می توان با مدیریت صحیح؛ اقتصاد استان را متحول کرد

آزادلو : لطفا خودتان را معرفی کنید؟ اینجانب داود خداداد ساکن استان اردبیل شهرستان گرمی از سال ۱۳۷۵ در قالب شرکت تعاونی به فعالیت تجارت خارجی مشغول شدم و از سال ۱۳۸۹ در قالب بازرگان حقیقی عضو اتاق بازرگانی اردبیل شدم و در این مدت در حوزه تجارت خارجی با تجار کشورهای عراق، آذربایجان، کره جنوبی، امارات و ترکیه مشغول فعالیت بازرگانی بودم. با عنایت خداوند در سال ۹۲ به عنوان صادر کننده برتر استان انتخاب شدم.
فکر می کنید برای رشد صادرات غیرنفتی ، تشکل های شرکت های مشترک بین اردبیل و کشورهای هدف صادرات چقدر به توسعه استان وتثبیت جایگاه اردبیل در بازارهای جهانی به ویژه در حوزه قفقاز کمک می کند؟ چنانچه استحضار دارید کشورهای حوزه قفقاز که اکثراً کشورهای هدف صادرات استان اردبیل هستند دروازه های اقتصادی متصل به اروپا می باشند که به لحاظ جغرافیای استان اردبیل یکی از نقاط متصل به این حوزه مهم است و متأسفانه اردبیل به عنوان یک خروجی و یا بهتر بگوییم یک رابط تجاری مؤثر در این حوزه عملکرد خوبی نداشته و تا به حال نتوانسته جایگاه واقعی خود را دریابد. اگر به دلایل این ناکامی و یا عدم تثبیت این جایگاه برگردیم می بینیم که وجود عوامل و موانع داخلی و خارجی در این حوزه باعث این معضل شده اند. به طور مثال در مورد عوامل خارجی می توان به انحصار موجود در کشورهای هدف صادرات استان اردبیل که مانع از صدور هر کالایی توسط هر بازرگانی را به آن کشور می شود اشاره کرد و یا عدم پذیرش و یا پذیرش گزینشی کالاهای صدوری از گمرکات خروجی که در این حالت کشور هدف صادرات جبراً نسبت به ورود کالا به خاک خویش را از گمرک خاصی دنبال می کند. به طوری که در سالهای گذشته کلیه محموله های یخچالی صرفاً از طریق گمرک آستارا  را به کشورهای روسیه، گرجستان و آذربایجان صدور و یا ترانزیت گردید، که سهم گمرک بیله سوار و استان اردبیل به لحاظ اعمال قوانین یکجانبه کشور آذربایجان از این بازار صفر بود.
آیا عوامل داخلی نیز در به وجود آمدن این شرایط نقشی داشته است؟ از عوامل داخلی این معضل می توان به نبود زیر ساخت های لازم در سطح استان، عدم وجود حداقلی صنایع تبدیلی در استان که قطعاً وجود آن منجر به اشتغال پایدار نیز می گردد و نبود استاندارد های لازم در گمرکات استان که حتی تنها گمرک مرزی استان یعنی گمرک بیله سوار از حداقل امکانات سرویس دهی محروم بوده و در این بازار رقابتی به طور تک شیفت کار می کند. البته به نظر بنده با تشکیل کار گروهی از کارشناسان و نخبگان استان می توان این معضلات را چه داخلی و چه خارجی شناسایی کرده و با رایزنی ها و تشکیل جلسات راهبردی با سازمانهای مربوطه داخلی و خارجی نسبت به رفع آن اقدام نموده و اردبیل، این میزبان سه هزار ساله تاجران جاده ابریشم را به جایگاه واقعی خود نزدیک کرد.
با توجه به پتانسیل استان اردبیل در بخش کشاورزی ، برای ارتقای سرانه صادراتی استان که نسبت به میانگین کشوری ضعیف چه اقدامی می توان انجام داد؟ به نظر می رسد بخش کشاورزی و صنعتی مان در استان از همان درد مزمن که کل کشور از آن رنج می برند بی بهره نبوده و این مهم محقق نخواهد شد مادامی که بخش کشاورزی به تناسب رشد  بخش صنعتی رشد معقولی داشته یاشد. یکی از محصولات تولیدی کشاورزان ما در استان اردبیل سیب زمینی می باشد که همچنان در بوته سنتی پرورش یافته و از حداقل امکانات مکانیزاسیون اعم از تولید یکدست و سورت شده بی بهره است این محصول در بازار های جهانی و بازار های هدف استان در مقابل رقبای قدرتمند همچون ترکیه که هم از لحاظ کیفیت و هم بسته بندی مناسب سرآمد است ، حرفی برای گفتن ندارد در صورتیکه می توان با نسبت به سورتینگ و بسته بندی استاندارد و مورد پسند مشتری اقدام کرده و با صنایع تبدیلی نوعیت محصول را تغییر داده و با ارزش افزوده بالاتری به بازار های جهانی عرضه داشت. می توان با مدیریت درست اقتصاد استان را متحول کرد.
یکی از مشکلاتی که در جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی به چشم می خورد برخوردهای نامناسب ، کم کاری ها از سوی بعضی مدیران استانی است که گاها باعث عدم انگیزه سرمایه گذاران می شود. چه پیشنهادی در این زمینه دارید؟ در مورد این سوال شما به مصداق واقعی که در شهر گرمی به وقوع پیوسته و بنده شاهد آن بوده ام اشاره خواهم کرد. همانطوریکه مستحضر هستید شیرآلات بهداشتی قهرمان که یکی از بزرگترین تولید کننده و صادر کننده شیرآلات بهداشتی در ایران است در شهرستان گرمی شروع به سرمایه گذاری ساخت کارخانه تولید شیر آلات با حداقل اشتغال زایی ۳ هزار نفر کرده و طبق گفته مدیران شرکت تا بحال پیشرفت ۷۰ درصدی داشته است و در جریان این سرمایه گذاری عظیم که جزو طرح های مهر ماندگار دولت دهم اعلام شده نماینده وقت شهرستان گرمی جناب آقای ولی اسماعیلی الحق و الانصاف سنگ تمام گذاشته بودند و طبق گفته خود سرمایه گذار حاج قهرمان نیکجو صاحب شرکت تولید شیر آلات بهداشتی قهرمان به پشتیبانی و یاری و اصرار حاج ولی اسماعیلی شروع به سرمایه گذاری در این منطقه محروم مرزی کردده است جالبه بدونید که در این مورد نماینده وقت بیش از بیست جلسه جهت متقاعد کردن این سرما یه گذار به دفتر ایشان در اسلامشهر تهران رفته بودند، ایشان در شهرستان گرمی چندین جلسه شورای اداری با حضور همه نهادها و ادارات مرتبط با این سرما یه گذار جهت تسریع امور ترتیب داده بودند. نماینده وقت گرمی به جهت جلب رضایت این سرمایه گذار رئیس دفتر خود در شهرستان را مسئول پیگیری و هماهنگی امورات سرما یه گذار در شهرستان و استان گمارده بودند. و در نهایت اگر اداره ای در این خصوص کوتاهی می کرد خود نماینده راساً اقدام نموده و به نحوی مشکل را مرتفع می ساخت.  در سایر نقاط ایران و خارج از ایران که اصالتاً اردبیلی هستند و قطعاً انگیزه بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در شهر و استان خود دارند را دعوت و تشویق نموده و در این راستا باید برنامه ریزی مدون و مطلوب کارشناسی شده داشته باشد که در آن فرایند صدور مجوز های لازم برای سرما یه گذاران بدور از قوانین و غیر ضروری قابل اجرا بوده و این روند را تسریع و تسهیل بخشد. باشد که استانی آباد و با اشتغال پایدار داشته باشیم.

منتشر شده در نشریه اردبیل نوین – فصلنامه مهر – ماهنامه تدبیر و روزنامه همشهری

نظر شما چیست؟

۵۱ نظر

 1. علی گفت:

  کساییکه بدنبال رانت باشند بدونن اوندنیاخبری از این حرفا نیست واز حالا پاسخ سوالارو اماده کنن.وگرنه واویلا

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. فرمان گفت:

  من خداداد رو میشناسم باور کنید او هم معلوم الحال است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ناشناس گفت:

  دستکم ۳۰ «بابک زنجانی» دیگر وجود دارد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. کارمند گمرک گفت:

  به لقمان گفتند ادب از که آموختی گفت ازبی ادبان!یکی از موئلفه های پیشرفت جامعه رعایت ادب واحترام به حقوق شهروندان جامعه میباشداگر بخواهیم کسی رانقدکنیم باید نقد مودبانه باشد متاسفانه بیشترنظرهاجنبه دعواهای سرکوچه ای میباشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. اکبر گفت:

  بخدا موسوی و نصیری باید یکی دو ترم کامل پیش حاجی ولی درخصوص نگهداری هوادار و اطرافیان پاس کنند و یاد بگیرند که باید هوای دوربر را داشته باشند الان اینهمه هجمه علیه داود خداداد هست باز حاجی ولی ولش نمیکنه به این میگن عرضه.حاجی ولی تو بدترین شرایط آدماشو حفظ میکنه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. دوست قدیمی داود گفت:

  آقای آزادلو ؛ حالا معلوم شد شما از داود خداداد … دیروز من نظر دادم و شما نظر من را سوار آسانسور کردید و نه سرش معلوم است نه ته اش.
  اگر مردی این دفعه نظرم را کامل درج کنید وگرنه مجبورم این نظر را در وبلاگ های دیگر منتشر کنم و بگویم چرا شما سلیقه ای برخورد کردید.
  من چیزی نگفتم که سانسور کنید. پرسیدم : آقای خداداد علت ….. را برای مردم توضیح دهد. دوم اینکه سرنوشت سود تعاونی مرزنشینان…..
  سوم اینکه این آقا ادعا می کند مدیر موفق است برای خودش دفتر و دستک ندارد که مجبور شود در اتوگالری عکس بگیرد. نکند دفتر تجاری اش مثل دانشگاه هاوائی بین المللی است که دفترش در آسمان است ؟!
  چهارم اینکه اگر کارش درست برایش توفیق آرزو می کنم
  پنجم باز هم از آزادلو خواهش یا نظر مرا کامل چاپ کند و اگر به صلا ح نیست …. اصلا چاپ نکند. جای دیگر را برای انتشار نظرم پیدا می کنم. متشکر آقای قاسمیان

  پاسخ : با سلام خدمت دوست عزیز
  اگر برای گفته هایتان مدرکی دارید با نام خود به دست ما برسانید تا منعکس شود و اگر ندارید اینگونه نیست که آزادلو بار حقوقی برای خود بپذیرد. با تشکر

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • اصلاح طلب گفت:

   اهایی دشمن قدیمی داود الکی ضر نزن اگه مدرکی علیه این اقا داری روکن تا همه بدونن والا حسودی نکن معلومه که خیلی سوز داری

   Thumb up 0 Thumb down 0

 7. دکتر منصوری گفت:

  ارزوی موفقیت برای تمام اهالی خوب گرمی بخصوص جوانانی مانند حاج داود.بیایید برای خودمان ارزش قائل بشویم.امیدوارم گرمی در هر زمینه شاهد پیشرفت روزافزون باشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. شفاعتی گفت:

  این موفقیت را به دوست عزیزم حاج داود تبریک عرض نموده در جواب بعضی از دوستان که نسبت به ایشان کم لطفی مینمایند باید بگویم که همین کارها را کرده اید که همه از گرمی فرار کرده اند.لطفا چشم دیدن همشریانمان را داشته باشیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. سید گفت:

  من به نوبه خودم متاسفم که همشهریان تحمل یکدیگررا ندارند.اینگونه تفرقه هاوصحبت ها شایسته شان ومقام ما نیست.اگرمیخواهید شهرمان ترقی نماید باید از خودمان شروع کنیم. بیایید اخلاق اسلامی را رعایت وهمدیگر را دوست بداریم./

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. سلامت ب RUSSIAN FEDERATION گفت:

  ظاهرا هر کسی دست رنج حود را میبرد انسان با عرضه و پشتیبان با نفوذ چون حاج ولی دارد باید موفق شود . نه مثل من که نماینده محترم وام ۵ میلیونی نتوانست برایم بگیرد. آدم به آدم قوی وصل شود ارزش دارد حتی اگر نماینده نباشد .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. گرمیلی گفت:

  میشه بگین در مورد کامیون های رده خارج اروپایی که وارد شده و بنام صفرکیلومتر فروخته شده و الان هم مشکل دارن خبر دارین یا نه؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. ماهری RUSSIAN FEDERATION گفت:

  عجب صبری خدا دارد این همه بر علیه حاج ولی تبلیغ کرد ند همه الان شفاف میشود فرماندار هم می گوید گمرک آزادلو حالا چه کسی با چه زحماتی مصوبه گرفت معلوم است کاش قدر امیر کبیر مغان را می دانستیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. دوست قدیمی داود گفت:

  داود سی دی فروش دیروز و حاج آقای امروز
  ممنون می شویم اگر در مورد …. هم توضیح دهید.
  …..
  حرفها دارم که اگر لازم باشد باز میگویم.فعلا….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. معلم هنرمند گفت:

  برادران والله من که نفهمیدم این حاج داود هنرمنده،والیبالیسته،تاجره،خلاصه تو هر کاری یه دستی ایشان داره،گذشته از شوخی حاج داود پسر خوبی هست
  بیایید بجای اینکه سیاسی فکر کنیم بگویید که آقای خداداد در مقابل شرکتهای بزرگ مستقر در اردبیل چگونه توانسته به این مهم نایل آید و انصافا این شخص حتما عرضه داشته که توانسته در مقابل غولهای تجاری اردبیل قد علم کند،الان دیگه حاجی ولی نماینده نیست که از ایشان حمایت کند حتما خود این شخص چیزی در چنته داشته که توانسته عنوان صادر کننده برتر استان را کسب کند،اینجاش مهمه.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. معلم دوست قدیمی گفت:

  بنده فارغ از تمامی جنجال های سیاسی داود را آدم احساسی و منطقی و قانع میشناسم و فکر کنم ارتباط ایشان با طیف اسماعیلی به سبب نسبت فامیلیهای مادری داود با حاج احمدی هستش. واینها اصالتا با حاجی احمدی همکتدی هستن.ایشان فیلمبردار زبردستی و خوش فکری هستند،هستند تا یک تاجر.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. صمید RUSSIAN FEDERATION گفت:

  اگر به فکر گرمی هستیم باید به همه داشته های آن ارزش قایل شویم و از ظرفیتها آنان استفاده کنیم . برادری که نظر داده ولی اسماعیلی اهل گرمی نیست در عصر حجر زندگی میکند ؟ ولی اسماعیلی به فرض محال اگر اهل گرمی نباشد بایستی ما اجازه ندهیم دیگران آن را به نفع خود رمصادره کنند .این نگرش بستر توسعه راهم میکند نه اینکه همه را بیگانه بدانیم . موسوی اهل قره یتاق. نصیری اهل چلک. میر زاده اهل وانستانق. سیدی اهل آزادلو. اسماعیلی اهل مراللو برایمان چه فرقی دارند مهم درایت . عملکرد. هوشمندی و تجارب ارزشمند است که بایستی به دور از تعصبات منطقه ای گزینش کنیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. همشهری گفت:

  این نظر دهندگان بدون اینکه مصاحبه را بخوانند شروع کرده اند به تهمت وافترا وحرفهای بی ربط؛ من مصاحبه را کامل خواندم ودیدم که در کار خودش استادند ونان فهم وشعور ومغز خود را میخورند،ولی در عجبم از نظر دهندگان (حتی خودم) که هیچ کس با اسم واقعی نظر نمیده. انان که با نظراتشان نشان داده اند با آقای خداداد مشکل دارند ، در مواجهه حضوری بهترین دوست نشان میدهند.ولی اشکال نداره ایام بد کوتاهند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. اصلاح طلب گفت:

  این موفقیت را به اقای خداداد تبریک میگوییم وانهایی که نظر میدهید جوانان بااستعدادشهرمان در هرکجاباشند مایه افتخارشهرمان هستند پس بیاید این جوانان را تشویق کنیم نه تخریب

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. هیچکس.. گفت:

  حاج ولی بچه گرمی نیست. ولی انصافاً و وژداناًدلش می خواست گرمی آباد شود امّا این حاج آقادشمن گرمی وهمانطوری که می بینید نابود کننده گرمی است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. سروقامت گفت:

  از دیو ودد ملولم وانسانم آرزوست.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. مهدی RUSSIAN FEDERATION گفت:

  خواهش میکنم برای هر مسله ی از ولی اسماعیلی خرج نکنید ایشان الان مسولیت مهم اجرایی داشته و مشغول خدمت هستند فکر نکنم وقت سر زدن به سایتها و وبلاگ های منطقه را داشته باشند . هر کسی طرفدار خوب و بد دارد از صدر اسلام تا الان این طوری بوده و خواهد بود بنابر این عاقلانه فکر کنیم و تصمیم بگیرییم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. خبرچی گفت:

  آقای قاسمیان لطفا در مورد ماهنامه تدبیر و روزنامه همشهری و فصلنامه مهر بگو و توضیح بده که کی چاپ شد که ما ندیدیم،؟آیا خودت دیدی که چاپ شده این مصاحبه یا الکی کلاس میذاره داود جون.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. 14 UNITED STATES گفت:

  چشم بد خواهان کوررررررررررر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 24. میر بلال گفت:

  برای استارت کار تجارت وبازرگانی بین المللی حداقل ۱۰۰میلیون تومان لازمه،میشه توضیح بدین این استارت و از کجازدی؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 25. پرویز گفت:

  میز مدیریت اتوگالری (احسان )حسین رستمی هم بهت میاد نکنه باهم همدست شدید. شاید می خواهید این سری نصیری از حاج ولی حمایت کنه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 26. استاد شوربلاغ گفت:

  من که طرفدار اسماعیلی هستم بخاطر ان آقا و عده ای طرفدار این چنینی اسماعیلی به خودم افسوس می خوارم حاج ولی خودت با این اطراف بدنام نکن .آقای قاسمیان از شما هم بعیده .اینها بودن که اسماعیلی ازچشم مردم گرمی افتادند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 27. بهنام RUSSIAN FEDERATION گفت:

  فارغ از مرده باد ها زنده بادها از رشد یک همشهری خوشحالم چقدر تهمت پشت سر ایشان بود و چه دروغهای گفته شد. امیدوارم همه همشهریان موفق باشند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 28. دانشجو RUSSIAN FEDERATION گفت:

  کاری به داود خداداد ندارم فقط از اینکه ولی اسماعیلی این قدر به طرفداران خود ارزش قایل و حساسیت دارد از ایشان خوشم آمد بنده خودم را برای استاد میرزاده کشتم حالا جواب تلفنهایم را نمی دهد این اخلاق خوبی است طرفداران خود را تنها نگذاری؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 29. م.زاده ی گرمی گفت:

  زمانی که فرزندی از گرمی راه موفقیت راطی میکند چشم دیدنش را نداریم چرا ما گرمیلی ها اینجوری هستیم مگه تو این شهر بزرگ کسی جای کسی را تنگ میکند؟یادم میاد روزی که قبولی از بهترین رشته ی دانشگاه را به دوستانم دادم همگی پکر شدند انگار که من نگذاشته بودم اونها از دانشگاه قبول شوند!به امید روزی که موفقیت همشهریانمان را دال برعدم موفقیت خودمان ندانیم. وبا آرزوی موفقیت به همکلاسی قدیمی آقای خداداد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • tedirgin UNITED STATES گفت:

   جناب زادهء گرمی مردم اگر حسود هم باشن دیگه اینقدر نیستن، مسلما مواردی هستن که مردمو وادار به واکنش منفی میکنه!

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • موسوی گفت:

    تا کور شود هر آنکه نتواند دیدن

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • موسوی گفت:

    بجای تخریب ظرفیت های گرمی بیایید از تجارب کسانی که موفق بوده اند برای بالا کشیدن خودمان استفاده کنیم،به هر حال این شخص توانسته از فرصتها خوب استفاده کند و چون عرضه داشته نباید محکومش کنیم، گیرم ایشان وضع مالی خوبی نداشت چه گیر مردم میامد و حالا وضعش خوبه چه ضرری برای مردم گرمی دارد؟واقعا که از ماست که بر ماست

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • tedirgin UNITED STATES گفت:

    آقای موسوی کجارو گرفتی عزیز؟
    کسی که با حمایت های سیاسی نماینده از فرصت ها نهایت استفاده رو برد رو که بهش نمیگن آدم موفق!

    Thumb up 0 Thumb down 0

 30. همشهری گفت:

  شماآقای خداد بعدازاسماعیلی این کارشروع کردین نه اینکه ازسال ۷۵ یه کمی مدتش رابیارین پایین

  Thumb up 0 Thumb down 0

 31. زارعی گفت:

  ایشان بابک زنجانی مغان ( گرمی ) هستند ؟؟؟!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 32. امیرعلی UNITED STATES گفت:

  آقای قاسمیان هدف شما از انتشار این مصاحبه چیست اگر میخواهید اسماعیلی را تعریف و تمجید کنید خود با مصاحبه با دیگران این کار راحتتر خواهد بود و با این کار دارید تخریب می کنید امیرکبیرمغان را

  Thumb up 0 Thumb down 0

 33. صادقی گفت:

  ولی اسماعیلی اسطوره ای بود که آقای خداداد با این چند جمله شما نمیتوان آن را توصیف کرد…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   باسلام واحترام به گرملی ها:من مخلص همه گرملی هستم.من یک فردغیربومی هستم.ادرسال۸۱که به گرمی آمدم داودخدادتوپاساژامام یک سی دی فروش داشت وسی دی می فروخت چطوردرسال۷۵بازرگان بود که ماندیدیم نمی دانم مردم گرمی چطوراین راقبول دارند

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • میر بلال موسوی گفت:

    اینجانب میربلال موسوی به هیچ عنوان در باره آقای داود خداداد نظری نداده ام وآن آقایی که بنام اینجانب در رابطه با آقای خداداد نظر داده اصول واخلاق رسانه ای را رعایت نکرده از دوستان خواهش می کنم اگر عرضه دارندبنام خود نظربدهندوبا آبرو وشخصیت کسی بازی نکنند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • میر بلال گفت:

    آقای میر بلال موسوی مگر در ایران یکدانه میر بلال داریم که اینطور جوگیر شدی ، بعدش هم اگه دقت کنی فقط میر بلال نوشته شده نه میر بلال موسوی!

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • شاهی گفت:

    ناشناس جان شما که یک غیره بومی هستی همان غیره بومی بمان و به جزئیات وارد نشو چون شهر گرمی و گرمیلی ها به شما نیازی ندارند

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید