نامه سرگشاده ناصر معظمی به رئیس جمهور ایران

بسمه تعالی

  جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم
با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد، در تعقیب مکتوب شماره ۱۶۲۰۰۳۵۶۶۹ احترامآ بعرض میرساند نظر به موقعیت بسیار حساس منطقه شهرستان مغان(گرمی) از نقطه نظر سیاسی و فقر فاحش در آن که بعضی خانواده ها از نان خشک دیگر همسایه ها استفاده مینمایند و ادامه قاچاق مواد مخدر در قبال حداقل اجرت و دستگیریها به دلیل اوج ناچاری و ادامه اعدامها، بر خود لازم میدانم مجددآ بر اهمیت ایجاد منطقه آزاد تجاری گرمی و موضوع فقر و فلاکت این شهر و عاقلانه ترین راهکار برون رفت از این مشکلات را ارائه بدهم . تاکید موکد می نمایم که در نتیجه بی توجهی و برخورد ناعادلانه تمامی دولتهای قبلی با این شهر،گرمی در آتش فقر میسوزد و دولت بجای رفع ریشه ای آن راه اعدام را در پیش گرفته است و متاسفانه این روزها حکم اعدام  ۳ نفر ابلاغ که در انتظار اعدام هستند و دهها نفر نیز در انتظار صدور حکم اعدام…

اما آنچه قابل عرض است اینکه از نظر علوم اجتماعی هم ثابت شده اعدامها علاج این معضل نبوده و نیست ، چرا که علی رغم اعدامها ،باز هم شاهد دستگیری این گونه افراد هستیم . اما آنچه مد نظر بنده است  اینکه اشخاصی که برای به دست آوردن لقمه نانی برای سیر کردن شکم فرزندان خود، با جان و آبرو و زندگی و معنویات خود و خانواده خود بازی می کنند با توجه به موقعیت ژئوپلتیک منطقه و جو حاکم بر آن از زاویه سیاسی هم طعمه خوبی برای اجرای اهداف فرصت طلبان می توانند باشند. که متاسفانه دولت جمهوری اسلامی تابحال از این موضوع غافل بوده است.

اما باید یک واقعیت دیگر را هم قبول کرد و آن اینکه در جرم صورت گرفته از سوی این افراد در این شهرستان، خود دولت هم بی تقصیر نیست چرا که قبل از تعین وظایف و مجازات هر مجرم در قوانین کیفری و مجازات اسلامی، وظایف حاکمیت در قبال ملت در قانون اساسی تعریف شده است. در این قضیه، حاکمیت بر خلاف قانون اساسی با ترک فعل و وظیفه خود در عدم سرمایه گذاری و یا توزیع ناعادلانه ثروت ملی در بین مناطق، به جای ایجاد اشتغال، زمینه مهاجرت ۴۰۰ هزار نفر و تخلیه یک منطقه را ایجاد کرده و بدون توجه به تکالیف و ایرادات خود دهها نفر را نیز اعدام نموده است. فعل این افراد به نظر بنده نیز محکوم است اما به استناد حدیث نبی مکرم (اگر فقر از در وارد شود ایمان از پنجره فرار می کند) از روی ضرورت، طبیعی است و فعل حاکمیت نیز در خصوص ایجاد زمینه کوچ اجباری کلان و تخلیه منطقه و اعدامهای دسته به دسته ی حاصل فقری که خود منشا و باعث آن است  صحیح نبوده و مشمول پاکسازی قومی و جنایات بشری قوانین بین المللی است. والا در بیان اعتقادات مذهبی اهالی این شهرستان همین نکته کافی است که دیروز این اهالی، مرحمت بالازاده بسیجی گمنام۱۲ساله و شهید ۱۳ساله را که نمونه ای از افتخارات آنهاست را تقدیم نموده اند.و امروز علی رغم خشکسالی و زراعت دیم و فقر فاحش در آن، بیشترین زکات در بین شهرستان های استان از این شهر تادیه می شود یا در بین افراد شاغل با درآمد بسیار کم نیز حتی یک مورد دستگیری در حمل مواد مخدر گزارش نشده است.

به نظر میرسد این نوع تعامل با اسراء جنگی هم اخلاقأ و شرعأ و از نظر حقوق بشری صحیح نیست تا چه رسد با جمعیتی که ۴۰۰ شهید چندین هزار رزمنده و جانباز و آزاده تقدیم برای این مملکت فدا نموده است. چرا که تا به امروز دولتهای قبلی حتی در اوج دوران ثروتمندی با درآمد صدها میلیارد دلاری خود، هیچ فعل مثبتی جهت رفع دغدغه اشتغال در این شهرستان انجام نداده اند و امروزه نیز به دلیل تحریم و خزانه خالی موروثه دولت قبلی و مشغولیت دولتمردان به سیاست خارجی خود ، هیچ انتظاری از آن نمی رود اما حداقل این انتظار هست که با تصویب ایجاد بستر قانونی را برای آبادانی منطقه  توسط فرزندان خود این شهرستان فراهم نمایند.

قبل از هر چیز از مقامات حکومتی و قضائی کشور نیز عاجزانه تمنا می شود با در نظر گرفتن منطق فقر و این که از لحاظ روانشناسی اجتماعی این اعدامها در کنار فقر و فلاکت و کوچ دسته دسته نزدیکان و اقوام و دوستان و عزیزان، در ادامه ی تحمل ۸ سال فشار روانی جنگ و تشیع جنازه شهدا، صدمات غیر قابل جبرانی را از لحاظ تالمات روحی به اهالی این شهرستان زده است، از اجرای حکم ممانعت به عمل بیاورند. مطمئنا کسانی که  طعم فقر را چشیده اند، شرمندگی پدران و ناله فرزندان یتیم و عواقب بی سر پناهی خانواده ها و بی سر پرستی زنان و  فریاد بنده حقیر را درک خواهند کرد.

مجددا تاکید مینمایم
این شهرستان با موقعیت عالی خود از نظر استراتژیک جغرافیایی به بطن جمهوری آذربایجان رسوخ کرده به صورتی که باکو به ۲۰%(شمال شرق) و گرمی به ۸۰درصد(بقیه مناطق) جمهوری آذربایجان نزدیکتر است.و از طرفی دارای ۹۳ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان بوده و  راه زمینی آسفالته  آن در هر دو سوی مرز مشترک موجود است. و فاصله این منطقه تا روسیه فقط و فقط ۳۵۰ کیلومتر است و فاصله اولین ایستگاه ریلی متصله به روسیه و اروپای شرقی و دریای سیاه در جلیل آباد آن کشور تا مرز آزادلوی مغان گرمی حدود ۲۰ کیلومتر می باشد که منطقه آزاد گرمی می تواند با اتصال به آن  و ایجاد خط ریلی و زمینی به ایالات نیمه غربی روسیه  و قفقاز به تنهایی و در حد اعلی خود نقش کیش ، و قشم و امارات و حتی ترکیه را در نیمه شمالی کشور، چه از نظر توریستی و چه از نظر تجارت بین الملل بازی کند . چرا که گمرک جلفا فعال ترین گمرک دهه  ۱۳۶۰ ایران و نقطه اتصال ایران- مسکو و اروپای شرقی، با فروپاشی شوروی و انهدام راه آهن جلفا- باکو توسط ارمنستان، اهمیت خود را به طور کلی از دست داد و بعد از ۲۴ سال فرصت سوزی، هنوز  از سوی دولت ج.ا.ایران جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشده است ، شرق  مغان(گرمی) به علت دوری از منطقه جنگی قره باغ اشغالی، بهترین گزینه برای احیای مجدد نقطه اتصال ایران به اروپای شرقی است.

– تحریم  روسیه و موقعیت محصور جمهوری آذربایجان و قفقاز و غرب دریای خزر و  نزدیکی آنها به گرمی و عدم احتیاج به  ویزا برای اتباع آنها جهت ورود با هر نوع وسیله نقلیه شخصی و عمومی خود به خاک جمهوری آذربایجان و به تبع آن عدم احتیاج به ویزا برای کلیه توریستها جهت ورود به منطقه آزاد گرمی به موجب مقررات سازمان مناطق آزاد، و انتظار درآمد صدها میلیارد دلاری سالانه این کشورها در سنوات آتی و بازار دهها میلیون نفری آنها و اینکه بر خلاف دیگر مناطق آزادکشور که بلااستثناء  کلهم از فلسفه وجودی مناطق آزاد فاصله گرفته و در خدمت واردات میباشند،  هدف منطقه آزاد گرمی صادرات مستقیم و جایگزینی بازار دبی در نزدیکترین نقطه روسیه است  ایجاب می نماید مسئولین جمهوری اسلامی ایران بعد از ۲۴ سال بی توجهی و فرصت سوزی و قبل از تصاحب این بازار توسط ممالک ثالث، با ایجاد منطقه آزاد گرمی  و ایجاد خط ریلی، زمینی، وهوایی به ایالات مختلف روسیه  از فرصت طلایی استفاده کنند چرا که روسیه  علاوه بر این که از نظر اقتصادی و وسعت و  منابع غنی نفت وگاز، خود به تنهایی با چندین کشور دنیا برابری می کند ، از ثروتمندترین و گرانترین مملکت دنیا هم هست، مخصوصأ با این شرایط سیاسی و تحریم آن ، موقعیتی فوق العاده برای تصاحب این بازار فراهم شده است، که اهمیت توجه به  ایجاد منطقه آزاد تجاری گرمی را بیشتر می کند.

در سنوات گذشته دولت، احداث راه آهن میانه- اردبیل را جهت اتصال راه آهن ایران به روسیه را شروع نموده  که امر بسیار مبارکی است که چنانجه از ظرفیت آن بخواهیم به طور کامل استفاده کنیم لازم است منطقۀ آزاد تجاری گرمی به آن وصل شود در این صورت تمامی محموله ها را می توان به آنجا هدایت و  مشتریان ۲۰۰ میلیون نفری  شوروی سابق را به آنجا کشاند و سیاست مدیریت واسطه گری دوبی را اعمال و اجرا کرد. و به جای این که سود اصلی به جیب تجار دبی وگرد و خاک آن نصیب استان شود می توان از موقعیت خدادادی کشور و استان نهایت بهره را برد.  اگر آمار سالانه ۱۰ میلیون توریست به دوبی و این که فقط ۳۰۰هزار نفر ایرانی در طول سال ۲ میلیارد دلار به جیب امارات می ریزند را در نظر بگیریم، در صورت نگاه گوشه چشمی دولت محترم، گرمی در محدوده گوش چپ گربه ایران با ایجاد با پذیرش سالانه حداقل ۳۰ میلیون مسافر، یکی از بزرگترین مرکز تجاری  بین المللی جهان خواهد شد.

متاسفانه  آقای احمدی نژاد اولین استاندار اردبیل  بجای استفاده بهینه از این مرز بی بدیل صراحتا و علنا سیاست تمرکزگرایی در شهر اردبیل را در محافل عمومی اعلام و اجرا کرد. قبل از هر خدمتی دستور حذف شهر گرمی را از روی نقشه ایران را صادر و اجرا کرد و اهالی گرمی را به ترک این شهر و کوچ به اردبیل تشویق کرد. گرچه بعدآ عذر خواهی نمود اما زیربنای روانی ویرانی آنرا گذاشت که در نتیجه آن امروزه نفوس مهاجرین شهرستان گرمی در اردبیل ۲ برابر و استانهای دیگر ۶ برابر نفوس فعلی شهر گرمی است…  و دولتهای ۲۵ سال گذشته  نیز کوچکترین اعتنایی به این مرز نکردند.

صرف نظر از این که عدالت حاکمیتی حکم می کند که با ایجاد منطقه آزاد تجاری در گرمی، فقر و قاچاق مواد مخدر و دار صلابه رخت خواهد بست ، واقعیت امر این است که درصورت مدیریت صحیح برای خروج کشور از اقتصاد تک محصولی، گرمی  می تواند تنها با  تصاحب ۱۰درصد بازار تشنه روسیه و  قزاقستان و قفقاز و آذربایجان ثروتمند و بالقوه ثروتمندتر و دیگر وراث نیمه غربی شوروی، از طریق ایجاد خطوط ریلی و زمینی و هوایی به  تمامی مناطق و ایالات  آنها، درآمد سالانه کشور را به  ۵۰ میلیارد دلار برساند، مثل همان سیاست تجارت بین المللی که امارات بکار گرفت.

با شناخت کاملی که بنده از موقعیت عالی تجارت برون مرزی این شهرستان دارم و این که سابقه این شهر در این خصوص در  فواصل سنوات ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۴ اثبات شده است، دسترسی به این امر مهم زمان زیادی طول نخواهد کشید. در اثبات ادعای خود تنها به گوشه ی از این سابقه اشاره می نمایم :     بعد از باز شدن مرزها هزاران نفر مشغول فعالیت در امر تجارت مرزی شده بود با رونق این مرز، حتی برخی مهاجرین نیز به شهر برگشته و کالاهای ایرانی را به صورت غیر قانونی به آن سوی مرز منتقل می کردند. که بعضا  دستگیر و کالاهای آنها ضبط می شد به صورتی که انبار گمرکات بیله سوار و آستارا مملو از این کالاهای قاچاق (مصنوع ایران) بود در حالی که خروج همین کالاها نه تنها منع قانونی نداشت بلکه خود دولت واردات را منوط به صادرات این اقلام کرده بود.

که بنده اجرای این طرح منطقه آزاد فعلی از مقامات وقت تقاضا نموده و مدیریت مکان و زمان فرصت فوق العاده را خواستار گردیدم که متاسفانه حتی جواب بنده نیز داده نشد که بنده شخصا دست به کار شده بدون فوت زمان، عده ای را به استفاده از فرصت به دست آمده در امر حمل محموله مسافران وارده به گرمی را از طریق مجاری قانونی تشویق و ترغیب نمودم . در حالی که قاچاقچیان در قبال هر گونی البسه آنان ۵۰۰۰۰ تومان گرفته و در اولین روستای  آن سوی مرز تحویل می دادند  که خیلی مواقع هم به مقصد نمی رسید ، این افراد تحت ترغیب بنده تنها با ۱۰۰۰۰ تومان  محموله این فعالین در امر تجارت برون مرزی را درگرمی دریافت و به صورت قانونی از طریق گمرکات آستارا و بیله سوار اظهار و ارسال و در محل و مقصد مورد تقاضای آنها تحویل می دادند به طوری که یومیه ۲۰ تریلر محموله از گرمی به آذربایجان، گرجستان، داغستان و چچن صادر می کردند.

صادرات این چند نفر تنها از طریق تجمیع  درصدی از محموله گرمی از تاریخ   اول دیماه ۷۲  لغایت۳۱ اردیبهشت ۷۴ علی رغم اظهار با حداقل ارزش صادراتی به علت تسریع در روال اداری، و بعضا با تحمل صف ۲۰ روزه برای خروج تریلر حاوی محموله، با ارزش آن زمان  (هر دلار  حدود ۲۵۰ تومان ) بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار بود که ۷۰ درصد صادرات گمرک آستارا و نزدیک به ۱۰۰درصد صادرات گمرک بیله سوار را تشکیل میداد.

متاسفانه دولت، به دلیل گران شدن مقطعی دلار  طی بخشنامه ای تیشه به ریشه صادرات  نوپا زد و به نوعی ممنوع کرد و تمامی مشتریان راهی ترکیه، دوبی و چین شدند. گرچه یک سال بعد، آن بخشنامه غیر کارشناسی ملغی و حتی جوایز صادراتی بیشتری نیز در نظر گرفته شد (افراط و تفریط) اما مشتریان، دیگر بازار مناسبی پیدا کرده بودند و نه تنها برای توسعه و رفع مسئله اشتغال استان حتی برای تجارت بین الملل ایران نیز فرصت سوخت. و امروز صادرات ما به آن کشورها در مقایسه با این سه کشور قابل مقایسه نیست در صورتی که صادرات آنها از طریق خاک ما صورت می گیرد.  قابل ذکر است که در سال ۱۳۹۲ مجموع صادرات کل مناطق آزاد و ۶۴ منطقه ویژه اقتصادی کشور ( با احتساب نرخ رسمی دلار ) ۱۳۲ میلیون دلار بوده است. که با یک حساب سر انگشتی میتوان نتیجه گرفت که فقط گوشه ای از محموله صادراتی گرمی در ۲۰ سال پیش بیش از  ۲۰ برابر صادرات امروز کل مناطق آزاد و ویژه کشور بوده است چرا که اکثر محموله بعلت بعد زمان و مکان و عدم وجود گمرک در مرز گرمی بصورت قاچاق حمل میشد.

در صورتی که اگر همزمان با قشم منطقه آزاد گرمی هم افتتاح می شد به دلیل این که ایران امن ترین و به صرفه ترین کشور و گرمی دروازه بی بدیل آن جهت دسترسی کشورهای غربی وراث شوروی به آبهای آزاد و همچنین نزدیکترین مسیر و دروازه  جهان برای ورود به روسیه است، امروز  با تصاحب حداقل سهم از  بازار تجارت وراث شوروی و تصاحب بازار دبی، حتی در سطح ملی، دیگر نیازی به درآمد نفتی نبود. متاسفانه مرزی که می توانست به بزرگترین مرکز تجارت بین الملل آوراسیا تبدیل شود در نتیجه بی اعتنایی دولت به معبر خروجی مواد مخدر و قتلگاه جوانان این شهر  و تبعیدگاه تبدیل گشته است. امید است دولت فهیم و مسئولین محترم استانی اشتباهات دولتها و مسئولین اسبق را تکرار نکنند.

برای اجرای عملی این طرح و جلب ۳۰ میلیون توریست پیشنهاد می شود که ۵۰۰۰۰ باب مغازه یک جا احداث و  بین سرمایه گذاران و تجار تمام ممالک دنیا به صورت مجانی و با شرایطی بسیار آسان به مدت معین قرار داده شود. در مقایسه با بازار باکو که در سنوات اخیر و برای تصاحب بازار بکر روسیه  ۱۵۰۰۰ مغازه احداث و اجاره بهای ماهانه هر مغازه در آن بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار و مشتریان آن اکثرا خود اتباع جمهوری آذربایجان و داغستان هستند ( که به علت گرانی و مسئله ویزا هر کسی نمی تواند وارد آن کشور بشود و با این حال سالانه پذیرای  ۲ میلیون توریست است) ارزش اجاره بهای ماهانه مغازه های منطقه آزاد گرمی با توجه به عرضه مستقیم کالا و عدم احتیاج به ویزا برای اتباع خارجی و ارزانی کالا و خدمات داخلی و انتظار بازار ۳۰ میلیونی، به مراتب بیش از آن خواهد بود، حتی اگر  اجاره بهای  ماهانه این مغازه ها را فقط ۱۰۰۰ دلار هم حساب بکنیم سالانه ۶۰۰ میلیون دلار  معادل یکهزار و هشتصد میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت  که می تواند استان اردبیل را متحول کند، اما برای کسب درآمد ۵۰ میلیاردی، چشم پوشی از  ۶۰۰ میلیون دلار مثل دانه پاشیدن است.

به هر حال بنده مجددآ اعلام می دارم چنانچه دولت محترم در صرفه اقتصادی این طرح پیشنهادی شک و شبهه ای داشته باشد، حاضر به انعقاد عقد اجاره ۳۰ ساله با دولت بوده و طبق سند محضری متعهد می شوم بدون تحمیل ریالی هزینه بر دوش دولت، علاوه بر تقبل کلیه هزینه های مربوط به سرمایه گذاری اعم از احداث حصار ۴۵ کیلومتری و راه آهن داخل محدوده و اتصال آن به جمهوری آذربایجان و فرودگاه و تله کابین و غرس ۱۰ میلیون اصله نهال در طول ۵ سال گرمی فقیر را به گوشواره برلیان ایران تبدیل نمایم و در مرحله ی بعد، سالانه یک هزار میلیارد تومان به عنوان حق الاجاره به دولت تادیه و جهت این ادعا یک صد میلیارد تومان وثیقه اولیه تقدیم می دارم،  عاقلانه ترین راه علاج قطعی محرومیت استان و نجات گرمی و بهترین روش دور زدن تحریم و نجات اقتصاد بیمار کشور  همین است.

شمع جمع محفل شاهان شدن ذوقی ندارد             خوش بر آن شمعی که روشن می کند ویرانه را

با تقدیم احترام – ناصر معظمی       پنجم بهمن نود و سه

رونوشت:

مقام معظم رهبری – ریاست محترم تشخیص مصلحت نظام -ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و تک تک نمایندگان محترم مجلس- ریاست محترم قوه قضائیه – معاون اول محترم ریاست جمهوری- معاونت محترمبرنامه ریزی و نظارت راهبردی  ریاست جمهوری- مشاور عالی رئیس جمهور ودبیر محترم سازمان مناطق آزاد- وزیر محترم صنعت ومعدن و تجارت – وزیر محترم امور اقتصاد و دارائی-  وزیر محترم اطلاعات-  وزیر محترم امور خارجه- امام جمعه محترم اردبیل- معاونت محترم ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران درآذربایجان- استاندار محترم اردبیل – فرماندار محترم مغان

نظر شما چیست؟

۶۷ نظر

 1. مهدی گفت:

  با این نامه معظمی گرمی پیشرفت میکند وچند روز دیگر به آنتالیا میرسد. مرد مومن کدام دیوانه می آید درگرمی سرمایه گذاری میکند با کدام زیرساختها وباکدام امکانات زیربنایی؟ موضوع منطقه آزادتجاری درمناطق مرزی که بیشترتوسط این دولت مطرح میشودفریب مردم است اگراین شهرستان به منطقه ازادتجاری تبدیل شودصدسال دیگربه نفع این مردم نیست اصلاٌ موضوع منطقه ازادتجاری که ترکان کریه المنظر مطرح میکندحیات خلوت برخی ازدوستان همفکروسرمایه داران است.با این حرفها مردم را بسوی دولت که هیچ کاری برای مردم نکرده تبلیغ نکن.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. اسی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  اقای مدیر از کلمه شرط
  بندی که بکار بردی معلوم که از چه نوع ادمایی هستی ، شما برو شرط بندیتو بکن

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. اسی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  سلام ناصر جان من بچه مجره هستم به کوری بعضی ها ادامه بده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. مات و مبهوت ROMANIA گفت:

  متاسفم آقای مدیر. من اگر بجای آقای معظمی بودم عمرآ وقتم را برای شما صرف نمی کردم. اگر معظمی این نظر را ببیند و باز هم برود دنبال این کار برود واقعآ در عقل او باید شک کرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   مشخصه که مات مبهوتی!من میخاهم بدانم سمت این اقای معظمی چیست که اینقدر طرح میده؟آقای معظمی یک بیلان کاری و مالی خودش را بیان کند تا اولا بدانیم ایشان چگونه به عنوان ارزیاب گمرگ یک شبه میلیونر شدند؟ثانیا تحصیلات خودشان را اعلام فرمایندثالثا آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور اسبق مثل ایشان خیلی پاک دست بودند و جناب زنجانی مثل ایشان ایجاد شغل می کردند!

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • مدنی ROMANIA گفت:

    لطفآ شما در حیطه سابقه خود ، که به نظر میرسد در دامپروری تبحر دارید و معتقدید شغل شریفتان میتواند گرمی را نجات دهد فعالیت کنید، دست بدست هم دهیم به مهر گرمی خویش را کنیم آباد.
    اما فکر میکنم طرح آقای معظمی هیچ رقابتی برای کار شما نیست. ضمن اینکه اگر طرح ایشان اجرایی بشود هیچ مانعی برای کار شما ایجاد نخواهد کرد و میتوانید به کار مقدس خود ادامه دهید.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • مدیر UNITED STATES گفت:

     مدنی عزیز من مدیرم نه دامدار ثانیا همین جا شرط می بندم که طرح تو خالی ایشان هیچ وقت اجرا نخواهد شد

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • مدنی گفت:

      جناب مدیر اینطوری شرط نمیشه. آدرس ات را بده بیایم بصورت مکتوب در حضور تمامی کارکنانت با۵۰ ملیون تومن شرط بندی میکنم هر کسی فرار کند نامرده.

      Thumb up 0 Thumb down 0

 5. باز هم مدیر UNITED STATES گفت:

  راستی نگفتی کار مزد خودت از انتقال لباس چقدر بود.تو ایران همیشه امثال شما و بابک زنجانیها !!! سرمایه دار میشوند آقای معظمی!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   ۱۲۵ میلیون دلار آن زمان .چون دلار نسبت به آنزمان ۱۲ برابر شده با ارزش امروز میشود ۱/۵ میلیارد دلار. پس انکه میگوید۵۰۰۰۰ باب مغازه و فرودگاه میسازد دروغ نیست

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. مدیر UNITED STATES گفت:

  ببخشید این آقای معظمی چه سمتی دارند که اتینقدر ادعایشان میشه؟ثانیا گرمی جمعا خردسال بزرگسال ۹۰ هزار جمعیت داره که ۷۵درصد آنها شغل دارند این آقا میخواهد برای ۱۰۰هزار نفر شغل ایجاد کند منت بر سرما نهاده برای فقط ۱۰هزار نفر شغل ایجاد کند کافیست.بدبختی شهر ما اینه هر رهگذری نظریه پرداز شده.آقای معظمی سرتان تو کار خودتان باشه وخواهشن این طرحها را برای خودتان نگه دارید.گرمی نه منطقه آزاد میشه نه پیشرفت میکنه.پیشرفت گرمی فقط در گرو پیشرفت کشاورزی و دامداری است.هر منطقه باید با توجه به پتانسیلهای منطقه سرمایه گذلری یشه نه اینکه هرکسی از راه رسید نظر بده.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ali گفت:

   برکاننا…

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • مات و مبهوت گفت:

   ۷۵ درصد شاغل؟ پس ۸۰ درصد مهاجرت و ۸۰ درصد ویرانی منطقه سببش چیست؟ مطمئنآ خودت شاغلی که درد بیکاران را نمیفهمی.

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • مدنی گفت:

   ناخرچی بالاسی ناخر چؤره گی آرزولار.
   دامپروری؟ اگر دامپروری در گرمی جوابگو بود این همه دامداریها تعطیل نمیشد. دامپروری و کشاورزی در گرمی برای چند نفر از جوانان بیکار شغل ثابت ایجاد کرده؟
   آقای مدیر اکثر کشاورزان شهرمان هزینه کاشت را نمیتوانند حاصل کنند. چون خاک ما دیمی است. و تفاوت ما هم با پارس آباد همین است. پارس آباد را مهاجران گرمی آباد کرده اند چون زراعتش آبی است. و بیله سوار بخاطر گمرکش پذیرای مهاجرین گرمی است. در حالیکه در گرمی یک نفر مهاجر از پارس آباد یا بیله سوار نمیبینید

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • مدیر UNITED STATES گفت:

    مدنی اصلا از اوضاع جغرافیائی منطقه خبر داری؟مرد حسابی ۵۰۰۰۰ باب مغازه میدونی یعنی چه؟با این مغازهها می خواهد چیکار کند؟بدبختی ما این است امثال تو معظمی ها به این شهر طرح میدهند که عملا عملی نیست یعنی طرحهای بیوده.مدنی محترم هلند با جمعیت بسیار کم و مساحت کمترش تو دنیا با دامپروری و گل و گیاه شناخته میشه.آخه آدمهایی مثل تو چی حلیشون میشه که از طرحهای دامپروری و کشاورزی حرف بزنند.آره ۵۰ هزار مغازه میزنید تو رویاهای بر باد رفته خودتان تا منطقه را آباد کنید بزنید منتظریم!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • مدنی گفت:

     لطفآ ( طرح توجیهی منطقه آزاد گرمی ناصر معظمی) را سرچ، دانلود و مطالعه کنید شاید قانع شوید . متشکرم مدیر جان
     خوشبختانه با سماجت وی با طرح او موافقت شده و اجرا خواهد شد و بیکاری و فقر و محرومیت از شهر ما رخت خواهد بست و مطمئنآ شما هم خوشحال خواهید شد از همین الان به شما تبریک میگویم در صورتی که درطرح حضرتعالی ( دامپروزی و کشاورزی) صد سال دیگر وضعیت گرمی همین است که خواهد بود. اما یادت باشد این حرفهایی که علیه معظمی زدی شرعآ مشغول ذمه ای باید معذرت بخواهی.

     Thumb up 0 Thumb down 0

 7. جوان بیکار گفت:

  آقای معظمی شنیدیم ماشااله پولداری خدا به حق ۵تن ۱۰برابر کنه اگه راست میگی و عاشق گرمی هستی به خاطر خاک مادریت توهم مثل قهرمان یه کارخانه کوچلو بزن با این کارت هم این دنیا و هم آخرتتو میخری

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • موجره لی گفت:

   جوان عزیز، آنطوریکه خود آقای معظمی تعریف میکردند طرحی که ایشان قصد اجرای آنرا دارند برای یکصد هزار نفر شغل آبرومند ایجاد میکند ، شیرآلات قهرمان یک هزارم آن نخواهد بود. اتفاقآ دیروز آقای داداشی با ایشان صحبت میکردند گفته که ۱۰۰ درصد با طرح وی از سوی سازمان منطقه آزاد کشور موافقت شده و گرمی منطقه آزاد خواهد شد میتوانید از همین الان به آینده خود امیدوار باشید و جشن ملی برگزار کنید، ایشان قصد دارند حتی ۱۰۰ هزار نفر از مهاجرین گرمی در تهران و کرج را نیز به گرمی برگردانند.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 8. اردبیلی گفت:

  از سایت خوبتون که باعث آگاهی استان میشود کمال تشکر وقدردانی را داریم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. ناشناس گفت:

  اقای معظمی از اجیری نماینده نمیشه.چون حرفات بیشترشبیه احمد سسی می باشد.از این فرصت استفاده کردی واسه خودت بازار اچما.کلماتی که تونامهات نوشتی توش تیکه اداختن وشوخ طبی بیش ازحدوجود داره.یعنی احمد وشما یه سیبی هستیدکه ازوسط جدا شدید.بازاراچماگت دیوارو تیک

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • موجره لی گفت:

   آقای ناشناس ، خوشبختانه علم آنقدر پیشرفت کرده امروزه روانشناسان از روی یک خط یا جمله دو هزار سال پیش، شخصیت آنرا تشخیص میدهند،برای تعین شخصیت جنابعالی روانشناس هم لازم نیست. هر خواننده ای میتواند با این جملاتت در خصوصیات درونی شما پی ببرد.
   مرد مومن، ایشان زندگی خود را رها کرده و برای نجات من و شما چند ماه است که شب و روز نمیشناسد ، واقعآ حق اش باید اینطوری ادا شود؟
   من از دهان خودش شنیدم که خیلی ها مسخره اش کرده اند و خیلی تهمت و افترا شنیده است اما اتفاقآ همین تمسخرها بیشتر عزم او را برای به نتیجه رساندن این طرح جزم کرده.
   طرحی که ایشان مطرح و پیگیری کرده اند در حد بین المللی است و حتی گفته اگر دولت در کار او دخالت نکند تا ده سال آینده گرمی را به یکی از ده شهر جهان تبدیل میکند ، حالا همه بیایید مسخره کنید.
   خیالتان راحت باشد تنها چیزی که ایشان فکرش را نمیکنند انتخابات است. پس با خیال راحت بروید به دیگران گیر بدهید.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 10. مهاجری از گرمی در مازندران گفت:

  من از آن حسن روز افزون که گرمی داشت دانستم ……….که عشق از پرده عصمت برون آرد معظم را
  واقعآ که یک عاشق میتواند خود را به آب و آتش بزند تا عشقش را نجات دهد ، آفرین برعشق پاک و بی ریایت جوان

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. ابیل گفت:

  آقای معظمی توکه سرت دردنمیکنه توچراسرت دستمال بستی؟آزادتجاری رو ولش کن برو یک بره چاق وچله بخر ……………

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. هموطمن گفت:

  جناب معظمی افرین برشما که درد دل مردم گرمی را کاملا بصورت شفاف به همه مسئولین کشورمان اعلامفرمودید امیدانکه باعنایت مقامات کشورمان خواسته بحق وقانونی شما محقق گردد !

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. یورولموش گفت:

  اقای معظمی مرسی از زحمات شما مردم گرمی به شما ایمان دارند منتها بعضی ها انقدر بی انصافن که شما اگر گرمی را به بهشت هم تبدیل کنین باز میگویند برای منافع خودش امده بود نگران اینها نباش… خدا که میداند ومردم گرمی دوست دارن با تشکر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. حسینی گفت:

  صد آفرین برتو ای مرد غیور و شجاع.تبارک اله به تو فرزند این خطه .ای که افتخار منطقه ای.اگر مسولیین و مقامات واقعانامه را بخوانند باید عمل کنند .و بفهمند که درسرزمین بزرگ ایران خطه ای بنام گرمی هم وجود دارد . اگر مسولان وجدان دارند نباید بعد خواندن نامه آنرا بایگانی کنند شما خوب نوشتید اجرتان با خدااین حرف دل میلیونها نفر بود که شما نوشتید. باز هم ادامه بدید شاید نتیجه ای عائد شدبه افکار و نظرات مخالفان نیز توجه نکنید چون آنها کوتاه فکر هستند با تمام قدرت ادامه بدهید.یا حق

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. منوچر گفت:

  اقای معظمی جون من خسته نشدی اینقدر نوشتی من که همشو نتونستم بخونم .ضمنایه رونوشت هم به الهام الیوف ورجب اردوغان می زدی این همه نام به زبون اوردی.فکرکنم بایدالهام هم همکاری کنه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • رضا گفت:

   آقا منوچر گل !
   اتفاقا قبل از الحاق اول که هیات بلند پایه ایرانی به باکو رفته بودند شنیدم که آقای معظمی در باکو نامه اولش را بین تمام هیات ایرانی و آذربایجانی توزیع کرده بود و در ایران نیز با قول مساعد آقایان رضایی و هاشمی رفسنجانی و … و نتیجه اون همه فعالیت بود که گرمی نیز در جمع الحاق قرار گرفت!
   با خوابید و شعار دادن که کاری انجام نمیشه خواهش می کنم حد اقل ناسپاس نباشید ! و …
   آفرین بر جوان غیرتی مغان معظمی گل !

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • شمیل FINLAND گفت:

    پس قول آقایان رضایی و هاشمی چرا بر باد شد و احاقیه کوچ کرد . بابا این معظمی یکباب مغازه بزند ما بقیه حرفهایش را باور کنیم

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • منصف گفت:

     شمیل جان ایراد بنی اسراییلی نگیرید ، در هر دو نامه ایشان که هر دو قبل از تصویب الحاق و تصویب ایجاد بوده بر روی ایجاد تاکید شده. به این صورت که در گرمی ایجاد شود و دیگر شهرهای استان هم به گرمی الحاق شوند. در ضمن ایشان میخواهند ۵۰۰۰۰ بزنند نه یک مغازه، انسانهای بزرگ همیشه ایده های برزگ در سر دارند و انسانهای متوسط فقط آرزو میکنند و انسانهای کوچک فقط دنبال دیگران حرف میزنند. شمیل جان خواهش میکنم سنگ نیاندازید بگذار این ناخدا کشتی شکسته ما را به ساحل برساند تا همه نجات یابیم حداقل به خاطر ما به وجدانت مراجعه کن

     Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    اقا رضا فکرکنم شما مامور ویژه معظمی باشیدکه فقط جواب نظرات مردمو بدی تو ازادلو.مکه این معظمی چیکاره هس که زودتر ازهمه پیش الهام الیف.هاشمی رفسنجانی.رفت وامد میکنه.اصلا راش نمیدن. چرا پوز میدید الکی سیدی رفت پدیده ٩۴رسید.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • منصف گفت:

   نامه اول ۶ برابر این است. در آن نامه هم بر ایجاد تاکید کرده. و بصورت علمی و منطقی ایجاد منطقه آزاد در گرمی را توجیه کرده.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 16. بابک UNITED STATES گفت:

  اگر مشکین و نمین هم جزو منطقه ازاد بشه دیگر چیزی از مغان باقی نمیماند
  مگر سرمایه گذار دیوانه است نمین را بیخیال شده به مغان بیاید
  مناطق ازاد جهت توسعه مناطق مرزی میباشد نه این که مرکز استان
  بزرگان شهر کاری بکنید
  نزارید محدوده تا نمین بره

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • هموطن گفت:

   رضا جان خاطرت جمع باشد از نمین و ازادلو صدسال دیگه هم گمرک نخواهدشد چون قسمت اذری ایندومحل خیلی صعب العبوره وتردد وسائط نقلیه ممکن نیست !!!

   Thumb up 0 Thumb down 0

 17. رضا UNITED STATES گفت:

  اگر اردبیلی ها موفق بشن کل استان را در منطقه ازاد بگنجانند هییچ سودی برای سه شهر مغان نخواهد داشت
  اقای موسوی اقای برومند بجای تخریب همدیگر بفکر نجات مغان باشید
  خبرها رسیده نمایندگان اردبیل پشت پرده اقدامات گمرک نمین را پیگیری میکنند
  کار از کار میگذره

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. وطنم گرمی گفت:

  آقای معظمی دست شما درد نکنه ای کاش یکی از غیرت شما تو وجود ریش سفیدان و مسئولان شهر بود

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. شهبازی FRANCE گفت:

  دستت درد نکنه خیلی خوب حرف دل همه را گفتی ولی نوشتن کافی نیست باید همه در جهت تحقق این نامه کمک کنند خواهشن تمام اختلافات سیاسی را حداقل مدتی بزارید کنار تا ببینیم چه کار میشه کرد هماهنگ کننده هم اگه آقا ناصر خودش قبول کنند خوبه انشاالله

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. بابک گفت:

  یاشا گرمینین غیریتلی اوغلو

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. همسایه FRANCE گفت:

  ناصر جان خداوند پدرت را بیامرزد شما که برای خدا از کار و زندگیت زدی و برای نجات مردم وطنت تلاش می کنی خداوند پشت و پناهت

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. نیما گفت:

  دوستت داریم ناصر ( فرشته نجات گرمی )

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. شهرام گفت:

  این تعصب و غیرت ناصر معظمی به شهرشه که قلم به دست شده کاش چند تا از این ناصرها بیشتر داشتیم کاش …

  Thumb up 0 Thumb down 0

 24. سعیدی پرچین گفت:

  آقای معظمی ، همین که درد و مشکل شهرستان را به قلم آوردی واقعاٌ ممنونم-
  مسئولین باید بدانند شهرستان گرمی چه چوانان پاک و صادقی در راه انقلاب و دفاع از کیان خود تقدیم نموده اند چرا به این شهر محروم کشور نیم نگاهی ندارید . آیا گرمی جزء ایران نیست …. بیکاری- فقر- محرومیت و هر مشکلی باشه در این شهر مردمان شریف در آن گریبانند .. کافیه فقط ۱ در صد اعتبار شهرهای بزرگ به این شهر اختصاص یابد

  +

  Thumb up 0 Thumb down 0

 25. محمدی گفت:

  این نامه مردمی است نامه سرگشاده را معمولا افراد شاخص می نویسند . شما فکر میکنید با این حجم نامه کسی حوصله خواندن این را دارد . دوم اینکه آنچه که معلوم است بنده خدا معظمی سواد آکادمیک نداشته و جمع بندی از اینترنت داشته آن هم ناقص

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   اغیر اوتور باتمان گل

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • آیدین گفت:

   اوندا اولان او قدر گؤزللییی گؤرمه‌ین انسانین دوغرودان موشکولو وار. قالدی ساوادا، محمدی بی الفبانی بیلمک یا اؤزگه دیلینده جیزما- قارا هئچ ساواد ساییلمیر آکادئمیکی سنه پئشکئش. سیزین مثل اولان جدی بیر ایشین قاباغیندا قیرخ چیبین مثلی دیر.

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • آیدین گفت:

   پیر دنیا دیده ای فرزند خود را نصیحت می کرد و برای او از سختیها و پیچ و خمهای زندگی می گفت. در حین صحبت فرزند سخنان پدر را قطع کرد و گفت؛ ببین، من شمردم در … چهل مگس هست.
   پدر انتظار داشت فرزندش … .

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • موجره گفت:

   حرف زدن از واقعیت سواد نمیخاد عشق وطن و وجدان بیدار میخاد . اقای معظمی چه نیازی به این شهر دارد؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

 26. گشتاسب گفت:

  مرد مومن جاده ریلی کجا منطقه صعب العبور گرمی کجا چرا ادم فریبی میکنید!!!!!!؟؟؟؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 27. مریم UNITED STATES گفت:

  اقای معظمی از شما ممنونیم
  هیچ وقت از تصمیمتان منصرف نشید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 28. رضا UNITED STATES گفت:

  اقای معظمی صمیمانه ازشما تشکر میکنیم
  ولی خواهشا مصرانه پیگیری کنید
  من میدانم متعصبترین مردم همین مردم گرمی مخصوصا شما هستین
  از هر کدام از شهروندان گرمی مغان بپرسی چه فقیر چه ثروتمند
  میگوید که به اجبار مهاجرت کرده است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 29. بابک UNITED STATES گفت:

  اقای معظمی
  بابت این نامه ازتون قدر دانی میکنم مطمئن باشید اکثر مردم گرمی مغان به شما اعتماد دارند
  ولی اگر این نامه هرماه پیگیری نشود نتیجه ایی ندارد
  چون هستند کسانی که در کمین نشستند تا خراب کاری کنند

  بخاطر این مردم هم که شده یک سال وقتتونو برای گرمی مغان بزارید

  با تشکر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 30. شمیل گفت:

  بابا جان این برادر عزیز از کجا وثیقه هزار میلیاردی میخواهد بیاورد این تحلیل برای دانشجویان خوب است در یک پروسه صد ساله ناصر جان یک ذره فکر کن واقعا خدای نکرده توهمی چیزی بابا جان این جا گرمی است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 31. جوان بیکار FRANCE گفت:

  سلام بر همه ! فکر کنم اگه با امضای طوماری حمایت خود را از این درد نامه اعلام کنیم کار حل بشه
  یا اگه نخبگان شهرمان نظری دارن بفرمایند تا ما نیز به نوبه خود کاری کرده باشیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 32. شهروند FRANCE گفت:

  با سلام
  نمدانم چه بگویم اشک چشم هایم را گرفته …

  Thumb up 0 Thumb down 0

 33. ]ل ممد گفت:

  ناصر جان ترشی نخوری یه چیزی میشی ، نکنه تو هم دکتر شدی میخوای بیای انتخابات ، کسی که خربزه خورده پای لرزش هم باید واایسته پول یک شبه اعدام در کمین دارد.این اقایان مثل بقیه کارگری میکردند شرافتمندانه زندگی میکردند. در ثانی از تو بعید کار منطقه آزاد را با گمرک تلفیق کنی و … راست میگی آقای سرمایه گذار یه مغازه مشتی تو گرمی بزن تا ………..

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • رضا FRANCE گفت:

   کدام نماینده را دیدی با سرمایه میلیاردی و بدون تبلیغ بیاد !لطفا انصاف داشته باشید و اگه از دستت کاری بر میاد کمک کن و گر نه حداقل صحبت نکن !
   ای کاش یکی از نمایندگان مثل این آقا دلش به گرمی می تپید

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • موجره گفت:

   ادمایی مثل تو که معنی وطنو نمی فهمین باعث این عقب ماندگی شدن اخه مغازه بی مشتری به چه دردی میخوره یکم فکر کن بعد .هر کس میخاد کاری کنه میگین فکر نماینده شدن داره.هیچ نماینده ای به خاطر خودش چنین حرفهایی نمی زنه.کار نمایندگان ما فقط عزل ونسبه حتی به مدیر مدرسه هم رحم نمی کنن . یاشا اقای معظمی

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • میثم گفت:

   ایشان سه روز قبل از تصویب ، فرماندار و شورا و ریش سفیدان شهر را در دفتر امام جمعه جمع کرده و گفته لطفآ به مقامات اعلام کنید اگر دولت منطقه آزاد را از گرمی حذف کند منتظر عواقب عملکرد و ظلم خود در حق این مردم بدبخت باشد و با عصبانیت جلسه را ترک کرده و مسقیمآ از همان جلسه رفته سازمان منطقه آزاد کشور، چنین شخصی که با دولت پنجه به پنجه گذاشته هیچ وقت نمی تواند قصد انتخاباب داشته باشد

   Thumb up 0 Thumb down 0

 34. محسن گفت:

  سلام
  سخن که از دل براید لاجرم بر دل نشیند
  اشک تو چشام حلقه زد، ممنون بابت این نامه و حرف دل همه مردم شهرستان گرمی امیدوارم که پیگیریهای لازم صورت بگیره و این امر محقق بشه
  فقط متاسفانه بنده اقای معظمی رو نمیشناسم هرچیم سرچ کردم نتونستم اطلاعاتی بدس بیارم میشه دوستان بیشتر معرفی کنن!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • دوست FRANCE گفت:

   آقای معظمی ارزیاب گمرک در فرودگاه تهران و دارای مدرک کارشناس امور گمرکی و کارشناس ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه تهران می باشد (شنیدم)

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • آل ممد گفت:

    ن ن ن ناصر فوفوفوفوقققلسانس !!! داداش تا حالا کجا بودی چه بویی به مشامت خورده ؟ مومن خدا ناصر نصیری با احمدی نژاد کشتی میگرفت . دکتر ولی اسماعیلی گوش وزیر را می کشید حاجی محترم فعلی نیز توی مجلس چند سخنرانی داره و به هر کی باور نکنه سی دی صحبتهاش را میده آنوقت شما با یک نامه میخوای رییس جمهور را تهدید کنی ، بالام جان با این حرفها جوون مردم را بیخودی تحریک نکن بچه های گئرمی کبریت بی خطرند . راست میگی با آن دار و دسته آذربایجانی بیا تو شهرمان کاری بکن دولت کار خودش رو بلده و گئرمی اینجوری نمیمونه چون ۱۰۰ ها نفر بالاتر از شما در تهران داریم بالام جان .متشکرم ناصر بی

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • گرمیلی گفت:

     جناب آقای معظمی درد گرمی ریشه ای و از پایه است و برای این مشکل باید همه مردم متحد و بسیج شوند و با تکروی نمیشه کاری کرد امیدوارم هدف شما مال اندوزی بیشتر و به قدرت رسیدن و بین مردم معروف شدن نباشد چون من که خوب از نزدیک میشناسمت شما تا رو درخت سیب نبینی سنگ نمیندازی این چند نفر هم اجیر کردی تا تو سایت ازت حمایت کنند . درسته مردم گرمی ساده و پاکند اما اطمینان داشته باش میتوانند راست و دروغ را از هم تشخیص دهند .

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • موجره لی گفت:

      آقای گرمیلی که نام مقدس برای خود انتخاب کرده ای، بر علیه آقای معظمی هر چقدر مینویسید و مسخره و توهین میگویید خودش آدم عاقل و بالغ است و میتواند بیاید همین جا از خود دفاع بکند و جوابتان را بدهد. اما اینکه به شعور من نظر دهنده توهین کنید این درست نیست. خواهش میکنم دیگران را مثل خودتان فرض نکنید.
      ثانیآ ، عاقل که هیچ کدام دیوانه را دیده اید که در درخخت چیزی را ندیده درخت را به سنگ بگیرد.
      ثالثآ ، معظمی یک یهودی یا کافر، و فرض کنیم که همه گفته هایش هم دروغ، حداقل کاری که او کرده دولت را مجاب کرده بیاید این کار را در این شهر ما انجام دهد بقول خودش خیرش را همه ما خواهیم دید و اگر قرار باشد یک نفر فدا بشود فقط و فقط دودش به چشم خودش خواهد رفت.
      رابعآ آنطوریکه ایشان تعریف میکرده در سال یکی دو بار به گرمی میآید با دیدن خانواده های فقیر و اعدامی و بیکاری و مهاجرت لقمه از گلویش پایین نمیرود و میخواهد برای منطقه کار اساسی بکند والا هر کسی هم بجای او باشد اگر فقط یک ملیارد بانک بگذارد ماهی بیش از بیست ملیون سودش را میگیرد و نه با زندگی خودش بازی میکند و نه تهمت و افترا میشنود

      Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید