وثوق: دولت نباید بخش خصوصی را به بانک‌ها حواله دهد


آزادلو : دبیرکل اتاق بازرگانی اردبیل گفت: با توجه به پتانسیل بالای استان اردبیل در حوزه گردشگری، مهم‌ترین راه نجات اقتصاد این استان توسعه حوزه‌های محتلف گردشگری است.

حسین وثوق ایرانی عصر امروز در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار فارس در اردبیل، اظهار کرد: بر اساس قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، اتاق‌های بازرگانی موظفند این فضا را به صورت فصلی پایش و نتایج را اعلام کنند که این کار را سالیان سال مرکز پژوهش‌های مجلس انجام می‌داد اما از سال گذشته اتاق بازرگانی به این وظیفه قانونی عمل می‌کند.

استان اردبیل در سال گذشته بدترین رتبه فضای کسب و کار کشور را داشت

وی افزود: تا امروز دو گزارش در این راستا از سوی اتاق بازرگانی منتشر شده که گزارش اول مربوط به زمستان ۹۵ است که در این گزارش اردبیل بدترین رتبه‌های فضای کسب و کار در کشور را داشت اما در گزارش دوم که مربوط به بهار۹۶ است وضعیت اردبیل حکایت از بهبود شرایط دارد.

دبیرکل اتاق بازرگانی اردبیل گفت: برای پایش فضای کسب و کار چند شاخص از سوی بانک جهانی اعلام می‌شود که از جمله این شاخص‌ها، شروع کسب و کار، مجوزهای ساخت، حقوق سرمایه‌گذاران خرد، دسترسی به برق، تجارت‌های فرامرزی، نحوه وصول مالیات، اخراج نیروی کار و… است.

 اساسی‌ترین مشکل بنگاه‌های اقتصادی دریافت تسهیلات و رویه غیرمنصفانه دریافت مالیات است

وثوق تصریح کرد: اساسی‌ترین مشکل بنگاه‌های اقتصادی در فضای کسب و کار استان اردبیل،  تأمین مالی و دریافت تسهیلات مالی بوده و در کنار این موارد، موانع اداری و رویه‌های غیرمنصفانه دریافت مالیات از دیگر مشکلات اعلام شده است‌.

وی ادامه داد: در بهار سال ۹۶ مشکل مالیات و مقررات دولتی افزایش یافته و رتبه یک مشکلات فضای کسب و کار کشور را به خود اختصاص داد؛ در بحث تأمین مالی نیز به رتبه‌های پایین‌تر نزول کرد و این سه موضوع از نظر بخش خصوصی از عمده‌ترین مشکلات محسوب می‌شود.

دبیر کل اتاق بازرگانی اردبیل تصریح کرد: اتاق بازرگانی اردبیل با برنامه‌ریزی‌های دقیق درصدد رفع مشکلات کنونی بخش خصوصی است و در این راستا جلساتی تحت عنوان گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور فعالان بخش خصوصی، نمایندگان دولت و مجلس و قوه قضائیه و با هدف حل مشکلات فضای کسب و کار و بررسی مسائل روز بخش خصوصی برگزار می‌کند.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌ریزی‌های اتاق بازرگانی برای حل مشکلات بخش خصوصی استان اردبیل بیان کرد: جلسات کمیته حمایت قضایی به صورت مرتب در اتاق بازرگانی اردبیل برگزار می‌شود که در این جلسات، بخش خصوصی برای حل مشکلات خود با ادارات دولتی به دستگاه قضا مراجعه می‌کند.

وثوق با اشاره به مشکلات مالیاتی موجود گفت: کمیسیون‌های حل اختلاف مالیاتی دارای سه عضو پایه هستند که یک عضو آن نیز نماینده اتاق بازرگانی است و با حضور در جلسات کمیسیون از منافع بخش خصوصی دفاع می‌کند؛ ضمن اینکه واحد مشاوره مالیاتی از دو سال قبل در اتاق بازرگانی اردبیل راه‌اندازی شده که هر هفته آماده ارائه مشاوره‌های مالیاتی به متقاضیان است.

این فعال اقتصادی در خصوص مشکلات بخش خصوصی در دریافت تسهیلات گفت: به نظر بنده در خصوص مشکلات کنونی موجود در دریافت تسهیلات بهتر است یک طرفه وارد موضوع نشده و سریعا بانک‌ها را محکوم به عدم همکاری نکنیم؛ زیرا در کنونی وضعیت کشور تورم به صورت مزمن وجود دارد و در چنین جوامعی افزایش نرخ پول امری طبیعی است که اگر بانک‌ها را به عنوان بنگاه‌های اقتصادی تصور کنیم، در این صورت بانک‌ها مجبور به کسب درآمد از طریق تسهیلات خواهند بود.

دولت نباید بخش خصوصی را به بانک‌ها حواله دهد

وثوق تشریح کرد: بخش خصوصی برای رونق در فضای کسب و کار خود به حمایت دولت نیازمند است و به همین دلیل نباید بخش خصوصی فقط به بانک‌هاحواله داده شوند، اما اگر دولت برای دریافت تسهیلات هم‌چنان فکر معرفی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را به بانک‌ها دارد باید یک منبع مالی برای اعطای تسهیلات به بخش خصوصی ارائه دهد و بانک‌ها فقط نقش نظارتی و اجرایی داشته باشند.
وی افزود: در ایران موضوع تأمین مالی فقط مختص وام گرفتن از بانک‌ها است و سایر روش‌های تأمین مالی از جمله: مراجعه به بورس، جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و… در اقتصاد کشور جای خود را پیدا نکرده است.

بیکاری جزو ۶ ابرچالش کشور بوده و اردبیل جزو سه استان با نرخ بالای بیکاری است

دبیرکل اتاق بازرگانی اردبیل بیان کرد: موضوع بیکاری جزو ۶ ابر چالش کشور است که متأسفانه برنامه‌ریزی خاصی برای حل این مشکل در جامعه صورت نگرفته است؛ از سویی، استان اردبیل نیز در حوزه اشتغال وضعیت مناسبی ندارد و بر اساس آخرین آمار، از نظر تعداد افراد بیکار جزو سه استان با نرخ بالای بیکاری است.

وثوق ادامه داد: استان اردبیل سال‌های سال از سرمایه‌گذاری دولتی محروم بوده و در مقایسه با استان‌های همجوار که حجم بالای سرمایه‌گذاری در تولید و صنعت در این استان‌ها انجام یافته، اردبیل سهم کمتری در سرمایه‌گذاری دولتی داشته است.

وی گفت: از سوی دیگر اقتصاد استان اردبیل بر پایه کشاورزی بوده و کشاورزی برای این استان یک بخش اقتصادی مهم اما غیر توسعه‌ای است که در حقیقت نمی‌تواند مشکلات اشتغال و اقتصاد استان را حل کند.

حوزه گردشگری مهم‌ترین راه نجات اقتصاد استان اردبیل

دبیر کل اتاق بازگانی اردبیل ادامه داد: در اقتصاد سه بخش خدمات، کشاورزی و صنعت تعریف شده است و حدود بیش از نیمی از اقتصاد استان ما به بخش خدمات اختصاص دارد؛ از سویی استان اردبیل یک موقعیت ویژه گردشگری دارد که سالانه در حدود ۹ میلیون گردشگر وارد استان اردبیل می‌شود که ۴۰۰ هزار نفر از این آمار را گردشگران خارجی به خود اختصاص می‌دهند.

وثوق تشریح کرد: برای موفقیت در حوزه اشتغال باید حوزه گردشگری را در استان اردبیل توسعه داد؛ زیرا طبق آمار، برای افزایش اشتغال،  گردشگری از اهمیت خاصی در سطح جهانی برخوردار است، به طوری‌که بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در حوزه گردشگری فعالیت دارند.

وی گفت: برای اینکه در کشور از لحاظ اشتغال در حوزه گردشگری به وضعیت نرمال برسیم باید دو میلیون شغل در این زمینه ایجاد شود و با توجه به اینکه ایران جزو ۱۰ مقصد برتر گردشگری دنیا محسوب می‌شود این بخش برای ایجاد اشتغال در جامعه نقش مفید و موثری می‌تواند داشته باشد.

وثوق تأکید کرد: اگر مسؤولان ادعا می‌کنند توسعه گردشگری اولویت استان است باید این ادعا را در تخصیص بودجه به این حوزه به صورت عملی ببینیم و در نهایت شاهد تغییرات مثبت، توسعه و پیشرفت گردشگری استان باشیم.

******************
گفتگو از: حامد قادری

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید