پارس آباد مغان شرایط لازم برای ارتقا به فرمانداری ویژه را داراست

آزادلو : مشاور رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در امور بین‌الملل گفت: پارس آباد با داشتن شاخصه مسافت حدود ۲۳۰ کیلومتری از مرکز استان سابقه بیش از ۲۳ سال فرمانداری و جمعیتی بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر حائز شرایط برای ارتقا به فرمانداری ویژه است که در این زمینه باید مسئولان استانی تدبیری بیندیشند.

علیرضا نگهدار با یادآوری ضرورت ارتقای حوزه انتخابی فرمانداری پارس آباد به فرمانداری ویژه با کسب شرایط قانونی ، ادامه داد: فرمانداری ویژه از نظر سلسله مراتب اداری فراتر از فرمانداری معمولی و پایین‌تر از استانداری است که قطعاً این امر می‌تواند به تقویت و توسعه بیشتر منطقه کمک کند.

وی اضافه کرد: با ارتقای فرمانداری پارس‌آباد به ویژه، بسیاری از مزایا نصیب این منطقه شده و دیگر نیازی به بوروکراسی اداری سخت برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مختلف نخواهد بود.

به گفته وی بر اساس مصوبه هیات وزیران در سوم آبان ۸۶ وزارت کشور مکلف است بدون ایجاد هر گونه بار مالی در شهرستانهایی که واجد تمامی شاخصهای لازم(جمعیت شهرستان ۲۵۰هزار نفر- جمعیت مرکز شهرستان ۱۲۵هزار نفر و فاصله شهرستان از مرکز استان ۱۲۵کیلومتر) می باشند به منظور ارایه خدمات مناسب و نظارت بر انجام فعالیتهای دستگاههای اجرایی در شهرستانهای بزرگ نسبت به دایر نمودن فرمانداری ویژه اقدام نماید.
وی اضافه کرد: طبق این مصوبه، دایر نمودن فرمانداری ویژه در شهرستانهایی که دو شاخص از سه شاخص یاد شده را دارا باشند منوط به تصویب هیئت وزیران خواهد بود.

همچنین ایشان شرایط خاص اقتصادی و کشاورزی در شمال استان در جهت تقویت راه‌اندازی و صنایع تبدیلی در منطقه مغان را ضروری اعلام کرد و گفت: همچنان خام‌فروشی در این منطقه آسیب‌های جدی را به همراه داشته که ضروری است، واحدهای صنایع تبدیلی در منطقه مغان احیا شود تا امکان بهره‌گیری از این ظرفیت فراهم آید.

مشاور رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در امور بین‌الملل با بیان اینکه یک مجله آمریکایی در تحلیل خود اعلام کرده که دو منطقه در ایران شامل مغان و خوزستان دارای شرایط خاص و طلایی است، افزود: با توجه به شرایطی که در این منطقه وجود دارد به سهولت می‌توان با راه‌اندازی صنایع منحصر به فرد، منطقه مغان را به برند تولید صنایع تبدیلی و تکمیلی تبدیل کرد.

نگهدار با اعلام اینکه با تقویت و راه‌اندازی چنین صنایعی درآمد هر فرد ساکن در مغان تا را تا۲۰ برابر افزایش می­دهد، تصریح کرد: متوسط درآمد ساکنان این منطقه اگر به فرض یک میلیون تومان است، که این رقم با تقویت و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، می‌تواندتا ۲۰ میلیون تومان افزایش یابد.

وی با اشاره به ضرورت راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری در استان بیان کرد: با قوانین و مقررات این منطقه آشنایی کامل دارم، حتی در نقشه منطقه آزاد تجاری استان نیز مشارکت داشته ام.

وی به مزایای این منطقه اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی این منطقه برای کل شهرهای شمال و حتی مرکز استان مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت، تنها به شرطی قبل از اجرای آن به زیرساخت‌ها و الزامات تشکیل این منطقه نگاه موثری بشود.

ایشان که مشاور رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در امور بین‌الملل و مشاور منطقه آزاد تجاری را در کارنامه خود دارند، افزود: مردم فهیم مغان می‌دانند که منطقه آزاد تجاری صرفاً خرید و سوار شدن خودروهای خارجی نیست، بلکه حلقه وصل اقتصاد سنتی منطقه شمال استان به اقتصاد مولد و صنعتی است که قطعاً در ایجاد تحول این منطقه مؤثر خواهد بود و اجرایی شدن آن می تواند برای خروج منطقه از بن بست اقتصادی و خام فروشی کمک شایانی بنماید.

نگهدار در پایان عنوان کرد: در این ارتباط علاوه بر تأمین زیرساخت‌ها در قالب امورات داخل کشور، نیازمند دیپلماسی قوی و رایزنی سیاسی در منطقه قفقاز هستیم تا روند کارها سرعت بیشتری بخود بگیرد.

منبع: فارس

نظر شما چیست؟

۶۶ نظر

 1. علی خان گفت:

  اقا ممد امروز اقای ترکان دربازدید از پل معلق مشگین شهر گفتن.از منطقه ویژه گردشگری سبلان حمایت خواهند کرد.همون خبری که پیرموذن داده بود.وگفتن که در محدوده های مشگین و نیر و اردبیل وسرعین خواهدبود. پس این وسط نتیجه میگیریم منطقه ازادتجاری صنعتی در محدوده های مغان خواهدبود.بیله سوار-پارس اباد-گرمی……دیگه خودتو به زحمت ننداز منطقه ازادتجاری مغان قراره تو مجلس تصویب شه.نه سرعین ومشگین.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   درست نتیجه گیری نکردی
   من که گفته بودم نقشه تغییر کرده است
   ترکان گفته شهرستان مشکین شهر ۶۰ کیلومتر مرز دارد و جزو منطقه ازاد است البته شهر مشکین شهر جزو منطقه گردشگری است

   منطقه ازاد اردبیل از گزدنه حیران تا پارس آباد شامل نقط مرزی شهرستانهای ( نمین / اردبیل / مشکین شهر / گرمی / بیله سوار / پارس اباد ) منهای نقاط شهری این شهرستانها خواهد بود
   منطقه آزاد اردبیل مانند مناطق ازاد بوشهر و چابهار و انزلی شامل هیچ نقطه شهری نخواهد بود

   و در کنار این منطقه ویزه گردشگری برای اولین بار در کشور شامل بخش دیگری از شهرستانهای اردبیل و مشکین شهر و همچنین نیر و سرعین بهمراه نقاط شهری این ۴ شهرستان تاسیس میشود

   یعنی بخشی از شهرستانهای اردبیل و مشکین شهر جزو منطقه ازاد و بخش دیگر جزو منظقه گردشگری خواهد بود

   با نقشه جدید کاربری منطقه آزاد تغییر می یابد و اهمیت قبلی را نخواهد داشت و در حد منطقه ازاد معمولی خواهد بود
   در عوض منطقه گردشگری اهمیت ویزه خواهد داشت و خود نقاط شهری را هم خواهد داشت

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   جناب علی خان این هم عین جمله ترکان

   مهندس ترکان تصریح کرد بحث ایجاد منطقه آزاد در شهر مشگین شهر ( نه شهرستان مشگین شهر ) منتفی است ولی با توجه به اینکه شهرستان مشگین‌شهر ۶۰ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان دارد بنابراین در ایجاد منطقه آزاد این شهرستان در نظر گرفته خواهد شد.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 2. محمد - مغان TURKEY گفت:

  ناشناس
  خواستی به حامد یا دیگر مغانی ها بگی با ادب صحبت کنن ولی خودت رو گور ادب فاتحه خوندی!
  من هفت سال اردبیل زندگی کردم و از این ادعاهای با کلاس زیاد شنیدم، تقصیر تو نیست، به آب و هوای اردبیل مربوط میشه!
  راستی تو که ادعا کردی تبریزی ها واسه مغان جوک میگن؛ اتفاقا من تبریز خدمت کردم و دیدم که برعکس حرف جنابعالی، به سر مغانی ها هم قسم میخورن ولی تا اسم اردبیل رو پیششون میاری، یه جوری میشن!
  اگه خواستی درباره ادب و معرفت و سابقه اردبیل برات بگم؛ ممکنه مدیریت سایت نظرم رو حذف کنه! ولی محض اطلاع خواستم یه تحقیق درباره واژه های نسبتا قدیمی {دده بالاسی} و {آیتیم} و …..مفهوم اونها داشته باشی!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ممد گفت:

  مهندس ترکان رییس شورای هماهنگی مناطق ازاد وارد اردبیل شد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. ممد گفت:

  ۳۰ تیرماه ، مهندس ترکان رییس مناطق ازاد کشور و دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور میهمان اردبیل خواهند بود .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. حامد گفت:

  و اما بارها نقشه رفته مجلس چیزی نشده بارها جناب ممد گفتن این ماه تصوصیب میشه هیچی ندیدم بارها گفته با سفر این وزیر تصویب میشه بازم نشده و ………. اخه یکی نیس بگه مرد عاقل اگه دولت میخواست تصویب کنه همون چن ماه پیش تصویبش میکرد و البته بازم از این بارها خواهیم شنید که همشون دروغن ببینیم این وزیر هم بیاد چی میشه؟؟؟
  احتمالش زیاده بازم به چن ماه اینده موکول میشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   حامد افکار تو پریشان است و تمرکز نداری و نمیتونی نوشته ها کامل بخوانی

   من میگم لایحه منطقه آزاد اردبیل سه شنبه ساعت ۱۶ مورخه ۹۴/۴/۳۰ در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه بعنوان کمیسیون فرعی بررسی خواهد شد .

   این یک نظر شخصی نیست برنامه هفتگی کمیسیون است که روز دوشنبه در سایت مجلس نیز درج خواهد شد .

   حالا تصویب بشه یا نشه ، تقصیر من نیست . من فقط اخبارو گفتم
   از این به بعد با دقت بخون و بعد نظر بده

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد گفت:

    جناب ممد خان گفته های قبلی تو هم واقیت بودن و نظر شخصی خودت نبودش ولی چی شد هنوز داری میگی هفته اینده روز اینده؟؟؟

    Thumb up 0 Thumb down 0

 6. محمد - مغان گفت:

  لطفا نوع زبان زیر رو مشخص کنید:
  مصاحبه ای با یکی از مسولین در مرکز استان:
  سوال: سیزون نظروز استانین گردشگریسینین گنیشلندیرمسی ایچون ندی؟
  جواب: با توجه به سرسبز و جنگلی بودن اکثر مناطق استان و وجود بارش های کافی و آلودگی هوایی کمتر مرکز استان نسبت به شهرهای مشابه، پتانسیل تبدیل استان به قطب گردشگری کشور چوخ دی و توجه بیشتر مسولین نیاز اولونی {اولونور}!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   قطعا اون مسول استانی یکی از همشهریهای شماست
   تا آنجایی که من میدانم بیش از ۶۰-۷۰ درصد از مسولین استان از همشهریهای شما و حدود ۲۰ درصد از مشکین شهر است
   کمتر از ۱۰ درصد اردبیلی یا غیر بومی است.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    احسن ممد
    این مثل روز برای همه روشن هست که اکثریت مسئولین استان مغانی و باهم اکثریت مابقی مشگینی هستند و مسئولی که اصالتا اردبیلی باشد خیلی خیلی کم و در حد نبود هست. تمام مشکلات هم از ناحیه همین مسئولین بی عرضه هست که معلومه از کجا هستند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • حامد گفت:

     اولا شما بی عرضگی خودتونو نشون دادین به قول نماینده اورمیه که تو مجلس گفتش ما حضرت داوود نیستیم زبان هر حیوانی نیستیم و شماها هم زبونتون معلون نیس و مشخص نیس به چه زبونی میحرفین چه جوری ادمی هستین برین هروقت اعلام موجودیت تونستین بگیرین بیاین نظربدین
     در مورد مسولین هم میتونم بگم شما که تا دیروز میگفتین هیچ مسولی تو اردبیل مغانی نیس الان چی شد پس میخ پاتدی سیزه؟؟؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      زبان هر حیوانی نیستیم======زبان هر حیوانی رو بدونیم

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      اقای محترم لطفا با بد حرف زدن خود موجب آبرو ریزی نشوید
      نماینده ارومیه این حرف را به ما نزده بود به یک نماینده چرتی مثل شما زده بود در ضمن جناب شیخ بیسواد نماینده ارومیه گفته بود من حضرت سلیمان نیستم نه حضرت داود حتما یه مغانی دیگه یجایی اینو به تو گفته بود تو هم خواستی مثلا ادای حرف ها و کنایه های جالب بزنی اینو گفتی
      اردبیل با ارومیه که خیلی راحتن و خوشبختانه هیچ مشکلی ندارن
      البته این چرت و پرت های شماها همه جا آبرو ریزی به بار آورده و تو همون تبریزی که سنگشو اینقدر به سینه میزنین خود اونا انقدر جوک براتون میسازن و میگن که …
      میگن …. موغانی
      حرف دهنتو بزن کاش جزئی از استان عزیز اردبیل نبودید همه از دستتون راحت میشدن بعدشم فک کریدن کی هستین که لهجه اردبیل رو مسخره کنین اون تاجر که نه گدای باکویی هم بیخود کرده اونام مثل شما آبرو ریزن دیگه اونا اگه راس میگن جلو اسلامو تو مملکت خودشون نگیرن و مدافعین حجاب رو به زندان نیندازن
      لطفا با احساسات مردم بازی نکنین اردبیل حق گرمی را خورده چیه گرمی باید خودشو پیدا کنه آباد بشه و دیگه جاهای دیگه مهاجر نفرسته
      عاقلانه فکر و عمل کنید اتحاد رو بهم نریزید

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • اردبيلي72 گفت:

      جناب ناشناس لازم نیس شما بگین اردبیلا با کیا راحتن همه اذری زبانان با اردبیلا مشکل دارن و حتی فارسی زبانان هم تو بعضی مواقع دیده میشه!
      درسته که خودم اردبیلی هستم ولی واقعیت رو میگم!
      ادم نباید وجدانشو بزاره کنار بیاد دروغ حرف بزنه همه هم میدونن تبریزی ها و مغانیا از ما خوششون نمیاد بجای اینکه با هم اتحاد همکاری کنیم تا در دل همه جا بگیریم یکاری میکنین که نام اردبیل بد میشه
      الان خدایی یکی بیاد غیر اردبیلی باشه این سایت رو بخونه میگه تو ایران جنگ بیفته جنگ کنار! مغان اردبیل باهم جنگ میکنن
      یه چیز دیگه هم بگم ممد و ناشناس عزیز اینو قبول کنیم که تو ایران هیچ شهری مسه مغان خدایی چنین پتانسیلی نداره که الان تو مغان هس
      من اخرین باری که رفته بودم مغان ۲ هفته پیش بودش رفته بودم باغات کشت و صعنت خدایی میوهارو ک ادم میدید کیف میکرد اصلا اون همه محصول که اونجا بودش ادم به خودش افتخار میکرد که این نعمت خدادادی تو یکی از شهرهای استان ماس و به مارک ما میره بازار
      جالب اینجا تو محوطه همونجا که بودیم یه چن تا اصفهانی با شیرازی بودن که ک هندوانه کاشته بودن و داشتن برداشت میکردن خدایی مرد اصفهانی خاک زمینشو میبوسید میگفت خدا برکت بده به این دشت مغان ما هر سال از اونور ایران میایم اینجا محصولات کشت میکینم حال طرف از اصفهان میادش شکر گزار چنین جاهای میشه جناب ممد خان هم میان میگن مغانیا مالیات نمیدن این به ضرره استانه محصولات مغان سرطان زاش و …… این که سیب زمینی اردبیل هم سرطانیه و همه میوجات چون سمومی که در انها استفاده میشه بسیار خطرناکن حالا ما باید شکر گذار چنینی نعمت های خدادادی باشیم و با همدلی و همبستگی هم دیگه هم مغان رو و اردبیل رو ابادترش کنیم
      در ضمن ناشناس چیزی رو ک ندیدی لطفا الکی تهمت نزن مغانیا اتفاقا از ما بهترن خدایی تو اردبیل ک سوار تاکسی بودم بخاطر پولخوردی که کم داشتم تاکسی چی کم مونده بود با من دعوا کنه ولی من اینو تو مغان دیدم خدایی وقتی که به تاکسی یه ۵ هزار تومنی دادم و خرد نداشتش گفت داش میتونی بری خدا پشتو پناهت گفتم پس پول شما چی گفت حالا قسمت بوده شما مهمون ما باشین موفق باشی این از ادب اونا! و اینم از شهرما ک کم مونده شلوار منو هم بخاطر ۲۰۰۰ ریالی در بیاره!

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      شما که از اردبیل نیستی به دروغ میای حرف میزنی
      همه جا هم وقتی از ترک ها و آذری ها صحبت میشه تو هرجایی بیشترین محبوبیت رو اردبیل داره اینو همه معرف اند و به دروغ نگویید که همه از ما بدشان می آید همه از دروغگوهایی مثل شمایی میخواهین اختلاف بندازین بدشان می آید.

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • محمد - مغان گفت:

     ناشناس
     اگه ادعایی که کردی درست باشه، اتفاقا علت پیشرفت نسبی و فاصله بسیار زیاد اردبیل از شهرهای اطرافش اینه که مغانی ها در هرجایی که خدمت کنن، صادقانه خدمت میکنن و اصلا براشون اهمیتی نداره که شهری رو که دارن آبادش میکنن، اردبیله یا تبریز! و این اتفاقا عرضه مغانی ها و مشکینی ها رو میرسونه.

     Thumb up 0 Thumb down 0

   • محمد - مغان گفت:

    ممد
    اولا:این ادعات رو حتما بایستی با اسم تمام مسولین مغانی و مشکینی در اردبیل و با اسم اداره مربوطه که در اونها شاغل هستن -مثل بقیه حرفهات که با تاریخ و ریز جزییاتش میاری- ارایه کنی و گرنه یه جوابی بهت میدم که دیگه جرات نکنی تو این سایت آفتابی بشی!
    دوما: سه چهارم مغانی ها و اکثر مشکینی ها بر خلاف اردبیلی ها با قاعده گرامری ترکی و لهجه خاصی صحبت میکنن که با لهجه ترکی منحصر بفرد و کشیده اردبیلی کاملا قابل تشخیصه!
    سوما: اکثر مسولین ما در شهرهای خودمون یعنی مغان، وقتی در مصاحبه ای ترکی صحبت میکنن تقریبا اکثر کلماتشون ترکی هستش. این ادعای من رو بازدیدکنندگان پارس آبادی، گرمیلی، بیله سواری، انگوتی، جعفرآبادی و اصلاندوزی میتونن تایید کنن!
    چهارما: من که نگفتم اصالت اون شخص رو بگین، من گفتم نوع زبان رو مشخص کنین. پس چرا فوری خواستی بگی اردبیلی نیست؟؟!
    پنجما: تقریبا همه در استان میدونن تنها شهری که تمایل بیشتری با زبان فارسی داره، اردبیل؛ و شهرهایی که تمایل بیشتری به زبان مادری خود دارن، مغانی ها و مشکینی ها هستن و اتفاقا کمی هم تعصب زبان خودشون رو دارن!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     محمد-مغان تو باید بفهمی ایران سرافراز کشور و وطن مادری ماست ، زبان فارسی هم زبان رسمی کشور ماست حالا تو میخواهی باور کن یا در رویا زندگی کن .
     نظر امثال تو اصلا اهمیتی ندارد
     ترکی هم زبان مادری ماست و فارسی هم زبان رسمی ماست

     ما زبانمان را دوست داریم اما کشورمان را بیشتر دوست داریم

     افکارتان را تغییر دهید تا دنیایتان تغییر کند

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ramin گفت:

      ممد امثال شماها هستن که میفروشن . ما زبان مادریمون بیشتر از کشورمون دوس داریم .

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      زبان مادری در جایی که مردم به قول شماها از فقر قاچاق می کنند ارزشی ندارد. و توهین به زبان مادری است.
      دوست داشتن زبان مادری به این است که سعی کنیم منطقه و کشورمان را اباد کنیم
      با شعار توخالی جیب کسی پر نمی شود.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      ممد الان این حرفت چه ربطی به زبان مادری داره! که مردم از فقر قاچاق میکنند؟؟؟ مگه شما تو اردبیل فارسی حرف میزنین قاچاق ندارین اتفاقا بیشترین امار تو کشور مطلق به خود اردبیلاس ممد خواهشا حرفهای الکی و چرت پرت نزار خدایی باعث خنده بچه ها میشی
      بچه ها از فردا فارسی حرف بزنین تا توهین به زبان مادی نشه به قول ممد خخخخ!! ای خدا ببین کیا میان نظر میدن طرف به خاطر اینکه فارسی نمیحرفه و از زبان مادریش دفاع میکنه میره پای اعدام اون وقت یه اردبیلی بیسواد ببین اومده چی داره میگه ادمهای وطن فروش مسه تو باعث میشن که ترکها همیشه زیر سایه فارسا باشن

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • محمد - مغان TURKEY گفت:

      ممد
      بجای حرفهای یه من صد غاز و کلی گویی، ادعات رو در مورد تعداد مسولین مغانی و مشکینی و اردبیلی ثابت کن.

      Thumb up 0 Thumb down 0

 7. اردبیلی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  اقاممد.یعنی کمسیون اقتصادی بررسی و تصویب کرد؟میفرستن به کمسیون امنیت ملی.؟اقای حقیقت پور نایب رییس کمسیون امنیت ملی هستش.پس احتمال تصویبش بیشتره.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   نخیر ، کمیسیون اقتصادی منتظر نقشه محدوده هر ۳ منطقه ازاد است تا به محض تحویل نقشه توسط دولت با اولویت به تصویب برساند .

   اما بنظر میرسد دولت تلاش میکند به هر طریقی شده اختیار محدوده را داشته باشد و در حال رایزنی با شورای نگهبان و مجلس است . در صورت نداشتن اختیار محدوده دست دولت مشکلات بعدی لاینحل باقی می ماند همچنانکه در همه مناطق ازاد مشکلات کوچک تبدیل به معضل شده است از جمله الحاق فرودگاه رشت به انزلی بخاطر نداشتن اختیار محدوده دست دولت ،به یک مشکل لاینحل تبدیل شده .

   کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه بعنوان کمیسیون فرعی هم باید لایحه را تصویب کند که سه شنبه با رای بالایی تصویب خواهد کرد.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 8. ممد گفت:

  آخرین خبر از لایحه منطقه آزاد اردبیل

  لایحه منطقه ازاد اردبیل ساعت ۱۶ روز سه شنبه مورخه ۹۴/۰۴/۳۰ در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه بعنوان کمیسیون فرعی بررسی و تصویب خواهد شد .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. asgar گفت:

  جناب علی بذارکارتوافق به اتمام برسه بعد به نماینده ها تعیین تکلیف کن ،اگه دیشب اظهارات غیرمنطقی اوباما رامی خواندی متوجه میشدی که هنوزکارتوافق به اتمام نرسیده یعنی زیاده خواهی های غرب هنوز پابرجاست ضمن اینکه اجرای توافق حداقل ماه طول خواهدکشید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. علی گفت:

  توافق هسته ای باعث شد.تامنطقه ازاد تجاری صنعتی مغان تصویبش بیش از گذشته باشه.چون در این صورت سرمایه گذاران زیادی تمایل پیدا میکنند در استان مخصوصا مغان سرمایه گذاری کنند.الان وقته که نمایندگان استان یک دل و یک صدا هر چه زودتر این لایحه رو در مجلس به تصویب برسانند.تا باعث رشد و شکوفایی کشور واستانمون بشه.انشالله.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. نسترن گفت:

  چه بحث های چرتی اینجا میشه، مغان استان میشه………بریددنبال کاروزندگیتون، خودتونو اسکل نینید…..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. محفوظ ازاردبیل گفت:

  پارس ابادمغان اصلا شایستگی فرمانداری ویژه رانداره ،…………..ازویژگیهای منحصر به فرد پارس اباداست که به این زودی حل شدنی نیست .جرم خیزترین منطقه شمال غرب کشور هرگز فرمانداری ویژه نمیشه مطمءن باشید&

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. اراز علی گفت:

  سلام.اقا ممد.اگه کمسیون اقتصادی مجلس هر چهار منطقه آزاد تجاری و تصویب کنه…با یک گزارش به صحن علنی مجلس میفرسته؟یعنی امکان داره بوشهر و مهران و تصویب کنند.اما اردبیل و رد کنند؟؟؟؟ممنون میشم جواب بدی.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   سلام بر شما
   مجلس تنها می تواند کل لایحه را رد کند یا تصویب کند و امکان تغییرات هم ندارد چون لایحه یک شوری بررسی خواهد شد
   قبلا چنین برنامه ریزی شده بود که هر ۳ لایحه طی یک گزارش به صحن علنی بره و در این صورت هر ۳ منطقه با هم یا باید تصویب می شد و یا رد می شد
   نقشه های محدوده فعلا به کمیسیون داده نشده است بعد از تحویل نقشه های محدوده هر ۳ منطقه ازاد ، هماهنگی با کمیسیون جهت تصویب و ارسال گزارش به صحن انجام خواهد شد

   Thumb up 0 Thumb down 0

 14. علی گفت:

  با سلام حضور کاربران عزیز و ارزوی قبولی طاعات وعبادات .بزرگی میفرماید وقتی مشت خود را گره میکنید نه کسی میتواند چیزی در کفتان بگذارد ونه شما میتوانید چیزی را از جا بلند کنید .و این حکایت همشهری های بنده شده که با تعصبی خشک وادبیاتی گاها دور از شان انسانیت بی محابا همدیگر را متهم و به جای چاره اندیشی و راه کار متلک بار هم میکنند . هیچ چیز در دنیا بیشتر از تعصب مانع نواوری و پیشرفت نوع بشر نشده است . به خیلی چیزها چنگ می زنیم و تعصب داریم اما نمی دانیم چرا . اگر در مورد خیلی از باورها و روشهای زندگیمان فکر کنیم فلسفه خاصی برایش نداریم در حالیکه شاید هر روز اجرایش می کنیم . هر کسی که توانسته زیانهای جبران ناپذیر تعصب را در زندگیش کشف کند درهای تازه ای به رویش باز شده و دنیا را از منظر جدیدی دیده است . بیایید با کمی درایت تدبیر وهمدلی دست در دست هم دهیم به مهر تا میهن خویش را کنیم اباد . بذر تفرقه وجدایی افشاندن چیزی جز در به دری وهرج و مرج به بار نخواهد اورد . حکیم ارد بزرگ میفرماید شایستگان بالندگی وشکوفایی خود را در نابودی چهره دیگران نمی بینند .وعزیزی دیگر نیز چنین گفته اهل کجا بودنت مهم نیست اهل و به جا بودنت مهم است منطقه زندگیت مهم نیست منطق زندگیت مهم است .کسی که غرور کاذب دارد حاضر است گم شود ولی راه را از دیگران نپرسد . دوستانی هم که خواستار جدایی از اردبیل و الحاق به تبریز هستید باور کنید که مرغ همسایه غاز نیست . از ممد اقا هم به خاطر اطلاع رسانیشون متشکرم . امیدوارم که به دیگر دوستان اساعه ادب نکرده باشم .با تشکر شهروندی از گرمی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. ممد گفت:

  مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در یک اظهارنظر کارشناسی، لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی بوشهر،‌مهران و اردبیل را مورد بررسی قرار داده است. براساس این اظهارنظر در این لایحه،‌ نقشه مصوب هیات دولت درخصوص منطقه پیشنهادی اردبیل، مهران و بوشهر ارائه نشده است. در صورتی که این امر از جمله موارد ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین در این گزارش پیشنهادی مبنی بر تشکیل کارگروهایی برای بررسی مستندات مورد نیاز، از جمله تعهد دستگاه‌های متولی برای تامین زیرساخت‌های مورد نیاز ارائه شده است.

  ارائه موافقت بدون قید و شرط دستگاه‌های اجرایی تامین‌کننده خدمات زیر ساختی و سایر مراجع ذی‌ربط قانونی، نقشه جانمایی محدوده پیشنهادی و موقعیت جغرافیایی، وضعیت شبکه‌های زیر بنایی شامل آب، برق، ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبکه‌های مواصلاتی اعم از زمینی، دریایی و هوایی، اعلام وضعیت اراضی محدوده پیشنهادی اعم از مالکیت دولتی و غیردولتی، نظر مساعد ستاد کل نیروهای مسلح، تطبیق جغرافیایی محدوده منطقه پیشنهادی با محدوده‌های مصوب در تقسیمات کشوری و نظر مساعد استانداری و تعهد برای حمایت از منطقه نیز در آیین‌نامه چگونگی ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی آمده است.

  این قسمت را دقت کنید ( تطبیق جغرافیایی محدوده منطقه پیشنهادی با محدوده‌های مصوب در تقسیمات کشوری ) = یعنی الحاق به منطقه آزاد استان دیگر غیر قانونی است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. حامد گفت:

  سلام به همگی
  اولا اقای دکتر مثل اینکه خواب تشریف دارین فاصله پارساباد تا اردبیل بالای ۲۵۰کیلومتر هست
  دوما فرمانداری ویزه که چیزی نیس برومند میخواست استانداری رو بیاره اما با کینه دوزی برخی از مسولان استانی نزاشتن و الانم در حال پیگری میباشد ک مغان جدا بشه
  سوما مگه اردبیلا میزارن چیزی به مغان برسه همین منطقه ازاد که همه میدونن اولش برا مغان بود کاری کردن که همین جوری ولو موندش مطمن باش فرمانداری ویزه رو هم بدن میبرنش سرعین ممد میاد میگه چون سرعین شهر ترویستیه و استعدادشو داره باید باشه ما از این خوابها زیاد دیدیم تنها راه مغان ابادانی این شهر جدای از اردبیل میباشد
  چهارما اونایی که تا دیروز دم از برجدایی مغان ازاردبیل میگفتید تا که شاید اردبیل به روزی برسد میگفتید محصولات مغان هیچ منافی برا استان نداره و به راحتی میشه گندم رو از افریقا وارد کرد میگفتید مغان استحقاق چیزی رو نداره میگفتید با جدا شدن مغان بودجه اردبیل افزایش میابدو اردبیل ابادتر میشود و …………. خو شما که میگین مغان این همه ضرر برا استان داره شماها یه زحمت برین به دولت بگین تا مغان رو جدا کنن تا شماها در رفاه کامل زندگی کنین چرا زمانی که برومند لایحه استان شدن مغان رو گفت هر چهار نمایندتون چشماشون ۲ متراومد جلو شب روز نخوابیدن که مغان رو جدا میکنن در ضمن ما اگه نامه ده ها صحفه ای مینویسیم شماها اشک ۱۰ کیلویی میرزین برا مقامات کشور
  در ضمن اینو نمیخواستم بگم ولی مجبور کردی بگم محدوده منطقه ازاد تجاری مغان از گرمی گرفته تا اصلاندوز و حتی ۱ متر هم از دیگر شهرها نیستش چون استحقاقشو ندارن

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   شما سعی کنید مشکل قانونی ایجاد استان جدید ( شرط یک میلیون جمعیت ) را حل کنید من به شما قول میدهم که نمایندگان و مسولان استان موافق تشکیل استان جدید بشند

   اما جدا شدن از این استان و الحاق به استان همسایه ، بی احترامی به این استان است ، استانی که علیرغم محرومیت و مشکلات شدید مرکز استان با نصف جمعیت استان ، در ۲۰ سال گذشته بخشهای پارس آباد و بیله سوار را تبدیل به شهرستانهای آباد و مدرن کرده است
   بنابراین ،الحاق به استان همسایه با مخالفت شدید دلسوزان استان روبرو خواهد شد . پس سعی کنید با پیدا کردن راههای قانونی به استان جدید تبدیل شوید که هم باعث پیشرفت استان جدید و هم استان اردبیل خواهد شد

   برای منطقه آزاد نیز نگران نباش .
   نقشه محدوده منطقه آزاد تجاری و گردشگری اردبیل آماده است و هفته پیش رو تقدیم کمیسیون خواهد شد و هفته های بعد در کمیسیون به تصویب خواهد رسید

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد گفت:

    فکر کنم ۱۰۰۰ تا از این هفته ها گفتی ممد ولی ب جای نرسیدی نماینده شما میگه منطقه ازاد شمال استان تو میگی منطقه ازاد اردبیل ببینین شماها دیگه کی هستین؟؟؟
    یه نمایندتون میگه شمال استان یکی میگه خود استان یکی میگه بخاطر خرید نکردن سیب زمینی اردبیل توسط اذربایجان باید گمرک بیله سوار بسته بشه یکی میگه قطار میاد یه نمایندتون میگه نه ایشان خبری ندارن نقشه قطار اشتباهی هستش اول شما به یه جمع بندی برسین یه حرفو همتون بزنین بعد!!!
    در باره استان شدن هم میتونم بگم نیازی به ۱ میلیون نفر نیس خبرها حاکیست استان کوچک و کاملا مرزی از گرمی گرفته تا اصلاندوز با محوریت اون شهری که بیشترین جمعیت رو داره در حال بررسی میباشد شما نگران ۱ میلون جمعیت نباشید وقت شما به قول خودت موافق تشکیل استان مغان باشید کافیه!
    در مورد منطقه ازاد اردبیل هم میتونم بگم ممد این لایحه تصویب نمیشه مطمن باش چه مغان الحاق بشه چه خودش منطقه ازاد باشه و نباشه اردبیل بازهم منطقه ازاد نمیشه البته این حرف من نیس حرف یکی از مسولان سیاسی خود اردبیل هس!!!اگه خواستی دلیلی که این مسول گفته رو بگو تا بهت بتعریفم؟؟؟

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     شماها تو این چند سال گذشته اینقدر گفتید الحاق میشیم به اون استان ، حالا که میخواهید برای خودتان استان بشید لااقل تلاش کنید چند شهر هم از اونها به استان خودتون الحاق کنید از جمله کلیبر و خدافرین و هوراند و اگه تونستید اهر و ورزقان رو هم بگیرید تا آباد کنید اون شهر ها هم تو آن استان محرومند و بی صاحب مانده اند و قبل از آن هم تلاش کنید اصلاندوز و جعفر آباد رو به شهرستان تبدیل کنید تا مراحل تصویب استانتون با مشکل برخورد نکنه

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      همان کاری رو که شما اردبیلا کردید ما هم میکنیم شما نگران ما نباشید و برید به فکر الحاق به استارا باشید
      در مورد اصلاندوز و جعفراباد میتونم بگم هر چی باشن فعلا از نیر نمین و سرعین شهرستان شما بهتر و جمعیتشون هم از شهرای که شما دارین زیاده پس جای هیچ نگرانی نیس
      نه ما همین شهرای که مغان داره و شماها نابودش کردین رو بدن کافیه .ما نمیخوایم مسه شماها بی عرضگی خودمونو همین اول نشون بدیم که بعدا بگن نمیتونین مدیریت کنین مسه استارا برگردونن همون جای که بودن بعدا اگه نیاز باشد جلفا رو هم میاریم

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

      حامد پس این اردبیل خراب شده زیاد هم حقتان را نخورده است
      طوری که روستاهای مغان با اعتراف خودت بهتر و آبادتر از شهرستانهای با سابقه فرمانداری ۱۸ ساله نمین و نیر و سرعین است .
      من که خوشحال شدم پس شکر خدا استان اردبیل یک استان پیشرفته است و اثری از محرومیت در آن دیده نمیشود.
      خودمونیم ، مثل اینکه دروغ برایت عادت شده ها

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      اره معلومه کی دروغ میگه؟؟؟ تا الان کدوم حرفت درست در اومده اقا ممد یکی رو بگو تا فیضشو ببریم
      اخه بیسواد کجای جعفراباد و اصلاندوز روستاس اگه به حق خوری نباشه وبودجه های مغان به خودش بدین این دو شهر از خود اردبیل هم جلوترمیزنه چشم سیاه شما اردبیلا نمیزاره این دو شهر پیشرفت کنن
      ینی جعفراباد و اصلاندوز پتانسیلشون از شهر نیر نمین انقد پایینه؟؟؟ نه پایین نیس چون افتاده دست یه عده خدا نشناس که دنیارو در اردبیل میبینن؟؟؟
      مشاور رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در امور بین‌الملل با بیان اینکه یک مجله آمریکایی در تحلیل خود اعلام کرده که دو منطقه در ایران شامل مغان و خوزستان دارای شرایط خاص و طلایی است، افزود: با توجه به شرایطی که در این منطقه وجود دارد به سهولت می‌توان با راه‌اندازی صنایع منحصر به فرد، منطقه مغان را به برند تولید صنایع تبدیلی و تکمیلی تبدیل کرد.این متنو هم چشت ببینه میفهمی ارزش مغان چقده ولی حیف که افتاده دست شماها و وقت بلدین بگین اب درمانی سرعین سیب زمینی اردبیل… من موندم این دوتا نبود چی میگفتین؟؟؟
      الله گویونه باخیب یرینه یاغیش یاغدری

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      حامد ، آن مشاور محترم راست گفته اما یک نکته مهم را فراموش کرده است .
      آن نکته مهم که تو نمیدانی این است که آن شرایط طلایی بالقوه را چه کسانی به فعلیت برسانند ؟؟؟
      لابد باید حامدها …..
      اما از دست حامدها چنین کاری ساخته نیست
      ایشان تنها استاد نق زدن و دنبال مقصر گشتن است
      آباد کردن ، کار هرکسی نیست هر چند که شرایط بالقوه طلایی هم داشته باشد
      آباد کردن همت میخواهد که حامد خان ها ندارند
      شماها خودتان باید آنقدر همت داشته باشید که آن شرایط طلایی را شکوفا کنید حتی اگر برفرض محال مرکز استان مخالف هم باشد .
      دولت هزاران بار اعلام کرده است که سرمایه گذاری نمی کند و نخواهد کرد
      شماها بعوض سرمایه گذاری در رشت و تبریز ، بخاطر منطقه خودتان هم که شده به سود کم قانع باشید و در منطقه خودتان سرمایه گذاری کنید تا بعد از مدتی سرمایه گذاری توجیه پذیر شده تا غیربومی ها سرمایه بیاورند.
      دیگه چیزی نگو فقط عمل کن
      حرف زدن مشکلی را حل نمی کند

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      مگه تو داری که ۶ ماهه یه خبرو درس نگفتی بعدش خیلی مغرورنباش ممد در حدی نیستی که سیاست داشته باشی شاید خودت خودتو یه چیزی بدونی ولی اینجا چیزی نیستی
      در ضمن دولت اردبیل رو میگه ولی شماها میگین هر طور شده باید خود اردبیل هم باشه در نقشه منطقه اینو که خودت گفتی و ثابت کردی که به زور میخواین منطقه رو بگیرین
      البته از دست من خیلی کارها ساخته هس شاید خودتان کار بلد نباشین
      و در اخر هر وقت جناب عالی عمل کردن به کاراشون چیزی نگفتن من شاید چیزی نگم!!!
      تو هم حرف نزن که به قول خودت چیزی حل نمیشود

      Thumb up 0 Thumb down 0

 17. ناشناس گفت:

  سلام
  احسن بر تو ای ممد که راست گفتی. اصلا بعضی های فکر خودشان هستند. اکثریت مسئولان استان هم مغانی هستند و به تبع آن اکثریت مشکلات استان را این های باعث شده اند که با بی عرضگی موجب خورده شدن حق استان از راه های متعدد از جمله توسط سایر استان ها شده اند.
  این خبرگذاری هم کاملا مغرضانه عمل می کند و دشمن مرکز استان است. چندین بار نظر منو که نوشته بودم و حاوی هیچگونه توهین و تهمت و افطرا هم نبود رو تایید نکرده (الانم ممکنه تایید نکنه) سفر ویز راه و شهرسازی به استان رو حتی یکبار هم اعلام نکرد و سایر موارد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد - مغان TURKEY گفت:

   احیانا کله مبارکت به یه جایی نخورده؟ بی عرضه کسانی هستن که به جای دادن امکانات به شهرهای تابعه شون، امکانات اونها رو از دستشون میگیرن. شما ها برین از خجالت آب بشین که اوایل که مرکز استان شدین، دستگاههای بیمارستان طالقانی گرمی و زایشگاه ۱۷ شهریور رو بردین بیمارستان بوعلی. وقاحت هم خوبه، هرچند شماها بجز ظاهر داش لوطی گری و افتخار فارسی حرف زدن چیز دیگه ای واسه گفتن ندارین.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

    اما تو واسه گفتن دروغهای زیادی داری!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • محمد - مغان گفت:

     ممد من هرچی ادعا کردم عین حقیقته؛ تو اردبیل وقتی یه طرف خیابون با یه نفر حرف میزنی، اون طرف خیابون باید حتما بشنون چی میگی، البته با کمی چاشنی لوطی گری که فقط مختص تهران و اردبیله.
     تمایل بسیار عجیب اکثر ساکنین اردبیل به لهجه شیرین فارسی و اصرار به اینکه در خیابون و حتی تاکسی با هم فارسی حرف بزنن، واسه هر کسی که یه بار بیاد اردبیل؛ کاملا واضحه چه برسه به کسی مثل من که یه عمری اردبیل زندگی کردم.
     در ضمن یه سری شوخی های چیز چیزی! هم تو اردبیل رواج داره که اصلا برازنده یه شهر حسینی نیست.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      فارسی ،زبان رسمی ماست و فارسی صحبت کردن هم عیب نیست .
      اتفاقا جدیدا شروع کردیم به انگلیسی صحبت کردن .

      خب زبان انگلیسی هم زبان بین المللی است و خودمان را آماده می کنیم تا بمحض راه اندازی منطقه آزاد اردبیل از گردشگران خارجی با زبان بین المللی استقبال کنیم

      شما هرچقدر دلتان میخواهد ترکی صحبت کنید و بنویسید و بخوانید

      ما با دنیای روز حرکت می کنیم . ماندن در گدشته عین عقب ماندگی است . گذشته چراغ راه آینده است

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      اگر شوخی هم هست توسط شما مغانی ا با خودتان انجام می شود جراتشو ندارین پیش اردبیلی ها شوخی چرت کنین اینجورجاها با ترس یه چیزی مینویسین
      درضمن بسیاری از فسادهایی که در اردیبل هست مربوط به مهاجرانی از جمله شماها هست

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      یکی اینو بگیره تو رویاهاس این ممد وای دده دای اولدوم من خخخ

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

      اقای ناشناس اول مغانیا هر جا میرن جز اردبیل اینو مطمن باش!!
      دوما بیشتر مغانیا تو تبریز هستن!!!
      سوما همین اماری که ک تو میگی چن هفته پیش همین سایت تابناک نمونشو زده بود زن اردبیلی قربانی دست یکی دیگه شد!!
      حالا شما میشه توضیح بدین که این زن با این اقا چه نسبتی داشته که بعد از انجام کارش این زن رو کشته و تو قنات انداخته؟؟؟البته این نمونشه ها اگه خواستی بگو برات بگم!!!
      و در اخر اونایی که به یک شهری مهاجرت میکنن دیگه مال شهر قبل نیستن و بنام اون شهری که زندگی میکنن هستن

      Thumb up 0 Thumb down 0

 18. علی خان گفت:

  اقای نگهدار.اگه بذارن مغان منطقه ازاد تجاری مستقل شه.آره خیلی خوب میشه.اما متاسفانه اردبیل شده جای سیاست بازی.لج ولجبازی.اگه اردبیل طمع از منطقه ازاد بکشه.مطمعنا مغان استحقاق ازادتجاری صنعتی وداره.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   متاسفانه شمال استان بیشتر از مرکز استان تبدیل به سیاست بازی و لج و لجبازی شده است .
   روزی درخواست الحاق به استان همسایه می کنند روزی دیگر تقاضای الحاق به منطقه ازاد همسایه میکنند روز دگر تقاضای ایجاد استان جدید می کنند
   هنوز تکلیفشان با خودشان نیز معلوم نیست .
   یکی میگوید مغان تنها ۲ شهر است آن یکی میگوید ۳ شهر است دیگری میگوید نصف شهر سومی کوهستان است

   بعوض حمایت از ایجاد منطقه آزاد ، بخاطر مخالفت با قرار گرفتن شهر توریستی سرعین در داخل محدوده نامه های دهها صفحه ای به بزرگان کشور ارسال می کنند در حالیکه نمی دانند در نظر تصمیم گیران مناطق ازاد ، نبود سرعین در محدوده مساوی است با استرداد لایحه منطقه آزاد .
   این در حالی است که همین افراد همین الان هم پیگیر الحاق نقاط لکه ای به جلفا هستند اما قرار گرفتن سرعین را در محدوده بر نمی تابند !!!!

   بعضی از افراد موٍثر آن منطقه ، بصورت مداوم در جلسات بنگاههای بزرگ اقتصادی آذربایجانشرقی شرکت می کنند تا بتوانند مشکلات آنها را حل کنند بدون اینکه آنها را ترغیب در سرمایه گذاری در منطقه خودشان بکنند و متاسفانه همین ها هم بذر اختلاف می افکنند و فریاد جدایی از این استان و الحاق به آن استان سر میدهند تا با الوده کردن آب ، ماهیهای درشت بگیرند

   متاسفانه بعضی ها هم از روی سادگی و یا گاها از زرنگی همه مشکلات را به گردن مرکز استان می اندازند تا آگاهانه یا ناآگاهانه در خدمت همان افراد مغرض باشند

   با وجود همه این مشکلات ، به یاری خدا منطقه آزاد اردبیل به تصویب نهایی خواهد رسید و روسیاهی به آنهایی که از پشت خنجر میزنند می ماند

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ramin گفت:

    ممد همون کسانی که میگی مانه توسعه منطقه ازاد تا محدوده سرعین هستن میدانن اگه سرعین در محدوه باشه عملا شمال استان ارزشی نداره فقط اسم منطقه ازادو یدکش خواهد کشید و سودش به سرعین خواهد رسید پس کار خوبی میکنن نمیزارن سرعین در این محدوده قرار بگیره. سرعین همون منطقه ویژه بشه کافیه . کارشناسان هم بر این باورن سرعین نمیتونه در محدوه منطقه ازاد قرار بگیره

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     البته شهر سرعین تنها شهر استان است که در محدوده قرار دارد و در واقع به اصطلاح شما محوریت منطقه ازاد در سرعین قرار خواهد داشت

     Thumb up 0 Thumb down 0

   • محمد - مغان گفت:

    ممد خان و جدیدا محفوظ خان:
    اولا: خوش بحالت که خیال میکنی حفظ اصالت آبا و اجدادی و زبان و فرهنگ مادری، عقب ماندگی است؛
    دوما: خاک بر سر ترکی که فکر کنه تغییر زبون مادری از ترکی به فارسی، باعث پیشرفته؛ بنحوی که باعث شه یه ترک!! تو خیابونی که تا دیروز توش مثلا ترکی حرف میزد، شروع به مکالمه پرشین کنه؛
    سوما: اگه شماها الان به فکر انگلیسی حرف زدن افتادین” احتمالا با لهجه شیرین فارسی” تا با گردشگری خارجی صحبت کنین، این آرزو رو احتمالا به اون دنیا خواهین برد چون هیج اروپایی مغزش رو خر گاز نگرفته که واسه گردشگری بیاد اردبیل؛
    چهارما: اگه گذرت به گرمی بیفته، میبینی که از بیست سال پیش که مرز شوروی و مراودات مرزی باز شد، خیلی ها رفتن روسی و انگلیسی یاد گرفتن، با این حساب یه بیست سالی از جامعه عقبین؛
    پنجما: فعلا ۵ تا دانشگاه ترک زبان در رده زیر هفتصد جهانی هستن که این آمار برای دانشگاههای فارسی زبان فقط ۲ تاست که این نشون از پیشرفت منتج از زبان فارسی است! البته دانشگاههای فارسی زبان افعانستان و تاجیکستان رو خبر ندارم، شاید اونها هم زیر ۱۰۰ رتبه بندی شده باشن!
    ششما: شماها اگه ترک بودین، اینطوری از فارسی حرف زدنتون با این دلایل مزخرف دفاع نمیکردین چون هر ترکی مثل ما و شما بالاخره فارسی رو هم یاد خواهد گرفت ولی شما کلا با ترک ها یعنی مغانی ها و آذربایجانی ها و امثال اونها اختلاف اساسی دارین. اصلا نمیدونم چطوری شده که از تهران کنده شده و تو قلب یه منطقه ترک زبان افتادین!
    هفتما: یه روز یه کنفرانس مشترک با تاجران آذربایجانی و ایرانی برگزار شده بود و پس از اینکه یه تاجر اردبیلی صحبت کرد، طرف آذری گفت: یکی بیاد حرفهای این آقا رو برای ما به اون زبان ترکی که بشه فهمید، ترجمه کنه!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     خداوند می فرماید :
     همانا گرامیترین شما نزد خداوند ، پرهیزکارترین شماست .

     زبان مهم نیست ، مهم انسانیت است که باید داشته باشیم

     تعصب بیجا عین عقب ماندگی است

     خداوند انسان را اشرف مخلوقات آفریده است و انسان بودن با زبان تکلم و محل زندگی مشخص نمی شود

     دعا کنیم که انسان باشیم و انسان با تقوا ، که بتوانیم نزد خدا جزو گرامیترین ها باشیم .

     امیدوارم هیچ شخصی بخودش اجازه ندهد زبان و قوم و ملت خودش را نسبت به بقیه بزرگتر بپندارد چرا که چنین تفکری خودبزرگ بینی است و بسوی زوال خواهد رفت

     تن آدمی شریف است به جان آدمیت
     نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

     از خداوند برایت شفا میخواهم

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • محمد - مغان گفت:

      آره؟ ناراحت شدی؟ یعنی فقط شماها انسان هستین و بقیه کاه و کلش؟؟ تو که از تقوی دم میزنی، باید بدونی که حب الوطن من الایمان هست و علاقه به زبان مادری هم جزو حب الوطن هستش. در ضمن آیا میدونستی که اردبیلی ها غالبا مغانی ها رو تحقیر میکنن و خودشونو متمدن میدونن؟
      خیلی هم با زرنگی حرف نزن، نه من و نه هیچ مغانی دیگه ای خودش رو برتر از دیگری نمیدونه، ولی از اینکه یه شهر ترک نشین داره فرهنگ و زبان خودش رو بتدریج جایگزین میکنه و اون رو هم واسه خودش مایه پیشرفت و ترقی میدونه، متاسفیم.
      این رو هم اضافه کنم، اردبیل اگه متقی ترین شهر جهان هم باشه، دستگاههای بیمارستان و زایشگاه ۱۷ شهریور گرمی رو که حق مردم این شهر بود رو واسه خودش برد و این باعث شرمندگیه.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      وطن ما ایران است
      و همه شهرهای این کشور برای ما ارزشمند است
      ما تعصب کورکورانه به اسامی خاص و مناطق خاصی نداریم که این یقینا خواست دشمنان این ملت است.

      ارزوی ما سربلندی ایران و ایرانیان و برقراری صلح و دوستی در کل جهان است

      Thumb up 0 Thumb down 0

 19. ممد گفت:

  برای اولین بار است یک خواسته و پیشنهاد تاثیرگذار برای پارس آباد مطرح میشود
  قبلا پیشنهادهایی از قبیل جداشدن از این استان و الحاق به آن استان به بهانه توسعه شهرستان مطرح میشد.

  با دقت در ۲ پیشنهاد کاملا مشخص میشود پیشنهاد دهنده فرمانداری ویژه از روی دلسوزی پیشنهاد میدهد چرا که هم این پیشنهاد میتواند براحتی عملی بشه و موجب رشد و شکوفایی شهرستان بشه و هم مقدمه ای برای ایجاد استان جدید بشه
  چنین پیشنهادهایی که از روی دلسوزی انجام میشود قطعا مورد توجه تصمیم گیران نیز قرار می گیرد و احتمال عملی شدن نیز زیاد است (فعلا فقط جمعیت شهر پارس آباد کمتر از شاخص یعنی ۸۰ هزار نفر است )

  اما پیشنهادهایی که بخاطر جوسازی و منافع شخصی مانند جدا شدن از این استان و الحاق به آن استان باعث حساسیت تصمیم گیران و واکنش مسولان استان و سردرگمی مردم میشود و کاملا مشخص است که پیشنهاد دهندگان و ترویج کنندگان چنین پیشنهادهایی نه تنها کوچکترین اهمیتی به توسعه پارس آباد نمی دهند بلکه با ایجاد اختلاف کمکی به محرومیت بیشتر منطقه انجام میدهند .

  امیدوارم با عنایت دولت فرمانداری ویژه در پارس آباد تصویب شود و در آینده با ایجاد شرایط لازم استان جدید در آن منطقه ایجاد شود
  که ایجاد استان جدید قطعا هم به نفع استان اردبیل و هم استان جدید خواهد بود

  اما آنهایی که دم از جدایی و الحاق به استان همسایه میزنند خواسته یا ناخواسته ظلمی بزرگ بر مردم آن منطقه می کنند چرا که چنین پیشنهادی امکان اجرا نخواهد داشت و باعث محرومیت بیشتر منطقه نیز خواهد شد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • جگر سوخته گفت:

   اقا ممد یه سوال منافع شما از این همه توضیح برای چی هست که {نخود هر اشی شدی}لطف کن اطلاعاتی را که به هر دلیلی می زنی برای خود نگه دار {حق گرفتنی هست اقا ممد}

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    جگر سوخته تو هنوز نمیدانی که سوال رو باید محترمانه پرسید تا جواب محترامه شنید ؟
    ادب نشان شخصیت انسان است .

    راستی (نخود هر آشی شدی ) یعنی چه ؟؟

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید