چهار سال فراز و نشیب شهرداری بیله سوار

Image result for ‫بیله سوار‬‎

آزادلو : شهر مرزی بیله سوار که تنها دروازه بین المللی استان در آن واقع شده و روزانه هزاران مسافر خراجی در آن تردد می کند، در طول ۴ سال گذشته یک شهردار مشخص نداشته است. کرسی این نهاد مدنی در طول این سال ها از سوی شورای شهر موقتا به صورت سرپرستی در اختیار چندین نفر قرار داده شده است.
شهرهای بدون شهردار پدیده و معضل جدیدی است که در سلیقه سیاسی و جناحی ریشه می دواند و این پدیده فرق نمی کند که در کلانشهری مانند رشت سومین شهر گردش پذیر ایران باشد یا کرمانشاهی که شهردارش سه بار سال گذشته استعفاء می کند یا شهر مرزی که از دید یک میلیون مسافر خارجی اش تابلوی کشور محسوب می شود.
فارغ از حواشی غیرقابل قبول نبود شهرداری در یک شهر مرزی و توریستی در رسانه ها و محافل، پروژه های عمرانی شهر نیز با روال کندی پیش می رود و در نهایت خلاء شهرداری گریبان شهر بیله سوار را خواهد گرفت. یکی از عمده دلایلی که برای این مهم عنوان می شود، معرفی شهردار جدید از سوی شورای شهر و رد آن از سوی استانداری است که در به یک تکرار تبدیل شده است.

وقتی کاری از دست کسی برنیامد
معضل انتخاب شهردار بیله سوار موضوع تازه ای نیست و پیش از این مسئولان مختلف استانی و محلی بر تسریع تعیین تکلیف وضعیت شهرداری تأکید کرده اند. اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ بود که استاندار اردبیل شورای شهر بیله سوار را تهدید به انحلال به علت ناتوانی در انتخاب شهردار کرد.
«مجید خدابخش» اظهار کرد: انتخاب شهردار وظیفه شوراست و تاکنون شورای شهر بیله سوار نتوانسته فرد واجد شرایط و مناسب را برای تصدی این پست انتخاب کند و در صورت ناتوانی شورای شهر بیله سوار در انتخاب شهردار، شورا منحل و استانداری تا انتخاب شورای جدید فردی را بعنوان سرپرست شهرداری این شهر انتخاب خواهد کرد.
علاوه بر مقام عالی دولت در استان اردبیل، اوایل خرداد ماه ۹۴ «حبیب برومند داشقاپو» نماینده وقت مردم بیله سوار و پارس آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: در این گونه موارد نماینده نمی‌تواند دخالت داشته باشد، باید این را بگویم که شورا‌‌های دور چهارم شهر بیله‌سوار شورایی نیستند که واقعا به درد مردم بخورند و آنها ‌بین خودشان هم اختلاف دارند
وی با بیان اینکه به دلیل اختلاف شدید در میان اعضای شورای شهر، آنان نمی‌توانند به نتیجه مشخصی برسند، افزود: آنان ‌افرادی را معرفی کرده‌اند که در استانداری به مشکل برخورده ‌و شرایط لازم را نداشته‌اند؛ مثلا برخی از این افراد پاسدار بازنشسته بودند، بعضی مدرک نداشتند و برخی‌‌هم مدیریت لازم برای این کار را نداشتند.

انحلال شورای شهر به دلیل ناتوانی
وضعیت شهرداری و شورای شهر بیله سوار به حدی نگران کننده بود که شهریور ماه سال ۱۳۹۴ فرماندار بیله سوار از انحلال شورای این شهر خبر داد و گفت: بر اساس حکم هیات مرکزی حل اختلاف کشور، شورای اسلامی شهر بیله سوار منحل شد.
«آرام حلیم» افزود: نبود همکاری شورای شهر بیله سوار با دستگاه های اجرایی و دولتی، ناتوانی در انتخاب شهردار در ۲سال گذشته، اختلاف بین اعضای شورا، نارضایتی مردم از عملکرد شورا، بلاتکلیفی و رکود طرح های عمران شهری، معرفی افراد غیر صلاحیت دار به عنوان شهردار در دو سال اخیر، ایجاد نارضایتی بین کارکنان شهرداری و اولویت دادن به نفع شخصی به جای منافع عمومی از علل انحلال شورای شهر بیله سوار است.
وی با بیان اینکه شورای شهر مانع بزرگی بر سر راه توسعه و پیشرفت شهر بیله سوار بود، بیان کرد: شهرداری بیله سوار نزدیک به دو سال به حالت سرپرستی اداره می شد و با انحلال شورا و انتخاب شهردار جدید، شهر بیله سوار در مسیر آبادانی و تحول قرار می گیرد.

مسئولیت استاندار و نظارت مردمی
طبق قانون پس از انحلال شورای شهر تا زمان شروع به کار شورای شهر جدید، استاندار مسئولیت نظارت بر شهرداری را بر عهده می گیرد. موضوعی که باید بررسی شود پس از انحلال شورای چهارم، در طول دو سال اخیر وضعیت شهرداری در چه شرایطی بوده است.
یکی از شهروندان بیله سوار گفت: در طول چهار سالی که گذشت معلوم نشد شهردار بیله سوار چه کسی بوده و مسئولیت توسعه و عمران و آبادانی این شهر مرزی بر عهده چه کسی است.
علیپور در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ابتدا ناتوانی شورای شهر و در ادامه کوتاهی و غفلت مسئولان باعث شده بیله سوار از داشتن شهرداری توانمند که دلسوز منطقه باشد، محروم باشد.
وی افزود: در طول دو سال اولیه شورای شهر معلوم نیست مسئولان استانی و شهرستانی با چه تفکر و اندیشه‌ای نسبت به انتخاب شهردار، شورا را ملزم و موظف به معرفی شهردار نکردند و مردم این شهرستان از یک نابسامانی عمرانی و خدماتی که دلیل عمده آن نبود شهردار در این شهر مرزی است، رنج می ‌برند.
این شهروند بیله سواری خواستار انتخاب شهرداری توانمند در اندازه نام و آوازه این شهر شد و گفت: امیدواریم شورای پنجم شهر بیله سوار در انتخاب شهردار که وظیفه اصلی شورای شهر است، با نهایت دقت و ظرافت گزینه ای که به صلاح منطقه است را انتخاب کند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید