چالش تکراری خرید تضمینی گندم در استان

Image result for ‫خرید تضمینی گندم‬‎

آزادلو : استان اردبیل به واسطه وسعت اراضی کشاورزی و کشت بالای گندم و جو، در حوزه کاشت و برداشت و به خصوص فروش این محصولات از اهمیت بالایی برخوردار است. وجود اراضی حاصلخیزدیم و آبی دشت مغان که انبار غله آذربایجان نام دارد،
در این میان خرید تضمینی گندم یکی از موضوعات مهمی است که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از کشاورزان منطقه قرار گرفته است. مهمترین موضوعی که باعث گله مندی کشاورزان در این زمین شده است، مشکلات عدیده در هنگام تحویل محصول در مراکز خرید و دیرکرد در دئریافت بهای محصول خود از سوی دولت است.
گرچه نباید از سیاست های مثبت دولت در افزایش قیمت گندم و خودکفاسازی این محصول در کشور چشم پوشی کرد، اما در آن روی سکه دیرکرد پرداخت بهای محصول موضوعی است که باعث وارد آمدن صدمات جبران ناپذیر به این محصول مهم شده است. به گونه ای که گاها از برخی کشاورزان منطقه نبود تمایل به کشت این محصول و یا نفروختن محصول گندم به مراکز دولتی شنیده می شود و باید این موضوعات برطرف شود.

خرید تضمینی که تضمینی برای پرداخت نیست
یکی از کشاورزان مغانی با انتقاد از به تعویق انداختن پرداخت مطالبات کشاورزان در سال گذشته گفت: کشاورزان منطقه اعتمادی برای واگذاری گندم های خود به دولت و دریافت هزینه خود در موعد مقرر ندارند.
«نادر کوهساری» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: دیرکرد دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان مغانی که نسبت به سایر استان ها دیرتر پرداخت شد، باعث گلمه ندی و نبود اعتماد در خرید تضمینی گندم به وجود بیاید.
وی با بیان اینکه دولت باید برای این موضوع تضمین قانع کننده به کشاورزان بدهد، تصریح کرد: برخی از کشاورزان خسارت دیده به دلیل ضعف مراکز خرید گندم و افزایش رطوبت و از بین رفتن سرمایه یک سال از متولیان این حوزه گله مند هستند.
این کشاورز مغانی افزود: انتظار ما این است مراکز خرید گندم بدون هیچ مشکلی برای رانندگان در اسرع وقت با آزمایش گندم ها و پس از تایید مرغوبیت نسبت به تخلیه سریع اقدام کند تا هزینه های زائد حمل و نقل به کشاورز وارد نشود.

۵۶ مرکز خرید گندم در استان فعال است
مدیرکل غله و بازرگانی استان اردبیل گفت: در سال جاری ۵۶ مرکز خرید گندم، ۱۶ مرکز خرید جو و ۱۴ مرکز خرید کلزا در سطح استان اردبیل فعال خواهند بود.
«علی نوبخت» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: سطح زیرکشت گندم در این استان ۲۵۰ هزار هکتار، جو ۱۱۰ هزار هکتار و کلزا ۲ هزارو ۷۰۰ هکتار بوده و پیش بینی می شود از این سطح زیر کشت بیش از ۳۰۰ هزارتن گندم، ۱۰۰ هزار تن جو  و ۴هزار تن کلزا  برداشت شود.
وی با اشاره به آمار سال گذشته و رشد خرید گندم در سال های اخیر گفت: ۵۷۳ هزار تن در سال ۹۵ در استان اردبیل خریداری شده است که نشانگر روند افزایشی خرید نسبت به سال ۹۲ بوده و موفقیت توسعه کشت این محصول را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه ظرفیت سیلوی داخل استان ۳۰۱ هزار‌تن و مصرف استان ۲۰۰ هزار تن در طول یکسال است ، افزود: در صورت تولید بیش از پیش بینی قطعا تمهیدات لازم جهت انتقال به سیلوهای استان های همجوار در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول همچنین از خرید محصولات کشاورزی به صورت آنلاین خبر داد و گفت:  تمامی خریدهای گندم اینترنتی و الکترونیکی خواهد بود و در صورت ثبت نشدن در سیستم به صورت آنلاین، در پرداخت بهای محصول کشاورزان دچار مشکل خواهیم شد.
نوبخت از تأمین امکانات اساسی و زیرساختی لازم برای مراکز خرید گندم خبر داد و گفت:  باسکول و سایر تجهیزات و امکانات این مراکز خرید استانداردسازی شده و مشکلی از بابت رفاه رانندگان و کشاورزان نخواهیم داشت و تمام مراحل خرید گندم با دوربین های مدار بسته به صورت شبانه روزی کنترل می شوند.

باید مراحل خرید و پرداخت بها بدون مشکل باشد
فرماندار گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: باید به گونه برنامه ریزی شود که کشاورزان بدون هیچ مشکلی محصولات خود را تحویل و در موعد مقرر بهای محصول خود را دریافت کنند.
«ابراهیم امامی» افزود: با توجه به سطح زیرکشت بالای گندم در شمال استان اردبیل در شهرستان های گرمی بیله سوار و پارس آباد  از سایر شهرستان ها برای اجرای مراحل خرید و انتقال گندم استفاده خواهد شد.
وی با بیان اینکه سیلوی شهرستان ظرفیت کافی برای انبار همه محصولات را ندارد، تصریح کرد: با هماهنگی های صورت گرفته نباید خط انتقال گندم از انبارهای مراکز خرید گندم توسط خودروهای سنگین قطع شود.
این مقام مسئول بیان کرد: کشاورزی پایه و اساس اقتصادی منطقه است و نباید تحت هیچ شرایطی با دیرکرد در پرداخت مطالبات و یا مشکلات در خرید گندم از قبیل تأخیر بی جا و بهانه های بی مورد در آزمایش کوچکترین زمینه گله مندی این قشر زحمت کش ایجاد شود.
امامی خواستار آمادگی کامل  تجهیزات و امکانات آتش نشانی جهت مقابله با آتش سوزی های احتمالی  شد و گفت: ضروری است نیروی های انتظامی امنیت مسیرهای خط انتقال گندم و مراکز خرید گندم را با حضور فعال نیروهای خود تأمین کنند تا مشکلی به وجود نیاید.
شایان ذکر است طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، قیمت هر کیلوگرم گندم در سال جاری با افت ۴ درصد مفید و با ۲ درصد غیرمفید و در شهرهای شمالی استان با رطوبت ۱۴ درصد۱۳۰۰ تومان تعیین شده است که امید می رود با همت کشاورزان در تحقق اقتصاد مقاومتی، دولت در پرداخت بهای محصولات و مطالبات تأخیر نکند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید