مهاجرت معکوس روستائیان در گرمی مغان

آزادلو : روستای حاجی عباس کندی بخش انگوت در منتهی الیه ترین حوزه استحفاظی شهرستان گرمی در شمال غربی گرمی واقع شده است.
این روستا ۴۵  کیلیومتر با مرکز بخش و ۸۰کیلومتر با مرکز شهرستان فاصله دارد.
مردمان با صفای این روستا همه عباسی اند چرا که از نوادگان حاج عباس هستند و نام خانوادگی همه خانوارهای این روستا عباسی است.
تا چندین سال پیش بدلیل مهاجرت اهالی روستای حاجی عباس کندی به دیگر استانها و عمدتا” استان تهران والبرز تعداد خانوارهای این روستا به ۴ خانوار رسید و چهره روستای حاجی عباس کندی که روزگاری تلاش ،کوشش ،تولید و شور ونشاط در آن موج میزد کم کم به روستای متروکه تبدیل میشد.
تا اینکه برادران عباسی به این نتیجه رسیدند که درآمد اندک روستا وتولید را به خوش نشینی در تهران و البرز وشهرنشینی ترجیح دهند و موطن پدری شان را آباد نمایند.
طی یکسال گذشته ۱۲ خانوار مهاجر روستای حاجی عباس کندی به این روستا مهاجرت معکوس داشته و اقدام به احداث ۱۲واحد مسکن روستائی  مقاوم نموده اند .البته بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم از اعتبارات دولتی در پرداخت تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستائی کم نگذاشته است.
این روزها به بار نشستن باغ گلابی ،بستانهای گوجه فرنگی وفلفل تند و بادمجان و بع بع بره ها و بزغاله ها در گوشه گوشه این روستا نوای شور ونشاط و حیات دوباره در این روستا را سر می دهد.
روستای حاجی عباس کندی انگوت حدود ۱۰۰۰راس گوسفند پرورش می دهند و سالانه صدها تن گوشت ،شیر،پنیر وکره مرغوب تولید و به بازار مصرف عرضه می کنند.
مدرسه ابتدائی عفت روستای حاجی عباس کندی هم با صدای تدریس معلم و نشاط تحصیل علم و دانش دانش اموزان حال وهوای دیگری به خود گرفته است.
میر علی رحیمی زاد فرماندار گرمی اولین فرمانداری بود که پس از ۱۵ سال قدم به این روستا گذاشته بود و مسائل ومشکلات مردمان با صفا وخونگرم این روستا را پرس وجو میکرد.
در بازدید فرماندار گرمی از روستای حاجی عباس کندی که فیروزی بخشدار انگوت نیز حضور داشت ،آسفالت راه شنی ۴ کیلومتری این روستا تا جاده پارس آباد -اردبیل، احداث منبع آب رسانی و انتقال آب چاه قدیمی که از پدران عباسی به یادگار مانده ، تغییر کاربری و توسعه محدوده این روستا جهت احداث مساکن جدید از جمله درخواستهای اهالی روستای حاجی عباس کندی بود.

نظر شما چیست؟

۷ نظر

 1. ناشناس گفت:

  هرهرهر آسفالت بیخ کوجای کارین اینا کاربلدن یاعلی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. شهروز ابراهیم نژاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید به هم وطنان گرامی
  امیدوارم که روز به به آبادانی این روستا افزون شود

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. بهنام گفت:

  احسن برغیورمردان روستای حاج عباس کندی .باید قدراین اهالی را دانست به روستاکشاندن شرط نیست درروستا نکهداشتن شرط اصلی است ازاین اهالی باید نهایت حمایت به عمل آید تااهالی اطمینان خاطر داشته باشند واز امکانات اولیه مانند آب،برق، جاده،مسجدو…بی نیاز باشند تاسختی سطح به کامشان شیرین شودوالکوی دیکران شوند این عزیزان سرمایه آبادانی به حساب می آیند .درهرصورت تبریک به دلیرمردان شاهسون وتبریک به مسئولین زحمت کش. به امیدروزی که همه روستاهای خالی دوباره احیاء شوند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. بهنام گفت:

  عالیه
  کوج معکوس یعنی حیات یعنی اقتدار اهالی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. ممد گفت:

  نبض حیات در رگ حاج عباس ؛ صدای مهاجران می آید

  http://www.irna.ir/ardebil/fa/News/81798398/

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. ناشناس گفت:

  ههههههههه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. محمدرضا گفت:

  چندتا جایزه هم پخش میکرد دیگه

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید