کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس به تصویب نمایندگان رسید

آزادلو : نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در جلسه علنی روز چهارشنبه با ۱۴۹ رای موافق، ۶۹ رای مخالف، ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۳۹ نماینده حاضر در صحن ، کلیات استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.
سپس علی لاریجانی پیشنهاد داد که این طرح برای بررسی و رفع مشکلاتی که اداره قوانین مجلس به آن وارد کرده به کمیسیون بازگردد تا در مدت زمان محدودی در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور بررسی شده و پس از دو هفته به صحن برای بررسی نمایندگان بازگردد.
این پیشنهاد لاریجانی نیز به رای گذاشته شد و نمایندگان با ۱۴۴ رای موافق، ۷۳ رای مخالف، ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در صحن به آن رای مثبت دادند.

** دیدگاه مخالفان و موافقان
در ابتدای بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی محمد جواد کولیوند نماینده مردم کرج و نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گزارش این کمیسیون را خواند.
کولیوند گفت: این طرح باعث افزایش مشارکت مردم و جلوگیری از ورود پول های کثیف به انتخابات می شود.
پس از آن مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران در اخطار اصل ۶۴ قانون اساسی گفت: این قانون اختیار داده تا نمایندگان هر حوزه انتخابیه خارج از آن حوزه انتخاب شوند که لاریجانی در پاسخ به وی گفت : حوزه انتخابیه در این قانون پابرجا مانده پس اخطار قانون اساسی وارد نیست.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم میمه نیز در اخطار بند ۱۵ اصل ۳ قانون اساسی نیز گفت: این طرح باعث افزایش اختلافات محلی و قومی می شود کما اینکه پیش از این شورای نگهبان نیز در همین زمینه ایراداتی از طرح ارائه شده گرفته بود.
لاریجانی اخطار وی را نیز وارد ندانست.
پس از اینکه مهدی کوچک زاده و حسینعلی حاجی دلیگانی اخطارهای خود را مطرح کردند مهدی دواتگری نماینده مردم مراغه با عنوان مخالف اول به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی گفت: بررسی این قانون شائبه اینکه نمایندگان برای تثبیت نمایندگی خود چنین کاری را در اواخر مجلس نهم انجام می دهند ایجاد می کند. این طرح جامع و مانع نیست به شکلی که مردم جنوب یک استان فردی که در شمال آن استان نماینده شده است را نمی شناسند.
حاجی دلیگانی گفت: یکی دیگر از ایرادات این طرح قطع ارتباط بین مردم و مسئولان است که نمایندگان وظیفه آن را بر عهده دارند.
عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی خاطرنشان کرد: مردم شهرها و روستاها به مقامات دولتی دسترسی ندارند و این وظیفه نمایندگان است که این مسیر را هموار کنند.
وی افزود با استانی شدن انتخابات حقوق نخبگان و دانشمندان نقض می شود و این کار جلوی ورود نخبگان جدید به مجلس را می گیرد که خلاف عدالت است.
حاجی دلیگانی ادامه داد: با تایید این طرح صاحبان زر و زور وارد انتخابات شده و پول های کثیف به انتخابات ورود پیدا می کنند.
وی از دیگر ایرادت این طرح را افرایش هزینه های انتخاباتی و تضعیف مشارکت مردم در حوزه انتخابیه خود دانست.
حسین گروسی نماینده مردم شهریار در مجلس نیز در موافقت با این طرح گفت: نمایندگان در حال حاضر نقش کمی در قانون گذاری کشور دارند و این نقش کم تاثیر بسیار کمی در روند توسعه شهرها و روستاها گذاشته است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: با تصویب این طرح هر نامزد از سهمیه شهرستانی خود ثبت نام می کند و سهمیه هر حوزه انتخاباتی بر اساس قانون اساسی محفوظ می ماند.
وی ادامه داد: دستگاه های اداری باید کار ذاتی خودت که رسیدگی به مشکلات مردم است را انجام دهند اما هم اکنون نمایندگان بیشتر وقت خود را صرف حل مشکلات محلی می کنند در عین حال با استانی شدن انتخابات نقش قومیتی و ورود پول های کثیف در روند انتخاب شدن یک نماینده تاثیر کمتری خواهد داشت.
سید شکر خدا موسوی نماینده مردم اهواز بعنوان دومین مخالف سخنرانی کرد و گفت: در این طرح شرایط کنونی و متقضیات کنونی کشور در نظر گرفته نشده و با تصویب آن پل ارتباط مردم با مسئولان از بین خواهد رفت.
وی همچنین با بیان اینکه در سال پایانی مجلس بررسی چنین طرحی شائبه سیاسی بودن آن را ایجاد می کند ادامه داد: اولین تاثیر منفی آن مشارکت کم مردم خواهد بود و باعث ورود صاحبان قدرت و ثروت به انتخابات می شود در ضمن حساسیت های قومی نیز بوجود می آید.
علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس در موافقت با این طرح نیز گفت: امروز نمایندگان مجبورند به مشکلات شخصی موکلان خود بپردازند و در برخی از مواقع حتی مجبور می شوند در مجالس ترحیم نزدیکان موکلان خود شرکت کنند.
وی با بیان اینکه نمایندگان شهرستان ها فشار زیادی را تحمل می کنند گفت: وظایف شوراهای شهر و روستاها بر دوش نمایندگان است و با تصویب این طرح نمایندگان وقت بیشتری را برای رسیدگی به مسائل کلان ملی صرف خواهند کرد و از خرید و فروش احتمالی رای نیز جلوگیری خواهد شد.
مطهری ادامه داد: طایفه گری کمرنگ می شود و زمینه ایجاد احزاب قوی در مجلس ایجاد می شود. وحدت بین نمایندگان هر استان افزایش یافته و مشارکت مردم در انتخابات بیشتر می شود. مجامع استانی قوی تر شده و استانداران و فرمانداران مجبور می شوند با تمامی نمایندگان تعامل داشته و کار کند.
مطهری ادامه داد: کیفیت انتخابات افزایش می یابد و لی در طرح فعلی کاستی های وجود دارد و اگردو شوری شود می توانیم بسیاری از ایرادات آن را رفع کنیم .
سید محمد سادات ابراهیمی نماینده مردم شوشتر هم در مخالفت با این طرح گفت: با اجرای استانی شدن انتخابات، شهرهای کوچک فراموش می شوند و منابع براساس نیازها توزیع نمی شود بلکه پول های کثیف فعال خواهند شد.
وی گفت: اقتدار نظام ما به مردمی بودن آن است اما این طرح ارتباط بین مردم و نمایندگان را قطع می کند پس می توان با قانون فعلی نگاه کلان و ملی هم داشت البته شورای نگهبان درباره این طرح دغدغه ها و نگرانی هایی دارد.
احمدعلی مقینی نماینده مردم نکا نیز در موافقت با این طرح گفت: طرح استانی شدن انتخابات مجلس نماینده را از حوزه انتخابیه محروم نمی کند و اگر به تاریخچه ارایه این طرح نگاه کنیم از مجلس پنجم تا نهم پیشنهادات مختلفی مطرح شده اما هر بار با ایراد شورای نگهبان این طرح مسکوت مانده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که نمایندگان در زمان انتخاب شدن وعده های فراوانی به موکلان خود در حوزه های انتخابیه می دهند و پس از انتخاب شدن برای تحقق وعده های خود زمان زیادی را صرف رسیدگی به این وعده ها می کنند اظهارداشت: با استانی شدن انتخابات مجلس رفتار حزبی نیز افزایش می یابد و در همین راستا پارلمان رشد کیفی خوبی خواهد داشت.
وی گفت: با استانی شدن انتخابات مجلس خواست رهبر معظم انقلاب برای حرکت به سمت نظام پارلمانی شروع می شود.

** دولت مخالف است
حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی ریاست جمهوری نیز به عنوان نماینده دولت با این طرح مخالفت کرد و به بیان نظرات دولت پرداخت.
وی گفت: طرح استانی شدن انتخابات مجلس نظام انتخاباتی کشور را که طی یک قرن گذشته شهرستانی بوده به استانی تغییر می دهد.
وی با بیان این که طرح استانی شدن انتخابات روز گذشته در هیات دولت مطرح شده است ادامه داد: پس از طرح این موضوع در هیات دولت نظرات مختلفی ابراز شد اما در نهایت دولت با آن مخالفت کرد.
معاون رییس جمهوری با برشماری دلایل مخالفت دولت گفت: طرح استانی شدن انتخابات مجلس یک طرح محض برای انتخاب نماینده در استان نیست بلکه تلفیقی از شهرستان و استان است بنابراین معایب استانی حفظ شده و محاسن استانی هم ندارد.
وی با بیان این که اگر در شهرستان صلاحیت کاندیدایی رد شد و نامزد دیگری نبود و اگر یک نماینده در طول دوران نمایندگی خود استعفا دهد یا برای یک نماینده اتفاقی رخ دهد و فوت کند باید در کل استان انتخابات مجدد برگزار شود ادامه داد: این کار بسیار دشوار است و در میان دوره ای مردم انگیزه ای برای حضور در پای صندوق های رای نخواهند داشت.
وی گفت: به هر دلیل چون در کشور احزاب فراگیری نداریم هزینه های انتخاباتی کاندیداهای مستقل افزایش می یابد و برخی مواقع برای نامزدهای غیروابسته غیرممکن می شود.
معاون پارلمانی رییس جمهور ادامه داد: به طور مثال در تهران نامزدهای انتخاباتی کار سختی را برای پوشش کل مردم در زمان انتخابات انجام می دهند که حال اگر این موضوع استانی شود نیز کار دشواری خواهد بود.
وی ادامه داد: مسایل سیاسی و امنیتی نیز چون کشور ما دارای مذاهب و قومیت های مختلف هستند در این طرح مشکلات فراوانی برای برگزاری انتخابات به صورت استانی ایجاد خواهد کرد.
محمد جواد کولیوند نایب رییس کمیسیون شوراها و نماینده مردم کرج در مجلس نیز پس از سخنان انصاری توضیحاتی درباره سخنان موافقین و مخالفین داد و گفت: این طرح به هیچ عنوان بار مالی و ایراد اصل ۷۵ ندارد زیرا عملا همه حوزه های انتخاباتی حفظ شده است.
وی گفت: طرح استانی شدن انتخابات حوزه های انتخاباتی نماینده خاص خود را حفظ خواهد کرد و آن نماینده پل ارتباطی بین مردم و دولت خواهد بود.
وی با بیان این که این طرح موجب مشارکت حداکثری می شود ادامه داد: این باعث می شود مردم هر حوزه انتخابیه برای انتخاب نماینده خود مشارکت بیشتری در انتخابات داشته باشند.
وی گفت: با انتخاب نمایندگان به صورت استانی شوراها، مدیران اجرایی، استانداران و مجلس در مسیر اصلی خود قرار می گیرند و شان مجلس حفظ خواهد شد.
پس از آن لاریجانی از نمایندگان خواست که نظر خود را درباره این طرح اعلام کنند که به تصویب نمایندگان رسید.
پس از تصویب این طرح لاریجانی پیشنهاد کرد که این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون شوراها و امور داخلی بازگشته تا ایرادات ان برطرف شود که نمایندگان نیز با آن موافقت کردند.

نظر شما چیست؟

۵۷ نظر

 1. اردبیللی ROMANIA گفت:

  اگه این طرح در این دوره اجرایی بشه باید از الان به حاج آقا موسوی تبریک گفت(باتوجه به سوابق بلندمدتشان در سطح منطقه و شهرهای مختلف استان، مرکزاستان و سطح کشور).موسوی شخصیتی فرا منطقه ای بوده که حتی مسولین استانی و نمایندگان ما نیز از ایشون حساب می برند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. علی بیله سوارلی گفت:

  مدیر جان لطفا اون نظر منو درباره منطقه ازاد ثبت کن.ممنون میشم…برا اقا ممد نوشتم بودم….حرفای دیروز حاج اقا عاملی در نماز جمعه..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ممد گفت:

  با استانی شدن انتخابات تاثیر نگرش های قومی و قبیله ای و مسایل کوچک منطقه ای کم رنگ شده اختلاف افکنی ها میان شهرستانها و شایعه سازی های هدف دار به حداقل میرسد و افراد شایسته به مجلس راه می یابند و نمایندگان نیز به وظایف اصلی خود که همانا قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون است ( نه اسفالت خیابان و عزل و نصب مدیران استانی و شهرستانی ) مشغول میشوند .
  ……
  در انتخابات استانی نقش احزاب پر رنگ خواهد شد و مردم به لیست احزاب رای میدهند
  در این بین احزاب مردمی که درد واقعی مردم را می دانند و در سالیان سال ثابت کرده اند قدرت را بخاطر سربلندی کشور و عزت ملت میخواهند پیروز میشوند . البته بشرطی که
  رد صلاحیت گسترده انجام نشود و مشارکت مردم در انتخابات بیشتر باشد
  اشخاص مهم نیستند مهم دیدگاه و نوع نگرش آنها و احزاب حمایت کننده آنهاست

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • علی بیله سوارلی گفت:

   اقاممدسلام.برام خیلی جالبه.دیروزحاج آقاعاملی تونمازجمعه انتقادهایی از مسولان کشوری و استانی کردکه الحق برازندشون بود..اولاگفتن ۱۰ساله پتروشیمی اردبیل درهاله ای ازابهام مانده..دوماراه آهن اردبیل تعطیل مانده..سوما ابهای مرزی از استان خارج میشه..اینابنظرت یعنی چی؟یعنی ضعف مدیریت مسولان و نمایندگان اردبیل.که به فکرجیب ومنفعت خودهستن…وقتی ما مغانیا میگیم الحاق به ازاد ارس بهتراز ایجادمنطقه ازادتجاریه.بعضیاناراحت میشن.میگن اینا چه میدونن مزایای ایحادمنطقه آزادتجاریو…..بیایید قبول کنید استان اردبیل خیلی ضعیفتره از تبربز…اگه منطقه آزاداردبیل درمجلس تصویب بشه ۲۰سال سهله ۱۰۰سال طول میکشه تا اجرایی شه بعدزیرساخت ها بیاد بعد آبادشن….. آقا ممد واقعیتو قبول کنیم..نه اینکه هی شعاربدیم.باغ را بوستان میکنیم……اینم درآخر اضافه کنم الحاق مغان به ازادارس تا امروز هم در تبریز با مسولان منطقه ازادارس و نماینده مغان حاج اقا برومند پیگیرهستند.. اگه منطقه ازادمستقل و مجلس تصویب نکنه..صد در صد ملحق میشیم…

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    سلام بر بیله سوارلی عزیز
    ایشان از مسولان استان حمایت میکنند و در صورت لزوم انتقاد هم می کنند . البته انتقاد ایشان بیشتر به دولت بود تا مسولان دولتی استان . انتقاد همیشه نشانه این نیست که حتما انتقاد شونده ضعیف عمل می کند .
    درست است طرح پتروشیمی و راه آهن پیشرفت کمی دارد اما مقصر اصلی دولت قبلی بود و این دولت برای راه آهن قول داده از فاینانس اعتبار بزاره اما پتروشیمی در اولویت دولت نیست
    مقصر مسولان استانی نیستند شاید کم لطفی کل نمایندگان استان باعث چنیین وضعیتی شده است و گرنه استاندار اردبیل قطعا یکی از قویترین استاندار این دولت است ولی متاسفانه دخالتهای نمایندگان در عزل و نصب ها باعث نابسامانی شده است
    اما منطقه آزاد …….
    مناطق آزاد توسط مسولان استانی اداره نمیشود بلکه هر منطقه آزادی دارای هیات مدیره و مدیر عامل است که حکمش با امضای رییس جمهور صادر میشود در مناطق آزاد حتی شهردار شهرهایی که داخل محدوده هستند زیر نظر منطقه آزاد است شورای اسلامی شهر اختیار ندارد و فرماندار با هماهنگی مدیر منطقه آزاد انتخاب میشود . مدیر عامل منطقه آزاد ریاست شورای تامین را نیز بعهده میگیرد یعنی اختیارات استاندار هم در آن محدوده کمتر میشود اختیارات ۱۷ اداره کل به مدیر عامل منطقه آزاد تفویض میشود و ادارات کل حق دخالت ندارند
    ضعف مسولان استانی و یا قوی بودن مسولان استانی ارتباطی به منطقه آزاد ندارد
    منطقه آزاد هر چقدر هم ضعیف باشد باز بعلت سرمایه گذاری ها باعث اشتغال و رونق میشود
    ضمنا منطقه آزاد اردبیل هم که شامل مغان تا ساوالان است قطعا تصویب میشود ، سایقه ندارد منطقه آزادی در مجلس رد شود
    ضمنا منطقه آزاد اردبیل در میان مناطق آزاد کشور اولین تجربه است که در محدوده گسترده و در سطح چندین شهرستان ایجاد میشود و دلیل اصلی آن هم ماموریت این منطقه آزاد، برای بهره برداری از صنعت گردشگری می باشد
    بنظر من امتیازات و نفع منطقه آزاد مستقل بسیار بیشتر از الحاق است البته اگر مغان به آذربایجانشرقی الحاق شوند آنموقع قطعا الحاق به ارس برای آنها مفیدتر است
    چندین سال بعد منطقه آزاد اردبیل مثل نگینی در بین مناطق آزاد دیگر خواهد درخشید این را از ماموریتهای محوله به این منطقه آزاد کاملا میشه فهمید

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    بیله سوارلی عزیز
    ضمنا همین استاندار سالیان سال بعنوان معاون عمرانی استاداری اذربایجانشرقی بود و عملکرد و فعالیت ایشان بود که باعث رشد و ترقی آذربایجانشرقی شد و زیر ساختهای آن استان آماده شد و زمانی که زیر ساختها آماده باشد توسعه براحتی در مسیر رشد قرار میگیرد
    خوشبختانه استاندار در این استان نیز تمام وقتش را برای زیر ساختها و کارهای زیر بنایی می گذارد و کارهای کوچک و روز مره را تقریبا وقت کمی میگذارذ
    منطقه ازاد یکی از کارهای زیر بنایی است که طرح زهکشی در مغان هم از کارهای زیر بنایی است که خوشبختانه این دو طرح پیشرفت خوبی دارند و راه آهن نیز با استفاده از فاینانس چینی سرعت میگیرد و بعد از راه اندازی منطقه آزاد راه آهن تا پارس اباد ادامه می یابد که توسط سازمان منطقه آزاد اجرا خواهد شد

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • گرمیلی گفت:

   جدی میگی؟؟ یکی واسه آقا ممد یه نوشابه باز کنه لطفا!

   Thumb up 0 Thumb down 0

 4. ناشناس گفت:

  چهره های جدید با قانون قبلی نیز نمی توانستند رای کافی بیاورند.
  آقای میرزاده حراست است و مردم دنبال جو امنیتی و خبرچینی و بگیر وببند نیستند.
  آقای اسماعیلی با احمدی نژاد به تاریخ پیوسته است.
  آقای نصیری غیرتمند است و احتمال پیروزی آن بیشتر است.
  آقای وثوقی را نمی شناسم و نمی توانم در خصوص ایشان نظر بدهم.
  آقای موسوی اگر گرمی را به جای سرعین بداخل منطقه آزاد ببرد و با توجه به محبوبیتی که در بین اردبیلیها در خصوص مخالفت با منفک شدن مغان از اردبیل داشته و همچنین نفوس مغانیان مقیم اردبیل. و همچنین در بین اهالی بیلسوار – آران – نمین دارد و همچنین محبوبیتی که بین اقشار نظامی و امنیتی و مسئولان استان و نظام دارند از شانس بیشتری برخوردار خواهند بود.
  آقای سیدی باید بفکر باغبانی خود باشند.
  در صورت همکاری موسوی و نصیری ، پیروزی یکی از این دو حتمی است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. رضا گفت:

  حاج ولی اسماعیلی سخنگو فراکسیون اصولگریان کل کشور چهره ملی است و پیروزی وی قطعی است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. ogsg گفت:

  ولی اسما هلی پیروز است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. محرمانه گفت:

  خبر موثق دارم که شورای اصلاح طلبان استان از نصیری خواستن تو انتخابات استانی خواستن که از حوزه انتخابیه اردبیل ثبت نام کنه و حتی تو بعضی جاها هم مذاکرات اولیه برای این امر صورت گرفته
  یکی بخاطر اینکه ایشون راحت میشه از اردبیل حد نصاب رو بیاره چون جمعیت بسیاری از مغانی ها در اردبیل ساکن هستن و حتی واگه تمایلی هم به ایشون نداشته باشن به دلیل هم منطقه ای و حس ناسیونالیستی که در مردم مغان هست ایشون رو همراهی میکنن
  دوم اینکه سرمایه گذاری ایشون برای اردبیل از این جهت حایز اهمیت است که ایشون با توجه به افکار عمومی میتونن نسبت به کاندیداهای دیگر اردبیل از شمال استان(منطقه مغان)آرای خوبی رو بدست بیارن که این امر هم حتمی هست و حتی ایشون تو اردبی با برخی از چهره های اصلاح طلب نیز وارد مذاکره شدند که در صورت لزوم اسامی آن اشخاص نیز آورده خواهد شد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. حامیان دکتر گفت:

  درسته با این طرح حق امثال دکتر سیدی که جزوه نخبگان شهرستان بود خرده شد اما یه پیشنهادی به سایت آزادلو دارم که بیاد تو انتخابات استانی تحلیلی از وضع کاندیداها ارایه بده چون اینجا رسانه ها خیلی نقش ایفا میکنن خیلی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. تحلیل واقعی گفت:

  سلام،این تحلیلی که انجام میدهم بدون هرگونه غرض ورزی و پیشداوری است و از عموم همشهریان درخواست میکنم که خودشان قضاوت کنند. در بحث انتخابات استانی چهره های جدید مثل آقایان سیدی و بهاری از دور رقابت کنار خواهند رفت،و رقابت اصلی میان آقایان وثوقی،میرزاده،موسوی،نصیری و اسماعیلی خواهد بود.اما از میان این بزرگواران شانس حجت الاسلام وثوقی از بقیه بیشتر است زیرا:ایشان در خود شهرستان گرمی منتسب به طایفه بزرگ مددلو هستند و در ضمن جایگه ویژه ای در انگوت و برزند و موران دارند و به خاطر روحیه جوان پرستی از حمایت جوانان گرمی نیز بهره خواهند برد.اما در مرکز استان وزنه ی سنگینی میباشند که آن هم به علت سال ها خدمت به مردم در اردبیل میباشد.نفوذ استراتیژیک در نیر،نمین و سرعین و مشگین نیز یاری دهنده ی او در عرصه ی انتخابات خواهد بود.اما در پارس آباد و بیله سوار که بسیاری از هم فامیلی های ایشان سالیان سال است که در این شهرستان ها زندگی میکنند و مسئولیت های مختلفی داشته اند و در کنار همه ی این عوامل حمایت بی دریغ خانواده بزرگ ناجا از ایشان در سطح استان امتیاز بزرگی برای ایشان میباشد و راه او را برای رسیدن به بهارستان بیشتر از دیگران هموار میکند اما با این حال نباید نامزدهای دیگر را نیز دست کم گرفت.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناصری گفت:

   برادر این حرف شما یکطرفه به قاضی رفتنه؛درسته آقای وثوقی تو خود اردبیل مطرح تر از بقیه باشه اما این رای مغان(گرمی،بیله سوار ،پارس آباد)هم سرنوشت ساز خواهد بود نمیشه گفت چون تو مرکز رای بالایی داره حتما نماینده میشه باید دید که مغان به کدام کاندیدا استقبال نشون میده فقط میشه گفت این مرکز استان براشون یه شانس بزرگه چون امثال نصیری و میرزاده هم که نمیشینن که ایشون بره و نماینده بشه

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • تحلیلگر FRANCE گفت:

   با یه سر و جمع واقعی میشه گفت تو انتخابات استانی چه پیش میاد
   اگه بخوایم کاندیداها و قدرت جولان دهیشون رو متصور بشیم ابتدا باید از گرمی گفت خوب بعد از استانی شدن انتخابات متاسفانه برخی چهره ها خواه ناخواه ننمیتونن این مهم رو به سرانجام برسونن و در حال حاضر در بین آقایا میرزاده و حجت الاسلام موسوی و وثوقی و مهندس نصیری و اسماعیلی محبوبیت میرزاده و نصیری بیشتر همه این ها هست و این وضع کاملا مشهود هست و در رده های بعد آقایان موسوی و وثوقی و اسماعیلی رقابت میکنن،بعد از شهرستان گرمی می پردازیم به مرکز استان اردبیل که سرنوشت کاندیداها به احتمال زیاد بسته به این شهر و رای اون داره از بین اون عزیزان به عقیده بنده جناب حجت الاسلام وثوقی و میرزاده و موسوی رقابت خواهند کرد و باید دید بین این عزیزان در مجموع شهرستان اردبیل و نیر و نمین و سرعین چه کاندیدایی میتونه بیشترین آرا رو داشته باشه که به عقیده بنده باز آقای میرزاده و وثوقی این توان رو دارن اما به غیر اینا میپردازیم به حوزه انتخابیه پارس آباد و بیله سوار که از بین این کاندیداها آقایون میرزاده و نصیری و وثوقی به ترتیب میتونن رقابت کنن پس با یه سرجمع میشه گفت اولین شانس با جناب آقای میرزاده و بعد از اون جناب آقای وثوقی و نصیری به عقیده بنده رقابت میکنن

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • سمایی FRANCE گفت:

    برادر تو یه جاهایی تحلیلت درسته و تو یه جاهای دیگه اشتباه هم میرزاده و هم وثوقی از طیف اعتدالن و نصیری هم اصلاح طلب و هر جا رو هم نوشتی گفتی اینجا میرزاده اول میشه و دوم وثوقی و سوم نصیری چطور اینا از یه طیف رای همو بر نمیدارن در ضمن تو تحلیلت خلخال و نمین و مشگین …کجا رفتن

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • بهنام FRANCE گفت:

    عجب کولاکی کردی با این تحلیلت تو یه شهری میرزاده اول نصیری دوم وثوقی سوم
    تو شهر دیگه ای نصیری اول وثوقی دوم میرزاده سوم
    تو شه دیگه وثوقی اول و میرزاده دوم و نصیری سوم باز
    تو شهر دیگه ای میرزاده اول و وثوقی دوم و نصیری سوم
    و باز هم همینطور این اول و اون دوم و این یکی سوم و …
    واقعا فهمیدی چه تحلیلی کردی
    خجالت هم خوب چیزیه

    Thumb up 0 Thumb down 0

 10. سید ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  این نماینده گان ومخصوصا آقای موسوی که دید سیدی رای میاورد این کار کردند ولی شلیلی کار خواهیم کرد حتما نفر اول استان خواهد شد و شاید …..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. ناشناس گفت:

  اونایی که همش نصیری نصیری میگن مثل اون دفعه نصیری رد صلاحیت میشود ومیرزاده نماینده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. گرميلي گفت:

  دراین طرح مهندس نصیری که یک چهره ملی است رای بالای خواهند داشت وبقیه باید درشهرستان گرمی بروند دنبال کارخود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. ممد گفت:

  این طرح باعث کمرنگ شده طایفه گرایی و عوام فریبی میشود شایعه سازسی و اختلافات استانی کمتر میشود و ور صورت مشارکت بالای مردم در انتخابات افراد قوی وارد مجلس میشوند

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • بیر جعفرابادلی گفت:

   سلام آقا ممد…چه خبر از منطقه آزاداردبیل؟پیرموذن هفته ی پیش گفت که لایحه منطقه ازاد اردبیل به امضای رییس جمهوررسید…اما استاندارتون خدا بخش درمراسم کلنگ زنی شهرک گلخانه ای جعفراباد گفت که هنوز به امضا نرسیده…و قراره هفته ی اینده امضا بشه…..من نمیدونم چرا پیرموذن اینقد کذب حرف میزند…مثلا میخواد خودنمایی کند.با این حرفاش فکر نکنم لایحتونو مجلس تصویب کنه.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    لایحه هفته آینده تقدیم مجلس میشود
    ابتدا در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب میشود و بعد در صحن علنی با رای بسیار بالایی تصویب خواهد شد

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ناشناس گفت:

     به همین خیال باش مملی

     Thumb up 0 Thumb down 0

    • بیرجعفرابادلی گفت:

     یعنی اقا ممد احتمال داره تاتیرماه تصویب نهایی شه؟؟؟؟بعد اجرایی کنن…..فکر نکنم مغان سودی ببره…اونطورکه نمایندگانتون لج ان با مغان.انگارحق اردبیلو ما خوردیم…ای کاش یذره هم که شده سودش به مغان برسه.اگه بذارن.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      سلام
      منطقه ازاد بک طرح کلان اقاصادی است که علاوه بر اینکه باعث تحول و رونق اقتصادی در کل استان میشود در اقتصاد کشور نیز موثر خواهد بود
      مغان نیز از این قضیه بیشترین سود را خواهد برد
      البته در کوتاه مدت برای اقشار کم درامد ممکن است فشار وارد شود از قبیل بالارفتن قیمت مسکن و اجاره بها . که امر نیز بخاطر اینکه نقاط شهری را داخل محدوده نبرده اند تا حدودی قابل کنترل خواهد بود

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • گرمیلی گفت:

     ممد جون نکنه خواب نما شدی؟؟ از کجا میدونی با رای بسیار بالایی!! تصویب خواهد شد؟؟ نکنه با از ما بهترون در ارتباطی شیطون بلا؟؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   میدونی جیه؟ فقط این طرح مغلن رو نابود میکنه …اردبیل جه گلی ب سره مغان زده ک با تصویب این طرح خوب کار کنه ….این اردبیل و اون خدا اگه حقی از مغان گرفته و در ارزوی گرفتنه خدا ازشون از تمام باعث بانیش نگذره …اون جلفا یه شهرستان با ۷ هزار جمعیت شده اون این ما با ۲۰۰ هزار جمعیت شدیم این …خدا لعنتشون کنه امین

   Thumb up 0 Thumb down 0

 14. صابر گفت:

  بااین روندوتصویب نهایی شانس آقای وثوقی ازهمه بالاتراست

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. فرزاد گفت:

  من این طرح رو خوب می دونم چون ما هر نماینده ای به مجلس می فرستادیم یا با نمایندگان استان ناسازگار بود یا اصلا ارتباطی با نمایندگان استان نداشت اما با این طرح نمایندگان استان با هم ارتباط بهتری خواهند داشت و مطالبات شهرهای کوچک با حمایت نمایندگان استان از طریق وزرا برقرار خواهد شد و حال معلوم خواهد شد که کدام کاندید از مقبولیت بیشتری بین مردم و نمایندگان استان دارد من فکر کنم با این طرح حاج آقای وثوقی یکی از گزینه های اصلی باشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. شهردار گفت:

  گرمی قهرمان میشه اگه مردم گرمی ساکن سایر شهرستانها واستان به عقلشون رجوع کنن وکورکورانه وتعصب واهی تصمیم نگیرن؛چون خوداردبیل وبحساب بیارین اکثرا از گرمییند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. علی اکبر گفت:

  در این طرح نصیری و اسماعیلی رقابت میکنند نصیری را هم رد صلاحیت میکنند اسماعیلی میشود نماینده حالا ببینید کی گفتم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. تحلیل گر گفت:

  طرح مذکور موجب تضییع حق نخبگان جامعه خواهد شد وشهرهای کوچک به بوته فراموشی سپرده می شود وهرکس پول وپارت ورسانه دردست داشته باشد برنده انتخابات می شود یعنی نمایندگان اردبیل برنده خواهندبود واما درخصوص موسوی ومیرزاده وغیره خاطرتان جمع باشد هیچکدام حتی من بعد پایشان به گرد مجلس هم نخواهد رسید وکسی توان پنجه در پنچه گذاشتن غولهای مرکز استان که همه چیز دردستشان است ندارد.درنتیجه جق مردم مظلوم پایمال می شود واین به ضرر نظام است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. ارتباطات گفت:

  من فکر میکنم هرچند کم احتمال داره ولی اگه استانی بشه باعث مشارکت بیشتر مردم در احزاب میشه که این شروع دموکراسی در هر کشوری است. ضمنا مشکل فعالیت انتخاباتی در شهرهای کوچک که چهره به چهره بودنش هست، حل میشه یعنی مردم عوض شناخت مستقیم کاندیدا، حزب و تشکیلات سیاسی ایشونو بررسی میکنن مانند شهرهای بزرگ هم اکنون.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. علی گفت:

  با این طرح احتمالاً حضور آقای دشتی در انتخابات تقویت می شود , چون ایشان از چهره های شناخته شده در سطح استان هستند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. ناشناس گفت:

  با این طرح حاج وثوقی که از مدت ها پیش شعارشان پیروزی در انتخابات استانی بود شانس بیشتری پیدا میکنه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • رحمان گفت:

   والله من ۳۰ سال است گه آقای وثوقی را می شناسم , تا بحال ندیدم درجای سخنرانی بکنه , حالا چرا شما ایشان را بعنوان چهره ملی واستانی معرفی می کنید نمی دانم!

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    معلومه که کذب میگی ایشان در طی سال ها مسئولیت نظامی بارها در مرزبانی در شهرستان های های مختلف و مرکز استان سخنرانی و چهر ی رسانه ای بودند اگه یه بار اخبار رو ببینی یا تو اینترنت سرچ کنی میبینی

    Thumb up 0 Thumb down 0

 22. حامد گفت:

  این طرح کاملا معلوم است در گرمی به نفع ولی اسماعیلی خواهد بود لیست اساسی استان توسط حاج احمدی در حال تشکیل است و سر لیست هم نیکزاد وزیر سابق و البته محبوب.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. شجاع گفت:

  این طرح اجرایی شود لیست دوستان حاج ولی در سراسر استان رای می اورد حال ببینید چون مردم روستا ها الان هم با یارانه احمدی نزاد زنده هستند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ارتباطات گفت:

   در این میدان اقتدار سیاسی که با استانی شدن به سمت پررنگ شدن احزاب میرویم، آقای شجاع اومدی از یارانه و کمیته امداد حرف زدی. واقعا شجاعی.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 24. شمیل گفت:

  این همان طرحی است که دوره قبل ولی اسماعیلی طراح آن بود و حتی برای مناظره به برنامه زنده تلویزیونی هم آمد این طرح خطرناک است برای افرادی چون اسماعیلی که رسانه ای است خوب اما جلوی ورود نخبه گان را خواهد گرفت .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 25. فرهنگ گفت:

  روند انتخابات بسیار به هم ریخت و باید تحلیل ها عوض بشه؛
  به عقیده بنده در این شرایط جناب استاد میرزاده و حاج آقای موسوی و حاج آقای وثوقی رقابت خواهند کرد مطمینا رقابت میان اینا خواهد بود

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • فاتح گفت:

   ببخشید در این طرح لیست ها رقابت خواهند کرد لیست اصولگرایان با محوریت ولی اسماعیلی و لیست اصلاح طلبان با حضور ناصر نصیری اقایان مثل میرزاده و وثوقی و بهاری و سیدی و موسوی و شکری هم هم حذف خواهند شد و اصلا کسی شرکت نخواهد کرد.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • شهروند گفت:

    همشهریان عزیز سلام، من کارشناس سیاسی و جامعه شناس نیستم. اما معتقدم استانی شدن انتخابات ظلم بزرگی به آینده کشور خواهد بود برنامه ای است که از سوی بیگانکان توسط عوامل فریب خورده خودی اجرا می شودو زمینه را برای ایجاد پارلمان های استانی و در نتیجه دولت های مستقل محلی که خوبند اما منجر به ایجاد اندیشه های استقلال طلبانه در آینده خواهند شد می شود. یعنی تقسیم کشور به چند ایالت(استان) که گروه هایی از این فرصت استفاده کرده و زحمات سی و چند ساله انقلاب در زمینه وحدت و همدلی مردم ایران از بین خواهد رفت. وقتی یک نماینده نمی تواند محدوده کوچک انتخاباتی خود را سروسامان دهد و شناخت کافی از مشکلات آن منطقه ندارد چگونه می خواهد به کل استان برسد. صادقانه بگویم نمایندگان مجلس فقط به فکر ورود خود به مجلس هستند ودرد ورنج و مشکلات مردم برای آنها ارزشی ندارد باور ندارید به نوشته های علامه دهخدا در کتاب سال اول دبیرستان به نام مشروطه خالی در کتاب ادبیات مراجعه کنید تا ببینید برخی نمایندگان چه می کردند و چه می کنند. ای کاش انتخابات منطقه ای باشد. در غیر این صورت همه نمایندگان از مراکز استانهاانتخاب خواهند بود و مردم شهرهای کوچکی مثل گرمی باید فاتحه کامل گرمی را بخوانند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • طرفدار گرمی FRANCE گفت:

     الحق اینو راست میگی همین آقایان میرزاده و وثوقی که میگن از قدرت های انتخابات استانی هستش واقعا میشه بهشون گفت بچه گرمی یکی بیش از بیست ساله تو تبریز زندگی میکنه اون یکی هم همینطور تو اردبیل و اصلا روی گرمی رو ندیدم واقعا به عقیده بنده به اینا رای دادن عین خیانت هستش

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس FRANCE گفت:

      ببینم عین خیانت رای دادن به میرزاده و وثوقی نیست خیانت رای دادن به آدمایی هستش که حق مردم رو خوردن و رفتن تهران نشستن و فقر مردم گرمی هم براشون فرقی نداره
      همین آقای میرزاده میدونی چه خدماتی در آموزش و پرورش کرد واقعا که

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • غیور گفت:

      مثلاً این آقای میرزاده شما در آموزش و پرورش چه کرده؟؟؟

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • ارتباطات گفت:

   یعنی میفرمایید گرمی تبدیل به حوزه علمیه میشه؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

 26. یاسر گفت:

  معاون شورای عالی مناطق آزاد از بررسی طرح “اضافه شدن شش منطقه بانه – مریوان، مهران، اینچه‌برون، زابل، اردبیل و جاسک” در شورای عالی مناطق آزاد، دولت و مجلس خبر داد و گفت: منطقه آزاد مهران برای افزایش مراودات، صادرات و واردات با کشور عراق ‌ایجاد می‌شود و بازارهدف این منطقه، کشور عراق است.

  جعفر آهنگران در گفت‌وگویی اظهار کرد: لایحه ایجاد منطقه آزاد مهران در آستانه تقدیم به مجلس است و زمان عملیاتی شدن آن بستگی به دستور کار مجلس دارد و باید تمام زیرساخت‌های لازم برای ایجاد منطقه آزاد مهران فراهم شود.

  طرح ایجاد منطقه آزاد مریوان – بانه نیز در دستور کار کارگروه شورای عالی مناطق آزاد است

  وی گفت: طرح ایجاد منطقه آزاد مریوان – بانه نیز در دستور کار کارگروه شورای عالی مناطق آزاد است که کلیاتش به تصویب رسیده و کارهای مطالعاتی و محاسباتی آن نیز باید انجام شود که در رابطه با روابط اقتصادی ایران و عراق نقش مهمی ایفا می‌کند.

  آهنگران افزود: زمانی که ایجاد منطقه آزاد مطرح می‌شود این موضوع در کارگروه شورای عالی مناطق آزاد مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از آن به شورای عالی مناطق آزاد ارسال و بعد از بررسی و نهایی شدن به دولت و در نهایت از دولت به مجلس ارسال می‌شود.

  هدف از ایجاد منطقه آزاد جاسک توسعه سواحل مکران است

  معاون شورای عالی مناطق آزاد با بیان این‌که در دولت تدبیر و امید ایجاد مناطق آزاد به عنوان یکی از اهداف مهم در حال پیگیری و اقدام است، تاکید کرد: ایجاد منطقه آزاد جاسک نیز در حال بررسی است که هدف از ایجاد آن توسعه سواحل مکران است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

  لایحه ایجاد منطقه آزاد اردبیل در حال ارسال به مجلس است

  وی همچنین با بیان اینکه لایحه ایجاد منطقه آزاد اردبیل در حال ارسال به مجلس است، از دستور کار بودن تشکیل منطقه آزاد زابل در کارگروه شورای عالی مناطق آزاد خبر داد که این منطقه قرار است سرپلی بین چابهار، افغانستان و کشور‌های شمال افغانستان باشد.

  معاون مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد در بخشی از سخنان خود بیان کرد: منطقه آزاد اینچه برون در گلستان نیز از دیگر مناطقی است که قرار است ایجاد شود و کلیات آن در کارگروه شورای عالی مناطق آزاد به تصویب رسیده و کارکرد آن ایجاد ارتباط با ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه است.

  به نقل ازپول نیوز

  Thumb up 0 Thumb down 0

 27. ramin گفت:

  این طرح سودش به شهرستانهای پرجمعیت داره .شهرهای کوچیک ضرر خواهند کرد

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید