موج ورود آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به استان اردبیل+واکنش مسئولان

آزادلو : در ۲۴ ساعت گذشته ۴ مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان‌های مازندران، گیلان و اردبیل در سامانه اطلاع‌رسانی سازمان دامپزشکی کشور گزارش شده است.

بعدازظهر امروز با حضور مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی کشور، معاونان وی و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از سامانه جامع اطلاع‌رسانی سازمان دامپزشکی رونمایی شد که یکی از مزایای این سامانه گزارش در لحظه کانون بیماری‌های دامی در نقاط مختلف کشو است.

طبق گزارشی که از نحوه عملکرد این سامانه در این جلسه با حضور خبرنگاران ارائه شد ۴ کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی ۲۴ ساعت گذشته در استان‌های گیلان، مازندران و اردبیل گزارش شده است.

بنابر اطلاعات ارائه شده در جلسه موج آنفلوانزای پرندگان از شمال کشور به تدریج در حال ورود است.

به گزارش فارس، طی یک ماه اخیر با سردتر شدن هوا و مهاجرت پرندگان از کشورهای اروپایی و شمال سیبری مواردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در نقاط مختلف کشور مشاهده شده که سازمان دامپزشکی بلافاصله وارد عمل شده و طیور مشکوک به بیماری در مرغداری‌ها را امحا کرده است.

صادق صالحی مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل با شایعه خواندن شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان اردبیل در فضای مجازی،گفت:این مطلب کاملا غیر مستند و کذب است و تا این لحظه موردی از بیماری فوق در استان گزارش و تایید نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اردبیل از صادرکنندگان عمده جوجه و تخم مرغ  نطفه دار هست، تایید خبر مانع صادرات خواهد شد و  خبر به نظر مغرضانه می اید که پیگیری خواهیم کرد.

صالحی افزود: تاکنون دو مورد تلفات مشکوک به این اداره کل اطلاع داده شده است که نمونه برداری انجام و به آزمایشگاه مرکزی سازمان ارسال شد که نتیجه آزمایش هر دو نمونه خوشبختانه از بابت ابتلا به بیماری فوق منفی بودند.

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید