کارنامه شورای دور چهارم شهر گرمی

Image result for ‫شورا‬‎

آزادلو : شورای شهر یکی از نهادهایی است که با حضور نمایندگان شهروندان، مشارکت مردم در سیاستگذاری و مدیریت شهری را فراهم می کند. شورای دور چهارم شهر گرمی از توابع استان اردبیل نیز در طول دوران تصدی گری بر این نهاد مدنی فراز و نشیب های زیادی داشت که باید مورد بررسی قرار گیرد.
سوالی که اکثر مردم دارند این است که آیا شورای دور چهارم بعنوان سردرمدار مدیریت شهری در طول چهار سال گذشته، برای اجرای مأموریت های خود موفق بوده است. بدون تردید، سیاستگذاری و مدیریت شهرها بدون مشارکت مردم و به کارگیری روشهای نوین مدیریت امکان پذیر نیست.
شاید می توان گفت بزرگترین اقدامی که در طول این ۴ سال بیش از هر موردی خودنمایی می کند، آسفالت ریزی معابر و تلاش برای جذب سرمایه گذاران بخش گردشگری بود. طبق نظرسنجی های میدانی نیز بیشترین انتقادات وارده به شورای شهر چهارم گرمی، نبود برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری گرمی است.

عملکرد شورا از نگاه مردم
یکی از اهالی شهر گرمی گفت: نگاه شورای شهر عمدتا متمرکز بر روی معابر اصلی شهر بود و در طول این سال ها کمتر به معابر فرعی و کوچه های محلات توجه شد.
جوادزاده در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این موضوع باعث شد علی رغم حرکت های اساسی آسفالت ریزی خیابان های اصلی، زیاد خودنمایی نکند، زیرا بیشتر کوچه آسفالت نداشته و باعث تخریب خیابان ها نیز می شوند.
وی افزود: شهر گرمی علاوه بر معضل آسفالت کوچه ها، در بحث مدیریت آب های سطحی نیز مشکلات اساسی دارد و علی رغم برنامه های این دوره از شورا برای اجرای کانال های آب، هنوز بخش عظیمی از مشکلات گریبان گیر تعداد زیادی از محلات شهر است.
یکی از دیگر از اهالی گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: در طول چند دوره شورای شهر اخیر یک فکر اساسی برای حل مشکلات مالی این نهاد نشده و روز به روز نیز این مشکل افزایش می یابد.
«سجاد خانزاده» اظهار کرد: ایجاد یک محل مناسب برای سیاحت و تفریح اهالی و جذب گردشگر و در کنار آن وجود یک منبع دائمی درآمدزایی برای شهرداری باعث حل همه مشکلات این نهاد و خواسته های عمومی مردمی خواهد بود.
وی به مشکلات اهالی شهرک ولیعصر (عج) اشاره کرد و افزود: هر دوره از انتخابات شوراها برای کسب رای قول ها و وعده های زیادی می دهند اما هیچ کدام نتوانسته دو مشکل شبکه فاضلاب و زه کشی و کانال کشی معابر داخل شهرک را حل کند.

کارنامه شورا در بحث درآمدزایی مقبول نیست
کارشناس مهندسی شهرسازی معتقد است کارنامه شورای شهر در بحث ایجاد درآمدزایی برای شهرداری قابل قبول نیست و این دوره از شورا بجای درمان همیشگی، داروی موقتی به شهر گرمی تزریق کرد.
مهدی پور در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در بخش عمرانی این دوره از شورای شهر پرکارترین دوره در طول هر چهار دوره گذشته بوده است، اما شهر گرمی بیش از آسفالت ریزی به منبع درآمد نیاز دارد.
وی اضافه کرد: در حالی شهرداری گرمی ماهانه ۳۰ میلیون میانگین درآمدش بوده و ۶۰ میلیون هزینه اش است، با این شرایط طبیعتا فضا برای فعالیت عمرانی و یا فعالیت کارخانه آسفالت از توان مالی شهرداری خارج بوده و عملا خروجی نخواهد داشت.
این کارشناس ارشد شهرسازی توجه به این موضوع مهم و حیاتی را به شورای دور پنجم یادآور شد و گفت: بحث نحوه تامین اعتبارات و بودجه مورد نیاز برای اداره شهر و نیز نحوه هزینه آن یک موضوع اساسی در شهر گرمی بوده و شوراهای جدید در این حوزه پس از چهار سال مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
وی در پایان تصریح کرد: اگرچه کارنامه مدیریت شهری در بخش های زیادی همچون ساماندهی حمل و نقل شهری، اصلاح میادنی و بازسازی جداول، فضای سبز و آسفالت ریزی قابل‌ قبول است اما مهمترین اقدامی که شورای شهر باید در بحث درآمدزایی انجام می داد، کارنامه روشن و درخشانی ندارند.

توسعه شهری دغدغه اعضای شورا است
فرماندار شهرستان گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: افرادی که وارد شورای شهر می شوند، بی شک دغدغه توسعه شهری دارند و هرکس به نحوی در تلاش برای توسعه منطقه است.
«ابراهیم امامی» افزود: شورای دور چهارم از اعضای فرهیخته و نخبه شهری متشکل شده بود که دغدغه توسعه شهر گرمی را داشتند، اما گاها نحوه برنامه ریزی آن ها قابل قبول نبوده و باعث شده در برخی موضوعات پیشرفت حاصل نشود.
وی با بیان اینکه واگذار نشدن کارخانه آسفالت به بخش خصوصی بعلت مخالفت اعضای شورا یکی از این موضوعات بود، افزود: بی شک این اقدام می توانست بحث آسفالت شهرستان را به کلی حل کند که در این زمینه شورا آنطور که باید حرکت خوبی نداشت.
مقام عالی دولت در گرمی مغان گفت: در بحث جذب و حمایت از سرمایه گذاران با تسهیل امورات آن ها و هماهنگی میان شهرداری و شورا انصافا طول مدیریت ۴ ساله این بزرگواران نشان می دهد که قابل قبول بوده و جای تقدیر دارد.
وی در رابطه با فعالیت شورای دور پنجم شهر گرمی نیز گفت: امید است اعضای شورای جدید با هماهنگی همه دستگاه ها به خصوص فرمانداری در جذب اعتبارات برای شهر گرمی و تعریف پروژه های مهم هماهنگ بوده و در زمینه جذب قیر رایگان همچون گذشته کم کاری نکنند.

خدمات شورای شهر گرمی قابل دفاع است
رئیس شورای اسلامی شهر گرمی گفت: در طول چهار سال گذشته اعضای شورای شهر تمام توان خود برای بهبود وضعیت شهر گرمی را بکار گرفتند و خدمات و اقدامات صورت گرفته قابل دفاع است.
«ناصر شاهی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: مهمترین حرکت شورای شهر برای رفع مشکل آسفالت ریزی و برنامه ریزی برای نهضیت آسفالت ریزی معابر شهر گرمی بود که خوشبختانه موفقیت های خوبی در این زمینه حاصل شد.
وی با بیان اینکه به طور میانگین سالانه ۱۳ هزار تن در سه سال گذشته آسفالت‌ ریزی شده است، افزود: اگر کارخانه آسفالت به بخش خصوصی به صورت اجاره ماهیانه واگذار می شد، این مقدار آسفالت در سطح شهر توزیع نمی ‌شد.
رئیس شورای اسلامی شهر گرمی بیان کرد: میزان فعالیت های عمرانی انجام شده در طول دوره چهارم برابر با هر سه دوره پیش از آن بوده و کارنامه این دوره از شورا برای توسعه شهر گرمی قابل دفاع است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید