مردم وقتی تبعیض می بینند ازدریافت یارانه نقدی انصراف نمی دهند

74592_901

آزادلو : با گذشت هفت روز از ثبت نام در مرحله دوم هدفمندی یارانه حدود ۴۰ میلیون نفرازمردم ایران، دراین طرح نام نویسی کرده اند این درحالی است که حدود شش روز دیگر باقیمانده و به نظر می رسید که تعداد افراد ثبت نام شده درروزهای باقیمانده به ۷۰ میلیون برسد دراین میان آن چه جالب بوده و جلب توجه می کند انصراف کمتر از ۱۰ درصد مردم از دریافت یارانه است که با ۳۰ درصد مد نظر دولت فاصله بسیاری دارد و نشانگرآن است که مردم هنوز برای همکاری با دولت توجیه نشده و اعتماد کافی میان طرفین ایجاد نشده است

نادرقاضی پور، عضوکمیسیون صنایع مجلس ضمن اشاره به تعداد کم انصرافی ها ازدریافت یارانه به شفاف گفت: مردم زمانی تصمیم به انصراف از دریافت یارانه می گیرند که مسئولین ما خود عامل به دستورات و قوانین باشند،وقتی برخی از مقامات کشوری که توصیه به انصراف ازیارانه می دهند خود عامل به گفته های خودنیستند نمی توان از مردم انتظار انصراف ازثبت نام درمرحله دوم هدفمندی یارانه ها راداشت.

ه گفته قاضی پور، مردم زمانی که مشاهده کنند مسئولین در صرف هزینه های بیت المال اسراف نمی کنند و همه چیز به جا و درزمان  خود مصرف می شود از سهم خود برای دریافت یارانه انصراف داده و سهم خود را دراختیار دولت قرارمی دهند، درواقع مردم وقتی تبعیض، ویژه خواری و رانت می بینند ازدریافت یارانه نقدی انصراف نمی دهند.

نماینده مردم ارومیه درمجلس ضمن انتقاد به تلاش دولت برای کسب نظر مراجع عظام، اظهارداشت: این اقدام دولت که برای انصراف مردم ازدریافت یارانه فتوای مراجع تقلید را برجسته می کند کاردرستی نیست اگرچه مردم با تقلید از فتوای مراجعشان از یارانه انصراف می دهند اما دولت خود باید وارد عمل شده و ابزار خود را به کارببندد.

قاضی پور درپایان گفت و گوباشفاف پیشنهاداتی رابرای اجرایی کردن مرحله دوم  طرح هدفمندی یارانه ها به دولت ارائه کرد و گفت: باید خانواده ها تشویق شوند تا ازدریافت یارانه انصراف دهند و پیامدهای مثبت اجتماعی و اقتصادی این اقدام آنها اطلاع رسانی شود ضمن اینکه دولت به راحتی می تواند بدون اینکه از مردم درخواست انصراف دهد افرادی را که املاک زیادی دارند و در کار تجارت و صادرات هستند و درطبقه مرفه جامعه قراردارند تشخیص داده و اسامی آنها را حذف کرده و یارانه آنها را پرداخت نکند.

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. محمد- مغان گفت:

    انگار همین دیروز بود که جناب آقای دکتر احمدی نژاد به مردم میگفت اصلا نگران نباشید، هیچ شخصی نمیتواند یارانه مردم را قطع کند و این طرح انشاالله! ادامه خواهد داشت….یارانه قرار نبود مال این باشد و مال آن یکی نباشد….یادش بخیر وقتی را که خرج خانواده بر دوش زحمتکش پدر خانواده سنگینی نمیکرد چون مجبور نبود بجای تامین غذا، پوشاک، مسکن و ازدواج فرزندان، کاسه چه کنم چه کنم دستش بگیرد که فیش چند صد هزار تومانی را چطور باید پرداخت کند!
    بگذارید مثالی بزنم: حقوق یک باز نشسته در ترکیه طبق قوانین فعلیشان، حدود ۲۰۰۰ لیره است (بگذریم از اینکه ترکها علیرغم ادعای رییس جمهور قبلی ما، توانستند شش صفر از واحد پولیشان کم کنند و الان هر دلار آمریکای استکبار فقط معادل دو لیر ترکیه است و مال ما، بسیار ناقابل، یعنی بطور میانگین فقط سه هزار تومان است! و اینکه بدانیم هر لیر تقریبا هزار و پانصد تومان ارزش دارد). مبلغ فیش آب + برق + گاز طبیعی در فصول غیر سرما و همچنین در کل طول سال در بخش زیادی از شهرهای شمالی حاشیه دریای سیاه، جنوبی و غربی ترکیه که آب و هوای معتدل و گرم مدیترانه ای دارند، بطور نرمال حدود ۱۷۰ لیر است که با یک حساب سر انگشتی میشود حدود نه درصد کل حقوق. ولی در کشور ما که حقوق یک بازنشسته بطور میانگین بین هفتصد تا هشتصد هزار تومان است، نسبت فیش های سه گانه به کل حقوق، چیزی حدود ۱۸-۲۱ درصد براورد میشود یعنی تقریبا دو برابر ترکیه ما داریم فیش پرداخت میکنیم و بدبختی جایی آشکار میشود که ترکیه تقریبا هیچ منابع انرژی فسیلی ندارد ولی ما که دومین گاز و سومین نفت جهان را داریم، باید این همه هزینه انرژی بدهیم. آخه ما درآمد عربها را داریم و باید هم اینطور باشد! تهدیدهای رنگارنگ جهت نگرفتن یارانه را هم اضافه کنید به تمامی موارد فوق!
    باید به دولت قبلی و نتایج آن که با جدیت در دولت فعلی اعمال میشود گفت: آنچه خوبان همه دارند، تو یکجا داری!

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید