نگاهی واقع بینانه به طرح منطقه آزاد تجاری استان اردبیل

آزادلو : موضوع راه اندازی منطقه آزاد تجاری استان اردبیل از زمانی که مطرح شد بحث های بسیاری از جمله در زمینه جانمایی، کارکرد و نقاط قوت و ضعف در اجرا به همراه داشت که مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل در گفت وگو با ایرنا به تشریح زوایای مختلف موضوع پرداخت.
ایجاد منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه گردشگری سبلان طرحی بود که در جهت توسعه منطقه مورد توجه مسوولان استانی قرار داشت که طی سفر رییس جمهوری در روزهای پایانی مرداد ماه ۱۳۹۳ به استان اردبیل در کنار سایر مطالبات مردمی به طور جدی مطرح شد و دکتر روحانی نیز قول مساعدی مبنی بر پیگیری آن داد.
دو طرح منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه گردشگری به موازات هم توسط مسوولان استان اردبیل پیگیری می شد و موافقت اولیه مبنی بر الحاق یک نقطه از شمال استان به منطقه آزاد ارس بود که تنها با مصوبه هیات دولت امکان پذیر می شد ولی ایجاد منطقه ویژه گردشگری نیاز به مصوبه دولت و مجلس داشت.
در نهایت منطقه آزاد تجاری استان پس از کش و قوس های بسیار مورد تصویب هیات دولت قرار گرفت و دولت لایحه آن را به مجلس ارایه کرد.
ارژنگ عزیزی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به تمایلی که در شهرستان های استان وجود داشت در ابتدا چهار نقطه از استان برای اتصال منطقه آزاد ارس از سوی استاندار اردبیل پیگیری می شد.
وی افزود: در کارگروه تخصصی تایید شد اما در شورای عالی مناطق آزاد مورد موافقت قرار نگرفت چرا که رییس جمهوری طی سفر خود تنها الحاق یک نقطه از استان اردبیل به منطقه آزاد ارس را وعده داده بود.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل اضافه کرد: با توجه به اینکه منطقه آزاد گردشگری نیز پیگیری می شد، به پیشنهاد معاون اول رییس جمهوری به جای اتصال چهار نقطه مقرر شد یک درخواست مبنی بر ایجاد منطقه آزاد تجاری استان اردبیل پیگیری شود.
او تشریح کرد: با توجه به طرح این موضوع قرار شد طرح توجیهی تهیه و پس از تصویب، منطقه آزاد در شمال استان با رینگی به منطقه آزاد گردشگری در دامنه سبلان متصل شود تا از قابلیت های گردشگری منطقه نیز به نحو مناسبی بهره برداری کنیم.
عزیزی بیان کرد: کارشناسان استانداری با همکاری مشاوران نسبت به تهیه طرح توجیهی اقدام کردند و کلیات طرح در شورای عالی مناطق آزاد تصویب شد و سپس در اردیبهشت ماه سال جاری خارج از دستور در هیات دولت تایید و در قالب لایحه در کنار مناطق آزاد مهران و بوشهر تقدیم مجلس شد.
وی ادامه داد: لایحه باید به تایید کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی رسیده و با فوریت در صحن علنی مجلس مطرح شود که کارگروه تخصصی خواستار درج نقشه و تعیین دقیق محدوده به همراه لایحه شد که این امر موجب طولانی تر شدن روند شده است.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل گفت: در مورد محدوده نیز ممکن است مجلس ایرادهایی وارد کند که امری طبیعی است اما در این زمینه در برخی مناطق استان حساسیت هایی پیش آمده که از روی منطق نیست.
او تشریح کرد: یکی از موارد مهم در اجرای هر پروژه ای مکان یابی است چرا که اگر مکان یابی منطقی انجام نشود ممکن است پروژه از توجیه مالی و اقتصادی افتاده و حتی در صورت تصویب نیز در مرحله اجرا با مشکلاتی مواجه شود.
عزیزی ادامه داد: با سختگیری هایی که توسط دولت و مجلس وجود دارد هر چه این مکان یابی نادرست باشد، امکان تصویب لایحه کمتر می شود و از طرف دیگر امکان عملیاتی شدن آن زیر سوال می رود.
وی بیان کرد: آیین تصویب مناطق ویژه آزاد تجاری و صنعتی شاخص هایی دارد که باید رعایت شود از جمله جانمایی مناسب، ارایه موافقت بدون قید و شرط دستگاه های تامین کننده خدمات زیرساختی، وجود زمین های مناسب جهت احداث منطقه با توجه به اهداف تاسیس که امکانات بالقوه و بالفعل را دارا باشد.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل افزود: پس از تصویب منطقه مورد نظر باید خودکفا باشد بدین معنی که باید از منابع درآمدی کافی برخوردار باشد چرا که دولت اختیاراتی برای کسب درآمد ارایه می کند و دیگر آن منطقه از اعتبارات دولتی برخوردار نخواهد شد.
او اضافه کرد: از جمله اختیارات کسب درآمد از طریق منابع گمرکی و فروش زمین است و تمامی زمین هایی که در محدوده اراضی ملی است به مالکیت منطقه آزاد درمی آید و بدین منظور باید برخی مزیت ها موجود باشد و نمی توان به مزیت هایی که در آینده ممکن است به وجود آید، اتکا کرد.
عزیزی عنوان کرد: برای تحقق درآمد باید منطقه آزاد تجاری در منطقه مرزی باشد که البته صرف مرزی بودن ملاک نیست بلکه مرزی که داراری معبر ورودی و خروجی (گمرک) باشد یا با موافقت کشور مقابل امکان بازگشایی داشته باشد؛ پس صرف مرزی بودن شهرستانی های شمالی ملاک نیست.
وی گفت: برای نمونه مدیران استانی در دوره های مختلف برای گشایش بازارچه های مرزی تلاش کردند و با وجود تصویب سه بازارچه مرزی بیله سلوار، آزادلو و تازه کند توسط دولت، کشور مقابل تنها در دو مقطع ۱۳۷۵ و ۸۰ با بازارچه بیله سوار موافقت کرد که در هر دوره به مدت یک سال فعال بودند و دو بازارچه دیگر هیچ موقع فعال نشدند.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل تاکید کرد: با توجه به این تجربه مسایلی که در مورد گرمی مطرح می شود منطقی نیست و ما نمی توانیم چنین امری را به کشور جمهوری آذربایجان تحمیل کنیم.
او اضافه کرد: تنها مرز موجود دارای گمرک فعال در محدوده بیله سوار واقع شده و در کنار این امر راه های ارتباطی مناسب برای منطقه آزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که اتباع خارجی باید بتوانند در محدوده منطقه آزاد بدون نیاز به ویزا تردد کنند و در آن محدوده تنها فرودگاه پارس آباد را داریم.
عزیزی بیان کرد: از طرف دیگر باید منطقه آزاد در منطقه ای باشد که سرمایه گذاران خارجی نیز برای حضور در آن رغبت داشته باشند در حالی که هم اکنون بسیاری از مناطق ما برای سرمایه گذاران داخلی نیز محرک نیست.
وی اظهار کرد: چنین ترغیبی نیازمند امکانات زیرساختی مانند آب برای مصارف کشاورزی و صنعتی است که در سایر شهرستان ها در این زمینه با مشکل مواجه هستیم اما اجرای پایاب سد خداآفرین در پارس آباد و بیله سوار توسط دولت تدبیر و امید ما را در این زمینه تامین می کند.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل وجود زمین مستعد را یکی دیگر از پیش نیازها عنوان کرد و از اختصاص ۱۰۰ هکتار زمین در شمال استان به منطقه آزاد خبر داد و ایجاد مجموعه های کشت و صنعت مدرن و گلخانه با مشارکت سرمایه گذار خارجی را جزو کاربری های تعیین شده برای این زمین ها عنوان کرد که می توان با تولید مکانیزه مطابق استانداردها محصولات را به بازارهای حوزه قفقاز و روسیه صادر کرد.
ایجاد خوشه های صنعتی همچون صنایع دانش بنیان، تبدیلی، تکمیلی و بسته بندی، راه اندازی پایانه های صادراتی محصولات کشاورزی و انبار در کنار گمرک و فرودگاه، مراکز نمایشگاهی و تجاری، مراکز دانشگاهی بین المللی در راستای پذیرش دانشجویان و استادان خارجی از دیگر کاربری های تعیین شده برای منطقه آزاد تجاری استان اردبیل عنوان شد.
پایان بخش اول- ادامه دارد… .

نظر شما چیست؟

۳۲ نظر

 1. قادر گفت:

  دوستان باید بدونین که اولین شرط اصلی منطقه آزاد تجاری داشتن گمرکه به آقای عزیزی هم باید حق داد ایشون که از خودش حرف نمیزنه قانون منطقه آزاد اینو میگه تازه پارساباد تو محدوده نیس فقط فرودگاهش زیر مجموعه منطقه آزاد درمیاد بنظرم اگه گرمی دنبال منطقه ویژه اقتصادی بود کنار بیله سوار بهتر نتیجه میگرفت

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. حسن UNITED KINGDOM گفت:

  ضمن سلام وخسته نباشیدبهتربود کارشناسان محترم نبایدبدون دلیل ومدرک نسبت به طرح ونقشه اقای معظمی بی تفاوت باشند حال این اقا باارایه دلیل ومدرک وارایه راهکار علمی بدون هزینه برای دولت چنین طرحی راپیشنهاد کرده انتظار میرود نمایندگان استان ومسئولان استان با قاطئیت ازاین طرح عظیم دفاع نمایند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. آزاد اندیش گفت:

  آقای عزیزی واقعا برای کارشناسیت متاسفم این کارشناسی حضرت نشان می دهد که این نظریات حضرتعالی یا از روی غرض است یا شناخت کافی از منطقه گرمی ندارید و فقط خود شهر گرمی را دیده اید و با شهرستان اصلا آشنا نیستید و از آبهای جاری منطقه و زمین های حاصلخیز انگوت و موران اصلا اطلاعی ندارید و اگر کارشکنی ها در مورد گرمی انجام نمیگرفت وضعیت این گونه نبود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. شهروند گفت:

  آقای عزیزی اگه واقعا کارتون کارشناسی است چرا تابحال چند نقشه پیشنهادی ترسیم کردید و رد شده است؟ چرا پشت پرده قضایا را روراست به مردم استان نمیگویید؟ مگر غیراز اینست که تعصبات منطقه ای و زیاده خواهی و بده وبستانهای سیاسی با نمایندگان استان عامل توقف نقشه پیشنهادی گردیده است؟ ضمنا شما مدارک دانشگاهی و سوابق خویش و همکاران را بفرمایید تا همه مردم بشناسند که واقعا در حد کارشناسید و ما برداشتمان اشتباهی است؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   چه کسی گفته است چند نقشه پیشنهادی ترسیم شده و رد شده ؟؟؟؟؟

   نقشه ها کجا بررسی شده و رد شده ؟؟؟؟؟؟؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • شهروند گفت:

    آقا ممد بهت سفارش میکنم آزادلو را ول کرده به کارتون برسید خیلیها هستند که اطلاعاتشون از شما و پشتیبانانتان بیشتره ولی اونا دنبال کار کارشناسیند ولی شما اینجا در مقام مفسر. پس اگر بازم اطلاعات ناقص خویش را به خورد مردم شریف گرمی دهید هرگز شما را نخواهیم بخشید. آفرین پسر خوب.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     متاسفانه مشکل اصلی کشور ما این است که همه فکر می کنیم در همه موارد کارشناس هستیم در صورتی حتی بدرستی بلد نیستیم کار اصلی خودمان را هم انجام بدهیم

     هنوز شما تشخیص نمیدهید که این مصاحبه بالا توسط یک شخص مسئول انجام شده نه یک کارشناس

     ایشان مسئول هستند کاری که کارشناسان آن حوزه به او گفته اند توضیح بدهند ولی شما از ایشان مدرک میخواهید و فکر می کنید کسی که مثلا مدرک دکترای اقتصاد از دانشگاه بین الملی گرمی یا انگوت ارایه بده حتما یک کارشناس زبده است

     در کشور ما خوشبختانه اکثر مردم مدرک تحصیلی تکمیلی دارند اما متاسفانه باز هم خودشان را متخصص در همه موارد میدانند و فکر میکنند فقط نظر آنها درست است و لاغیر

     Thumb up 0 Thumb down 0

 5. علی خان ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  حاج اقاموسوی درمورد منطقه آزادتجاری صنعتی اردبیل خبردادن:متاسفانه مسولان استان با یک نقشه کذایی از شمال استان گرفته تا سرعین به صورت نامناسب برای تصویب منطقه ازاد تجاری طرح شان را ارایه کرده اند که مورد قبول واقع نشد.وقرار است با تغییر نقشه و اولویت سه منطقه بیله سوار-پارس اباد-گرمی-که دارای شرایط لازم برای منطقه ازاد تجاری هستند این کار به سرانجام برسد.وی یادآور شد بعید است در مجلس نهم زمینه ی تصویب آن فراهم آید که قطعا در سال های آینده تصویب این منطقه می تواند یک رویداد تحول خوبی را در شمال استان و تاثیرات ان در سایر مناطق شاهد باشیم..وتا زمانی که نقشه منطقه ازاد تجاری منطقی نباشد نه مجلس و نه شورای نگهبان و نه دبیر خانه شورای مناطق ازاد هیچ وقت منطقه ازاد تجاری و تصویب نمیکنند………من در آخر از جناب ممد خان با تعصب اردبیل وطنش سوال داشتم.:اقا ممد تو که میگفتی مخالفت های مغانی ها باعث شد که دولت نقشه پیوستی که از اصلاندوز گرفته بود تا سرعین..زیر سوال ببره..واقعا خودتو تیزهوش فرض کردی.یافکر کردی ما ها از هیچی خبر نداریم..اما برا استاندار اردبیل که فردی محترم وسیاست مدار بود متاسفم که با این نقشه ای که آماده کرده بودن.حالا باید یک سال هم منتظر باشیم تا سال بعد به مجلس بره و تصویب شه یا نشه؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   نخیر برادر عزیز ، من خودمو تیز هوش فرض نکردم
   اعلام چند تا خبر نصفه و نیمه نشانه تیزهوشی نیست

   اما اینکه شماها از چیزی خبر ندارید کاملا حرف درستی است
   اگر واقعا مطلع بودید هرگز دنبال الحاق به منطقه آزاد استان همسایه نبودید
   اگر واقعا مطلع بودید با کاربری های گردشگری و زراعی مخالفت نمی کردید
   اگر واقعا مطلع بودید در کار کارشناسان دخالت نمی کردید
   ایجاد مناطق آزاد یک طرح کلان اقتصادی است نظر دادن مردم عادی هر چند باسواد و آگاه ، در مورد مسایل اقتصادی نشانگر عدم اطلاع آنهاست

   از اینکه یکروز برایتان میگویند منطقه ویژه اقتصادی در شهرهای مغان تصویب شد و چند روز بعد می گویند نقشه منطقه آزاد تغییر کرد و شامل ۳ شهر مغان شد و شماها هم هر روز با هر حرفی تغییر موضع میدهید دقیقا نشانگر عدم اطلاع شما از بعضی مسایل است

   از اینکه فکر می کنید علت مسکوت ماندن لوایح مناطق ازاد ۴ گانه کشور در مجلس ، به قول شما نقشه کذایی این منطقه آزاد است دقیقا نشانگر عدم اطلاع شما از مسله است

   این را دیگر همگان میدانند که مجلس نقشه را بررسی نمی کند و حق هم ندارد نقشه مناطق ازاد را بررسی کند تنها باید کلیات را یا تصویب کند یا رد کند

   از اینکه نمی دانید که علت مسکوت ماندن هر ۴ لایحه مناطق ازاد در مجلس ، اختلاف دولت و مجلس در حدود اختیارات دولت در تعیین محدوده مناطق ازاد است و این موضوع ارتباطی با نقشه محدوده این مناطق ازاد ندارد و موضوع نقشه محدوده های این لایحه ها با حدود اختیارات دولت در تعیین محدوده ها موضوعی کاملا متفاوت است ، نشانه عدم اطلاع کافی شما از این مسایل است

   ای کاش نقشه منطقه آزاد منطقی را تعریف می کردید تا شاید کارشناسان از این به بعد نقشه منطقی تهیه می کردند

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

    ممد ن اینکه تو از همه چز خبر داری یه جوری هم حرف میزنه انقار کارشناسی داره
    تا به حال کدوم از حرفات درس در اومده بگو ممد یبار گفتی منطقه از مغان تا گردنه حیرانه یبار گفتی بیله سوار و سرعین هستش یبار گفتی جز خلخال همه شهرهای استان یبار گفتی فقط سرعین و اردبیل دیگه چی رو میخوای ثابت کنی من موندم اصلا تو با چه رویی بازم اومدی نظر میدی واقن خجالت نمیکشی از این همه دروغ
    بعدش کارشناسان اگر با حرف مردم نقشه رو تعغیر میدهن اوناا کارشناس نیستن یه چیز دیگه هستن این شماها بودید که با زور و چیزهای دیگه میخواستیدید اردبیل و سرعین رو جز نقشه قرار بدید که خداروشکر کارشناسان قبول نکردنند

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     حامد تو باید خجالت بکشی نه من
     این تو هستی که عادت به دروغ پراکنی و اختلاف افکنی داری

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      هه ممد این من بودم از اول میگفتم اردبیل استحقاق منططقه ازاد رو نداره و الانم میبنی ک چی شده و گفتم که وقت شهرهای مغان دارا میباشند جناب عالی یبار سراب رو با پارس یکی دونستین یبار گفتین سرعین و بیله سوار یبار گفتین اردبیل و استارا یبار گفتین اربیل با کل استان گیلان یبار گفتی مشگین و سرعین به خاطر گردشگری بودن/ من کدوم دروغی رو گفتم چن هفته پیش گفتم که خبرهای از فرمانداری ویزه در پارس اباد در چن روز اینده به احتمال زیاد مورد برسی قرار میگره ک اونو هم استاندار اومدش تو خود پارس اباد تایید کرد مسه تو دروغ سر هم درس نمیکنم ینی ارزششو نداره که اینجا الکی چرت پرت بگی الانم میگم شهرهای مغان ینی از گرمی گرفته تا اصلاندوز بنام منطقه ازاد مغان با محوریت پارس اباد ایجاد میشه هر کی باور داره بکنه نداره نکنه ولی اخرش به حرفم من میرسین
      در ضمن اگه بازم بگی منطقه بنام اردبیل میشه بازم نه اگر مغان رو دولت یا مجلس قبول نکنند منطقه ازاد ارسباران در مغان اجرا میشه تا چسبیده به منطقه ازاد ارس دوتا منطقه باهم ایجاد شونند والسلام والرحتمه وبرکاتو
      اینو مطمن باش که چیزی به اسم منطقه ازاد اردبیل در مغان اجرا نمیشه ممد مطمن باش

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      حامد تنها بند آخر حرفت درست است
      منم فکر میکنم مغان استحقاق منطقه ازاد رو ندارد و در مردم آن منطقه نیز آمادگی وجود ندارد و منطقه آزاد اردبیل در آنجا ایجاد نخواهد شد

      اصولا منطقه ازاد اردبیل باید در ساوالان ایجاد شود که حدس من این است که بالاخره این گزینه اجرایی خواهد شد

      دقت کن گفتم حدس من این است پس زیاد مسله را کش نده

      قسمتهای اول حرف تو نشانه این است که تو واقعا یک رویا پرداز حرفه ای هستی
      میدونستم استان ما لیاقت این را دارد که افراد رویاپرداز شاخصی همچون تو را داشته باشد

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      ممد همین حدسو رو به خودن بنگر داش من همه واقیت رو میگم همونگه که از اول گفتم الانم میگم زیاد به خودت امید منطقه شدن نده همه مسولان استانی از استاندار گرفته نماینده و مسولان کشوری هم گفتند اردبیل استحقاقشو نداره ادمای مسه تو با جو سازی میخوان هنوز این امید رو در خودشون داشته باشن
      بعد مردم مغان خیلی وقته امادگیشو دارن این اردبیل هستش که نه مکان خوبی برای منطقه شدن میباشد و نه چیز دیگر تو برو به فکر الحاق به استارا باش تا شاید به جای برسین
      و در اخر کم بگو منطقه ازاد اردبیل از جاهای دیگه هم میان اینجا نظر میدن کم باعث خنده دیگران شو ا اردبیلت افرین پسر خوب
      اگه اردبیل میشد ۱ ساله پیش میشد نه الان!!
      حرفای تو هم گفتم مسه حرفای قبلیت برا ماها چرتو پرته خدایی نظر ندی خوبه و به نفته

      Thumb up 0 Thumb down 0

 6. قادر گفت:

  با وجود گمرک بیله سوار خودش میتونه به تنهایی منطقه آزاد تجاری بشه همه شرایط لازم برای منطقه آزاد رو هم داره

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   اگر منطقه ازاد بدون کاربری گردشگری و زراعی اجرا شود حتما در بیله سوار خواهد بود و برای چنین منطقه آزادی قطعا بیله سوار به تنهایی شرایط لازم را خواهد داشت و زیر ساختها احداث خواهد شد

   Thumb up 0 Thumb down 0

 7. محمدی گفت:

  عزیزی در حدواندازه این کار نیست برادر

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • اردبيلي گفت:

   اقا حامد فکر نمیکنی با وجود بیله سوار منطقه ازاد مغان با محوریت پارس اباد بشه منطقه ازاد اردبیل در مغان به محوریت بیله سوار ودر سه شهرستان بیله سوار پارس اباد وگرمی راه اندازی خواهد شد اصلا شک نکنید ،چون دولت با وجود گمرک بیله سوار اجازه داد منطقه ازاد اردبیل مستقل تشکیل بشه نه به خاطر پارس اباد

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد گفت:

    سلام داش اردبیلی منم با حرفت موافقم و خودم میدونم ولی بعضی کارها هستش که پشت پرده موندن
    اینو هم به خاطر همشهریت ممد گفتم که بیش از حد تو رویاهاست و قبول نداره که گرمی و پارس اباد منطقه میشن خودت کامنت هاشو بخون میفهمی

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • اردبيلي گفت:

     من از پشت پرده خبر دارم خوب هر مسعولی میخواد شهر خودش واباد کنه تو فکر کردی با هرفهای ادمهایی همچون ممد یا بقیه نظر ترکان یا کارشناسان مناطق ازاد تغییر میکنه نه داداش اینا زور بیخوده اردبیل بخواد یا نخواد اگه منطقه ازادی ایجاد بشه در بیله سوار خواهد بود وقسمتهایی از پارس اباد وگرمی هم در محدوده خواهد بود چون تنها دروازه ورود صادرات وواردات ادر شهرستان بیله سواره هر کجای دیگههم بود اون شهرستان منطقه ازاد میشد از مردم بیله سوار بابت ادب ومتانتشان تشکر میکنم با این که الویت اصلی منطقه ازاد اردبیل هست خودشون قاطی حاشیه نمیکنن

     Thumb up 0 Thumb down 0

 8. ممد گفت:

  این همان طرح شمال استان تا ساوالان است که دارای ۲ کاربری مهم و اهداف مهم گردشگری و زراعی است
  با هدف (صادرات ۱ میلیارد دلار محصولات زراعی و دامی در سال و جذب یک میلیون گردشگر خارجی در سال)

  این بهترین طرح ممکن است که اگر این طرح اجرایی بشه اکثر شهرستانها منتفع میشوند
  من قبلا راجع به این طرح خیلی گفته ام همان طرح شهرستانهای شمال پارس اباد بیله سوار گرمی مشکین شهر سرعین و اردبیل است

  در مصاحبه بالا ۱۰۰ هکتار اشتباه چاپی است
  این طرح ۲۳۰ هزار هکتار شامل
  ۸۷ هزار هکتار در شمال استان
  ۷۵ هزار هکتار در ساوالان
  ۷۰ هزار هکتار رینگ اتصالی مغان به ساوالان

  در این طرح کلیه نقاط مرزی گرمی هم در محدوده خواهد بود

  البته با جوسازیهای هم استانیها این طرح تا حدودی زیر سوال رفته که امیدوارم این طرح اجرایی بشه
  که در اینصورت قطعا این منطقه آزاد نگین مناطق آزاد کشور خواهد شد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ramin گفت:

   ممد چرا زور میزنی که منطقه ازاد تا سرعین بکشی بابا چی دیدی ول کنین دیگه مگه زور زورکی هست.همه میدونن سرعینی که در حد روستاست و هیچ استعدادی نداره فقط چندتا اب جوش داره اونم همش غیر بهداشتی هست .همه این سنگ اندازی کار اردبیلی هاست نمیزارن منطقه ازاد در شمال استان ایجاد بشه

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • مهدی گفت:

    آقای محترم جنابعالی که سرعین رو در حد روستا میدونین پارس آباد رو هم اومدیم و دیدیم و اما در مورد استعداد شهر سرعین کاملا در اشتباهی چون این شهر باعث میشه سالانه ۱۰ میلیون نفر گردشگر وارد استان بشه پتانسیلی که هیچ کدوم از شهرهای ایران نمیتونن داشته باشن و این موارد رو خوب میدونی که سرعین یه شهر با استعداده اما این تعصبه باعث شده واقعیتها رو به راحتی انکار کنی .
    و اما اینو بدون که سرعین یا اردبیل یا خود مغان هر چقدر پیشرفت کنه منفعتش برای کل منطقس. پس دست از حسادت و تعصب بی موردت بردار.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • فرزند مغان گفت:

     سلام آقا مهدی آمدی پارس آباد چی دیدی میتونید بگید!!!فرزند مغان از شهرستان پارس آباد مغان از استان آذربایجان شرقی بزرگ

     Thumb up 0 Thumb down 0

    • فرزند مغان گفت:

     سلام آقا مهدی یکبار امدیم سرعین جزء آب درمانی چیزی دیگری ندیدیم.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • مهدی گفت:

      جناب آذربایجان شرقی تو میخوای یه شهر توریستی توکشوری مثل ایران چی داشته باشه نکنه جنابعالی به هوای قدم زدن در سواحل آنتالیا به سرعین سفر کردی بله سرعین آبدرمانی داره و به خاطر همین هم شهرت جهانی داره به خاطر آبدرمانی و هوای خوبشه که خیلیا آرزوی یه شب موندن در سرعین رو دارن اگه شما لذتی از موندن در سرعین نبردید دلیل نمیشه که از استعداد همچیین منطقه ای غافل بشیم به امید پیشرفت هر چه بیشتر سرعین که خار چشم خیلیاس. به امید پیشرفت مغان و کل آذربایجان.

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • ramin گفت:

   نماینده مردم گرمی در مجلس خبر داد
   تغییر نقشه منطقه آزاد تجاری با اولویت سه منطقه بیله‌سوار، پارس‌آباد و گرمی

   http://aranmoghan.ir/news/20351

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   حجت‌الاسلام میر قسمت موسوی واقعا گل گفتن:متاسفانه مسئولان استان با یک نقشه کذایی از شمال استان گرفته تا سرعین .

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ramin گفت:

   در اخرین نقشه ای که کمسیون مجلس هم موافق ان هست با محوریت شهرستا های بیلسوار و پارس اباد هست و قسمتی از شهرستان گرمی را هم در بر خواهد گرفت .

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ramin گفت:

   در اخرین نقشه ای که کمسیون مجلس هم موافق ان هست با محوریت شهرستانهای بیلسوار و پارس اباد هست و قسمتی از شهرستان گرمی را هم در بر خواهد گرفت .

   Thumb up 0 Thumb down 0

 9. محمد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  اقای عزیزی واقعا گرمی تو محدوده نیست؟؟؟؟پس معلومه بیله سوار و پارس اباد صد در صده.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • قادر گفت:

   به علت وجود گمرک معلومه که بیله سوار صددرصد منطقه آزاد میشه زمین هم زیاد داره که میتونه در اختیار منطقه آزاد بزاره

   Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید