چه کسی استاندار اردبیل می شود؟؟!

آزادلو : ۴ نخبه برای تصدی کرسی استانداری اردبیل رقابت می کنند .
« بورکو باشا قویان گره ک  بورکونه ده بیر یاراشا »
در صفحه اول ویژه نامه شمالغرب کشور روزنامه وزین وطن امروز به تاریخ دوشنبه ۱۰ تیر ماه سال ۱۳۹۲ به مطلبی با عنوان « چه کسی استاندار اردبیل می شود؟ » برخوردم . اینجانب به عنوان یک شهروند که همواره مسائل استانی و ملی را پیگیر بوده و همواره دغدغه هایی در مسیرپیشرفت و بالندگی آن داشته ام ،  پا را از گلیم خویش فراتر نهاده و به قول استاد شیرین سخن ، شهریار عزیز « بوردان کئچک یوردوموزون سوزونه » در مقام ذکر برخی از مشکلات و نارسایی ها در استان اردبیل و ظرفیت های عظیم اقتصادی و پتانسیل های فرهنگی و اجتماعی موجود در استان و توان اکولوژیکی آن که می تواند  نقش بسیار موثری در ایجاد ثبات و امنیت ، رشد اقتصادی منطقه ، اشتغال پایدار و تولید ثروت و سرمایه ایفا نماید ، ضمن بر شمردن دیدگاههای خود و نقطه نظرات دوستان همفکرم که متاسفانه همواره مورد بی مهری قرار گرفته و نقطه نظرات و برنامه های این دوستان می توانست افق های روشن و سازنده ای را بر تارک این سرزمین همیشه سربلند نوید دهد ، به معرفی اجمالی گزینه های مطرح برای تصدی مدیریت کلان استان به جهت آشنایی مختصری که از این عزیزان داشته و دارم ، می پردازم تا چه قبول افتد و چه در نظر آید .
استان اردبیل به برکت وجود سبلان ، این کوه افسانه ای و غریب و با داشتن دشت های حاصلخیز کشاورزی و وجود ذخایر عظیم آب و خاک و گیاه ، منابع با ارزش معدنی ، وجود ظرفیت های عظیم توریستی و اکوتوریستی ، دسترسی آسان به منابع انرژی سهل الوصول و پاک و پتانسیل های عظیم انسانی که متاسفانه به دلیل حاکمیت افراد تنگ نظر مغفول مانده است ، به یکی از استان های مهم با پتانسیل های بالقوه عظیم در سطح کشور و حتی در سطح خاورمیانه می باشد ، به برکت وجود سبلان سربلند بیش از ۲۰ آب گرم و معدنی جوشان در دامنه این کوه جریان دارد ، منبع الهی و خدادادی که حتی ثروتمند ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان نیز قادر به تولید و ایجاد یکی از این آب های گرم و معدنی نیستند و این برکت و لطف الهی است که خداوند به این سرزمین افسانه ای ارزانی داشته است ، به برکت وجود سبلان ، پاک ترین ، غنی ترین و سهل الوصول ترین منبع انرژی که مهمترین مولفه در ایجاد ثروت و سرمایه می باشد با عنوان ژئوترمال و یا همان انرژی زمین گرمایی با ظرفیت های مازاد بر نیاز انرژی استان در این منطقه نهفته است . به برکت وجود این اسطوره عظیم، بیش از ۳۰۰۰ گونه ازگیاهان دارویی و صنعتی در دامنه زیبای سبلان تنوع دارد و می تواند این استان را به عنوان یکی از قطب های مهم تولید و پرورش گیاهان دارویی و صنعتی تبدیل نماید ، به برکت سبلان ، آب های زلال و پاک و سرشار از نعمت و برکت در دشت های این سرزمین ساری و جاریست ، به برکت وجود منابع با ارزشمند آب و خاک در دشت حاصلخیز و پربرکت مغان ، این منطقه به یکی از قطب های مهم کشاورزی و دامپروری در سطح خاورمیانه مطرح گردیده است ، وجود اراضی یکپارچه و مکانیزه ، دشت های حاصلخیز ، باغات صنعتی ۳۰۰۰ هکتاری با زیرساخت های آبیاری تحت فشار ، تنوع تولید محصولات کشاورزی و باغی ، ارتباط با دریا ، جنگل و دشت وسیع و همه و همه نعمت های خدادادی بیکرانی ست که خداوند در این منطقه به وفور ارزانی داشته است . وجود شهر توریستی سرعین که در حال تبدیل شدن به یکی از شهرهای توریستی جهان است ، گردنه زیباو شگفت انگیز حیران ، منابع جنگلی و مرتعی عظیم ، معادن با ارزش خلخال و سبلان ، همجواری با کشورهای همسایه و مهمتر از همه اقلیم چهار فصلی حاکم بر استان از ویژگی های مهم و بارزی است که می تواند آینده بسیار روشن و درخشانی را در مسیر توسعه و اعتلای استان نوید دهد . البته سخن گفتن از ظرفیت ها و استعدادهای این منطقه به مردم ، به مثابه زیره به کرمان بردن است و مردم ما به نیکی از مسائل و مشکلات استان و ظرفیت های بالقوه آن آگاهی و آشنایی کامل دارند  .
مشاورین و مهندسین شرکت ست ایران که مسئولیت مطالعه آمایش سرزمین یعنی مطالعه توان اکولوژیکی مناطق مختلف ایران را در سی یا چهل سال پیش بر عهده داشتند ، توان اکولوژیکی و پتانسیل های مناطق مختلف ایران را خیلی دقیق و با نگاهی کارشناسانه بررسی کرده و آن را در قالب یک طرح مدون ارائه نموده اند که متاسفانه این طرح در سازمان برنامه و بودجه معطل ، غبار فراموشی خورده است  . مهندسین ست ایران توان بالقوه منطقه آذربایجان را در توسعه توریسم و کشاورزی خلاصه کرده و متناسب با آن برنامه های راهبردی و کاربردی در بخش های مختلف ترسیم نموده اند و ای کاش مسئولین ما نیم نگاهی به طرح های پیشنهادی ست ایران داشتند تا لااقل جهت گیری در دیدگاه در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه برای آنان متصور و از ظرفیت های منطقه آشنایی نسبی به دست می آوردند ، جهت گیری های توسعه در استان ما باید و باید در مسیر توسعه صنعت گردشگری و کشاورزی باشد و لاغیر و این یک الزام و تکلیف در شرایط کنونی ست و تغییر جهت ، خیانت به آرمان های مردم این منطقه است چه آگاهانه باشد و چه ناآگاهانه و برنامه های تفصیلی و طرح های توسعه استان بایستی متناسب و همسو با صنعت توریسم و کشاورزی تدوین و اجرایی گردد ، شبکه ها و زیرساخت های حمل و نقل ،  راه ها، زیرساخت های شهری و همه و همه باید در مسیر جهت گیری صنعت توریسم و کشاورزی قرار بگیرند و در این مسیر است که در صورت تحقق آن صنایع مادر نیز خودبه خود و متناسب با آن در منطقه استقرار خواهد یافت و توجیه اقتصادی طرح ها به معنای عام و خاص خود معنی و مفهوم خواهند یافت و این مسیر اندیشه ای پاک می خواهد و همتی والا که یقین دارم هر شخص و یا هرتیم که در مدیریت عالی استان قرار خواهد گرفت به اقتضای شرایط کنونی ، واقعیت های موجود را لمس و در این مسیر گام خواهد برداشت .
و اما اگر خلاصه و مختصر بگویم ، برنامه ها و طرح های بزرگ با همت و اندیشه های مردانی بزرگ شکل      می گیرد و لاغیر واگر بخواهیم قویترین طرح های اقتصادی و اجتماعی را با دستان مردانی ضعیف انجام دهیم ، شکست طرح حتمی و قطعیست و شک در آن جز توهم و خیال چیزی بیش نیست و به قول شهریار « بورکو باشا قویان گره ک بورکونه ده بیر یاراشا » .
متاسفانه در استان اردبیل طی ادوار مختلف در دوره سازندگی ، دوره اصلاحات و نیز در دولت عدالت و مهرورزی ، مدیران استانی و در راس آن مدیریت کلان استان به لحاظ اجرایی و پاسخگویی به نیازهای واقعی و شناسایی درست فرصت ها ، نظر مردم استان را اغنا ننموده است ، البته این به معنای نادیده گرفتن تلاش های این عزیزان نبوده و نیست و جای تقدیر و سپاس دارد ، اما عرصه مدیریتی عرصه سرنوشت ملت است . چرا که تصمیم مدیران بر سرنوشت ملت ها تاثیر مستقیم می گذارد . نظر مردم استان این است که در طی این مدت یا جهت گیری های توسعه در مسیر صحیح هدایت نشده و یا اینکه کار به دست کاردانان و اهل فن گمارده نشده است . مدیریت های میانی استان ما و در راس آن مدیریت کلان استان یا فردی باکفایت وغیر بومی بوده که آشنایی کامل با ظرفیت های واقعی استان نداشته و فرصت سوزی باعث عقب ماندگی استان ما از قافله رشد و توسعه در مقایسه با سایر استانهای همتراز گردیده و یا فرد و افرادی بومی بوده اند که شایستگی ها و ویژگی های لازم را برای تصدی مدیریت استانی نداشته اند.
امید می رود در انتخاب مدیران دولت تدبیر و امید شاهد تکرار آزمون و خطا و تجربیات تلخ گذشته نشده  و مدیریت های استانی و محلی با دستان انسان های با تدبیر ، باتقوا ، کاردان و کارشناس و آگاه به مسائل منطقه ای ، استانی ، ملی و بین المللی شکل بگیرد تا شاید گره از کار فرو بسته ما بگشاید و بی تردید گزینه های مطرح برای مدیریت کلان استان این ویژگی ها را داشته و خواهند داشت  .
جهت معرفی اجمالی این عزیزان ، به ذکر ویژگی های بارز مدیریتی و شخصیتی این دوستان می پردازم  .
آقای حاج علی زین العابدین  :  شخصیت محبوب و دوست داشتنی ، رزمنده ای فداکار که حداقل ۷۹ ماه از عمر و جوانی خود را در رده های بالای فرماندهی در عرصه جنگ و جهاد و دفاع مقدس گذرانده ، علاوه بر لودر و بولدوزر ، چندین تانک جنگی به عنوان غرامت جنگی ماحصل تلاش این عزیز در عرصه دفاع مقدس ، علاوه بر ایثار و جانفشانی ایشان بوده است . کتاب خاطرات جنگ ایشان با شیوه ای متفاوت با عنوان « نیمروی جنگ » در دست چاپ می باشد . او در حال حاضر دانشجوی دکترای اقتصاد بین المللی و شخصیتی به اصطلاح همه فن حریف می باشند . یعنی در عرصه ایثار در حد کمال ، در عرصه سیاست ، مردی کارآزموده که صداقت را با سیاست عجین نموده است ، در عرصه فرهنگ ، نمایشنامه نویس ، بازیگر ، نقاش ، مداح و شاعر اهل بیت و هم ولایتی هایش وی را هنرمند عرصه تئاتر می شناسند . هنرنمایی های ایشان در اجرای هنرمندانه شبیه خوانی در نقش حضرت علی اکبر و حضرت زینب (ص) زبانزد عام و خاص است و کمتر کسی می داند که حاج علی موسیقی را با تمامی دستگاهها و نواهایش می شناسد و خود دستی در موسیقی به عنوان خواننده توانمند دارد و این نشان از ظرفیت های والا و ارزشمند روحانی اوست . در عرصه مدیریتی سابقه معاونت سیاسی و انتظامی استانداری آذربایجان شرقی ، فرمانداری های زنجان و ابهر ، مدیرکل سیاسی و انتظامی استانداری زنجان ، مشاور ارشد شورای اسلامی شهر تهران و مدیریت سیاسی در وزارت کشور را در کارنامه خود دارد . ایشان به لحاظ شخصیت سیاسی و اجتماعی در سطح ملی شناخته شده و دیدگاههای فکری و مدیریتی ایشان مبتنی بر اصل شایسته سالاری ، استفاده از خرد جمعی ، مجهز به هنراستفاده از فکر و اندیشه مخالف ، اصلاح طلب واقعی و برخلاف نظر یک عده معدود که ایشان را سیاسی محض و به اصطلاح تند می شناسند دارای شخصیتی معتدل ، پای بند به اصول و ارزش ها و به مثابه مثل ترکی که « قورقانین یانانی چئرتدار !!! » بیش از همه به آرمانها و ارزش های نظام ، انقلاب و شهدا پای بند است  و هیچ ادعایی هم ندارند ، شخصیتی با ثبات با دیدگاهی وسیع و با روحیه ای قوی و فردی برنامه محور می باشند که نگاهش با مدیران ملی و وزرای مطرح برای کابینه دولت تدبیر و امید ، افقی  ، دو سویه با ارتباط نزدیک و دوستانه است . قدرت لابی گری  بالا و ارتباط با نمایندگان و چهره های شاخص سیاسی از دیگر ویژگی های ایشان می باشد و در یک کلام ایشان مسائل و مشکلات استان را به مثابه استکان شیشه ای که همه جهات آن قابل رویت است ، می بیند و می شناسد و بر مشکلات و ظرفیت های آن اشرافیت و آگاهی کامل دارد .
آقای حاج اروجعلی محمدی :  شاید کمتر کسی باشد که حاج اروج را به عنوان مدیر بحران نشناسد و شخصیت فراگیر ایشان از وی به عنوان چهره ای کاریزما و محبوب ساخته است  . ممکن است به جهت مسئولیت های ایشان و ضرورت های کاری در عرصه جنگ و جهاد و سازندگی ، دارای تحصیلات آکادمیک نباشد اما ذکاوت ، تیزبینی ، باهوشی ، اشرافیت کامل به مسائل ، مدیریت ذاتی و همه و همه ایشان را در رده مدیران موفق قرار داده و هر جا بحرانی وجود داشته با تدبیر ایشان و با ادبیاتی کاملاً روستایی که همه اش از ته دل برخاسته است بر دل مردم نشسته وامید را در چهره ها نشانده و در حداقل زمان ممکن بر بحران فائق آمده است و این بحران فرقی  نمی کند که بحران اقتصادی بوده ، سیاسی بوده و یا اجتماعی و… . ایشان انقلابی و اطلاح طلب و وفادار به آرمان های نظام و انقلاب می باشند . وی هنوز ۲۲ سال نداشت که فرماندار اردبیل بود و تا آخر در همان سطح ادامه خدمت نموده است ،علاوه بر فرمانداری اردبیل ، فرمانداری خلخال ، مرند ، میانه و کلان شهر تبریز از سوابق اجرایی ایشان می باشد علاوه بر مدیریت در بخش های اقتصادی و ارائه کارنامه قابل قبول ، نجات شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری مغان از بحران های کارگری حاکم به سبب وضعیت نامناسب اقتصادی که اقتصاد و امنیت استان را به مخاطره انداخته بود ، از کارنامه درخشان  ایشان در طول دوره ی مدیریتی حاج اروج بوده است . ایشان ذاتاً آدم مدیر و توانمندی هستند و رئیس جمهور منتخب قطعاً به مشاوره و مدیریت چنین افراد توانمندی در گذر از بحران فعلی نیاز خواهند داشت  .
مهندس اقبال عباسی : شاید اولین تصویری که مردم از مصداق های کابینه و مدیران دولت تدبیر و امید در اذهان دارند انتخاب اکثریت نفرات کابینه از میان شایسته ترین اعضای ستادهای تبلیغاتی است و این یک حق طبیعی هم هست چرا که این افراد اولاً جرات و جسارت بیان عقیده و برنامه های نامزد مورد نظر را در فضای تبلیغاتی با نتیجه غیر قابل پیش بینی داشته اند و ثانیاً همسویی و همگرایی لازم را با منتخب ملت دارند و این افراد لاجرم پاسخگوی مطالبات و انتظارات مردم از دولت و حاکمیت در سطوح پایین جامعه خواهند بود و آقای مهندس اقبال عباسی به سبب مسئولیت ایشان که ریاست ستاد استانی دولت تدبیر و امید در استان را بر عهده داشتند قطعاً و قطعاً مسئولیت کلیدی را نیز در دولت منتخب به جهت پاسخگویی به انتظارات مردم و وعده های داده شده دولت منتخب خواهند داشت و این مسئولیت ممکن است در خود استان باشد و یا استانهای دیگر . ایشان چهره ای اعتدال گرا ، مقید به اصول و ارزش ها و فردی برنامه محور و معتقد به خرد جمعی هستند و در کارنامه مدیریتی خود شهرداری کوثر ، فرمانداری بیله سوار و فرمانداری مشکین شهر را به همراه دارند . به جهت مناصبی که در سطح استان داشته اند از ظرفیت های و پتانسیل های طبیعی و انسانی استان نیز اشرافیت و آگاهی کامل دارند و انتخاب ایشان نیز می تواند علاوه بر قرارگرفتن در خط مقدم پاسخگویی به مطالبات مردم استان کمک شایان توجهی به رشد و توسعه استان داشته باشد .
مهندس ناصر نصیری  :  ایشان مهندس مخابرات ، بومی استان و در حال حاضر در شرکت توسعه زیرساخت های مخابرات مشغول به کار هستند . چهره ای نام آشنا ، مردمی ، معتقد به خرد جمعی ، پای بند به ارزش های انقلاب ، دارای روابط سیاسی و پارلمانی قوی و از فعالان ستاد انتخاباتی دولت تدبیر و امید در سطح ملی بودند . در کارنامه مدیریتی ایشان ریاست مخابرات شهرستان گرمی که خدمات بسیار ارزشمندی را انجام داده اند و یک دوره کسب اعتماد مردم  و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و عضویت در کمیسیون صنایع و معادن به چشم می خورد . بدون تردید ایشان نیز از استعدادهای بسیار قوی این مرز و بوم  بوده و دولت تدبیر و امید قطعاً به نظرات ، افکار ، ایده ها و برنامه ها و وجود چنین شخصیت های مردمی در جهت پاسخگویی و تحقق شعارها و وعده های دولت  نیاز خواهند داشت  .

به امید سربلندی ایران عزیز

خدایا چنان کن سرانجام کار                          تو خشنود باشی و ما رستگار

یادداشت از  اسلام بابایی

نظر شما چیست؟

۸ نظر

 1. سلمان ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  استاندار قدر کسی نیست جز مهندس غریبانی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. علی گفت:

  فقط اقبال عباسی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. همكار مهندس از گرمي-ع-ا گفت:

  مهندس اقبال عباسی نیروی وزارت کشوری – دارای سابقه فرمانداری – بخشداری – شهرداری و از کارشناسان زبده استانداری و رییس ستاد دکتر روحانی در استان اردبیل لیاقت استانداری دارند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. soltani گفت:

  لطفا در نظر داشته باشین استاندار باید شخصیت جامع الشرایط داشته باشد اینکه یکی مدیون مردم حوزه انتخابیه خود است ملاک بر داشتن شرایط نیست کسی باید استاندار باشد که :اولا بینش سیاسی قوی داشته واز تندرویها پرهیز نماید.دوما:فهم اقتصادی ودرک درست از وضعیت و پتانسیل اقتصادی استان داشته باشد.سوما: شناخت دقیق از سرمایه های انسانی استان داشته واین سرمایه ها رو در راه گرایشهای حزبی قربانی نکند.چهارم:تعامل صحیح با نخبگان و افراد تاثیرگذار استانی و ملی داشته باشد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. ناصری گفت:

  مطمئن باشید … اشتباه نصیری را تکرار نخواهد کرد . وقتی احمدی برای معاونت سیاسی مطرح شد .نصیری چون آدم صاف و صادقی است گول حرفهای تحمدی را خورد که دست دردست هم خواهیم داد تا گرمی را آباد کنیم . توانست موافقت نصیری را بگیرد اما دیدیم احمدی بعداز انتخاب شدن چه بلائی سر نصیری و طرفدارانش آورد
  … هیچ وقت از نصیری حمایت نخواهد کرد .حتی اگر تمام نمایندگان استان موافق باشند او مخالفت خواهد کرد…
  جالب اینکه … و … و …الان داس بدست گرفته یاران … را درو می کنند . به همه بدبین هستند . صحبت هرکس که میشود می گویند او ظاهرا با ما بود . یکی نیست به اینها بگوید پس اینهمه رای از کجا آمد. الیله سر و قره یتاق جمعا ۵۰۰ رای دارند ۱۸۰۰۰رای از کجا آمد
  باورکنید تمام یاران … آرزو می کنند که کی این دوران تمام خواهد شد . تادرمقابل درخواست مجدد جوابهای دندانشکن بدهند . خیلیها از الان با اسماعیلی و عده ای با نصیری جلسات خصوصی گرفته و قول همکاری می دهند
  بلائی که عزیزان بر سر اسماعیلی آوردند … و … و… بسیار بدتر از آن را دارند برسرت می آورند .
  چرا اینقدر طرفدارانت را سر شکسته کردی . چرا آنهائیکه آبرو و مالشان را در اختیارت قرار دادند اینقدر بی توجهی می کنی . آیاتا حال شده است از یارانت دلجوئی کنی . تشکر کنی .. زنگی بزنی .. احوال بپرسی ..
  بخدا در کار تو مانده ام . بابا تو دیگه کی هستی
  به امید دیدار در انتخابات آتی
  آقایان … و … و … و … اگر این قدرتیکه به آن تکیه کرده اید برای عزیزان ولی اسماعیلی وفا میکرد به شما هم وفا می کند . به یاد داشته باشید که در هیچ اداره ای به شما توجه نمی کردند .از همه مهمتر …..
  حرفها زیاد است اگر میدانستیم … و … منتشر می کنند حتما می نوشتم

  پاسخ : دوست عزیز بخاطر احترام به شما نوشته شما را با سانسور قرار دادیم. ولی این نوشته از طرف آزادلو نه تأیید می شود و نه تکذیب. امیدوارم شرایط رسانه را برای کنترل نظرات درک نمایید که اگر بدون توجه ممنتشر نماییم حق و حقوق افراد زیر سؤال می رود. امیدوارم اگر جوابی برای نوشته شما از سوی سایر خوانندگان داده شود شما نیز ناراحت نشوید

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد-ترکیه گفت:

   قرار نیست حتما نصیری استاندار شود. مهم این است که اگر نصیری انتخاب شود، شاید بتواند اندکی از آلام مردم گرمی را با در نظر گرفتن موازین قانونی تسکین دهد. بد ترین حالت این است که شخص دیگری غیر از نصیری استاندار شود و به مشکلات گرمی هم اصلا توجهی نکند.
   نتیجه اینکه: به صلاح همه اهالی شهرستانمان است که نصیری استاندار شود. در این صورت اگر توانست خدمتی که لایق این شهرستان است انجام دهد دین خود را به مردمی که سالها با مشکلات دست و پنجه نرم کرده اند ادا کرده است، و اگر نتوانست، فوقش میشود مثل روال معمول استانمان. میبینیم که در هر حالت ما چیزی را از دست نمیدهیم.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. نگران گفت:

  نصیری نخبه نیست…یک سیاستمدار خوش شانس است….که نقش اساسی در بدبخت های گرمی داره…بعد از موضع گیری تو انتخابات اخیر مجلس نشان داد جز به منافع خودش به هیچ چیز دیگه ای فکر نمی کند…تو جلسه رای اعتماد مجلس فهمیدم ما چقدر بدبخت هستیم…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. من گفت:

  هیچکدام !
  حالا بشینید ببینید

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید