منطقه آزاد و تأثیر مثبت آن بر استان

http://uupload.ir/files/ahc3_22.jpg

آزادلو : بنا به تعاریف سازمان های بین المللی، منطقه آزاد محدوده حراست شده ای است که از شمول برخی از مقررات جاری کشور خارج بوده و با بهره گیری از مزایایی نظیر معافیت های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، وجود نداشتن تشریفات زائد ارزی، اداری و مقررات دست و پاگیر و همچنین سهولت و تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات با جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه سرزمین اصلی کمک می کند.
کارشناسان معتقدند جذب سرمایه خارجی به ویژه در بخش‌های مولد، جذب و انتقال تکنولوژی به درون اقتصاد کشور، ایجاد فرصت‌های اشتغال در داخل کشور، افزایش تولید و ارزش افزوده ی بخش‌های اقتصادی به ویژه بخش صنعت از امتیازات ویژه مناطق آزاد تجاری صنعتی است.
از سوی دیگر افزایش کارایی اقتصادی و تربیت نیروی انسانی ماهر، کمک به کشور برای ورود به بازارهای جهانی و آشنایی با تجارت خارجی و گسترش و متنوع ساختن صادرات، افزایش درآمد کشور ناشی از فعالیت‌های خدماتی و کمک به ورود کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای با شرایط و قیمت مناسب تر از دیگر مزایای مناطق آزاد تجاری می توان برشمرد.
همچنین ایجاد مناطق آزاد در کشور که مورد حمایت رهبری و دولت برای پیشرفت و توسعه نقاط مختلف کشور است، نیازمند وجود برای زیرساخت های اساسی همچون راه ارتباطی زمینی مناسب، راه هوایی بین المللی، هم مرزی با کشور همسایه و سایر امکانات اساسی که خوشبختانه استان اردبیل همه شرایط موجود را دارد.
ایجاد منطقه آزاد مستقل برای استان اردبیل یکی از بزرگترین اقدامات مثبت دولت در طی یک دهه اخیر می تواند باشد. با توجه به ظرفیت های ویژه استان اردبیل علی الخصوص مرزی بودن و وجود آب و خاک بسیار مناسب برای تولید محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در کنار کارخانجات بزرگ صنعتی ایجاد یک منطقه آزاد در این استان گام ویژه برای توسعه استان خواهد بود.
از سوی دیگر وجود دورازه بین المللی استان در شهرستان بیله سوار مزیت دیگر این استان برای برخورداری از منطقه آزاد است. با توجه به تعاریف گفته شده از این مناطق می توان با تصویب یک منطقه آزاد مستقل برای استان اردبیل علاوه بر رفع معضل اساسی بیکاری، کلید توسعه هرچه بیشتر صنعت کشاورزی و کشت و صنعت های دشت مغان را فراهم کرد.
با توجه به اینکه استان اردبیل در زمینه کشاورزی و گردشگری قابلیت های ویژه ای دارد، می توان با برنامه ریزی صحیح از این ظرفیت ها به نحو احسن استفاده برد. دولت باید جدا از ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی برنامه ویژه برای احداث صنایع تبدیلی کشاورزی در کنار ایجاد محیط های ویژه گردشگری فراهم آورد.
این مهم علاوه بر فراهم کردن زمینه حضور گردشگران داخلی و خارجی، توسعه صنعت کشاورزی و صادرات آن به خارج از کشور را فراهم می کند. از سوی دیگر واردات نیازهای روز مردم منطقه و تجارت خرد میان اهالی زمینه درآمد اقتصادی و تأمین رفاه عمومی را فراهم می کند.
با این حال جدا از اقدامات ویژه ای که سازمان منطقه آزاد در حوزه مشخص خود برای عمران و توسعه انجام می دهد، سطح درآمد عمومی نهادهایی همچون شهرداری افزایش می یابد که در نهایت شهرهای کوچک و محروم استان اردبیل علی الخصوص شهرهای شمالی جدا از فراهم شدن زمینه شغلی هزاران نفر، چهره فقیر شهر با دگرگونی ویژه ای روبرو می شود.
در این صورت است که شرایط برای مهاجرت معکوس فراهم می شود و در نهایت موتور محرکه توسعه استان اردبیل به طرز چشمگیری به کار می افتد. جدا از توسعه شهرهای کوچک، با توجه به نیاز همه مناطق آزاد مشخص شده در استان به مرکز استان به دلیل وجود فرودگاه بین المللی و سیار زیرساخت های اساسی، زمینه ورود شهر اردبیل به جرگه کلانشهرها فراهم می شود.

* علی قاسمیان (روزنامه نگار و نویسنده)

نظر شما چیست؟

۱۱۵ نظر

 1. یکی از اهالی استان ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  سلام حامد منظور منو خوب متوجه نشدی من خودمم مغانی هستم منظور من اونایی هستن که کارشونو تو شهر خودشون ول میکنن ومیرن تو مرکز استان تا بلکه کارشونو توسعه بدن برو تحقیق کن ببین چند نفر ازاهالی مغان که شغلشون هم ازاد ه تو شهر خودشونم درامد خوبی هم دارن ولی باز میرن مرکز استان
  میخوام بپرسم چرا

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. بیربیله سوارلی گفت:

  وقتی مغانیامیگن الحاق مغان به منطقه آزاد ارس بهتراز ایجادمنطقه مستقله….اقا ممد ناراحت میشه وکلی حرف وحدیث میگه…۱۳خرداد نماینده اردبیل اقای حقیقت پور گفتن که کمسیون اقتصادی بررسی لایحه منطقه آزاداردبیل ومتوقف کرده است؛؛؛چرا؟؟؟چون هنوز محدوده جغرافیایی مشخص نشده وفقط تو لایحه گفتن اردبیل منطقه ازادشه…به گفته نمایندتون احتمال اینکه شورای نگهبان رد کنه هستش……اقا ممد توکه میگفتی محدوده ازمغان تا سرعین مشخص شده؟؟پس چراالکی حرف میزدی؟؟ میدونم اینبارهم میگی حقیقت پورشوخی میکرده…توروخدابس کنین…با احساسات مردم بازی نکنین…..چطور مسولان منطقه ازاداین طور لایحه ی ناقص به مجلس فرستادن جای سواله؟؟؟؟شایدم نمیخوان اردبیل منطقه ازاد شه
  فقط مخوان مردمو بازی بدن….ممد بیا توضیح کامل بده چرا کمسیون اقتصادی متوقف کرده لایحتونو؟؟؟منتظر جوابتم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   سلام بیر بیله سوارلی
   من از الحاق مغان ناراحت نمیشم میگم الحاق مغان با ایجاد منطقه ازاد منافاتی ندارد میشه مغان الحاق بشه و در سایر مناطق منطقه ازاد هم ایجاد بشه

   این حرفهای نمایندگان بخاطر نزدیکی به انتخابات است متن لایحه مشکلی ندارد شوارای نگهبان هم ایراد نمی گیرد نگارش متن هر ۴ منطقه ازاد مطرح در کمیسیون اقتصادی شبیه هم هستند که مشکلی هم ندارد
   لایحه متوقف نیست فعلا نوبت بررسی نشده است بعد از بررسی بوشهر نوبت میرسد
   ضمنا لایحه مال ما نیست لایحه را دولت فرستاده که با تصویب ان شهر شما بیشتر از سایر شهرها منتفع خواهد شد
   من چنیدن بار گفتم آخه برادر عزیز در صورت الحاق۱۰۰ هکتار بیله سوار به ارس آن هم بصورت منفصل مگه چه اتفاق مهمی میفته که باعث رونق در بیله سوار بشه ؟!!
   الحاق را دولت رد کرد
   تاسیس منطقه مستقل را نیز دولت تصویب کرد
   دست ما نیست و گرنه نماینده شما که از زرنگترین نمایندگان است

   اتفاقا تنها شخصی که بدون سو نیت و بصورت واقعی محدوده را گفته من بودم که این محدوده نهایی است و لازم نیست محدوده در مجلس تصویب بشه چون لایحه یک شوری بررسی میشود و در صورت تصویب محدوده در مجلس در اینده در صورت الحاق مناطق دیگری از استان به محدوده می بایست الحاق نیز در مجلس تصویب بشه ( به همان دلیلی که الحاق مغان به ارس نیاز به مصوبه مجلس نداشت )

   بازم میگم لایحه در تابستان ۹۴ به تصویب نهایی میرسد و قبل از اربعین راه اندازی خواهد شد

   Thumb up 0 Thumb down 0

 3. یکی از اهالی استان ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  آقایان عزیز میخوام ی چیزی بگم امیدوارم کسی از حرفام ناراحت نشه و کمی هم تاثیر گذار باشه اردبیل رو مغانی ها اباد کردند خاک توسر مغانی ها بجای اینکه برن تواردبیل سرمایه گذاری کنن توشهر خودشون سرمایه گذاری کرده بودند الان مغان بزرگتر ازاردبیل بود امکاناتش هم اگه بیشتر ازاردبیل نبود کمترهم نبود ،یکی بخاطر اینکه تو اردبیل درامدش زیاده میره،یکی بخاطر امکاناتش،یکی بخاطر توسعه کارش ووووغیره
  لطفا یکمی غیرت داشته باشین انقد مرکز استان نکنین بخدا اگه توشهرخودتون سرمایه گذاری بکنین اردبیل ب گرد پای مغان نمیرسه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • حامد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   اولا سلام خاک تو سر خودت!!!
   دوما زمانی که تو منطقه نمیزارن هیچ چیزی زده بشه طرف چه طوری بیاد بزنه همگونه که خودت داری میگی همه مغانیا تو اردبیل سرمایه گذاری کردنند به چی تو اردبیل سرمایه گذاری کردن به سیب زمینی ؟؟؟
   بعش دیگهحرف چرت نگو اول بفکر بعدا بتایب همه دوس دارن برا شهر خودن کار کنن و به ابادانی برسونش ولی همانطور که گفته شد اردبیلا چش دیدن شمال استان رو ندارنند چن تا نمونه هم برات میگم؟؟؟

   گشتارگاه مرغی ترکان مغان======= سرمایه گذار بخش خصوصی در حال حاضر به علت سیاسی بازی امام جمعه اردبیل تعطیل میباشد؟؟؟
   کارخانه های تولید ابمیوه در شهرک صعنتی ؟؟؟
   کارخانه محصولات خوردنی مانند لوبیا چیتی لوبیا با قارچ و غیره…. وضعیت تعطیل
   بعدش تا اونجایکه ما مغانیا خبر داریم بیشتر مغانیا تو تبریز سرمایه گذاری کردن ک تو اومدی به اسم اردبیل زدی حالا نمیدونم منظورت چی بودش ولی هر چی از بود از جهت دیگه گفتی خلاصه حرفام اگه اردبیلا همون بودجه که کشور برا شهرستانا میده بزارن که بودجه شهرهای شمال استان مستقیم از خودن تهران بیادش!! ن ازشماها بودجه میخوایم نه تصویب چیزی نه منطقه ازاد و ن قطار حالا بدون چی گفتم که با بودجه مستقیم شهرای شمال استان لایحه هاهمه رو به رو شما میدیم اینو هم بگم نماینده جسور شمال استان اینو به مجلس گفته بود که تایید بشه ولی با بچه بازی نمایندگان شما و کینه دوزی نذاشتن ک عملی بشه

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    امام جمعه اردبیل ، نماینده ولی فقیه در استان هستند ، لطفا رعایت کن
    صاحب آن کشتارگاه چنین نظری ندارند اما شما براحتی نظر شخصی خودتان را بنام ایشان قالب میکنید
    دروغ که مالیات ندارد !!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

 4. !☆ яσσzєƓαя☆! گفت:

  با سلام به همگی و جوانان غیور مغانی
  بچه ها بیخیال این حرفا بشین! تا حالا کدوم کاری رو اردبیلا گذاشتن که تو مغان انجام بشه که اینم دومیش باشه بعدش اگه هم شمال استان به ارس ملحق بشه مطمن باشید اردبیلا خودشونو تو نقشه شمال استان نشون میدن
  من یه چیزای به طور کلی میگم که حدس بنده چنین میباشد و البته خیلیا
  چرا یه بیمارستان ۱۲۰ تخت خوابی باید تو ۹ سال انجام بشه ایا ساخت همچین بیمارستانی در خود اردبیل هم ۹ سال طول میکشه تازه اونم تا ۸۰ درصدش؟؟
  چرا تمایلی به باز شدن فرودگاه پارس اباد ندارن؟؟؟
  چرا مصلی جدید پارس اباد نمیه تمام موند و نذاشتن اجرایی بشه من نمیدونم ساخت مصلی چه ربطی به امام جمعه اردبیل داره که بیاد بگه نباید ساخته بشه؟
  چرا کشت صعنتی که رو تبریز بود ۶۰۰۰ تا نیرو داشت الان شده ۶۰۰ تا اونم به زور حقوق گارگر هاشو میدن؟؟
  ایا یه جاده بین المللی باید اینه باشه که الان جاده بیله سوار پارس اباد داره برین اطراف جلفا اونا دارن تبدیل به بزرگراه میکنن چرا مال مغان نشه؟؟
  ایا به کار گرفتن پتروشمی اردبیل واجبه یا کشت صعنت مغان کشت صعنتی که به گفته کارشناسان اگه برگرده به اوج خودش میتونه به ۱۰۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد کنه؟؟؟
  تو این مغان هر کی سرمایه گذاری کنه به جای نمیرسه چرا چون مقامات سیاسی استان نمیزارن حق امام جمعه اردبیل نیسک بیاد بگه پارس ابدد مرکز مشروبات الکیه خو تو پس چیکاره هستی نزار باشه بعدش با این روز احوالی که شما به مغان دادین بازم شکر ک تا این حده و مسه ها ادمهای گربه صفت نیستن

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • بی نظر ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   احسنت باریکلا

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   متاسفانه از نارساییهای موجود جهت ایجاد اختلاف بهره برداری می کنید
   روزگاری در نساجی مازندران ۱۵۰۰۰۰هزار نفر کار می کردند الان تعطیل شده
   پالایشگاه ابادان بزرگترین پالایشگاه جهان بود الان نیمه تعطیل است
   خارک بزرگترین اسکله صادرات نفت بود الان در استانه تعطیلی است
   اینها هم تقصیر استان اردبیله ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   شما گذشت زمان و تغییرات ایجاد شده در طرز زندگی و اولویتهای اقتصادی و پارامترهای متعدد را توجه نمی کنید و از همه مشکلات تنها در راستای اهداف اصلی دشمنان این ملت یعنی اختلاف افکنی بهره برداری می کنید

   خلاصه بگم :
   تو صلاحیت و لیاقت اظهار نظر کردن در مورد مسایل اقتصادی نداری
   مسایل و پروزه های اقتصادی توسط اقتصاددانان طراحی میشود و اولویت بندی میشود و نظرات تو در مورد مسایل اقتصادی کوچکترین ارزشی ندارد

   اگر قرار بود پروژه های اقتصادی با نظر مردم عادی انجام شود الان بنزین ۱۰ تومن و نان ۵ تومن بود و مردم از گرسنگی میمرد

   بهتر است تو به همان کار همیشگی خودت که مدیریت کلوبهای مجازی و شغل شریف شایعه سازی و ایجاد اختلاف است ادامه بدهی

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • !☆ яσσzєƓαя☆! گفت:

    ۱- اول ممد حرف دهنتو بفهم
    ۲- هر وقت گفتم ممد بیا بنال
    ۳-استان های دیگه با حق خوری برشکست نشدن
    ۴- لیاقتم هر چقد پایین باشه از تو یکی بالاتره
    ۵-اخنلافات رو تو اردک راه میندازی که اخری هم نداره
    ۶ برو حرفهای ک زدی رو نگاه کنن ببین کی تایید میکنه همش مخالف حرفاتن
    ۷-من تو دنیای مجازی اندازه وزنت کسب درامد میکنم ک تو حالا حالا نمیفهمب دنیای مجازی چیه
    ۸-همه میدونن حرف حقیقت تلخه میدونم الان چه حس های داری
    ۹-شما اردبیلا تا حدی حسودی میکنین که الان میخواین مانع جدای مغان بشین میتونم برات ثابت کنم نمونش هم هم چن ماه پیشه ک حرف جدا شدن مغان تو مجلس بود نمایندگاتون نمیدونستن چیکار کنن پس دیگه الکی حرف نزنی ما به مغان نیازی نداریم
    ۱۰-با وجود ادمهای مسه شما اردبیل باید هم همین جور باشد ……………..

    Thumb up 0 Thumb down 0

 5. علی ازادارس گفت:

  نه اقا حامد.فک کنم مسولان استان مخوان بومی انتخاب کنن.تامغان ازمحدوده حذف شه…مرکزیت وبیارن سرعین ومشگین شهر…اما از اون طرف اقای ترکان ومعاونش میخوان غیربومی انتخاب کنن…اینقداین مسولان اردبیل وقت تلف میکنن.تادولت هم پشیمون شه که برا اردبیل منطقه ازادداده…فکرمیکنم این منطقه ازاد اردبیل به سرانجام نرسه…وآخر همون به ازاد ارس ملحق شیم.ایشالا

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   تعیین محدوده در اختیار مدیر منطقه ازاد نیست .
   محدوده توسط کارشناسان شورای مناطق آزاد کشور تعیین شده و به تصویب رسیده بعد از تصویب کلیات در مجلس ، اساسنامه یا همان اهداف و رویکرد منطقه ازاد نیز در شورای عالی تصویب خواهد شد .

   وقت تلف نشده است مدیر منطقه مهران هم که همزمان با اردبیل به مجلس داده شده هنوز انتخاب نشده است باید جواب استعلامات برسد تا حکم صادر شود ( همه چیز را اینگونه به مسولین استان ربط میدهید !!!!!)

   مدیر منطقه ازاد فعلا مقدمات تاسیس را فراهم می کند تا به محض تصویب لایحه در مجلس ، کار تاسیس منطقه ازاد سریع انجام شود

   الحاق مغان به ارس هم منافاتی با ایجاد منطقه ازاد مستقل ندارد همچنانکه نماینده محترم شما بدنبال آن است

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • جوان پارس آباد مغان گفت:

    سلام بر همه شما
    روزی خواهید دید که حق در برابر باطل پیروز خواهند شد
    ایران بر آمریکا ، فلسطین بر اسراییل شیطان صفت ، یمن بر آل سعود و کودک کش و ما نیز حق خود را از اردبیل خواهیم گرفت.تشکر می کنم از زحمات آفایان بهروز ، حامد و تمام کسانی که در برابر زیاده خواهی های برخی ها ایستاده اند این را همه می دانند مثل رور روشن اردبیل حق مغان را خورده که انشالله از گلوشان پایین نره.پس آقای کارشناس(ممد)زیاد رجز خوانی نکنید که پیروزی از آن ماست .باور نداری کوتاه فکر نکن! به آینده نگاه کن!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     جوان پارس ابادی
     متاسفم برای تو و امثال تو که کشور را میدان جنگ فرض می کنی و در فکر فتح الفتوح هستی و هموطنانتان را با اسراییل و ال سعود مقایسه می کنی !!!!!!!!!
     به عوض این تفکرات بچه گانه واقعیات را قبول کنید
     و با انصاف صحبت کنید .

     اگر واقعا حقتان پایمال شده است بدانید باعث ان ، چنین تفکرات بچه گانه ای است که امثال شما متاسفانه گاها بصورت سازماندهی شده جهت ایجاد اختلاف در بین هموطنانمان مشغول ترویج آن هستند

     شماها کی و کجا تقاضای تاسیس منطقه ازاد داشتند ؟؟ سابقه ای وجود ندارد که از طرف شما و نماینده شما و مسولان شما تقاضای ایجاد منطقه آزاد شده باشد ؟؟؟؟
     جالب است !!!! در حالی که سیاست کلی کشور ایجاد مناطق آزاد است شماها دنبال طرح الحاق به منطقه آزاد استان همسایه بودید و هستید !!!!!!!!!! که نشد و نخواهد شد و این به مفهوم آن نیست که حقتان را اردبیل خورده است
     فکرتان را به کار بیندازید

     شما که ایجاد منطقه ازاد را نمی خواستید و نمی خواهید انتظار نداشته باشید که منطقه ازاد باشید

     در استان هرمزگان ۲ تا منطقه ازاد کیش و قشم هست اما مناطق آزاد جاسک و پارسیان را بعوض الحاق به آنها مستقل تاسیس میکند یعنی ۴ منطقه ازاد در یک استان ( ایا نمی شد بعوض ۴ تا منطقه ازاد با الحاق و ادغام با هزینه کمتر یک منطقه ازاد ایجاد بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نه نمی شد . چون هر منطقه ازادی اهداف خاص خودش را دارد که متاسفانه شما نمی دانید !!!!!!!

     متاسفانه شماها از مناطق آزاد فقط تابلو اش را میخواهید و نمیدانید که هر منطقه ازادی اساسنامه و اهداف خاص خودش را دارد و اهداف ارس و انزلی و اروند و قشم و چابهار در استان اردبیل کارایی ندارد و هر کدام برای اهداف خاصی ایجاد شده است

     بازم هم بخاطر طرز فکرتان برایت متاسفم
     ایران با وجود افرادی مثل تو نیازی به دشمن ندارد

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      با سلام به همه اولا به تو یکی ربطی نداره شدن یا نشدن منطقه ازاد دوما زمان خودش نشون میده که در اینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟؟
      بعدا برو یکم تحقیق کن بیا حرف بزن نه نمایندهای اردبیل اول طرح الحاق مغان رو دانند خخخ خدای خودتو فقط داری میخندونی اینجا!!
      بعدش خودتو کم ادم بدون اون چیزای که ما میدونیم اگه به تو بگیم شاید شبا خوابت نبره ببره جون بعدش نمایندگان هرمزگان عرضه دارن مسه اردبیلا نیستن که فقط بخوان تو خود اردبیل ایجاد بشه الانم ک نماینده ما میخواد جدا کنه همه میدونن دارین میسوزین یکی خودت تو ک از شدتت سوزشتت نمیدونی چی داری میگی؟؟؟
      فعلا که شما تابلو رو تو ورودی شهرتان نصب کردید اینم نشانه ندید پدید بودن و اطلاع نداشتن از اساسنامه میباشد؟؟؟
      و در اخر شما….

      Thumb up 0 Thumb down 0

 6. حامد گفت:

  بچه ها خدای من موندم چی شد اخرش کسی رو برا منطقه انتخاب نکردنند که شرو به کار کنه یا هنوز مجلس تصویب نکرده اگهکسی خبر داره بگه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. ممد گفت:

  عاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بازدید از پل معلق مشگین‌شهر :
  استفاده‌ مطلوب و کاربردی از طبیعت با رویکرد حفظ محیط زیست در این پل که دو بخش شهر را به هم متصل کرده است یک نمای فوق‌العاده زیبایی را در این محل ایجاد کرده است که این جاذبه‌ در سطح منطقه و جهانی می‌تواند معرفی شود.
  وی گفت: کشور‌های همسایه ‌برای لحظه‌ای آرامش حاضر هستند چندین هزار دلار برای حضور در چنین مکانی پرداخت کرده و یک شب را در آنجا اقامت کنند

  وی گفت :اگر به این منطقه توجه جدی شود این شهرستان می‌تواند به یکی از قطب‌های جذب گردشگر در منطقه تبدیل شود.
  رحمانی موحد در پایان سخنان خود افزود: در پرتال جامع گردشگری و نمایشگاه‌ها از عکس‌های زیبای این شهرستان استفاده خواهیم کرد که امیدواریم بتوانیم با این کار شهرستان مشگین‌شهر را به جهانیان بشناسانیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. ممد گفت:

  به نقل از خبرگزاری فارس
  هادهای مردمی استان اردبیل:
  اهانت به شاه اسماعیل را بر‌نمی‌تابیم/سران آذربایجان کم شیطنت کنند
  نهادهای مردمی استان اردبیل در بیانیه‌ای اعتراض شدید خود را نسبت به اهانت به منزلت و جایگاه شاه اسماعیل صفوی اعلام کرده و خواستار پایان دادن به چنین بی‌حرمتی‌ها به مفاخر جامعه اسلامی و شیعی شدند.

  در این بیانیه آمده است: بی‌شک شکوفایی امروز حوزه تمدنی اسلامی، شیعی مرهون دوراندیشی و مجاهدت به یادماندنی سرداران صفوی به ویژه شاه اسماعیل اول است که برای تشکیل حکومت علوی و به اهتزاز در آمدن پرچم اهل بیت (ع) به تبعیت از قیام ستم‌سوز حسینی چه حماسه‌ها را آفریدند و شیعیان جهان به ویژه آذربایجان همیشه به این سربلندی مباهات کرده‌اند و می‌کنند.

  در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: مؤسسات، نهادها، مراکز علمی و ادبی و دانشگاهی توهین سخیف و جاهلانه را که در سایه سرمستی حاکمان جمهوری آذربایجان از اروپایی شدن و خودباختگی کامل در مقابل اروپای در حال زوال بدون توجه به بنیادهای تاریخی، تمدنی، فرهنگی و دنیی صورت می‌گیرد، محکوم کرده و از مسئولان و مقامات کشور آذربایجان می‌خواهیم بیش از این در مقابل تمامیت‌خواهی استکبار جهانی داشته‌های تاریخی، فرهنگی و دینی خود را به مسلخ نکشاند و علاقه وافر مردم متدین جمهوری آذربایجان به شاه اسماعیل صفوی که اسناد و مدارک تاریخی این کشور مشحون از ارادت و علاقه قلبی آنها به شخصیت تاریخ‌ساز و وحدت‌آفرین آن سردار جوان است را نادیده نگیرند.

  در ادامه این بیانیه آمده است: آیا مردم آذربایجان راضی هستند با چهره ملی و جهانی خودشان این چنین رفتار شود و از آنها برای برندهای تجارتی آن هم در کسب حرام بهره‌برداری شود؟ قانون اساسی جمهوری آذربایجان نیز این اهانت به ادیان را بر نمی‌تابد و این توهین آشکار با اصول احترام به ادیان و مذاهب در قانون اساسی جمهوری آذربایجان نیز سازگار نیست.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. علی گفت:

  باسلام به خدمت همه ی مردم عزیزاردبیل ومغان.طبق شنیده هاوخبرهایی که از استانداری شنیده میشه.تاآخراین هفته مدیرپروژه منطقه آزاداردبیل انتخاب میشه.تامقدمات تصویب روفراهم کنه.البته آقا ممد میدونه کیه.ولی تواین سایت نمیگه…امیدواریم این بارحرفای آقای ترکان شوخی نباشه/مثل راه آهن جلفاتااصلاندوز.که اقاممد گفت یه شوخی بوده/کاش دیگه از این شوخیای سیاستی نکنن.به امیدپیشرفت تمام شهرهای ایران.مخصوصادشت زرخیزوطلای مغان.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   سلام علی آقا
   علت اینکه من پیشنهاد مطالعه راه اهن تبریز مغان را شوخی قلمداد کردم این بود که
   باید مطالعه را به مشاور بدند اگه در نتیجه مطالعه ، احداث آن مسیر توجیه اقتصادی داشته باشه ، آنگاه باید طرح احداث اگه در اولویت باشه تصویب بشه بعد بودجه بزارند تا احداث بشه
   اما
   این در حالی است که
   با اینکه راه اهن مسیر اردبیل – پارس اباد مطالعه شده و توجیه اقتصادی هم داره و طرح جامع راه اهن کشور بایستی از مرز ایمیشلی به راه اهن قفقاز متصل بشه
   با این وجود در سفر روحانی به استان ، در شورای اداری استان و در حضور نمایندگان استان و مسولین ،آقای روحانی در جواب درخواست مسولین استان مبنی بر احداث این مسیر ، اعلام کردند که فعلا اراه اهن اردبیل اولویت ندارد .

   ضمنا فرودگاه ارس که یکی از ضروریات برای منطقه ازاد است بعد از گذشت بیش از ۱۰ سال فعلا افتتاح نشده است

   راه اهن تبریز میانه که مسیر تبریز تهران را ۱۰۰ کیلومتر کوتاه می کند بعد از گذشت ۱۸ سال افتتاح نشده است

   اینها را میگم که بدانید راه اهن تبریز مغان حتی اگه توجیه اقتصادی هم داشته باشه برای انها اولویت نداره

   البته آرزوی قلبی من است که خط اهن مغان – تبریز احداث بشه و اینو بدانید که در صورت تحقق چنین امری بنده بیش از شماها خوشحال خواهم بود

   مدیر منطقه آزاد هم در روزهای اینده انتخاب خواهد شد البته چون تاکنون فرد مورد نظر کاملا قطعی نشده خوب نیست اسمش اعلام بشه

   Thumb up 0 Thumb down 0

 10. behrooz گفت:

  سلام اقا ممد
  درسته صفویان اولین دولت شیعی ایران بوده.
  اولا قزلباش ها به ارتش اون زمان میگفتن وربطی به اردبیلی ها نداشته.
  دوما اون جنگ چالدران که شما این همه شما ازش تعریف میکنی ایرا توش شکست خورد.
  سوما تو اون جنگ ارتش تشکیل شده شده بود از تبریزی ها اردبیلی ها اطراف خود چالدران مغانی و بقیه…
  بعدشم شاه اسماعیل اگه اردبیل رو لایق میدونست اون زمان که اوج قدرت اردبیل بود اردبیل رو پایتخت انتخاب میکرد پایتخت های دوران صفوی ۳ تا شهر بوده تبریز اصفهان قزوین.
  بازم میگم تو جنگ چالدران که ایران شکست خورد منطقه ی اذربایجان بود که جانفشانی کرد نه اردبیلی ها.
  اگه با معیار شما بگیم اونوقت ایرانی ها خبلی خیلی مدیون تبریز هستن چون تبریز در طول تاریخ ایران ۷ بار!!!!!پایتخت ایران بوده ودر طول دوره های مختلف نقش بسیار مهمی داشته وهمچنین شهرای دیگه.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • behrooz گفت:

   اینم یادم رفت بگم که مسئولا برای خوشحالی وغرور اون مکانی که سخنرانی میکنن یا دربارش حرف میزنن حرفای خوشایندی درباره اونجا میگن که مردم اون منطقه خوششون بیاد.

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • حامد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   لایک دادا بهروز میخواستم همین جواب رو بهش بدم ک خودت زحمتشو کشیدی

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   با سلام به برادر گرامی آقای بهروز
   حرفهای من به مفهوم نادیده گرفتن زحمات و خدمات شهرهای دیگر نیست
   ما هم به تبریز و اذربایجان افتخار می کنیم و مطمئن باش اگر علاقه و ارادت ما نسبت به هموطنان اذربایجانی و تبریزی بیشتر از شما نباشد ، کمتر هم نیست .
   منتها ما اول باید تاریخ استان خودمان را بشناسیم تا عبرتی برای اینده مان شود
   متاسفانه بیان افتخارات گدشته استانمان به هم استانیها خوش نمی اید
   دیگران برای خود افتخارات جعلی میسازند اما هم استانیهای از افتخارات خودشان فراری هستند !!!!!

   اول باید تلاش کنیم در داخل استان خودمان اختلافات را کم کنیم
   اگر احیانا مسئولی در اجرای طرحها و یا تقسیم بودجه استانی عدالت را رعایت نکرده نباید بهانه ای برای اختلاف بین مردم شهرستانها شود و طوری وانمود شود که ساختار این استان طوری است که هر مسئولی اینجا باشد همین اش است و همین کاسه
   تخلف فلان مسول چه ارتباطی به مردم شهرهای مختلف دارد که در طول سالیان دراز برادرانه با هم زندگی کرده اند؟

   دلیل انتخاب پایتخت ها توسط صفویان : در ان دوره کشور از هم پاشیده بود و حاکمان محلی در همه جای کشور اعلام خودمختاری کرده بودند و شاه اسماعیل هر جایی را که فتح میکرد بعنوان پایتخت انتخاب میکرد که قدرت را در انجا حفظ کرده و کشور را متحد کند

   اکثریت مردم تبریز طرفدار دولت عثمانی بودند و شاه اسماعیل با حمله به تبریز و فتح انجا ، تبریز را پایتخت انتخاب کرد

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • یکی از اهالی گرمی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

    آقا ممد اینکه شما میگین احیانا اگه مسئولی در تقسیم بودجه عدالت را رعایت نکردن درست نیست باید بگین مسئولان شهرستان اردبیل چشم ندارند ببینند بقیه ی شهرهای استان پیشرفت کنه مسئولان شهر اردبیل فقط همه امکاناتو برای مرکز استان میخوان تا اینطوری بقیه ی شهرها فقط به مرکز استان وابسته بشن

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • یکی از اهالی استان ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

    آقا ممد شما اردبیلی هستین حتمادرسته؟؟؟
    برا همین هی سنگ اردبیل رو به سینه میزنین و سعی میکنین اردبیلی ها رو خوب جلوه بدین واقعا براتون متاسفم

    Thumb up 0 Thumb down 0

 11. یک نفر گفت:

  پس چی شد؟ چرا جواب ندادید؟ راس گفتم دیگه.اونموقعی که آب ارس رو داشتن میبردن تبریزی که فک میکنین کشته مردتونه کجا بودین؟ نماینده تون کجا بود؟
  خط آهن اردبلی پارس آباد که لغو شد کجا بودین؟ نماینده تون کجا بود؟
  فقط اردبیل اعتراض کرد شماها هیچ چیزی نگفتین و فقط به فکر تفرقه در استان هستین و هیچوقت هم نه مستقل میشین نه الحاق پیدا میکنین نه آباد میشین دلیل اصلیشم خودتونین.اگه با نمابنده های مرکز و امام جمعه اردبیل همصدا شده بودین شاید الان راه آ]ن اردبیل پار آباد شروع شده بود حد اقل حرف استانو میگفتن.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • حامد گفت:

   با این که اب ارس رو بردن تبریز بازم ما به اندازه کافی اب داریم اندازه کافی در مورد قطار هم از اردبیل نشد اونی که مردم مغان میخواستن شد خوبترش هم شد ایشالله از تبریز میزنن
   بعدش نه اینکه قطار اومد اردبیل برو ببین تا چه حدی کاره شده چی شد گفتن عملی شدنی نیس از بس ندیده بودین به دولت فشار اوردین اونا هم الکی یه نقشه ای دادن بهتون الانم که نمیه مونده کسی سراغشو نمیگره ما مسه شما ندید پدید نیستیم که ما صبر ایوب رو داریم و خدای داریم که بر همه کارا نظارت میکنه هر چی قسمتون باشه بازم خدارو شکر میکنیم که قسمتون همین بوده
   درباره الحاق یا مسقل شدن و یا اباد شدن هم نظر شمازیاد مهم نیس شما به فکر اردبیل خودتون باشین که بتونین منطقه ازادش کنین و قطار رو بیارین شهری که ۴ تا نماینده داشته باشهووهر ۴ تاش هم با همدیگه کینه و کدورت داشته باشن مردمانی چون مسه شما خواهند داشت فکر کنم جوابتو گرفتی عزت زیاد یا علی

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • behrooz گفت:

   سلام
   من اینجام جوابتو میدم.
   دقیقا کی بود که اب ارس رو به تبریز می بردن؟؟؟؟؟
   شما راه اهن به اردبیل بیارین بعد درباره ی راه اهن پارس اباد اردبیل صحبت کنید.
   بازم دم تبریزی ها گرم که می خوان خط اهن جلفا مغان بزنن.
   اخه کدوم تفرقه شما خودتون باعث تفرقه هستین نه مغانی ها نه مشگینی ها نه شهرای دیگه به جز سرعین از شما ناراضی هستن.
   علتش چیه؟؟؟؟جواب مشخصه
   به امید روزی که مستقل شیم.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 12. نامور گفت:

  مدیریت محترم سایت|اگه اسم سایتتون( سوتی های ممدوحامد )بود خیلی بهترمی شدآقااین ممد کیه ؟حامدکیه؟هرچی میگند میذارید سایت !اینهاراخوب معرفی کنید تابشناسیم.تحصیلاتشون؛کارشون ؛این اطلاعات پوچ وتوخالی راازکجا کپی میکنند؟شبانه روز توسایتند مگه اینها بیکارند دیوانه اند ؟یامردمو مسخره کرده اند !بابابسه دیگه.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. عادل خان گفت:

  یعنی آقا ممد احتمالش هست که لایحه منطقه آزاد اردبیل تو مجلس رای نیاره؟؟؟یعنی نمایندگان تبریز و ارومیه میذارن؟آخه چرا ترک زبان ها باهم همدل وهمزبان نیستن.فقط دنبال لج و لجبازین.تا کی میخواییم دنبال سیاست بازی باشیم…دوستان عزیزان به فکر پیشرفت منطقمون باشیم.نه اختلاف.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   عادل خان سلام
   نه تنها منطقه ازاد اردبیل بلکه همه ۴ منطقه ازاد پیشنهادی ( جاسک – بوشهر – مهران – اردبیل ) با رای بالایی تصویب خواهد شد . چون در راستای سیاست کلی نظام و اقتصاد مقاومتی است
   ضمنا مجلس ۲۹۰ نماینده دارد که اذربایجانشرقی ۱۹ نماینده و غربی ۱۲ نماینده دارد
   نمایندگان اذربایجانغربی موافقند فقط بعضی از نمایندگان اذربایجانشرقی بعلت اینکه منطقه ازاد اردبیل را برای ارس رقیب می دانند مخالفند

   Thumb up 0 Thumb down 0

 14. یک نفر گفت:

  راستی شمایی که فکر میکنین تبریز کشته مرده شماس(واقعا خنده داره و مضحکه) پس چرا دارن آب ارس رو انتقال میدن به تبریز؟ نماینده تون کو پس؟ بازم نماینده های اردبیل بودن که واکنش نوشن دادن خودتون چیکار کردین؟
  فقط دارین لجبازی میکنین.
  اگه تبریز امتیاز مساوی بده به اردبیل چه بهتر که از اردبیل جدا شید دیگه همه رو خسه کردید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. behrooz گفت:

  سلام اردبیلی
  اگه من مضحکه خودمم ولی تو مضحکه(باعث خنده)دیگرانی.
  و اما
  خب همه می دونن که اردبیل تاریخ داره مثل خیلی از شهر های دیگه اما اینکه شما میگین ایران مدیون اردبیله واقعا یه حرف نا متعادله.
  شما لطف کن بگو اردبیل مثلا تو کدوم جنگ مهم وسرنوشت ساز نقش بسیار مهمی داشته و نجات باعث ایران شده؟؟؟؟؟
  یا مثلا تو کدوم دوران اردبیل ایران رو از قحطی نجات داده؟؟؟؟؟
  یا اردبیل تو کدوم دوران پایتخت بوده؟؟؟؟؟
  به جای اینکه بگی ایران مدیون اردبیل اگه بگی اردبیل هم تو تاریخ ایران نقش داشته قابل قبوله.
  ولی اینکه میگی ایران مدیون اردبیل پس شهر هایی مثل تبریز&اصفهان&مشهد&همدان& قزوین وشهرای دیگه…اینا بوققققننننننن.
  اون مهمون نوازی هم که میگی مخصوص همه اذری ها وایرانی هاس.
  به امید روزی که مستقل شیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   سلام بهروز
   با اجازه شما من جواب میدم
   اولا جمله ( ایران مدیون اردبیل است ) دهها باز از طرف مقامات بلندپایه کشور تکرار شده است که متاسفانه بعضی از هم استانیهای ما دوست ندارند چنین جملاتی را بشنوند

   فرزندان این دیار حداقل ۲ بار مسیر تاریخ ایران را تغییر داده اند ( این تعصب و یا ادعا نیست در کتابهای تارخ هست )

   ۱- قزلباش ها دقیقا در زمانی از این دیار بپا خواستند که ایران در استانه از هم پاشیدگی بود و مناطق مختلف کشور ادعای خودمختاری داشتند و کشورهای همسایه بخش عظیمی از کشور را تصرف کرده بودند و با تاسیس سلسله صفوی توسط قزلباش ها و شاه اسماعیل توانستند با جانفشانی اتحاد و یکپارچکی کشور را حفظ کنند و کشور را از تقسیم به چند کشور و تاخت و تاز بیگانگان حفط کنند

   ۲ – اعلام تشیع بعنوان مذهب رسمی کشور نقطه عطفی در تاریخ ایران است که توسط شاه اسماعیل اردبیلی و با کمک قزلباش های اردبیلی دقیقا در زمانی که عثمانی ها چنگ و دندان نشان میدادند اتفاق افتاد( که این حرکت شاه اسماعیل و قزلباش ها مورد تحسین مقام معظم رهبری هم قرار گرفته است )
   حماسه جاویدان جنگ چالدران در مقابل نیروهای عثمانی با تجهیزات پیشرفته آن زمان ، توسط اردبیلیها اتفاق افتاد که هنوز هم رمز و رموز آن جنگ تاریخی در دانشکده های نطامی کشورهای غربی تدریس میشود
   همه شهدای جنگ چالدران در شهیدگاه اردبیل مدفون هستند و در جوار بقعه شیخ صفی زیادتگاه ایراندوستان می باشد

   بی شک هر دو مورد بالا مسیر تاریخ کشور را تغییر داده است و گرنه الان یا ایران یا نبود و یا بشکل کنونی نبود و کوچتر بود

   این حرفهای من منافاتی با زحماتی که مردم شهرهای دیگر کشیده اند ندارد
   اما اعلام مذهب تشیع بعنوان مذهب رسمی ایران و جانفشانی و حماسه آفرینی در جنگ چالدران در مقابل عثمانیهای تشنه به خون ایرانیان توسط مردم این دیار کهن ( اردبیل ) اتفاق افتاده است که هر دو مورد به شهادت تاریخدانان و حتی بزرگان فعلی کشور مسیر کشور را تغییر داده است
   اما

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد گفت:

    ممد به قول خودت اینا شوخی بود که کردن حالا شما بزرگتر و باور نداشته باشین اونا یه چیزی گفتن ک دل شما رو شاد کنن خخخ

    Thumb up 0 Thumb down 0

 16. دانشجوي تبريز گفت:

  سلام به همگی و خسته نباشید!تشکر میکنم از مدیریت سایت ازادلو که که بحث های مختلف و خوب رو در اختیار کاربران خودش قرار میده!
  من این ایتم خبری رو خوندم خوب بودش نظرات حامد و ممد جالبه حامد با احساسی جواب میده و ممد هم با سیاست خو اگه فضولی نباشه من یه چن تا سوال دارم اول از حامد میپرسم؟؟؟
  حامد ایا شما میدانستید که ایجاد منطقه مستقل به نفع شماس چرا شما از ایجاد منطقه ازاد مستقل مخالفت میکنید وچه دلایلی باعث مخالفتی مردم دشت مغان میشود؟؟؟
  چرا از مسولان استانی و مرکز استان نارضایتی دارین که گفتین این سایت برا کل جهان باشه جز اردبیلی ها؟؟؟
  ایه به نظر شما مجلس به لایحه ایجاد منطقه ازاد اردبیل رای میدهد یا نه؟؟؟
  خب حالا از ممد میپرسم!
  ممد شما گفتین ایران مدیونه استان اردبیل هستش اولا ایران مدیونه کل استانها و شهر ها و… میباشد دوما میشه توضیح بدید ایران مدیون چه چیز اردبیل میباشد تا ماهم فیض ببریم؟؟؟
  ممد شما گفتین که لایحه ایجاد راه اهن تبریز مغان یه شوخی بود اگه عقل شما درایت کند اون لایحه رو یکی از مسولان بلند پایه کشوری گفته شما گفتین که یه شوخی بوده توضیح بدین که چرا شوخی بوده اونم در این حد که بیاد تو منطقه ازاد ارس این شوخی رو بکنه؟؟؟
  اتفاقا در زمان تاسیس استان اردبیل پارس اباد با وجود ۲۲۰ کیلومتر فاصله با اصرار به اردبیل دادند
  اما سراب را با وجود ۷۰ کیلومتر فاصله به اردبیل ندادند؟؟؟ ممد این متن رو شما گفتین حال سوال بعدیم از شمامثلا اگه بخوان پارساباد رو استان بکنن و وزارت کشور به خود شخص شما بگه یکی از شهرهای خودتون روباید منتقل بدین به پارس ابادشما ایا شهر سرعین رو میدین یا بیله سوار رو؟؟؟

  الحاق مغان به ارس هیچ منافاتی با ایجاد منطقه مستقل ندارد
  اره ممکن است چند هکتار از زمینهای مغان به ارس الحاق شود تا مشکل ارس برطرف بشه! اینو هم شما گفتین سوالم اینه که مگه دولت این چن هکتاری که گفتین رو میخواد چیکار کنه که بیاد چن هکتاررو منطقه ازاد کنه نکنه میخواد به زمینهای کشاورزی کشت بده؟؟؟

  ببخشین وقتتون گرفتم منتظر جواب از هر دو طرف هستیم موفق سربلند بااااشید

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   سلام بر دانشجوی تبریز
   اگه کامنتهای مرا بدقت میخواندید جایی برای سوال نبود
   اما چشم ، توضیح بدم تا سوتفاهم ایجاد نشه
   راه آهن تبریز مغان لایحه نبود فقط یک پیشنهاد بود انهم پیشنهاد برای مطالعه نه احداث .
   یعنی اگه مطالعه انجام بشه و توجیه اقتصادی داشته باشه و اولویت آن هم از طرحهای دیگه بیشتر باشه و بودجه هم داشته باشند آنگاه پیشنهاد احداث میشود .
   این پیشنهاد مطالعه هم در سخنان اقای ترکان اومده بود آقای ترکان همان کسی است که می گفت یک نقطه از مغان به ارس الحاق میشود اما در دولت ایجاد منطقه ازاد مستقل تصویب شد
   حالا با این توضیحات بنظر شما توصیف احداث خط اهن تبریز به مغان از طرف من به یک شوخی قابل قبول نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   در زمان تاسیس استان اردبیل در لایحه دولت تصویب شده بود علاوه بر شهرهای فعلی شهر سراب هم جزو استان اردبیل باشد که در مجلس با فشار نمایندگان آذربایجانشرقی سراب با اینکه ۷۰ کیلومتر با اردبیل فاصله دارد حذف شد اما هیچکدام از نمایندگان آذربایجانشرقی راجع به شهرهای مغان از جمله پارس اباد حرفی نزدنند ( دولت هم پارس آباد رو به اردبیل داده بود هم سراب را ) اما نمایندگان آذربایجانشرقی دنبال سراب بودند نه پارس آباد .

   اما قضیه چند هکتار الحاقی
   در کارگروه مناطق آزاد تصویب شده بود ۵۰۰ هکتار از اراضی گرمی – ۱۰۰ از اراضی بیله سوار – ۹۰ هکتار از اراضی اصلاندوز – ۲۴۰۰ هکتار از اراضی پارس آباد الحاق بشه که در دولت رد شد
   ایا بنظر شما ۱۰۰ هکتار بیله سوار چه نفعی برای مردم بیله سوار داشت ؟؟؟ ادر ۱۰۰ هکتار حتی نمیتوان یک کارخانه بزرک ایجاد کرد ؟؟؟

   اما اینکه ایران مدیون اردبیل است
   فرزندان این دیار ( قزلبلش ها ) حداقل ۲ بار مسیر تاریخ را تغییر داده اند
   شاه اسماعیل در زمانی که کشور از هم پاشیده بود از این دیار ظهور کرد و یکپارچکی و اتحاد را ایجاد کرد و یک کشور از هم پاشیده شده را ترمیم کرد
   با اعلام مدهب تشیع بعنوان مذهب رسمی کشور در مقابل عثمانی ها ایستاندند و در جنگ چالدران حماسه آفریدند ( این حماسه باز هم به نام قزلباش ها در تاریخ پبت شده است )
   به گفته تاریخدانان و بزرگان فعلی کشور اگر حماسه های قزلباش ها و کیاست و درایت شاه اسماعیل نبود قطعا ایران به شکل امروزی نبود یقینا کوچکتر از ایران امروزی بود
   ممنونم

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • حامد گفت:

   با سلام بر دانشجوی تبریز سوالات خوبی رو مطرح کردی داداش ک من یکی یکی جوابشونو میدم!!!
   بله میدونم ایجاد منطقه مستقل بهتر از الحاق میباشد ولی نه با اردبیلا ما همون الحاق رو بهتر از این میدونیم که بازم با مستقل شدن زیر بار اردبیلا میریم ینی هیچ چیزی تو شمال استان ایجاد نمیشود همان گونه ک الان رخ داده شده و ساکنان شمال استان در حال کوچ به شهرهای بزرگ مانند تبریز و تهران هستنند
   چرا ناراضی هستم نه همه مردم شمال استان و کل شهرهای استان از اردبیل ناراضی هستند خود منم به این خاطر ناراضیم که همه کارارو تو خود اردبیل و ۳ تا نوجشون کار میکنن شما الان برین امار جمعیت رو برسی کنین میبین که که اصلاندوز جمعیتش بیشتره از سرعین میباد چرا سرعین شهرستان شده باشد ولی اصلاندوز نه خو همه اینها نشانه سیاسی بازی اردبیلا هستش دیگه

   به نظر من اصلا هم رای نمیاره اگه هم بیاره نمایندگان اذربایجان غربی و شرقی نمیزارن چون هر کدوم از این استانه چن ساله که شهرهای منطقه ازاد دارن و خودشون هم مرزی هستن من حرفیکه با یکی از نمایندگان تبریز داشتم گف اردبیل دیگه یه چیزی گفته اما انجام چنین کاری وجود نداره که ایجاد بشه اگه استانی که باید مستقل و به طور کامل منطقه ازاد بشه تبریز در گزینه اوله

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    آقای حامد
    اینکه میفرمایید نماینده اذربایجانشرقی به شما گفته منطقه ازاد اردبیل رای نمیاره
    با اجازه من یک مطلبی عرض کنم
    اولا این حرف بر اساس مدارک موجود عرض میکنم و میتوانم در همه جا اثبات کنم
    در زمان تاسیس استان اردبیل که لایحه در کمیسون داخلی دولت مطرح بود استاندار وقت اذبایجانشرقی که شخص بزرگواری بود در پارس اباد سخنرانی میکند و اعلام میکند پارس اباد شایسته استان شدن است ( در ان زمان یکسال بود پارس اباد از بخش به شهرستان تبدیل شده بود )
    هدف ایشان از این حرف درست در زمان بررسی کارشناسی ایجاد استان اردبیل چه بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    ایجاد اختلاف و در نتیجه تحقق نیافتن تاسیس استان جدید

    بدنبال ان ،استاندار توسط دولت وقت عزل و اقای عبدالعلی زاده بجای ایشان استاندار میشود و لایحه استان اردبیل در دولت تصویب و به مجلس ارسال میشود

    همان استاندار عزل شده بعنوان نماینده تبریز انتخاب میشود
    همان نماینده ( استاندار قبلی ) که در پارس اباد گفته بود پارس اباد استحقاق استان شدن را دارد و باید استان شود ، در مجلس با کمک بقیه نمایندگان آذربایجانشرقی تلاش کردند شهرستان سراب را از لایحه استان اردبیل حذف کردند
    و با کمال تعجب کوچکترین تلاشی برای حذف شهرهای دیگر از جمله پارس اباد نکرد.

    ادم عاقل بسادگی می فهمد که سخنان ایشان در پارس اباد مبنی بر استان شدن پارس اباد انهم دقیقا یکسال شهرستان شدن پارس باد بر چه مبنایی بود

    دقیقا فرمایش نماینده ادربایجانشرقی به شما مبنی بر عدم تصویب منطقه آزاد اردبیل در همین راستا است

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • دانشجوي تبريز گفت:

   خب بچه ها بببخشید من میتونم یه چیز به جوابهای ممد بدم
   اقا ممد شما اگه برین تاریخ و ادوار گذشته ایران رو مطالعه کنین همین دو کار بسیار مهمی که به نظر شما خیلی هم بزرگ میباشد چیزی در بین کارهای دیگر شاهان قدیمی ایران نیستش حالا من نمیخوام اینجا داستان تعریف کنم که ستارخان چیکار کرده باقرخان چکار کرده نادرشاه چیکار کرده لطف کنین برین مطالعه تون رو بیشتر کنین کامنیت های شما حاوی نظرهای بی مورد و توهین امیز میباشد الان همین شاه اسماعیل صفوی ک شما میگین یه قدم بندازین اطراف شمال استان هم مرز با استان تو کشور کوچکی نظیر اذربایجان مشروبات الکی به اسم همین شاهتون زدن شما ک ادعای بزرگی چنین افرادی رو میکنین چرا جلو همچین کاری رو نمیگیرین یا پیگری نمیکنین ؟؟؟؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    سلام بر دانشجوی عزیز
    ما هرگز تلاشها و خدمات گدشتگان را نادیده نمی گیریم هرکسی به سرزمین خدمت کرده مورد احترام است
    و خدمات انهایی که تاثیرگذارتر بودند احترامشان بیشتر است . البته این وطیفه ما نیست که مثلا خدمات بوشهری ها و خراسانیها را نقل کنیم
    مفهوم حرفهای من ، نادیده گرفتن خدمات دیگران نبود بلکه جوابی بود در واکنش منفی دوستان در برابر اردبیلی ها( چه گدشتگان مانند شاه اسماعیل و قزلباش ها و چه فعلی ها ) .

    واقعا شما فکر میکنید ما در مقابل مسایل داخلی کشورهای همسایه مثلا در نوع بسته بندی انها می توانیم دخالت کنیم ؟؟
    ما که حتی نمی توانیم جلوی دوستانمان که با شایعه سازیها مشغول اختلاف افکنی بین هم استانیهایمان هستند ، بگیریم !!!

    البته با پی گیری های مسولین استان اعتراض رسمی نسبت به این موضوع از طریق وزارت خارجه انجام شده است

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • دانشجوي تبريز ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

     با سلام بر ممد عزیز ما ایرانی هستیم فرقی بین منو تو خراسانی و بوشهری ها نیستش

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      درود بر شما
      کاملا درست است همه جای ایران سرای من است .
      اما متاسفانه بیان افتخارات گذشته استانمان ، برای بعضی از هم استانیهای عزیز ، خوش نمی اید
      و بیان این افتخارات را به اشتباه ، در تقابل با تبریز ارزیابی می کنند و واکنش نشان میدهند

      اتفاقا مشکل بعضی از دوستان در این سایت با بنده حقیر ، دقیقا بخاطر دیدگاه اینجانب که همه جای ایران سرای من است ، می باشد

      Thumb up 0 Thumb down 0

 17. بیرپارسابادی گفت:

  اقاممدسلام.بابت اطلاعات وخبرهای دقیقی که دراختیارمون میذاری بی نهایت کمال تشکر رو دارم.اقاممد اینکه همه دارن منطقه آزادمیکنن.دراصل میدونن منطقه ازادتجاری یعنی چی؟یعنی چی که محدوده ای مخواد ازاد شه؟مثلا چی کارایی میخواد اتفاق بیافته؟اینکه اشتغال زیاد میشه:کارخونه زیاد میزنن:اگه ممکنه تعریف کلی و جامع از منطقه ازادتجاری دراختیارم بذار…در ضمن الان لایحه در کدوم کمسیون مجلس داره بررسی میشه؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • حسن گفت:

   بابا تو دیگه چی هستی
   این بالا نویسنده کامل نوشته از ممد میپرسی. ببین با چه جماعتی زندگی می کنیم که مطلب رو نمیخونه نظرات رو میخونه

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    حسن پرسیدن ایراد ندارد ضمنا معمولا در نطرات اخبار دست اول گفته میشود که بعد از ماهها بخشی از ان اخبار در مقالات و مصاحبه ها اعلام میشود

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد گفت:

    حسن داداش اون اردبیله با اسم بیرو پارس ابادی اومده که مثلا چیز کنه یا بهتر همون بگم که خوده ممده اخه منطقه ازاد که نیازی به تعریف نداره

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ramin گفت:

     لایک حامد . ممد هزار چهره هست مواظب باشین

     Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     آقا پسر حامد واقعا نقش دلقک را خوب بازی میکنی
     شغل آینده ات هم پیدا شد دیگه غصه بیکاری رو هم نداری و گرنه افرادی مثل تو برای جوامع بشری هیچ کاربرد مثبتی ندارید و تنها ابزار دست شایعه سازان و اختلاف افکنان هستید که اختلاف افکنی و شایعه سازی هم سمی برای بشریت است

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      ممد اره والا مسه تو هستم دیگه تو هر کاری بکنی منم همون رو انجامش میدم

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   پارس آبادی با سلام بر شما
   تقریبا تعریف کلی در متن بالا هست ولی مهمترین شاخصه مناطق ازاد این است که صادرات و واردات کالا و خدمات از مناطق ازاد به همه کشورها بدون مقررات و عوارض گمرکی صورت می گیرد اما ورود کالا از منطقه آزاد به داخل کشور شامل مقررات گمرکی است.
   در مناطق ازاد بخاطر مزیت های گفته شده سرمایه گزاریهای فراوان خارجی و داخلی انجام میشه و باعث اشتغال پایدار می گردد
   اما هزینه زندگی در منطقه ازاد نسبت به مناطق دیگر زیاد است مسکن و اجاره بها و بصورت کلی هزینه زندگی بالا میرود

   در ایران هر منطقه آزاد دارای اساسنامه مخصوص بخود دارد که در دولت تصویب میشود و در حقیقت اهداف و ماموریتهای ان منطقه ازاد را مشخص می کند
   اینطور نیست که عملکرد همه مناطق ازاد عین هم باشد اهداف و ماموریتهای مناطق آزاد با هم متفاوت است
   منطقه آزاد اردبیل با رویکرد تجاری ( با اولویت صادرات محصولات کشاورزی و دامی و دامپروری ) و صنعتی ( با اولویت صنعت توریسم در حوزه های طبیعتگردی و آبدرمانی و سلامت ) تاسیس میشود
   بطوری که این منطقه ازاد باید سالانه یک میلیارد دلار صادرات محصولات دامی و کشاورزی و دامپروری داشته باشد و در حوزه توریسم نیز باید سالانه ۱ میلیون گردشگر خارجی جذب کند ( اینها اهداف پیش بینی شده است ) و هدف نهایی تبدیل استان اردبیل از استان مهاجرفرست به یک استان مهاجرپدیر است

   ضمنا لایحه فعلا در کمیسیون اقتصادی بعنوان کمیسیون اصلی مطرح است و در کمیسیونهای صنایع و معاون – امنیت ملی و سیاست خارجی – شوراها و امور داخلی هم بعنوان کمیسیونهای فرعی مطرح است
   و بخاطر اعلام امادگی سرمایه گذاران زیادی از کشورهای اروپایی و اسیایی جهت سرمایه گداری در این منطقه قرار است با اولویت بررسی بشه و در تابستان امسال تصویب خواهد شد

   Thumb up 0 Thumb down 0

 18. یک نفر گفت:

  آقا ممد یک سوال دارم
  آیا دولت قراره که مغانو به تبریز الحاق بده؟ اگه آره علتش چیه و واکنش مسئولین اردبیل چی هست؟
  یه سوال دیگه هم بپرسم
  آیا راسته که به جای خط آهن اردبیل مغان قراره خط آهن تبریز مغان احداث بشه؟ و اگه درسته علت چیه؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • حامد گفت:

   با عرض سلام بر تو ای یک نفر بله کاملا درسته کل مغان رو نه ولی محدوده شهر پارس اباد رو در نظر دارن بعدش هم راه اهنی قراره از تبریز به کلیر و مغان احداث شود یا از تبریز به جلفا مغان

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   یک نفر سلام بر شما
   فعلا هیچ طرحی در دولت و مجلس برای الحاق مغان به تبریز وجود ندارد
   اگر زمانی دولت بخواهد الحاق کند مسولین استان هرگز در مقابل خواست دولت مخالفت نمی کنند

   و اما
   در زمان تاسیس استان اردبیل ، آذربایجانشرقی خودش براحتی مغان را به استان اردبیل داد و پارس آباد را که در آن زمان تازه شهرستان شده بود با وجود ۲۲۰ کیلومتر فاصله با روی گشاده به استان اردبیل داد تا خودش برای اباد کردن پارس آباد خرج نکند

   در حالی که شهر سراب که تنها ۷۰ کیلومتر با اردبیل فاصله دارد را به استان اردبیل نداد با اینکه نظر دولت الحاق سراب به اردبیل بود و مصوبه دولت نیز الحاق سراب به اردبیل بود که در مجلس با فشار نمایندگان آذرباجانشرقی حذف شد
   ( فکر کنم با این توضیحات اهمیت مغان به تبریز را در مقایسه با شهری مانند سراب بدانید )

   اما احداث خط آهن مغان _ تبریز هم یک شوخی است
   ترکان در جلسه ارس گفته این خط باید مطالعه بشه ( مطالعه بشه با احداث میشه فرق دارد )
   ( مسولین ارس چون منطقه آزاد اردبیل را برای خود رقیب می دانند با طرح چنین اخباری سعی میکنند با ایجاد اختلاف در استان اردبیل مانع تاسیس این منطقه آزاد مستقل شوند و رسما اعلام می کنند که در شمالغرب نیازی به ایجاد منطقه ازاد نیست . متاسفانه گروهی نیز در استان اردبیل با آنها همنوا هستند اما خوشبختانه دولت اصل ماجرا را فهمید و لایحه را به مجلس فرستاد و بزودی در مجلس نیز تصویب خواهد شد

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد گفت:

    عاغا حرفای اینو باور نکنین بخدا از حسودی دیگه نمیدونه چی بگه اره تبریز اون زمان داد به اردبیل چون اون زمان مغان مغانی بود در دلها ولی الان که میبنیه ک اردبیل مسه دهات کرده مغان رو باید هم به فکرش باشه بعدش من لینک قطار تبریز مغان رو دادم همه میتونن بخونن منطقه ازاد اردبیل شوخی نیس قطار تبریز مغان شوخی میشه عاغا ممد تو چقد میسوزی تو خودت من نمیدونم اخرت ب کجا میرسه

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     خدا را قسم نده
     حسود افرادی مانند توست که چشم دیدن پیشرفت کشورتان را ندارید
     حتی مثل بچه ها در استانتان هم لج بازی می کنید و باعث کندی کارها هستید
     ارزوی ما ابادانی ایران است
     آرزوی من این است که همین فردا قطار را برایتان بکشند

     متاسفانه افرادی مثل تو یا ممعنی کلمه حسود را نمی دانید یا اینکه خودتان حسود هستید
     تو در همه کامنتهایت ادعا میکنی که دیگران حسودند و حقتان را خورده اند خودت آنقدر حسود هستی که همه را حسود میبینی
     آخه اگر منطقه شما محروم است و حقتان خورده شده این دیگه حسودی نمیخواد
     یا اگر آنقدر پیشرفته هستید که دیگران حسودی میکنند پس حقتان خورده نشده و تو دروغگویی

     خلاصه بگم
     تو آنقدر حسود هستی که همه را حسود میبینی

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      اره دیگه مسه توم جوابمو ندادی باز پیچوندی جواب سوالمو رو بده اون متن بالا رو خوب بخون بعد

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      حامد چون خواستی جوابتو میدم با اینکه تو هرگز واقعیتها را باور نمی کنی !!!!
      قطار تبریز مغان را ترکان پیشنها داده مطالعه بشه
      یعنی اگه پیشنها مطالعه تصویب بشه ، بودجه میزارند تا مشاور چندین سال مطالعه کنه،
      اگر در نتیجه مطالعه ایجاد راه اهن توجیه اقتصادی داشته باشه اونموقع باید در وزارت راه و دولت تصویب بشه و در مجلس ردیف اعتباری برایش تصویب بشه و اگه این طرح اولویت داشت براش بودجه در نطر بگیرند انگاه شروع به احداث کنند ( دیدی کلا شد اکر!!!!)

      این در حالی است با اینکه داشتن فرودگاه برای مناطق ازاد جزو ضروریات است اما منطقه ازاد ارس ۱۰ سال است نتوانسته فرودگاهش را افتتاح کند

      یا راه اهن میانه – تبریز که ۱۰۰ کیلومتر مسیر تهران تبریز را کمتر میکند ۱۸ سال است شروع شده وهنوز افتتاح نشده است

      اینها در حالی است که با وجود اینکه راه آهن اردبیل – پارس اباد مطالعه شده و در مطالعه توجیه اقتصادی دارد اما اما در سفر روحانی به اردبیل آقای روحانی در شورای اداری استان و در حضور نماینده تان رسما اعلام کرد راه آهن اردبیل – پارس اباد فعلا توجیه ندارد و در اولویت نیست

      حالا شما انتطار دارید ما از این پیشنها دقت کنید پیسنهاد مطالعه راه اهن تبریز مغان با تعبیر شوخی یاد نکنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      نه نباید هم یاد کنی!یادته یکی از نمایندتون وقتی که جمهوری اذربایجان سیب زمینی اردبیل رو نخرید چه پیشنهادی داد بخدا اگه اونو تو سایت های بین اللملی میزدنند تا الانشم بهتون میخنیدن حالا خودت میدونی کدوم نماینده رو درباره چی گفتم بعدش چرا فقط کارهای تبریزهای رو گفتی خو از اردبیل هم بگو بگو چن ساله راه اهن میانه اردبیل قرار بود اجرا بشه بگو چرا الان خوابیده بگو کشت صعنت مغان ک در زمان قدیم یکی از بزرگترین شرکت های خاورمیانه بود چرا به این روز افتاده بگو چرا زمانی ک مغان رو تبریز بود تو کشت ۶۰۰۰ نفر نیرو کار میکرد الان شده ۶۰۰ تا خو میدونم همه کارها ک تو اردبیل افت شده رو دست دولته دولت کرده ممد تو رو خدا کم از اردبیل بگو داش من یبار هم از بدی خودتون بگو هیچ وقت یه انسان نمیتواند همش خوب باشد هر کاری کند اخرش یه بدی هم میکنه اینو اعتراف کن تا پیش بچه ها محبوبیت ایجاد پیدا کنی ما هم بگیم اره این عقلش داریت کرد که ادم نباید وقت از خوبیاش بگه بلکه باید از بدی هاش هم اعتراف کنه شما تو یکی از کامنت ها گفتی نماینده شمال استان نمیدونم فرماندار رو تعغیر داد و خلاصه یه حرفای رو من دیدم حرفت حقه سکوت کردم اگه بازم الکی حرف زده بودی مسه اینجا جوابتو میدادم در کل برات اروزیه موفیت دارم

      Thumb up 0 Thumb down 0

 19. یک اردبیلی گفت:

  با سلام.آقای بهروز که خودت موجب مضحکه خودتی.بری اگه نقشه های تاریخی که از سال های دور بوده و الان یه بخشیش هست رو ببینی اسمی از تبریز نیست همش اردبیله.البته اردبیل و تبریز نباید باهم مشکلی داشته باشن و تبریز هم دلش نمیخواد با اردبیل لج کنه.
  در مورد مشهور بودن اردبیل هم تهران که نه برو آمریکا اروپا برو سایت های معتبر علمی ورزشی تاریخی فرهنگی اسم اردبیل هست همه جا و همه جاهم از مهمان نوازی اردبیلی ها تعریف میکنن.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. بیربیله سوارلی گفت:

  سلام اقاممد.بهتری؟اینکه اقای ترکان۲خرداد تو منطقه آزادارس گفته.خط راه آهن ازجلفا تا اصلاندوز باعث توسعه معادن مرزی میشود.یعنی چه توجیهی میتونه داشته باشه؟یعنی مسولان منطقه ازاد راضی هستند تا مغان به ارس ملحق شه؟؟؟؟حاج اقا برومند هم تو سایتش نوشته از رییس جمهور قول تصویب و گرفتم.خبرهای خوبی در راه هستش.تاآخرتیرملحق میشه..

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   سلام بر بیله سواری
   الحاق مغان به ارس هیچ منافاتی با ایجاد منطقه مستقل ندارد
   اره ممکن است چند هکتار از زمینهای مغان به ارس الحاق شود تا مشکل ارس برطرف بشه . منتها هر شهرستانی که بخشی از به آن ارس الحاق بشه جزو منطقه ازاد مستقل نخواهد بود. و این دروغ است که می گویند الحاق انجام بشه و بعد از تاسیس منطقه مستقل دوباره بر میگردیم که این غیر قابل اجراست .

   اتفاقا استراتژی استان در مورد منطقه ازاد در ۲ سال گذشته ( دوره دولت جدید) بر این مبنا بود که :
   شمال استان به ارس الحاق شود و منطقه ازاد ساوالان نیز در دامنه هاس ساوالان تا شهر آستارا ایجاد شود تا هم از گمرگ آستارا و هم بندر استارا استفاده شود

   بخاطر اینکه در این روش دوگانگی مدیریت در آستارا و در مغان اتفاق میفتاد و همچنین مسولان گیلان شدیدا مخالف بودند دولت با این روش مخالفت کرده و بجای گمرک استارا ، گمرک بیله سوار دروازه صادرات از منطقه آزاد مستقل به قفقاز و روسیه تعیین شده است

   اما به نظر شخصی من احتمال الحاق بیله سوار به ارس در حد صفر است با اینکه ارس شدیدا بدنبال گمرک بیله سوار است نه پارس اباد . ( ارس سعی میکند تا گمرکی در مرز اذربایجان نیز داشته باشد و بغیر از گمرک ، آنها براحتی در مغان که جزو استان آنها نیست هزینه نمی کنند )
   البته اگر قرار باشد مغان به اذربایجانشرقی الحاق شود آنموقع حتما الحاق به ارس برای انها سودمندتره

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد گفت:

    با عرض سلوووم اتفاقا تبریزی ها پارس اباد رو میخوان چون زدن گمرگ جدید تو خود پارس اباد رو در نظر دارن مسه شماها حسود نیستن مثلا شماها میخواستین که مخالفت الحاق بشین تا تبریزی ها نتونن موفق بشن اگه یکم اطلاعات داشته باشی تو خود ۱ارس اذری ها دو جا رو نشون دادن ک برا بازگشایی گمرگ بهترین مکان هستش یکی اصلاندوز ک اونو تو میگی فقط برای رفت امد به نخجوان میخوان دومی هم ک تازه کند اینجا رو مسه گمرگ بیله سوار میخوانن بکنن دیگه چه کینه ای تو ذهنت داری بگو ببینم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     حامد خان تو منتظر باش بزودی گمرک های مد نظر تو افتتاح خواهد شد فعلا مشغول تهیه تابلو هستند

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      الکی دروغ نگو هنوز به دولت نرفته که رد بشه شماها عرضه نداشتین یه قطار رو بیارین مغان دیگران اینکارو میکنن

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     اتفاقا در زمان تاسیس استان اردبیل پارس اباد با وجود ۲۲۰ کیلومتر فاصله با اصرار به اردبیل دادند
     اما سراب را با وجود ۷۰ کیلومتر فاصله به اردبیل ندادند
     حالا فکر کنم اهمیت پارس اباد را به تبریز نسبت به شهری مانند سراب بفهمید

     البته چون با تاسیس استان اردبیل پارس اباد توسعه یافت الان ممکنه پارس اباد برای اذربایجانشرقی اهمیت داشته باشد البته ممکنه
     با اینکه من میدانم انها هرگز دنبال پارس اباد نیستند تنها دنبال گمرک بیله سوار بودند که آنهم با مخالفت شدید دولت رد شد

     Thumb up 0 Thumb down 0

    • حامد گفت:

     چطور میشه تو اردبیل منطقه ازاد ایجاد کرد تو مغان نمیشه یه گمرک زد به کوری چشم حسودا هم گمرک رو میزنیم هم منطقه ازاد میشیم هم تبریزی میشیم……….

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      به امید خدا هر چه زودتر از استان اردبیل جدا بشید
      تا استان تاریخساز اردبیل از شایعه سازان و شایعه پراکنان راحت بشه و به مسیر پیشرفت ترقی خود ادامه بده

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      در هر سطر چندین بار کلمه حسود را ذکر میکنی
      نمیدانم چرا علاقه خاصی به حسادت داری!!!!!

      تو فرق منطقه ازاد با گمرک را نمیدانی
      برای احداث گمرک کشورمقابل هم باید زیرساختهای طرف خودش را اماده کنه
      اما در منطقه ازاد هدف یک کشور خاص نیست ولی داشتن مرز شرط قانونی است
      در استان اردبیل شهرستانهای اردبیل نمین و مشکینشهر و گرمی و بیله سوار و پارس اباد مرزی است
      استان کلا ۳۸۰ کیلومتر مرز دارد و شما این را نمی دانید و فکر میکنید مرز یعنی پارس اباد

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      کشور مقابل امادگی نشون داده الانم اماده هس که تو خود پارس اباد گمرگ ایجاد بشه اما بخاطر سیاسی بازی شماها هم اکنون بلاتکلیف مونده هـــه مشگین کلش ۲۰ کیلومتر با نمین با اذربایجان مرز داره تو میگی مرزه

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      حامد تو فرق شهر و شهرستان را نمی شناسی!!!!
      درسته شهر نمین و شهر مشکین شهر و شهر اردبیل ئو شهر گرمی با نقطه صفر مرزی فاصله دارند
      اما
      شهرستان نمین و شهرستان مشکین شهر و شهرستان اردبیل و شهرستان گرمی شهرستانهای مرزی هستند
      همچنانکه شهرستانهای پارس اباد و بیله سوار نیز مرزی هستند

      نقطه شهری که مرز باشد از نظر امنیتی خوب نیست اما شهرستان مرزی باشد همان امتیازات را دارد و از نظر امنیتی هم مشکلی نیست

      Thumb up 0 Thumb down 0

 21. ممد گفت:

  رحمانی موحد معاون سازمان گرشگری :

  سرعین یک سرمایه ملی و ظرفیت و پتانسیلی است که باید در خدمت اقتصاد کشور باشد و ضرورت تغییر در مدیریت سرعین با نگاه تحول‌گرا و نو به همراه پویایی خاص را یادآور شد و گفت: باید تنگناهای نگرش به این منطقه از میان برداشته شده و یک ظرفیت بی‌نظیر جذب گردشگر و پویایی حضور مسافران در این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

  وی گفت : با توجه به اینکه نیمی از ظرفیت‌های صنعت گردشگری در دنیا مربوط به گردشگری طبیعت است، ما می‌توانیم از توانمندی سرعین در سطح ملی و تأثیرگذاری آن در سطح بین‌المللی استفاده کرده و تأثیرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در این زمینه شاهد و ناظر باشیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • behrooz گفت:

   سلام
   اخه هدفت از گفتن این حرفا چیه؟؟؟؟
   خب همه سرعین رو میشناسن لازم نیس شما این همه چپ وراست ازش تعریف کنی.
   مثلا ما سرعین رو نمیشناسیم یا شما می خوای بیش از حد بزرگش کنی.
   حالا دید شعاع بنده کمه یا شما؟؟؟؟
   بعدشم ممد شما اگه از تاریخ چیزی میدونستی هی نمیگفتی که ایران مدیون اردبیله.
   به تو که این همه از سرعین واردبیل تعریف میکنی کارت تعصب کورکورانه نیست؟؟؟؟
   ممد دادا یه کم هم به ایرادای خودت نگاه کن به جای اینکه از بقیه ایراد بگیری.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    سلام بر بهروز عزیز
    فقط گفته های معاون سازمان ایرانگردی را نوشتم و نظر خودم نیست
    آن هم بخاطر این گفتم که بعضی ها از واقع شدن سرعین در محدوده منطقه آزاد ناراحت بودند در حالیکه با عنایت به اقتصاد مقاومتی ،سرعین یکی از علل اصلی تصویب این منطقه ازاد است .

    اما ایران مدیدن اردبیل است
    اردبیل حداقل ۲ بار مسیر تاریخ ایران را تغییر داده است
    ایران امروز یقینا مدیون اردبیل است اگر فرزندان این دیار در دوره صفویه نبودند ایران بشکل امروزی نبود ( اینها تعصب نیست در کتابهای تاریخ هست ) و بزرگان کشور دهها بار بصورت رسمی اعلام کردند که ایران مدیون اردبیل است

    اقای بهروز عزیز و گرامی ، چشم سعی میکنم ایرادهای خودم را هم ببینم و تا حد امکان رفع کنم
    همه ایراد داریم منتها شرط اول برای رفع ایراد ، قبول ایراد خودمان است و بعد از آن تلاش برای رفع ایراد

    من از تذکرتان سپاسگذارم
    بازم ممنون

    Thumb up 0 Thumb down 0

 22. یک اردبیلی گفت:

  با سلام.اینو همه بزرگان و صاحبنظران میگن که کل کشور مدیون اردبیل هست.
  دیگه امثال آقایان بهروز و حامد که غرض ورزی میکنن نظرشون محترمه ولی خب اعتباری نداره.
  آقا ممد راس میگه کل کشور مدیون اردبیل هست.و شماها سعی نکنین تفرقه بندازین در استان.
  درضمن ادربیل محبوب ترین شهر در کشور است.از تبریز هم خیلی خیلی محبوب تره.درضمن با این حرف ها هم فکر نکنین که میتونین ببین اردبیل و تبریز هم اختلاف بندازین.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. ع گفت:

  این ممد چند ساله بادروغ …. مردم را اواره کرده حالا حالا وقت زیادی داره در فضای مجازی پیشکوی می کنه مهندس ممد تورا خدا می دونی چه گلی به اب دادی.ایا پیش وجدان خود راحت هستی ممد منظورم مهندس ممده نه شما

  Thumb up 0 Thumb down 0

 24. !☆ яσσzєƓαя☆! گفت:

  با سلام به همه چشمون از این اردبیلا اب نخورد تبریزیا مردونگی خودشونو باز نشون دادنند خبر تصویب راه اهن جلفا مغان ایشالله منطقه ازاد رو هم اقای ترکان منطقه مستقل تو مغان رو تصویب کنند که از گرمی تا اصلاندوز باشه

  moghaneh.ir/ترکاناجرای-خط-آهن-جلفا-اصلاندوز-باعث-ت/

  Thumb up 0 Thumb down 0

 25. ممد گفت:

  مصاحبه جعفر آهنگران معاون هماهنگی شورای مناطق آزاد ۹۴/۳/۴

  جعفر آهنگران معاون هماهنگی شورای عالی مناطق آزاد گفت: به دلیل ظرفیت کشاورزی و گردشگری اردبیل، سرمایه‌گذاران زیادی علاقمند به حضور در این منطقه هستند که فرآیند ایجاد این منطقه حدود شش ماه طول می‌کشد.

  به گفته وی این منطقه پتانسیل بالایی در کشاورزی دارد و با توجه به روند مثبت مذاکرات ایران، شاهد سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی مناسبی به ویژه از کشور‌های اروپایی در این مناطق خواهیم بود.

  آهنگران با بیان اینکه فرآیند ایجاد این منطقه حدود شش ماه طول می‌کشد، افزود: انتظار می‌رود در نیمه دوم سال جاری با تصویب اساسنامه سازمان منطقه آزاد اردبیل در هیات وزیران شاهد راه‌اندازی این منطقه باشیم.

  مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه شورای عالی مناطق آزاد ادامه داد: راه زمینی ارتباط ایران با جمهوری آذربایجان، گمرک بیله‌سوار در اردبیل است و کلیه‌ واردات و صادرات منطقه آزاد اردبیل به آذربایجان از طریق بیله‌سوار صورت می گیرد.

  وی گفت: حد فاصل بین منطقه آزاد ارس در اصلان‌دوز با بیله‌سوار کشت و صنعت پارس و مغان هستند که سرمایه‌گذاری آن قبل از انقلاب انجام شده و از کشت و صنعت‌های بزرگ ایران محسوب می شود اما به مرور این کشت و صنعت اهمیت خود را از دست داد و کارخانجاتی که در این کشت و صنعت بودند به رکود کشانده شدند.

  آهنگران ادامه داد: اگر منطقه آزاد مستقلی از اصلان دوز که منتهی الیه منطقه آزاد ارس است تا بیله‌سوار و از بیله‌سوار تا گرمی و سرعین اردبیل ایجاد شود، می‌توانیم پتانسیل کشاورزی اردبیل را متحول کنیم و توریست سلامت را نیز با استفاده از آب‌های بی‌نظیر سرعین متحول کنیم.

  معاون هماهنگی امور شورای عالی مناطق آزاد در رابطه با قوانین واردات و صادرات در مناطق آزاد نیز توضیح داد: هیچ منعی برای واردات و صادرات در مناطق آزاد و ویژه وجود ندارد ولی برای خروج کالا از این مناطق به سرزمین اصلی باید قوانین گمرکی رعایت شود.

  وی خاطرنشان کرد: مناطق آزاد و ویژه، محدوده‌هایی در داخل کشور هستند که خارج از قلمرو گمرکی بوده و مقررات صادرات و واردات بر آن‌ها حاکم نیست. در این مناطق به راحتی می توان مواد اولیه و قطعات خودرو یا تکنولوژی های روز دنیا را وارد و تولید کرد که بخشی از این تولیدات می تواند صادر شود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 26. حامد گفت:

  با سلام به همگی اقا ممد چی شد رفت ۳ ماه اینده شما ک چن روز پیش میگفتین ریس منتقه ازاد اردبیل رو دارن انتخاب میکنن ک بیاد سر کار هنوز تو مجلس تایید نشده که منتطقتون خدا بگم چیکارتون کنه هیچ کسی از شما اردبیلا خیری ندیده دیگه هر جای ایران بری بگی اردبیلیم یا بهت کتک میزنن یا یه بلای سرت میارن باید بگیم تبریزی هستیم تا بگن مرامتونو عشقه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   جناب حامد اتفاقا ایران امروز مدیون اردبیل و فرزندان این دیار است و در همه جای ایران نام اردبیل را با احترام بزبان میارند همچنانکه بزرگان هم به این امر تاکید دارند که ایران مدیون اردبیل است
   ایرانیان اهل کتک کاری نیستند شما خواب دیده اید خیر باشد

   اما من گفتم مدیر منطقه آزاد انتخاب میشود تا مقدمات راه اندازی منطقه آزاد را فراهم کند که روزهای اینده انتخاب مدیر قطعی خواهد شد( گوشه ای از کامنتها را میخوانی بقیشو با نظر خودت تفسیر میکنی )

   ضمنا لایحه در کمیسیون های مجلس در حال بررسی است و به احتمال زیاد بدون نوبت در همین تابستان تصویب خواهد شد

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

    امتحانش ضرر نداره برو بگو اردبیلیم ببین تقدیرت میکنن یا لتو پارت میکنن بعدش نمیخواد مظلوم نمایی کنی انچه ایان است چه حاجت به بیان است شاید هم کل ایران به سیب زمینتون مدیون هستن خبر نداری خخخ

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     شما دو نفر متاسفانه شعاع دیدتان آنقدر کوتاه است که بزور زیر پایتان را می بیند

     نه ایران را می شناسید و نه تاریخش را نمی دانید و بنظر میرسد اصلا نمی خواهید بدانید چون تعصب کورکورانه دارید
     اینو بدانید تعصب کورکورانه عقلتان را تعطیل خواهد کرد

     تن ادمی شریف است به جان آدمیت
     نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

     دنیا با سرعت نور پیشرفت می کند اما متاسفانه ما از یک طرف دم از زبانمان و ایل و تبارمان می زنیم و افتخار کودکانه به نداشته هایمان می کنیم و از طرفی با گروهی از همزبانمان و ایل و تبارمان ضدیت و دشمنی غرض الود می کنیم .
     یک بام و دو هوا همین است دیگر

     اما
     جناب حامد اولا ، لت و پار کردن کار ارازل و اوباش است و ارازل و اوباش بودن نه تنها افتخار نیست بلکه مایه ننک هر جامعه ای است

     انسان ، انسان را لت و پار نمی کند . که اگر چنین باشد فرقی با حیوان ندارد

     انسان دارای منطق است و حرفهای تو خبر از ذهنیت آلوده تو دارد که متاسفانه افکار خطرناکی داری

     متاسفانه طرز فکر تو دقیقا مشابه طرز فکر داعش است با این تفاوت که انها مذاهب غیر خود را تکفیر میکنند
     امت تو ساکنان اردبیل را تکفیر میکنی

     Thumb up 0 Thumb down 0

   • behrooz گفت:

    سلام
    ممد بازم از اون حرفا زدیا(ایران مدیون اردبیله)
    اقا حامد کاملا درست میگه.
    حرفایی رو میخواستم بگه حامد گفته.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • حامد گفت:

     فدات دادا بهروز من تا دهن اینو سرویس نکنم دس برداش نیستم همه حرفاش بخدا دروغه از خودش فقط داره چرتو پرت میگه به گفته این عاغا مثلا ۱ ماه پیش قرار بود تصویب بشه الانم میگه ۶ ماه دیگه ایشالله بررسی میشه

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      جناب حامد
      اولا ادب بزرگترین سرمایه است که متاسفانه شما از ان بی بهره اید

      ثانیا یا شما سواد خواندن ندارید
      یا فارسی را نمی توانید ترجمه کنید
      یا اینکه دروغگو هستید

      و گرنه همه نوشته های من ادر این سایت به زبان فارسی سلیس محفوظ است و بهتر است تو زیاد به خودت فشار نیاری

      در ضمن ، لت و پار کردن بهت زیاد میاد تا اظهار نطر در مواردی که اطلاعی ازش نداری

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      جناب حامد
      ادب بزرگترین سرمایه انسان است که متاسفانه تو از ان بی بهره ای!!!!

      عفت کلام معرف شخصیت و نوع تربیت افراد است

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      نباو فقط تو سواد داری ما هیچی نداریم یه جوری هم میحرفه انقار که کیه برو سیب زمینتو بکار اونم سیب زمینی ۲۰۰ تومنیتو

      Thumb up 0 Thumb down 0

 27. اوچقولاخ UNITED STATES گفت:

  منطقه آزاد را در خواب ببینید اردبیلدن هچ …اولماز

  Thumb up 0 Thumb down 0

 28. ناشناس گفت:

  سلام به کارشسنان بیکار

  Thumb up 0 Thumb down 0

 29. عادل گفت:

  اقاممد از مدیرپروژه منطقه ازادچه خبر؟؟هنوز قطعی نشده؟اسمشو بگو

  Thumb up 0 Thumb down 0

 30. کارشناس رانت گفت:

  یکی دیگر از مزایای آزادسازی مناطق تجاری حضور سرمایه گزاران غیر بومی-گرانی وحشتناک-فرار خرده فروشان محلی-هزینه بالای زندگی-افسردگی شدید کارمندان اداری از کاهش قدرت خرید وووو……

  Thumb up 0 Thumb down 0

 31. مش ارحیم ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  ببخشید تابناک رااشتباهی نوشتم سایت آذرمغان آذرقلم آینه چراتعطیله

  پاسخ: سایت آینه در آدرس جدید زیر فعال است. مابقی چون وابسته به سیستم بلاگفا بودند به دلیل برخی مشکلات متأسفانه با مشکل مواجه شده اند.
  aiene.ir

  Thumb up 0 Thumb down 0

 32. مش ارحیم ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  چراسایتهای آذرمغان آذرقلم تابناک تعطیله

  Thumb up 0 Thumb down 0

 33. ممد گفت:

  نمایندگان و مسئولین استانهای اردبیل و ایلام مشغول رایزنی های فشرده با نمایندگان و کمیسیونهای مجلس جهت تصویب بدون نوبت لایحه مناطق آزاد اردبیل و مهران هستند هستند

  به احتمال بسیار زیاد ۲-۳ ماه اینده مراحل تصویب این لایحه در مجلس پایان می یابد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • اردبيل زيبا گفت:

   سلام ممد جان خوبی ؟ مرسی از زحمت ها و اطلاع رسانیهای خوبت
   چند تا سوال داشتم اول اینکه محدوده منطقه آزاد کجاست ؟ و شعاع تردد خودرو ها تو کدوم شهر ها هستش ؟
   دوم مرکزیت منطقه آزاد کجاست ؟
   سوم اسم منطقه آزاد همون اردبیله یا اسم دیگه ای میذارن ؟ مثلا رو پلاک منطقه آزاد چی مینویسن ؟
   مرسی که جواب میدی بازم اگه سوالی به زهنم رسید میپرسم

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    سلام بر شما
    منطقه ازاد اردبیل در محدوده وسیعی به مساحت ۲۶۰ هزار هکتار یعنی ۲۶۰۰ کیلومتر مربع و بعبارت دیگر بیش از یک هفتم مساحت کل استان را شامل مبشود که شامل شمال استان بخشی از شهرستانهای ( پارس اباد – گرمی – بیله سوار ) و دامنه های ساوالان بخشی از شهرستانهای ( اردبیل – مشکین شهر و سرعین و نیر ) را شامل میشود که طبق قانون باید حداقل ۷۰ درصد مساحت منطقه ازاد زمینهای دولتی باشد که در اینجا نیز چنین است . تردد خودروها بغیر از جنوب استان در بقیه مناطق استان مجاز خواهد بود البته احتمالا در اینده جنوب استان نیز تردد خودرو ازاد بشه.
    منطقه آزاد مثل استان نیست که مرکز داشته باشد منطقه ازاد شامل یک محدوده به هم پیوسته و دارای طرح جامع برای تمام نقاط می باشد که برای تمامی مساحت آن ، کاربری تعریف میشود و تاسیسات و امکانات بر اساس کاربری های تعریف شده برای هر منطقه و بر اساس استعدادها و پتانسیل های شهرستانهاست
    اسم منطقه آزاد ، منطقه آزاد اردبیل می باشد
    ضمنا سیاست کلی کشور در مورد مناطق آزاد تغییر کرده و مناطق آزاد با رویکرد ارز آوری به کشور تاسیس میشود و تلاش میکنند مناطق ازاد محلی برای صادرات باشد نه واردات.
    این منطقه آزاد تجاری و صنعتی هم با رویکرد بهره برداری از صنعت گردشگری در حوزه های سلامت ، آبدرمانی و طبیعت گردی و هم چنین صادرات محصولات کشاورزی و دامی و دامپروری و باغداری البته محصولات ارگانیک به منطقه قفقاز و روسیه و استفاده از سرمایه گذاریهای خارجی و گسترش صنعت تاسیس میشود

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • اردبيل زيبا گفت:

     مرسی ممد جان که با حوصله جواب سوالا رو میدی
     منظورم از مرکزیت اینه که مثلا منطقه آزاد ارس جلفا هستش یعنی ساختمان سازمان منطقه آزاد تو جلفا احداث شده ، خوب یه جورایی میشه مرکز منطقه آزاد دیگه ، هر وقت میگن منطقه آزاد ارس همه میگن جلفا ،‌منظورم رو تونستم برسونم ممد جان ؟
     پس با این حساب داخل شهر اردبیل هم میشه با پلاک منطقه آزاد رانندگی کرد خیلی خوب میشه و شهر خیلی قشنگ تر میشه که به حق لیاقتش رو داره چون واقعا نسبت به بقیه شهر های هم تراز خودش یه سر و گردن بالاتره هم از لحاظ امکانات و هم از لحاظ زیبایی
     راستی هیچ طرح یا لوگویی هنوز طراحی نشده واسه منطقه آزاد اردبیل؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

      ححححححححح منطقه ازاد اردبیل خواب دیدین خیر باشه بیچاره همه حرفهای که گفته بودن دروغ بوده چه منطقه ای چه لایحه اصلا هیچ کاری از منطقه ازاد تو اردبیل نشده است همش حرفای الکی میگن ک به خودشون امید داشته باشن

      Thumb up 0 Thumb down 0

   • behrooz گفت:

    سلام
    بهبه خانم خانما بازم سر وکله شما پیدا شد.
    یعنی واقعا شما نمیدونی محدوده منطقه ازاد چه قدره؟؟؟؟
    یا اسم منطقه ازادتون اردبیله؟؟؟
    واقعا سوالات بچگونه اس
    تو که چیزی نمیدونی واسه چی با من بحث میکرده؟؟؟
    نگران نباش مرکز منطقه ازادتون اردبیله.

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید