چشم انداز توسعه اردبیل در شهرک کوثر

Image result for ‫شهرک کوثر اردبیل‬‎

آزادلو : یکی از نقاطی که جزو محلات تازه ساخت شهر اردبیل محسوب می شود، شهرک کوثر است که با توسعه روزافزون خود اکنون تبدیل به یک شهر نوساز دیگر در کنار اردبیل شده است. کوثر به واسطه قرارگیری در کنار دریاچه تفریحی شورابین و نزدیکی به دانشگاه ها، بیشتر ادارات و قیمت مناسب مسکن و زمین شاهد رشد چشمگیری است.
در این نقطه از شهر که جمعیت بیش از ۵ هزار نفری ساکن هستند، امکانات اساسی و زیرساختی بسیاری فراهم شده است، اما همچنان برخی نواقصات اهالی ساکن در این محل را رنج می دهد. مشکلاتی همچون فاصله از شهر و مشکلات تردد وسائل نقلیه عمومی، لزوم توسعه فضای سبز، احداث اماکن آموزشی به خصوص در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان، اماکن تفریحی و احداث مراکز درمانی مجهز از جمله آن هاست.
توسعه چشمگیر شهر اردبیل و افزایش مهاجرت به این شهر از شهرستان ها و روستاها، وجود اراضی متعدد جهت سکنی این خیل جمعیت را می طلبد. شهرک کوثر می تواند زمینه ساز ایجاد یک شهر جدید در کنار اردبیل بوده و میزان تراکم در مرکز شهر اردبیل و بدنبال آن آلودگی های صوتی و هوایی را به طرز چشمگیری کاهش دهد که این نیز بسته به وجود امکانات کافی در این منطقه است.

رفع مشکلات اسناد اراضی شهرک کوثر
در سال های گذشته برخی محدودیت های فروش مسکن در شهرک کوثر اهالی را با مشکلات عدیده مواجه کرده بود. مشکلاتی که اسناد قولنامه ای و گاها غیرقانونی در یک سال های گذشته وجود داشت که با پیگیری دستگاه های دخیل و اقدام از سوی مراجع قضایی و دادگستری استان موضوع حل شد.
اوایل سال ۱۳۹۵ بود که رئیس کل دادگستری استان اردبیل اظهار کرد: سال‌های سال بود که برخی مشکلات در در تنظیم سند و نقل و انتقال آنها اهالی ساکن در شهرک کوثر را رنج می داد که سعی شد این مشکلات برطرف شود.
«حجت‌الاسلام ‌محمدعلی قاصدی» تصریح کرد: توسعه مسکن متعهد شد تا هم در تنظیم سند املاک و هم نقل و انتقالات واحدهای مسکونی که ساکنان آن گلایه و ناراحتی داشتند، مشکلات و موانع قانونی را برطرف کنند و انتظار می رود با این کار اهالی دیگر مشکلی در این زیمنه نداشته باشند.
شایان ذکر است در کنار شرکت مذکور که مشکل اسناد آنها به نحوی حل شد، بسیاری از اراضی اطراف شهرک کوثر که مستعد برای احداث مجتمع و یا واحدهای مسکونی است، به علت مشکلات عدیده در تبدیل کاربری اراضی به مسکونی هنوز در پیچ و خم تصمیمات دستگاه های متولی است.

مشکلاتی که اهالی شهرک کوثر را می رنجاند
یکی از اهالی ساکن در این محله به همشهری گفت: بزرگترین مشکل ساکنان شهرک کوثر کوتاهی در تدوین سند چشم انداز شهر اردبیل به سمت شهرک کوثر و ایجاد رونق ساخت های واحدهای مسکونی در این محل و تکمیل بیمارستان شهرک کوثر است.
«سعید نجف زاده» افزود: در صورت اینکه با تغییر کاربری اراضی اطراف شهرک کوثر و احداث واحد های مسکونی در این محل های موافقت شود، قطعا در توسعه اردبیل به سمت شهرک کوثر و در آینده به سمت شام اسبی و کاهش ترافیک داخل شهر موثر خواهد بود.
وی با بیان اینکه ضعف پوشش آب شرب پایدار و مشکلات اساسی در این حوزه در شهرک کوثر مشهود است، تصریح کرد: مشکلات موجود در این منطقه که به سادگی از سوی متولیان قابل حل است، تبدیل به یک داستان تکراری و گله مندی همیشگی ساکنان شهرک کوثر شده است.
این شهروند اردبیلی افزود: ایجاد مجتمع های مسکونی در اطراف شهرک کوثر و حتی ایجاد شرایط لازم برای توسعه دیگر شهرک های این منطقه و یا ایجاد شهرک های جدید و اتصال این منطقه به شام اسبی یک ضرورت برای اردبیل جهت کاهش ترافیک داخل شهر است.

تلاش برای رفع مشکلات آبرسانی شهرک کوثر
معاون بهره‌ برداری آبفای شهری استان اردبیل گفت: با توجه به افزایش جمعیت در شهرک کوثر شهر اردبیل، شبکه فعلی آبرسانی پاسخگو نیست و ما در تلاش برای رفع مشکلات آبرسانی این منطقه هستیم.
« جبرائیل رمضانی» چندی پیش در حاشیه بازدید از این نقطه شهر اظهار کرد: از طریق اجرای خط لوله ۳۰۰ میلی‌متری و با خروج لوله از کنار دریاچه شورابیل مشکل تامین آب شهرک کوثر و دادگستری برطرف شده و امیدواریم دیگر شاهد قطعی آب در این محله نباشیم.
مجری طرح‌های آبرسانی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: با اصلاح خط انتقال آب شهرک کوثر و دادگستری برای همیشه مشکل تامین آب این شهرک های کوثر و دادگستری برطرف شده است و با اطمینان بخشی کامل نسبت به تامین آب مطمئن و سالم این شهرک ‌ها اقدام کردیم.

افتتاح بیمارستان کوثر در سال آتی
مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: این بیمارستان که با توجه به افزایش جمعیت این منطقه یکی از ضروریات است، به زودی بعد از تجهیز کامل این بیمارستان شاهد افتتاح آن در سال آینده خواهیم بود.
« محبوب حیدری» اظهار کرد: بیمارستان کوثر به مساحت ۳ هزار و ۲۵۰ متر با اعتبار ۱۳۰ میلیارد ریال تکمیل و جهت تجهیز تحویل دستگاه بهره‌بردار شده است و عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده است.
وی همچنین در رابطه با رونق بخشی به بخش مسکن اردبیل گفت: در طول برنامه ششم توسعه چهار پروژه اقتصاد مقاومتی برای رونق بخشی به حوزه مسکن اردبیل پیش بینی شده است که احداث واحد های مسکونی در شهرک های اطراف اردبیل از این پروژه ها است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان بیان کرد: پروژه تجاری، مسکونی و خدماتی بام سبز ولایت یکی از این چهار پروژه است که زمین آن از سوی دولت در شهرک ولایت به مساحت پنج هزار و ۷۸۲ مترمربع تأمین شده و هزینه طراحی، ساخت و اخذ مجوزهای قانونی توسط شریک غیردولتی تأمین می‌ شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. یوسف راده GERMANY گفت:

    شهرک کوثر باتوجه به همجواری بامجتمع تفریحی شورابیل ازدور زیباتربه نظرمی رسدواردشهرک که میشی نقایص ریزودرشتی هم داره،آسفالت کوچه واغلب خیابانهاش مطلوب نیست فاقد پمپ بنزین بوده،کوچه ها بدلیل نداشتن تابلوخواناقابل تشخیص نیستندبرخی کوچه هاش نیمه بن بسته واین مشکل کوچه رانازیبانشان میدهدکه امیدواریم به تدریج این نقیصه ها مرتفع گردد

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید