مشکلات آبی روستانشینان تمامی ندارد

Image result for ‫آب بخش موران‬‎

آزادلو : تهیه آب شرب در طول سالیان گذشته یکی از اساسی ترین مشکلاتی است که بیش از هر منطقه، دامن گیر روستانشینان و مرزداران شمال استان اردبیل شده است. مبرهن است یکی از زیرساخت های مهمی که نقش اساسی در کاهش مهاجرت و افزایش زمینه ماندگاری اهالی را ایجاد می کند، آب شرب پایدار و بهداشتی است.
شهرستان گرمی با بیش از ۳۰۰ روستا که ۶۰ درصد از جمعیت کل شهرستان در آن ساکن است، از معدود شهرستان پرتعداد روستا در کل کشور است و این موضوع تأمین زیرساخت های لازم برای روستانشینان را می می طلبد. سال ۱۳۷۹ بود که در سفر مقام معظم رهبری به شهرستان، مشکل آب شرب شهر گرمی حل شد، اما همچنان پس از این سال ها در بسیاری از روستاها این مشکل همچنان باقی است.
روستاهای پرجمعیت بخش موران که در نقاط صفر مرزی ساکن هستند و برای افزایش تولید داخلی محصولات کشاورزی تلاش می کنند، در ماه ها گرم سال با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. تهیه آب با حیوانات چهارپا از چشمه های اطراف و یا خرید آب از تانکرهای سیار دولتی و غیردولتی از جمله صحنته هایی است که هر فردی در تابستان با حضور در این روستاها هر لحظه آن را ببینند.

انتقاد مردم و نماینده مردم از بی توجهی
نماینده مردم گرمی در مجل شورای اسلامی با انتقاد از بی توجهی دولت به تأمین آب شرب روستائیان در طول سال های گذشته، گفت: کمبود آب بویژه در فصول گرم سال و کمبود خودرو برای آبرسانی سیار روستایی، مشکلات عدیده ای برای اهالی ایجاد می شود.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار کرد: بعد از ۳۸ سال عبور از انقلاب، هنوز اهالی بیشتر روستاهای این شهرستان برای تامین آب شرب از چهارپا استفاده می‌کنند که در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه اجرای پروژه های آبرسانی در شهرستان با سرعت مطلوبی انجام نمی شود، افزود: در بخش مرزی و محروم موران علی رغم وجود منابع آبی زیرزمینی و سطحی مناسب، نبود آب شرب در فصول گرم سال زمینه مهاجرت بی رویه از این بخش را فراهم کرده است.
یکی از اهالی بخش موران گفت: ما یک لیوان آب شرب برای خوردن را به سختی پیدا می کنیم و با این وضعیت مسئولان استانی از اجرای مگاپروژه ها و صرف هزینه هنگفت برای آن سخن می گویند.
«رامین ضیابری» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: کمترین کاری که مسئولان می توانند انجام دهند، افزایش تانکرهای سیار است تا اهالی ساعت ها منتظر حضور تانکر برای تهیه آب شرب نباشند.
وی با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی کاهش چشمگیر جمعیت نبود آب شرب و راه مناسب است، افزود: وقتی با این تکنولوژِ هایی که در دنیا شاهد آن هستیم، در روستاهای منطقه زیرساخت ابتدایی آب شرب وجود ندارد، طبیعتا مهاجرت دور از انتظار نیست.

سرعت اجرای پروژه آبرسانی موران مطلوب نیست
بخشدار موران نیز در این زمینه به همشهری گفت: وضعیت آب شرب این بخش در شرایط بحرانی قرار داشته و پروژه آبرسانی با سرعت مطلوبی انجام نمی شود و تقریبا در حالت رکود است.
«عبداله اصلان زاده» افزود: تخصیص نیافتن اعتبار مناسب باعث اجرای لاک پشتی پروژه آبرسانی موران که از سال ۱۳۹۲ شروع شده است، بوده و تنها ۲ کیلومتر از این پروژه به همراه احداث ساختمان‌های پمپاژ انجام شده و در کل ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی با بیان اینکه طول خط انتقال این مجتمع ۱۹ کیلومتر است، تصریح کرد: عملیات آبرسانی به مجتمع آبرسانی شهید بالازاده قادر است آب شرب همه ۶۳ روستای بخش موران و تعدادی از روستاهای بخش مرکزی را تحت پوشش قرار دهد اما سرعت اجرای پروژه مطلوب نیست.
این مقام مسئول بیان کرد: صدای العطش اهالی بخش موران به آسمان ها رسیده و علی رغم تلاش های مکرر برای آبرسانی سیار، باز در این حوزه کوتاهی داریم و باید همه دستگاه های دولتی همکاری و همراهی لازم جهت آبرسانی سیار و اختصاص تانکرهای آب بکار گیرند.
اصلان زاده از غفلت و کوتاهی مسئولان استانی و شهرستانی ذی ربط برای رفع این مشکل انتقاد کرد و افزود: شایسته نیست بخشی که پاسدار مرزهای ایران اسلامی بوده و شهدای زیادی تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است، اکنون به علت نبود کمترین امکانات زندگی مشقت باری داشته باشند.

سد سینه سر گرمی، پایانی بر بی آبی موران
یکی از ظرفیت های اساسی منطقه که می تواند در برچیده شدن مشکل بی آبی موثر باشد، وجود رودخانه های متعدد دائمی و فصلی است که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته و سالانه منبع عظیم آبی با کیفیت بالا از مرزهای کشور خارج می شود.
فرماندار گرمی مغان گفت: طرح احداث سد سینه سر از سال ۹۳ کلید خورده و مطالعات آن در سالجاری به پایان رسید و امیدواریم به زودی شاهد کلنگ زنی این مجموعه باشیم.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: عمده مصارف این سد با توجه به کیفیت بالای آب، برای شرب خواهد بود و اولویت بعدی آن تحت پوشش قرار دادن اراضی پائین دست برای آّبیاری تحت فشاری است.
وی با بیان اینکه طبق بررسی های صورت گرفته کیفیت آب سد سینه ‌سر مناسب برای شرب است، افزود: احداث سد سینه ‌سر با توجه به منطقه جغرافیایی و منابع آبی به صرفه است و این سد با امکان ذخیره‌سازی بیش از ۳ میلیون متر مکعب آب، نقش مهمی را در رونق اقتصادی روستاهای بخش مرکزی و موران خواهد داشت.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: بهتر بود پیش از این بجای اجرای پروژه انتقال آب شرب موران از دریاچه گیلارلو با اعتبارات هنگفت، عملیات سد سینه سر اجرایی می شد و از این محل آب شرب روستانشینان تأمین می شد.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۳ نظر

 1. موسوی سیدلر ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  بنده تعجب میکنم بااینکه موران بامحرومیت وبی آبی دست وپنجه نرم میکندبازازبخشدارتشکرمیکنن

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. مورانی گفت:

  بخشدار موران از اینکه دغدغه اصلی جنابعالی حل مشکلات بخش وتوسعه موران میباشد تشکر میکنیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. روستایی گفت:

  اقای اصلانزاده بخشدار محبوب غیور موران صمیمانه از زحمات بی دریغ جنابعالی در رفع کمبود اب در موران تشکرمیکنیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید