وعده های مکرر بدون پشتوانه قبلی برای طرح های بزرگ

223

آزادلو : « قهرمان نیکجو » مالک و مدیرعامل کارخانه شیرآلات قهرمان می باشد. این کارخانه یکی از تولیدکنندگان برتر شیرآلات در سطح کشور می باشد که در امر صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه فعال می باشد. شیرآلات قهرمان ظرفیت عظیمی برای شهرستان گرمی می باشد که بنا به گفته کارشناسان در صورت بهره برداری از این پروژه عظیم چرخ اقتصاد گرمی به جریان خواهد افتاد.
وی بدلیل علاقه به وطن مادری خود اقدام به احداث بزرگترین کارخانه شیرآلات قهرمان در روستای بیلداشی از توابع بخش مرکزی شهرستان گرمی از سال ۱۳۸۷ کرده است. نیکجو از معدود افرادی است که با اتکاء بر اراده خود توانسته به این مرحله برسد. پایگاه خبری آزادلو پای گفتگوی وی می نشیند.
کمی از خودتان بگویید؟ متولد ۱۳۳۴  هستم. تا ۱۴ سالگی در روستای بیلداشی زندگی کرده ام و پس از آن برای کار به تهران رفتم. تا آن جا که یادم می آید همیشه کار کرده و رزق تلاش خود را خورده ام.
چطور شد بدون هیچ سرمایه ای از کارگری به اینجا رسیدید؟ زمان طاغوت هر روز و شب سه مرحله کار می کردم. هیچگاه خود را از کار بی نیاز نمی دیدم حتی زمانی که کارخانه خود را در تهران احداث نمودم. تمام این سرمایه و کارخانجات خود را فقط مدیون عنایت خداوند و تلاش شبانه روزی خود می دانم.
نظرتان در مورد شهر گرمی چیست؟ گرمی وطن مادری من است. همیشه به آن تعصب خاصی داشته و دارم و از اینکه می بینم وضع اقتصادی مردمانش مساعد نیست باعث ناراحتی من می شود. هیچگاه خود را از این خاک جدا ندانسته ام.
پس می توان گفت دلیل اصلی احداث چنین کارخانه عظیمی در گرمی علاقه به وطن مادری است؟ کاملا درست است. بیکاری جوانان منطقه و ضعف اقتصادی اصلی ترین دلیل من برای احداث  کارخانه شیرآلات در گرمی است. البته نباید از تلاش و کوشش مسؤلین و نماینده وقت برای تشویق بنده برای ایجاد چنین کارخانه ای در گرمی چشم پوشی کنیم.
در مورد شیرآلات قهرمان توضیح دهید؟ شیرآلات قهرمان از دهه ۶۰ فعالیت خود را به صورت مبتدی با ۲۰ نفر نیروی کاری در یک کارگاه آغاز کرد. اما با گذر زمان با افزایش قسمت های مختلف تولیدی نیروی کاری را به ۶۰۰ نفر رساندیم و هم اکنون یکی از بزرگترین کارخانه تولید شیرآلات در کشور محسوب می شویم. چشم انداز شیرآلات قهرمان گرمی نیز با اشتغال زایی ۳۰۰۰ نفر به عنوان بزرگترین کارخانه شیرآلات در خاورمیانه خواهد بود. این کارخانه در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار در روستای بیلداشی در حال احداث است که تاکنون ۸۰ سوله با مساحت هرکدام ۲۵۰ مترمربع و ۵ سوله بزرگ با مساحت ۲۰۰۰ مترمربع از این پروژه احداث شده است. پیشرفت فیزیکی پروژه شیرآلات در گرمی ۸۰ درصد بوده و هم اکنون نیز در حال تکمیل فازهای مختلف کارخانه هستیم.
شنیده می شود چهار سال پیش برخی افراد چندصد پرونده استخدامی برای شیرآلات قهرمان را در گرمی جمع آوری کرده اند. آیا شما اطلاعی از این موضوع دارید؟ بنده هیچ اعلامیه ای در رابطه با استخدام شیرآلات منتشر نکرده ام.
از مشکلات پیش روی شما در احدداث این کارخانه عظیم بگویید؟ حرفم برای مشکلات زیاد است. طی این شش سالی که اقدام به احداث این کارخانه کرده ام از ابتدا تاکنون بارها خواستار تأمین امکانات اساسی شده ام اما تاکنون اقدام قابل توجه و مؤثری دیده نشده است و این باعث رنجش خاطرم شده است. بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال برای این پروژه هزینه صرف کرده ام اما متأسفانه مسؤلین نتاکنون در رابطه با تأمین امکانات اساسی و ابتدایی این پروژه علی رغم وعده های مکرر هیچ کاری انجام نداده اند. در صورت ادامه این روند باید این چنین پروژه عظیم را تبدیل به مرغداری و یا گاوداری بکنم زیرا مسؤلین قدر داشته هایشان را نمی دانند و حمایت از سرمایه گذاران را فقط شفاها در جلسات مکررا تکرار می کنند. اگر تاکنون از سوی دستگاه های اجرایی نسبت به تأمین امکانات اساسی اقدام میشد بلاشک تاکنون شاهد بهره برداری از این پروژه بودیم. برای بهره برداری از این پروژه نیاز است که آب و برق و گاز هرچه سریعتر به کارخانه برسد و این جز با عزم جدی مسؤلین میسر نمی شود.
حمایت مسؤلین فعلی و قبلی از این پروژه تا چه حدی رضایت بخش است؟ خوشبختانه با روی کار آمدن دولت جدید و تغییر نگرش به سرمایه گذاران بخش خصوصی انتظار می رود حمایت از بخش خصوصی تغییر یابد. شیرآلات قهرمان گرمی هم اکنون در مراحل پایانی است و در صورت تأمین آب و برق و گاز در آینده ای نه چندان دور نسبت به بهره  برداری از آن در آینده نه چندان دور اقدام خواهد شد. حمایت فرماندار فعلی از شیرآلات و حل مشکلات آن قابل تحسین است اما انتظار می رود مسؤلین استانی نیز تلاش خود را دوچندان افزایش دهند.
به عنوان حرف آخر اگر مطلبی دارید بگویید؟ در این جا دارد از زحمات تمام مجموعه شیرآلات قهرمان علی الخصوص آقای پناهی که در نبود من وظیفه رسیدگی به امور احداث کارخانه را دارد تقدیر و تشکر کنم. باید بگویم نقش رسانه در حمایت از بخش خصوصی بسیار مؤثر می باشد؛ از این رو انتظار می رود با انعکاس مشکلات سرمایه گذاران بخش خصوصی گام بلندی در کمک به آنان بردارند.

* گفتگو از علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱۱ نظر

 1. محمدرضا طهرانی GERMANY گفت:

  شیرآلات قهرمان ازلحاظ کیفیت رتبه اول رادارد و اینجانب تقاضا دارم نمایندگی لوازم و قطعات شیرآلات قهرمان بصورت فروش آزاد و گارانتی را بر عهده بگیرم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. بهزاد گفت:

  حاج ولی یا نصیری یا موسوی کاره ای نیستن فقط تو مجلس میشینن که صندلی خالی نباشه و برای رای گیری تعداد حاضریت به حدنصاب برسه لطفا به دروغ حاج ولی رو به این پروژه نچسبونین حاج قهرمان با حساب کتابی که کرده و شایدم به خاطر تعصب به وطنش تصمیم گرفته این کارخونرو تاسسیس کنه دستشم درد نکنه خدا خیرش بده امیدوارم زودتر کارخونه به سرانجام برسه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. رحیم جعفری گفت:

  مشکلات زندگی مثل تلی از خاک بر سر ما میریزند و ما مثل همیشه دو انتخاب داریم:
  اول اینکه اجازه بدیم مشکلات ما رو زنده به گور کنند و دوم اینکه از مشکلات سکویی بسازیم برای صعود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. اهالی مردم گرمی گفت:

  باید زمینه را فراهم کرد تا حرف دلش را آقای قهرمان بزند. واقعاً جای تاسف دارد به یه کسی که در دور افتاده ترین نقاط گرمی زندگی میکند انشعاب آب وبرق وگاز حتی با معرفی کمیته امداد بهند ولی بزرگترین کارخانه بخش خصوصی خاورمیانه از این انشعابات رنج ببرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. محمد گفت:

  من فکرنمیکنم مشکل اقای قهرمان مشکل مالی باشد بلکه ایشون به دلایل سیاسی مایل به اتمام کارنیستن

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • باسلام گفت:

   خدمت آقا محمد عرض شود همشهری گرامی درست می فرمائید که آقای قهرمان مشکل مالی نداره و کسی هم منکر این قضیه نیست و این را بدان همشهری گرامی مگر میشود یک کارخانه بدون آب و گاز و دیگر امتیازات کار کنه و آقای قهرمان دولت که نیست بتونه واسه خودش گاز بیاره و یا کارهای دیگر بکنه به هر حال ایشون کارش را بدرستی انجام میدهد و الان نوبت دولت است که قدمی هم برداره و حضرتعالی می فرمائید بدلایل سیاسی این کار را به عقب می اندارزه در صورتیکه این طور نیست یک کارخانه سالیان سال در اونجا ماندگار خواهد شد و حتی صدها نماینده هم تو این سالیان عوض میشوند و از حضرتعالی میخواهم یک کمی منصف باشید که مشکل آقای قهرمان قولهایی است که در وقتش عملی نشده مثل(آب و برق و گاز وغیره)

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. وطن دوست FINLAND گفت:

  باز خدا پدرش را بیامرزد گفته که با حمایت و تشویق نماینده قبلی ولی اسماعیلی آمده است . مسولین شهر که اصلا به روی خود نمی آوردند. راستی این همه بدنبال سرمایه گذار گشتند آخر چه شد؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. محمد- مغان گفت:

  ای کاش مسولین ما قدر این فرصت طلایی را می دانستند…….
  Keşke şehirimizin sorumluları bu altın değerli fırsatın kıymetini bilseydiler
  I wish our authorities would appreciate this huge opportunity

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. سعید FINLAND گفت:

  احسن بر این قهرمان و احسن بر کسی و قهرمانی که قهرمان را آورد . چرا در این سه سال افتتاح نشد حاج ولی برگرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • رحیم جعفری گفت:

   اقا سعید سلام رندی و فرصت طلبی حد و اندازه ای دارد و گاهی اوقات عواقب آن گریبان آدم فرصت طلب را می گیردبرای من جای نعجب چرا شما همه کاروزندگیتون به انتخابات بستگی دارد/

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • بهزاد GERMANY گفت:

    پیشرفت رو آورده به گرمی واقعا احسن کار هیچ نماینده نیس .اکه بود تا حالا گاز وبرق میومد نماینده ها برم دنبال ثروت اندوزی

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید