نام مغان از گرمی جدایی ناپذیر است جناب برومند !!

220px-Moughan_in_Abbasid_Caliphate

آزادلو : انتقاد حجت الاسلام برومند نماینده محترم شهرستان های پارس آباد و بیله سوار به اطلاق عنوان (مغان) به شهرستان گرمی و درخواست ایشان از وزارت کشور برای اصلاح تابلوهای اداری منطقه از آنجائیکه از زبان یک روحانی،وکیل مردم و فرزند برومند دشت مغان شنیده می شود بسی مایه ی تعجب و تاثر است.

ایشان بدون توجه به دایره معنوی واژه مقدس (مقان) و سابقه تاریخی اطلاق این عنوان به قبایل و سرزمین های مربوط به شهرستان مغان(گرمی)، تنها با استناد به معنی لغوی کلمه مغان (دشت مسطح حاصلخیز) کاربرد این کلمه را فقط برای شهرستان های حوزه انتخابیه خود صحیح دانسته و حذف آن را از  عبارت شهرستان مغان (گرمی) خواستار شده است.

صرف نظر از اینکه خیزهای سیاسی،سخنرانی های آتشین،ادعای تشکیل استان مرزی و مردم داری های اخیر جناب برومند در فضای کنونی شباهت بیشتری به کوبیدن طبل انتخاباتی دارد اما امتناع از کاربرد واژه مغان به گرمی و خودشیرینی به پارس آباد و بیله سوار، بدون توجه به پیوند عمیق و ریشه دار طوایف ساکن در شهرستان های گرمی،پارس آباد و بیله سوار جز بدبینی به شخص ایشان نتیجه ای نخواهد داشت.

تاریخ فراموش نکرده است که از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۷۲ در تقسیمات سیاسی اجتماعی کشور، گرمی با بخش های پارس آباد و بیله سوار به عنوان مرکز شهرستان مغان شناخته می شد و از زمانیکه فرزندان این پدر پیر، بالیده شده و به شهرستانی مستقل تبدیل شدند، گرمی همچنان به عنوان مرکز دشت مغان و با عبارت شهرستان مغان (گرمی) شناخته می شود.

به نظر نگارنده، صداوسیمای مرکز اردبیل با حذف کلمه (مغان) از کنار عنوان شهرستان های گرمی،پارس آباد و بیله سوار  در تشکیک خاطر عامه نسبت به اصالت واژه مغان به گرمی سهم بسزایی داشته و دارد.

باید قبول کرد که دلبستگی مردم به نام (مغان) کمتر از واژه (آذربایجان) نیست و ادعای حذف عبارت (مغان) از شهرستان گرمی و ضرورت کاربرد آن برای شهرستان های پارس آباد و بیله سوار می تواند حساسیت برانگیز و تفرقه افکن باشد.

در مقایسه با دو موضع اخیر آقای برومند ( ایجاد استان مرزی و حذف عنوان مغان از گرمی)، انصافا درایت حجت الاسلام میرقسمت موسوی اصل نماینده محترم مردم مغان(گرمی) که همواره برائت از نفاق و ضرورت تحکیم وحدت را در استان مرزی اردبیل متذکر شده اند مایه ی مباهات است.

گرچه آقای برومند به لحاظ قرابت نسبی و جغرافیایی و شهامت در پیگیری امور حوزه انتخابیه خود نزد مردم شریف شهرستان مغان (گرمی) حرمت خاصی دارد اما انتظار می رود با رد ادعای اخیر خود مبنی بر حذف عنوان (مغان) از شهرستان گرمی خاطره ی خود را در خاطر خطیر مردم شریف شهرستان مغان(گرمی) تیره نگرداند.

جمع بندی این مبحث و پیشنهاد به فرماندار محترم شهرستان مغان:
از آنجائیکه عنوان (گرمی) به مرکز شهرستان مغان یعنی شهر گرمی اطلاق می شود بهتر است به منظور برجسته داشتن نام مغان و رفع شائبه در خصوص اسم این شهرستان، در تابلوی فرمانداری و ادارات تابعه و مکاتبات اداری، عبارت شهرستان مغان درج و از نگارش کلمه گرمی در داخل پرانتز که فقط نام مرکز این شهرستان است خودداری شود. کمااینکه به استان آذربایجان شرقی که شهر تبریز، مرکز آن است استان تبریز گفته نمی شود و در هیچ یک از استان های دیگر شهرستانی یافت نمی شود که نام مرکز آن در کنار نام شهرستان و داخل پرانتز آورده شود.

عیسی پاشاپور

نظر شما چیست؟

۵۷ نظر

 1. ar@z گفت:

  دوستان بابت جمله(شهرستان گرمی به مرکزیت بخش گرمی)عذرخواهی میکنم اشتباه تایپی شد.بعدا تصحیح کردم(شهرستان مغان به مرکزیت بخش گرمی)
  ما همه بچه مغان هستیم فرقی نمیکنه چه از گرمی باشیم یا بیله سوار ویا پارس اباد.پس به جون هم نیافتین.وقتی ام میخوایین حرف بزنین با حوصله واعصاب ارام مطلب بزارید.خیلیا مطالبمون رو میخونن.باتشکر از همه.البته نظر همگی محترمه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ar@z گفت:

  سلام خسته نباشید
  مغان از اول یه شهرستان بوده.این درست.
  شهرستان مغان به مرکزیت بخش گرمی.برمنکرش لعنت هههه
  ولی بعد اینکه سه شهرستان شد پس شامل هرسه شهرستان گرمی بیله سوار وپارس اباد میشه نام مغان
  .اما مدرک از لغت نامه دهخدا مستند بر این مدرک که میزارم اینجا:

  مغان
  لغت نامه دهخدا

  مغان . [ م ُ ] (اِخ ) نام ولایتی است از آذربایجان و موغان نام شهر آن ولایت است . (برهان ) (آنندراج ). نام ولایتی در آذربایجان که اکنون محل نشیمن ایلات شاهسون است . (ناظم الاطباء). از توابع ولایت اردبیل است که در کنار رود ارس واقع و مسکن طوایف شاهسون است و قریه ٔ زیاد ندارد. نادرشاه افشار دراین محل به سلطنت انتخاب شد. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص ۱۶۷). یکی از دهستانهای پنجگانه ٔ بخش گرمی شهرستان اردبیل است . این دهستان در شمال بخش واقع و دارای آب و هوایی گرمسیری است . از ۹۶ آبادی بزرگ و کوچک تشکیل یافته و در حدود ۱۰۴۳ تن سکنه دارد. مرکز این دهستان بیله سوار و قرای مهم آن عبارتند از: باباش کندی ، زرگر، تازه کند حسن خانلو، گوگ تپه ، گون پایاق علیا، قره قاسملو، اوروف کندی ، پرمهر، افسوران ، کردلر، ونستناق ، شیرین آباد، میخوش ، مهره . محصول عمده ٔ آن غلات و حبوبات است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۴).

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. سوسانو گفت:

  زنده باد مغان. امید دارم این دعواها روزی تموم بشه . گرمی. بیله سوار. پارس آباد هر سه از خاک مغان هستن. وقتی شماها خودتون با خودتون دعوا دارین چه طور انتظار دارین یه فرد دیگه شما رو درک کنه. به جای لعنت فرستادن به تاریکی شمعی روشن کن. به امید روزی که دشت مغان در پیشرفت زبان زد خاص و عام بشه. دور از انتظارم نیست. یا علی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. ذاکر ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  یا هو من لا هو الا هو:
  قدمت و اشتهار عرضی و جمعیتی مغان از بالا دست ارشق تا پایین دست سواحل خزر و خیاو و تالش در شرق و غرب که قسمتی از ان در قلمرو سرزمینی جمهوری آذربایجان کنونی واقع شده را شامل شده و در اعصار تاریخ علیرغم هجمه های تمام عیار بیگانگان هویت خود را در قالب خاکی پاک؛ جمعیتی غیور و شهید پرور وفرهنگی ناب وحسینی در نمایی یکپارچه حفظ نموده با حرف پوچ اینچنینی تغییر پذیر نیست .الله اعلم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. ف-ش گفت:

  به نظر من ادم می تونه هر ارزویی که دارد به ان برسدولی به چه قیمتی؟ ایا به قیمت وطن فروشی ؟وطن هر شخص ناموس ان شخص است .مواظب باشیم برای به دست اوردن رای اینگونه وطن فروشی نکنیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. کند اوشاقی گفت:

  آقای قاسمیان بزرگوار سلام.احساس میکنم یک عده از دوستان تازه به دوران رسیده میخواهند جو سیاسی حاکم درگرمی(مغان) که باعث شده محبوبیت خود را ازدست داده میخواهند آبروی بر باد رفته خودراینجوری جبران کنند به هر وسیله که شده استفاده کنند خواهشم اینه باتوجه به اینکه الحمدالله مملکت ما در سایه حضرت امام( عج)ونایب برحقش در آرامش کامل بسر میبرد تفرقه افکنی نفرمایید.ودر ضمن خود آقای برومند هم خودشان فرزند این گرمی (مغان) میباشند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. محسن گفت:

  سلام ….مغان مختص پارس اباد و بیله سوار است چون کشاورزی و ماحال استش باتشکر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. ف ش گفت:

  قابل توجه اهالی رسانه و اهالی محترم شهرستان مغان: از این به بعد در مکاتبات اداری کلمه گرمی حذف و به جای ان (( مغان))نوشته می شود.قوی قالسنناریانایانا

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. بهروز گفت:

  اقای برومند چوخ متاسفم سیزه …

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. اردبیلی گفت:

  بیزاردبیل لیلراللشخ آذربایجان آدین استانیمیزا قیتاراق.موغاندا آذربایجاندا بوتون اردبیل لیلره مقدس دیر.یاشاسین آذربایجان یاشاسین موغان

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. ناشناس گفت:

  لطف کنید در عوض وقت تلف کردن وبازی کردن با اسامی به فکر مردم باشید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. گرمیلی گفت:

  توجه توجه
  ۱- تمام مکاتبات فرماندار محترم و گرامی با “گرمی” انجام میشود نه “مغان” عملا حذف کلمه مغان از جانب فرماندار صورت گرفته است
  ۲- در شناسنامه های جدید صادره بجای شهرستان “مغان” عبارت “گرمی” قید میگردد می توانید از اداره ثبت احوال استعلام کنید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. جاوید گفت:

  آقای بروند ما خیلی دوست داریم از پارس آباد و بیله سوارجدا باشیم به خاطر اینکه فرهنگ ما باهم دیگه همخوانی ندارد خدایی نکرده بنده توهین نمیکنم و ادعاهم ندارم که سرتریم ولی شما ثروتمند و ما فقیریم ولی قلب و دل اهالی گرمی ثروتمند و پاک هست و اینهم بهتون یادآوری کنم قلب مغان گرمی هست و شما یه اسم دیگه برای شهرتون پیدا کنید احتمالا تو انتخابات رای بیارید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد - مغان گفت:

   جاوید چرا عزت خودت رو در برابر یه حرف بی منطق ضایع میکنی؟ خوب نبود بخاطر حرفی که مشتری نداره، همشهریهامونو فقیر جلوه بدی.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • مرتضی UNITED KINGDOM گفت:

    چی داری میگی برا خودت؟مرکزیت دشت مغان اول بیله سوار بود بعد همین گرمی سنگ اندازی کرد و از بیله سوار گرفتن،خود مردم گرمی هم قبول دارن که کلمه مغان برا گرمی نیست،حالا شما هرچی میخواهید بگید

    Thumb up 0 Thumb down 0

 14. وحید UNITED STATES گفت:

  متاسف هستیم که این فرد کم سواد آبروی مردم منطقه مغان را در مجلس برده است.یک روز دم از استان شدن پارس آباد میزند امروز هم گرمی را مغان نمیداند.با پتانسیلی که پارس آباد وبیله سوار دارند الان باید این شهرها اونقدر پیشرفت میکردن که هیچ بیکاری در اونها پیدا نمیشه…دلیل اصلی عقب ماندگی این شهرها مسئولانی مثل آقای برومند می باشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. ایل اوغلی گفت:

  منیم قارداشلاریم من اوزیم گرمیلیم اما بونی دیریم کی ایلین او تایی بو تایی اولماز ، او تایینا دا قربان بو تاییندا

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. شهرام گفت:

  به قول امیر کبیر مغان حاج ولی /گرمی پدر مغان است …. سی دی ایشان را در مصاحبه با سیما در سال ۸۹ ببینید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. داودی گفت:

  آقای برومند عزیز ماخیلی دوستداریم شهر گرمی که مردمانش از لحاظ فرهنگ و تمدن و علم یه سرو گردن از سایر شهرها جلوترند جدا باشیم خدایی نکرده بنده به هیچ شهری توهین نمیکنم اما خداییش مردمان گرمی با فرهنگ و پاکند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. بهنام جودی گفت:

  باسلام واحترام.مغان یعنی عابدان زرتشتی که جمع مغ هست به معنی عابدزرتشتی وکلمه گرمی هم نامی مقدس در کتاب زرتشتیان هست.درضمن خدمت نماینده محترم شهرستان پارس آبادکه هنوز نیم قرن نیست شهرشده عرض شود که حتی قدمت گرمی به اندازه ای زیاد هست که فلسفه سیزده بدر ایران باستان ازمنطقه برزندگرمی ظهور وبروز کرده.پس نتیجه گیری مطلب اینکه پارس آباد برادر عزیزمان حجه السلام برومند اگر در مدار سرعت تاریخ قرار بگیرد در مقابل قدمت گرمی گم میشود.یاعلی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. کمال ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  زیاد روی نام بحث نکنید عزیزان شما بالاتر از آنید که اینطوری میگید.تاکید کنید که نام مغان در این دو شهرستان هم قرار بگیرد همین!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. حسین گرمی گفت:

  اقای برومند دای ساق قیزین جورویب .یاداکی دای یارم یارم ویریسان. باشه باز میاییم هم نماینده ات میکنیم هم اعتبارنامه ات رامیگیریم خودتو زیاد اذیت نکن نه خودت وعوام حساب کن و نه عوام فریبی کن .درضمن مغان نه به معنی دشت همواراست نه به معنی حاصلخیز بودن. پیامبران زرتشت رامغ میگفتندروستای اجاق الازارهم یادتون باشه ای بیسوادلار

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • شمیل بئ گفت:

   مغان از دو کلمه مغ+ان تشکیل شده مغ که همون مخ یا مغز میباشد ان که علامت جمع میباشد،معنی کل کلمه هم یعنی(جمع مخهاومغزها)، بعدش هم یادمون باشه اون شهرهایی که پسوند آباد دارند قدمتشون زیر ۶۰یا۷۰سال میباشد مثل پارسآباد جعفرآباد! یاشاسین آزنام،ایرناواشیم،تنگیم،یالغیز بلاغیم منیم آن هم به کوری چشم دشمنانش.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 21. گرمی اوغلو گفت:

  خوشحالم از اینکه آنقدر سایه شهرستان گرمی بر سر آقایان سنگینی میکند که به خودشان اجازه انتقاد می دهند …
  گرمی یک دیار باقی است نه فانی .
  این را هر روز زمزمه بفرمایید . . .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. حمید گفت:

  برومند حرف حق گفته قبلا اشتباهی شده.گرمی جداست با مغان. از لحاظ جعرافیای معلومه .گرمی دارای گوههای فراوان و هیچ هیچ دشت یا حاصلخیضی نداره پس بهتره گرمی از مغان حذف بشه .اقا زورکه نیست گرمی با مغان جداست

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ج گفت:

   کل کتب تاریخی را ورق بزنید اینکه محل اسکان قوم مغ بصورت دشت باشد نخواهی یافت. تنها آبادی که از مغان باستان بجا مانده روستایی در ۵ کیلومتری جنوب گرمی است. غیر از آن امروزه در هیچ نقطه از آذربایجان نقطه ای بنام مغان نخواهی یافت.

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد - مغان گفت:

   تو از مغان چی میدونه بچه؟ کی گفته مغان با کوه و دشت تعریف میشه یا با جنگل و دریا؟ تو اصلا سابقه تاریخی مغان، حوزه قلمرو اون در طی هزاران سال، فلسفه نامگذاری مغان، طوایف مغان و غیره رو میشناسی یا اینکه مثل اون نماینده جنجالی تون که یه روز میخواداستان تشکیل بده، یه روز تقسیمات کشوری عوض کنه، یه روز میخواد معاون سیاسی استانداری رو عزل کنه، (و شاید هم یه روز بخواد امپراطوری تشکیل بده!)…..همینطوری دهنتو باز کرده و حرف میزنی؟؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    برادر عزیزم چه فرق می کنه مغان گرمی باشه یا پارس اباد گلم اینها همشون می خواهند اتحاد ما اذر بایجانی ها را از ما بگیرن نماینده شما هم اسم مقدس گرمی راحذف کنه واینجا هم پارس ابادو حذف کنه وپارس اباد هم بشه گرمی هر دوتاشون بشه مال شما به خدا قسم اونهایی که منم منم می کنه شاید صد متر زمین هم تو اون منطقه ندارن

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • دوچرخه سوار گفت:

   آغا حمید خواهیش الیم معده دن دانیشما

   Thumb up 0 Thumb down 0

 23. اکبببببببببببببببببر مغان بالاسی (گرمی) ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  جناب آقای برومند
  قدمت تاریخی گرمی به عنوان مرکزیت دشت مغان( گـــــرمـــــــی)درتقسیمات کشوری نام گرفته است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 24. اصغر ش گفت:

  آقای برومند خوب بدونن که ریشه مغان، گرمی هست و پارس آباد و بیله سوار شاخه های این ریشه هستن و به نظرم با این حرفها خودتو خراب میکنی و همه هم آگاه هستن این جور چیزها گفتن نداره.آقای نصیری که خودش اهل گرمی هست چرا بهش چیزی نمیگه.باش آچمیرام

  Thumb up 0 Thumb down 0

 25. معظمی گفت:

  تمام اسناد تاریخی نشان میدهد بلااستثنا منظور از مغان منطقه گرمی است . که دشت مغان زیر مجموعه آن بوده است و قوم مغ نیز در مرکز (گرمی) ساکن بوده’اند و هم اکنون نیز روستایی در ۵ کیلومتری جنوب گرمی موجود است و کوههای اطراف گرمی آتشکده و اجاق آن قوم بوده است که باز روستایی به نام اوجاق نیز در ۵ کیلومتری جنوب گرمی نفس میکشد. از نام و آثار بدست آمده در گرمی و حتی کلمه خود (گرمی germi) مبیین تاریخ و تمدن مغان است. دشت مغان یعنی دشتی که جزء و زیر مجموعه منطقه مغان است. بیله سوار تاریخ ۷۰۰ ساله و شاید هم مخفف کلمه فارسی است و پارس آباد مخفف کلمه فارسی پارسا+آباد نیز ۶۰ سال دارند در صورتی در حاکمیت مغان باستان هنوز پای فارسها به این مناطق باز نشده بود. برزند با ۱۲۰۰ سال و گئرمی با ۵۰۰۰ سال تاریخ مرکز بی بدیل مغان است و نیازی به توضیح بیشتر نیست. صحرای مغان معمولآ با مار خود مشهور بوده و مغان با جیران خود ، حال اینکه قوم مغان باستان کدام نقطه را برای سکونت خود انتخاب میکردند ، سئوالی است که جواب آن احتیاج به تحقیق هم ندارد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 26. طرفدار متاسف شما اقای برومند ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  واقا جای تاسف است اقای برومند ما مردم مغان با هم از یک قوم و طایفه هستیم بخاطر این بود من از گرمی اومدم پشت شما وایسادم تا نماینده خوبی برای پارس اباد تو مجلس باشه چون پیشرفت پارس آباد مساوی پیشرفت مغان و این برا شهرما هم خوب بود واقا برای خودم متاسفم که با طایفه خودمو تو پارس آباد به شما رای جمع کردم

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • مغان ایگیدی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   مغان فقط برای گرمی و بخش ها و روستا های تابعه هست و کسی امثال برومند عزیز توانایی تغییر آن را ندارند … و اما جناب (طرفدار متاسف شما اقای برومند) بـــرای چی و کی رفتی رای جمع کردی چه منفعتی برات داشت چی گرفتی ؟ اصلا چرا رای و نطر مردم را با حرف یا خجالت دادن خــریدی اصلا به تو چه که طایفه ای به کی رای می دهد یا نمی دهد نتیجه کــــار آدم های مثل جنابعالی هست که نماینده ما الان فلانی هست و همه در حال مهاجرت و بیکاری ….الان هم مردم را با منطقه آزاد قول می زنند تا کـــی . برادران من مشکل شهر ما ۲ چیز است ::::::
   ۱- پرسشگر نبودن مردم(اعــتراض نکردن به اتفاقات که در شهر می افتد)
   ۲- سیاست زدگی مردم. مثلا همه در روزهای انتخابات های و هوی و بعد از آن بیل و کلنگ بر دوش و دنبال کار که نیست و یادشان می رود که ننماینده الان کیست.

   من چند بار گفتم اقتصادی فکر کنیم سیاست را بسپریم به سیاست مرداران . ول کنید تبلیغات انتخاباتی را تو را خدا نیایید های هوی تو خیابان ها چرا سیاهی لشکر یک موج می شوید.

   اعتراضات شدید و اقتصادی فکرد کردن چاره کار هست.
   ۱ نکته : اگر نصیری به حرف آقای برومند جوابیه شدید بده یعنی چــی … یعنی کاسه ای زیر پیاله هست و همه چیز نقشه بوده و بقیه ماجرا را خودتون بخونید

   Thumb up 0 Thumb down 0

 27. ایلیا گفت:

  حال متکلم از کلامش پیداست. از کوزه همان برون تراود که در اوست.
  آخر خودتو نشون دادی آقای برومند
  آن کس که بدم گفت، بدی سیرت اوست

  Thumb up 0 Thumb down 0

 28. مسجدلو اوغلانی گفت:

  با سلام
  این اقدام برومند فقط در جهت تحریک احساسات مردم بیله سوار و پارس آباد برای رای آوردن در دوره بعدی است و کسی هم این حرفهای نسنجیده ایشان را تحویل نخواهد گرفت. امیدوارم مردم آگاهانه تر در انتخابشان عمل کنند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 29. محمدرضا گفت:

  باسلام ……….راستش وقتی این حرفا از آقای برومند مینویسند تعجب میکنم, من فکر نمی کردم آقای برومند اینقد نسنجیده حرف بزنن ,,,انسان دیگه نمیشه زیاد توقع داشت,

  Thumb up 0 Thumb down 0

 30. مغان گفت:

  فکر کنم آقای برومند یادشان رفته که بیشتر رای که برای نماینده شدن آوردن را از همین شهرستان بودپس به فکر آینده ات هم باش که هیچ اهل پارسابادی وبیله سواری به تو رای نخواهد دادباز هم به ما التماس خواهی کرد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 31. وطن اوغلی گفت:

  برومند مگرپارس آباد وبیله سوارازبخشهای مغان نبودند خودت راگم کردی ازاین به بعداین حرفها سرزبون نیاری وگرنه جواب کوبنده میشنوی درضمن درگرمی کسی به شما ارادتی ندارند بارآخرت باشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 32. امیر یونسی RUSSIAN FEDERATION گفت:

  با سلام
  اقای برومند از شما انتظار این است که به عنوان نماینده یک شهر همیشه سنجیده صحبت کنید و موجبات اتحاد را فراهم کنید نه تفرقه رو…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ماهان گفت:

   نگران نباش داداش آقای برومند حالش خوش نبو ده واسه همینه که هذیان میگفته
   غصه نخور خودش هم از حرفش پشیمونه

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • احسان ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   آقای برومند برای پیروزی درانتخابات دست به هرکاری ازجمله استان شدن مغان حالا بادوشهرستان پنجاه هزارنفری میزند.مردم شریف مغان قول سخنان نمایندگان رونخوریم برای کسی که دراستان اختلاف می اندازد با روی ترش مقابله کنیم.یاشاسین آذربایجان و اردبیل ومغان

   Thumb up 0 Thumb down 0

 33. نگران گفت:

  آقای برومند اوزین ایتیریب شاید گنه کچمیش گنلرین یادان چیخاردیب

  Thumb up 0 Thumb down 0

 34. حسن گفت:

  نمی دانم چرا بعضی از مسئولان استان چشم دیدن پیشرفت گرمی و جوانان گرمی را ندارند….چندی پیش …….. هر جا می نشت پشت سر مسولین که اهل گرمی بودند حرف میزد..جمله (هر یره گدیسن گرملی قونقیب ایش اوسته) ایشان در مورد گرمی همه به خاطر دارند…..وحالا این اقای برومند همین راه رو میرن…ما هستیم چون لیاقتشو داریم…شهر من, من به تو می اندیشم

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • بابانوئل گفت:

   حسن جان به نقطه خوبی اشاره نمودین ولی افسوس برخی ازاهالی ومسئولین شهرستان گرمی به لحاض عقده های سیاسی تاب تحمل حضور مغانیها درپستهای مدیریتی استان رانداشتند وبا شنیدن جمله ای که اشاره نموده اید به روی همان مسئول میخندیدند وبه عمق جمله نمی اندیشیدند وفکر نمی کردند که انتصاب آن مدیران همراه با چه مشقات وسخیها ورویارویی باچه فشارهایی انجام شده بود. به نظر بنده ازاین به بعد مدیرکلی از شهرستانهای مغان(گرمی،بیله سوار ، پارس آباد)دراستان اردبیل نخواهیم دید…..

   Thumb up 0 Thumb down 0

 35. همشهری گفت:

  در راستای الحاق شهرستانهای مرزی گرمی مغان بیله سوار مغان پارس آباد مغان و بخشهای تابعه مغان به منطقه آزاد تجاری با پیشنهادات جدی و پیگیریهای آقای حبیب برومند و همچنین موضوع پیشنهاد بجا و شایسته استان جدید مرزی مغان با توجه به قدمت تاریخیآن توسط جناب آقای برومند که از خواسته های عموم مرز نشینان بوده قابل تقدیر میباشد لاکن طرح عنوان حذف کلمه مغان از شهرستان مغان گرمی موجب وارد شدن خدشه به وحدت و یک پارچگی مردم سلحشور شهرستان های مرزی که عموما دارای روابط خویشاوندی قومی میباشند می شود .واین نام گذاریها قبلاربیله سوار و پارس آباد جز بخشهای تابعه شهرستان مغان به مرکزیت گرمی بوده از سالهای پیش توسط وزارت کشور مصوب بوده و هیچ ضرل و زیانی نیز به شهرستانهای بیله سوار و پارس آباد نداشته بناعا به عنوان یک شهروند پیشنهاد می شود نماینده محترم پارس آباد وبیله سوار از این گونه عناوین که حس ناسیانلیستی میباشد استفاده نفرمایند

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • مهدی گفت:

   جناب آقای همشهری اینقدر برومندرا در پیگیری الحاق به آزادتجاری تعریف نموده اید و پیگیری نماینده محترم شهرمان جناب آقای موسوی را نادیده گرفته بودید آقای برومندبه حذف مغان از شهرستان مغان گرمی طرح نموده همیشه به نماینده خود افتخار کنید.برومند در نزد مردم شهرستان دیگر جای ندارد و خود سر حرف می زند همیشه؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • همشهری UNITED STATES گفت:

    برادر بحث از آقای موسوی نشد به موقع از ایشان تقدیر خواهیم کرد

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • ماهان گفت:

    راست میگه عزیز جون
    تقدیر…
    جناب آقای موسوی ازاینکه شهرمان را تعبیدگاه کردی وبه فلاکت کشوندی تقدیر و تشکر میکنم

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • سلیمان خاطر گفت:

     احسن .منم از آقای موسوی بخاطر منطقه آزلد تبعیدگاه کردن گرمی تشکر میکنم حداقل این یکی وعده را عمل کرده . احسن میرقسمت ….

     Thumb up 0 Thumb down 0

 36. حسن گفت:

  مسخره است جناب آقای برومند…سابقه شما و اخراجتان از مجلس برای همه ما اهالی گرمی روشن است…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 37. محمد - مغان گفت:

  آقای برومند؛ گوشهاتو خوب باز کن و دقیق گوش بده:
  گرمی از اول مغان بوده
  مغان هست
  و مغان خواهد ماند
  اگه گرمی جزو مغان نیست، پس میخواستی با دو تا شهرستان تشکیل استان بدی؟؟ چرا اون موقع از سه شهرستان مغان (گرمی – پارس آباد – بیله سوار)واسه استان شدن حرف زدی؟؟
  از این به بعد که میخوای حرف بزنی، اول جوانب همه جیز رو بسنج و بعد نطق کن چون جنابعالی در حد و اندازه ای نیستی که هم تقسیمات سیاسی کشور و هم اسامی کشوری رو به دلخواه خودت عوض کنی.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   گل پسر اول احساسی صحبت نکن بعد اگه سوادت قد نمی ده کسی اجبارتون نکرده جواب بدین استان شدن یک منطقه اول موقعیت می خواهد بعد فرق نمی کنه مثلا گرمی تابع اردبیل باشه یایه استان دیگه درضمن قید شده بودکه (کلیبر-هوراند-)که جزئی از استان تبریز هست با ملحق شدن چند منطقه از استان اذربایجان شرقی

   Thumb up 0 Thumb down 0

 38. ذره بین گفت:

  عیسی جان ناراحت نباش مغان حذونمیشه چون موران ضامن وفزرند مغان هس درست همقافیه اگه حذف بشه بایستی کل شناسنامه های شهرستان گرمی را به هیئت حل اختلاف ثبت احوال ببریم این حرفا قابل توجه اونایی باشد که تا دیروز موران گرمی انگوت میکردن و بعضی ها همین الان هم این حرف و میزنن شما اگه وبلاگ روستا ها را ازوبت حذو نکنی کلی خدمت کردین در جهت شناساندن جاذبه های گردشگری آقای فرماندار بحد کافی میتونه چکار بکنه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • علی لطفی مغان گفت:

   اقای برومند واسی شما متاسافم وقتی گرمی مغان بود پارساباد حتی یک بیمارستان هم نداشت وپارساباد برای بیمارستان وزایمان دست به دامان مغان یعنی گرمی بود .پس ما همه مغانیها واسی شما متاسفیم با نسنجیده حرف زدنتون البته مردم پارساباد واسی ما محترم هستن

   Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید