌ده رانندگی در جاده‌های شمال استان می‌دانند و تمامی مشکلات را بر دوش رانندگان ‌می‌اندازند که این مساله به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر مهم بودن فرهنگ رانندگی و تاثیر آن در کاهش تلفات جاده‌های استان ادامه داد: ما باید در کنار ارتقاء ایمنی جاده‌های استان فرهنگ رانندگی را نیز در میان مردم ارتقاء دهیم و نمی‌توان به یکی از این دو مساله بی‌تفاوت بود.

رئیس پلیس راه استان اردبیل با اشاره به اینکه ترمیم، تجهیز و نگهداری از راه‌های استان از مسایل اصلی و کلیدی در کاهش تلفات جاده‌ای است اضافه کرد: متاسفانه کمبود اعتبار در نهادهای ذی‌ربط باعث شده تا شاهد مشکلات عدیده‌ای در مورد این مسایل باشیم.

فتاحی بیان کرد: لازم است فرمانداران محترم شهرستان‌های شمالی استان به عنوان رؤوسای شورای ترافیک در شهرستان‌ها در بحث ارتقا ایمنی راه‌های استان بیش از گذشته همکاری داشته باشند تا بتوانیم این مشکل مهم را در سطح استان حل کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از مسایلی که باعث ایجاد تلفات بسیار در جاده‌های شمالی استان اردبیل شده است وجود روستاهای بسیار در حاشیه این راه‌ها است که از اولیه‌ترن و حداقل‌ترین امکانات مانند روگذر، زیرگذر و در برخی مناطق حتی از خط‌کشی مناسب و شانه خاکی نیز برخوردار نیستند که بستر مناسب برای ایجاد حادثه است.

حدود ۷۰ درصد فوتی‌ها، در تصادفات جاده‌های شمال استان است

رئیس پلیس راه استان اردبیل عنوان کرد: بیشترین میزان وقوع تصادفات از سالهای گذشته تاکنون مربوط به شمال استان است و در ۷ ماهه نخست امسال از ۸۹ فوت ۶۱ مورد مربوط به شمال استان است که حدود ۷۰ درصد تلفات را شامل می‌شود.

فتاحی با اشاره به اینکه از ۷۸ فقره تصادفات منجر به فوت نیز ۵۲ مورد از آنها مربوط به شمال استان است تاکید کرد: ۷۳ درصد از مجروحین تصادفات جاده‌ای در سطح استان نیز مربوط به تصادفات در محورها مواصلاتی شمال استان می‌باشد.

وی تصریح کرد: ۷۱ درصد از تصادفات در ۷ ماهه نخست امسال در سطح استان در شرایط جوی صاف و ۶۹ درصد این تصادفات در روز بوده است و همچنین ۷۲ درصد تصادفات فوتی و جرحی استان مربوط به بومیان استان است.

رئیس پلیس راه استان اردبیل با اشاره به اینکه در ۷ ماهه امسال در تمامی آیتم‌های حادثه‌ساز افزایش برخورد با رانندگان متخلف را داشته‌ایم گفت: در این مدت ۳ هزار و ۶۷۴ راکب موتور سوار به علت عدم استفاده از کلاه ایمنی اعمال قانون شده است و ۲ هزار و ۹۸۷ دستگاه اعم از ماشین و موتور قبل از اینکه حادثه‌ای بیافرینند توقیف شده‌اند.

روند کاهش تلفات جاده‌ای از سال ۹۳ تاکنون حفظ شده است

فتاحی اضافه کرد: در تصادفات منجر به فوت در سطح جاده‌های استان در ۷ ماهه نخست امسال نسبت به سال قبل ۹ درصد کاهش داشتیم همچنین تعداد جان ‌باختگان در ۷ ماهه امسال نسبت به سال قبل از ۱۰۵ نفر به ۸۹ نفر کاهش پیدا کرده است که منجر به کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته شده است.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم این روند کاهشی همچنان با کمک مردم و مسؤولان حفظ شود اظهار داشت: سال گذشته در ۷ ماهه نخست ۲۳۹ مجروح داشتیم که این آمار در سالجاری به ۲۳۵ نفر رسیده است و در این مورد نیز با کاهش آمار مجروحین مواجه هستیم.

رئیس پلیس راه استان اردبیل گفت: پلیس راه اردبیل-سربند با ۹ نفر کاهش و ۳۶ درصد، پلیس راه اردبیل-خلخال با هفت نفر کاهش و ۲۷ درصد و پلیس راه اردبیل-سراب با سه نفر کاهش و ۳۸ درصد در رتبه‌های اول تا سوم کاهش تصادفات در ۷ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل قرار دارند.

وی افزود: پلیس راه اردبیل-مغان با هفت نفر افزایش و ۲۴ درصد بالاترین رتبه را در تصادفات منجر به فوت در سطح استان داشته است.

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. ناشناس گفت:

    ای کاش با افزایش قیمت جرایم راهمایی و رانندگی ، کیفیت جاده ها افزایش پیدا کند

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید