کم توجهی به سهم و نقش گرمی مغان در منطقه آزاد تجاری صنعتی استان

آزادلو : مشاور فرماندار گرمی مغان در موضوع منطقه آزاد تجاری صنعتی استان اردبیل از بی توجهی به سهم و نقش این شهرستان در ترسیم نقشه منطقه آزاد استان ابراز نگرانی کرد.

ناصر معظمی در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: در نقشه ترسیمی منطقه آزاد استان اردبیل بجای گرمی مغان به شهرستان سرعین به عنوان محور منطقه آزاد استان توجه شده و این با اصل محرومیت زدایی که فلسفه ایجاد مناطق آزاد است مغایرت دارد.

وی افزود: منطقه آزاد تجاری صنعتی استان اردبیل با مرکزیت گرمی مغان قلمروی از شهرستان نیر تا بخش اصلاندوز را احاطه خواهد کرد اما محور قرار گرفتن سرعین و دامنه های سبلان، جاذبه های مناطق نمونه گردشگری مذکور را تخریب و همچنین محور قرار گرفتن بیله سوار و پارس آباد، قابلیت های کشاورزی مغان را تضعیف خواهد کرد.

وی اظهار کرد: نزدیکی به گمرک بیله سوار از استعدادهای گرمی مغان در محوریت منطقه آزاد تجاری استان است در حالیکه منطقه آزاد با مرکزیت سرعین و دامنه های سبلان دسترسی به گمرک را طولانی و دشوار خواهد ساخت.

کارشناس گمرک فرودگاه امام (ره)  چشم انداز توریستی،آب و هوای معتدل، اراضی دیم و بلامعارض،کم هزینه بودن ایجاد منطقه آزاد بلحاظ آماده بودن جاده دسترسی و امکان کوتاه ترین حصارکشی با احاطه بیشترین محدوده  را از دیگر ویژگی های گرمی مغان برای مرکزیت منطقه آزاد استان اردبیل برشمرد.

این صاحب نظر گمرک با اشاره به اینکه متاسفانه تمام مناطق آزاد کشور به اماکنی برای واردات کالا تبدیل شده اند و به تایید مقام معظم رهبری کشور از واردات بی رویه ضربه می بیند گفت:سرعین و دامنه های سبلان نیز به مکانی برای واردات تبدیل خواهند شد اما گرمی مغان بهترین نقطه برای مرکزیت منطقه آزاد استان اردبیل و صادرات کالا به آنسوی مرزها جهت تصاحب بازار روسیه است.

مشاور فرماندار گرمی مغان با تاکید بر نبود محدودیت در تخصیص اراضی بلامعاض گرمی مغان به منطقه آزاد از اشتیاق مردم این شهرستان برای اهدای بلاعوض زمین به سازمان مناطق آزاد کشور در صورت نیاز خبر داد.

معظمی با اشاره به اینکه مرزنشینان گرمی مغان مرزبانان حقیقی این خطه هستند و مدفن برخی شهدا در روستاهای مرزی گواه رویارویی مرزنشینان با هجوم بیگانه در گذشته می باشد برخورداری از مواهب منطقه آزاد را حق طبیعی و قانونی گرمی مغان عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه برابر قانون سازمان مناطق آزاد کشور ۷۰ درصد اراضی مناطق آزاد جزو اراضی بلامعارض و ۳۰ درصد جزو اراضی خصوصی می باشد افزود: در نقشه ترسیمی منطقه آزاد استان اردبیل اراضی خصوصی گرمی مغان نادیده گرفته شده اما بخش وسیعی از اراضی زراعی و خصوصی شهرستان بیله سوار در محدوده منطقه آزاد منظور شده است.

وی که اصالتا فرزند مغان است با اشاره به اینکه به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی هر مسوولی می خواهد محرومیت را ببیند به گرمی مغان توجه نماید از فرماندار این شهرستان به جهت پیگیری سهم گرمی مغان در منطقه آزاد استان قدردانی کرد و تلاش سایر مسوولان را در این رابطه خواستار شد. 

کارشناس گمرک فرودگاه امام (ره) ادامه داد: اتصال شهرستان های سرعین و مشکین شهر به شهرستان بیله سوار از طریق نوار مرزی صعب العبور و کوهستانی گرمی علاوه بر محروم گذاشتن شهر و روستاهای گرمی از منطقه آزاد، سبب ایجاد بار مالی  احداث صدها کیلومترجاده مرزی،فنس کشی، طولانی شدن تصویب منطقه آزاد و مشکلات امنیتی نوار مرزی در محدوده منطقه آزاد خواهد شد.

مشاور فرماندار گرمی مغان با تاکید برسابقه تصویب سرعین و دامنه های سبلان به عنوان مناطق گردشگری و امکان توسعه فعلی آنها گفت: با قرار گرفتن مناطق مذکور در محدوده منطقه آزاد اردبیل و استقرار و نظارت گمرک و اخذ عوارض در ورودی آنها، آزادی های فعلی که سبب جذب گردشگر می شود سلب خواهد شد.

معظمی افزود: مناطق آزاد با دو بعد تجاری و صنعتی تعریف می شوند و دامنه های سبلان بلحاظ ظرفیت بالای گردشگری تناسبی با صنعت و تجارت ندارند.

وی گرمی مغان را دروازه تجارت بین المل و شاهراه اقتصادی امن و کم هزینه ایران و اروپای شرقی دانست و اظهار کرد: اشتیاق اتباع روسیه به خرید کالاهای ایرانی و قاچاق کالا به آنسوی مرزهای گرمی در سالیان گذشته دلیل بر این ادعاست اما در سال ۷۴ با سخت گیری در صادرات از سوی دولت، آنسوی مرزهای گرمی از خریداران اجناس ایرانی خالی شد و مشتریان به دوبی،ترکیه و چین عزیمت کردند.

وی گفت: تحریم فعلی روسیه نیز فرصت بهره مندی از بازارهای آن کشور را برای ایران فراهم آورده است و می توان با ایجاد منطقه آزاد به محدوده ۵۰ هزار هکتار در گرمی مغان و عرضه کالاهای ایرانی، بازار عظیم روسیه را تصاحب و  استان را از مواهب اقتصادی آن بهره مند کرد.

این کارشناس گمرک افزود:گرمی مغان که دیروز بیش از ۳۰۰ شهید در دفاع مقدس تقدیم کرده و امروز شاهد اعدام دهها جوان بیکار قاچاقچی است  شایسته نیست با عبور منطقه آزاد از نوار مرزی این شهرستان، از مواهب آن محروم بماند.

وی با اشاره به اینکه برای ایجاد منطقه آزاد اردبیل و احداث تاسیساتی همچون هتل،بازار و جاده حداقل ۵۰ هزار هکتار زمین لازم است اختصاص حاصلخیزترین اراضی زراعی بیله سوار،پارساباد و دامنه های سبلان به منطقه آزاد و کم توجهی به اراضی بلامعارض گرمی را جفایی در حق استان دانست.

وی افزود: با اتخاذ همین شیوه نادرست در طول ۲۰ سال گذشته با احداث و توسعه شهرک ها و راه ها دشت های زراعی اردبیل و پارس آباد از بین رفته است. 

گرمی مغان در شمال اردبیل با ۹۳ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان بیشترین نوار مرزی را در استان اردبیل دارد اما تاکنون از مواهب مرزنشینی محروم مانده است.

نظر شما چیست؟

۶۸ نظر

 1. مغان تک گفت:

  سلام آقای پاشاپور
  مصاحبه ات خوب است ولی اگه یادتان باشد قبلا من گوشزد کرده بودم مسئله مغان را برای گرمی که فرماندار عنوان کردند
  دیدید فقط فرافکنی بود
  دیدید هیچ از دست فرزند برومند گرمی بر نیامد
  داداش من سیاست پدر مادر ندارد
  حالا قضاوت با دوستان و ناخواهان گرمی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. حامد گفت:

  لاااااااااااااااااااایک دادا اگه اردبیل رو دبی هم کنن باز هم همون اردبیله که چش دیدن شهرهای خودشو نداره و همشون هم خسیسن

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   چشمها را باید شست
   جور دیگر باید دید

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    اردبیل قابل اععتماد نیس

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • اردبیلی گفت:

     دیگه داره یواش یواش ناراحت میشم
     این شهر واس ماست
     شما واس مای
     کلا همه چی ماس ماست
     حرفیه؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • behrooz گفت:

      سلام
      اردبیلی پاتو از گلیمت درازتر نکن چرا همه چی واس شماست مگه ارث پدرتونه اردبیلییییییییییییییی؟؟؟؟؟؟

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • آرتا ( ممد سابق ) گفت:

      لطفا دعوا نکنید
      همه جای ایران سرای من است
      پیشرفت و آبادانی جای جای این سرزمین ارزوی ماست
      تحمل نظرات همدیگر از نشانه های ملتهای توسعه یافته و متمدن است
      اختلافات پوچ و بدون دلیل ریشه در جهل دارد

      Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ناشناس گفت:

  جناب آقای ممد لطفأ بین اردبیل و تبریز تفرقه نیندازید. تبریز پایتخت معنوی ترکهاست، و اردبیل از هیچ نظر نمی تواند با تبریز قابل مقایسه باشد مخصوصأ از نظر فرهنگی، با اینکه هر دو مال خودمان هستند. همین که شنیدیم ; اردبیل در آمار سال گذشته شرورترین شهر ایران انتخاب شد مایه خجالت ما شد پس بیخودی شعار تبریز ستیزی راه نیندازید. اگر از اهالی شهرهای مشکین و گرمی و بیله سوار و پارس آباد نظر بخواهند که آیا میخواهند به تبریز ملحق شوند یا با اردبیل بمانند ۹۹ درصد تبریز را انتخاب خواهند کرد. و این یعنی اردبیل از نظر فرهنگی لیاقت استان شدن را نداشته و فقط سیاست بوده اما بدانند آذربایجان و تبریز در قلب و استخوان ما حک شده و این عهد هرگز شکستنی نیست.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   عجبا!!!!!
   من کجا حرفی از تبریز زده ام ؟؟؟؟؟؟
   دروغ گویی کار خوبی نیست .
   بنظر من شما لیاقت ریاست آمارگیری را دارید

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   ناشناس در آمار کدام نهاد و سازمان اردبیل شرورترین شهر انتخاب شد ؟؟؟؟
   اینم یکی دیگر از شایعات ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   بعضی ها براحتی برای آخرت خود چه توشه هایی جمع می کند !!!!!!!

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    اخبار سراسری شبکه یک سیما حدود ۴۵ روز پیش. اگر میخواهید عملأ ثابت بشود فردا سری به دادسرا بزن

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • آرتا ( ممد سابق ) گفت:

     ناشناس به دادسرا سر زدم گفتند حرف ناشناشان را باور نکنید

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      حرفتان باور کردنی نیست چون دادسرا آنقدر شلوغ است شتر با بارش گم میشود، برای یک سئوال کوچک بایستی ۳ ساعت وقت تلف کنید. ضمن اینکه لزومی به سئوال هم نیست همین مشاهده کفایت میکند آنهم اگر بتوانید از شلوغی وارد ساختمان دادسرا بشوید.! در هر حال خیلی دوستت دارم چون همینکه فحش ندادید معلومه است که شما شرور نیستید و آدم با شخصیتی هستید. اما انتظار اینست که منصفانه قضاوت و اعتراف کنید اردبیل در حق مغان ظلم کرده،. اگر باور هم ندارید یک سری به گرمی بزنید.

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   لاااااایک دادا

   Thumb up 0 Thumb down 0

 4. hamed گفت:

  کی دقیقاٌ ای نقشه ترسیمی منطقه ازاد استان اردبیل میتونیم ماهم ببینیم البته اونکه معلومه بعد تصویب همه می بینند قبل از تصویب منظورمه؟
  و واقعا این سوال برام مهمه آزادلو
  شهر اردبیل هم جزو مناطق آزاد محسوب شده یا نه در نقشه ترسیم شده اولیه؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. حامد گفت:

  چرم مغان رفت ==== الان در چه وضیه تو اردبیل
  اومدن راه اهنی که قرار بود بره ققفاز یه نقشه ای دادن که تا اردبیل بیاد که خدا رو شکر نصفه موند
  کشت صعنت مغان===== زمانی که بزرگترین شرکت کشاوررزی خاورمیانه بود الان در حالی هستی ===== تمام دستگاهها و ماشین ها فروخته شده ====پولش کجا صرف شده ===== به دور دریاچه شورابیل و داخل اردبیل
  فرودگاه پارس اباد زمانی که تنها فرودگاه تو اردبیل بود ========= بسته شدن ان و کلافه ماندن مسافرانش که مستقیم از تهران به مغان میومدند و اتباع اذری هم از این فرودگاه به پاییتخت میرفتن
  الانم منطقه ازاد مغااااااااااااااانیا شما خدا رو دارین پس خدا بزرگه به اون امید داشته باشید نه به بندهاش
  بعدش الان در این وضیعت یه کاری که با الحاق و بودجه کم تموم بشه هیچ وقت دولت اجازه نمیده یجای رو که اصلا ربطی به منطقه ازاد نداره اونم از ریشه بیاد منطقه ازاد کنن مطمن باشین یا مغان میشه یا اصلا تو اردبیل منطقه ازاد ایجاد نمیشه اگه هم بره مطمن باشید مسه چرم مغان و همه اون کارخونه و …. ک بردن خود اردبیل ورشکست میشه و تعطلیل میشن ممد فکر کنم تو رو هم بستن به اینجا هر چی این ازادلو بنویسه خودتو میندازی جلو
  یا حق در پناه خدا باشید حامی از پاریس کوچولو

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   حامد لطفا شایعه سازی نکن
   اباد کردن حاشیه شورابیل و اردبیل با پول فروش ماشین الات کشت و صنعت ساخته و پرداخته ذهن شماست و کاملا حرف خلاف و ناحقی است و همه می دانند که شهرداری ها از نظر بودجه خودکفا هستند و دولت پولی نمی دهد

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. مهدي گرمي گفت:

  خدایا برس به داد مردم گرمی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. همشهری FRANCE گفت:

  دل تو هم مثل … سنگ ه !
  اول بخوان بعد نظر بده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. محسن UNITED STATES گفت:

  باید با محوریت پارس اباد باشه جون لباقتش رو از همه جهت داره

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. behrooz گفت:

  سلام
  وقتی که بنده میگم الحاق به ارس خیلی با صرفه تره بعضی ها مخصوصا اردبیلی ها میگن که شما تفرقه افکن هستید و از این جور حرفا…(بنده فقط نظرمو میگم)
  هنوز هیچی نشده یه شهر پنج هزار نفری شده گل سرسبد و مغان به این عظمت شده یه تفاله
  هنوز این چیزی نیست وای به روزی که منطقه ازاد اردبیل تصویب بشه اون موقع مغان به خاک سیاه میشینه.تمام امکانات تو سرعین و اردبیل و نیر ایجاد میشه بهترین سرمایه گذارها رو جذب اونجاها میکنن.ولی مغان…..
  اون قدری که ما از اردبیل ضربه خوردیم روسیه از تحریم های اتحادیه اروپا نخورده.
  یه چیز
  یکی از مسئولای بلند پایه اردبیل موقع سفر رئیس جمهور به استان تو بحث الحاق مغان به ارس گفته بودن که فاصله پارس اباد با مرز حدود ۲۰۰ کیلومتره!!!!!!!
  واقعا این یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟به نظرتون این دشمی نیست؟؟؟؟؟
  اینجا استان اردبیله نه استان اذربایجان شرقی و بهترین ها باید تو اردبیل وسرعین ایجاد بشه ما به چشم نمیایم فقط ابزاری هستیم برای استفاده اردبیل.
  به امید روزی که مستقل شیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. ممد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  بر اساس سیاستهای کلی نظام هدف از ایجاد مناطق ازاد رونق تولید و افزایش صادرات و استفاده فن آوریهای نوین و سرمایه گذاری خارجی و ارزآوری به کشور است نه محرومیت زدایی از یک نقطه خاص . با اینکه منطقه ازاد خودش سبب محرومیت زدایی میشود. و گرنه برای رفع محرومیت از مناطق خاص میشود با بودجه بسیار کمتر از احداث منطقه ازاد ان منطقه را اباد کرد
  نقطه گذاری و محدوده یابی مناطق ازاد بر اساس کارشناسی های دقیق و علمی از لحاظ امنیتی و ظرفیتهای بالفعل و بالقوه مناطق در زمینه هایی که باعث تحقق اهداف مناطق ازاد باشد انجام میگیرد .
  ضمنا گرمی نیز جزو منطقه ازاد است و اتفاقا بخاطر محرومیت زدایی قسمت اعظم کاربری صنعتی منطقه ازاد در محدوده گرمی واقع است

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   دیگ نظر نزار بد میشه ممل

   Thumb up 0 Thumb down 0

    • ناشناس UNITED STATES گفت:

     طرف اردبیلو نگیر

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      چرا ؟؟؟؟
      باید حق را گفت
      لج بازی کار خوبی نیست
      ضمنا اردبیل مایه فخر ایرانیان و مسلمانان جهان است
      بی شک ایران امروز مدیون اردبیل است

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      اره حق رو بگم بهتره ..حق فرودگاه پارساباده ن نمین حق زمین های کشاورزی مغانه ن دوتا ابگرم سرعین …حق منطقه ازاد تو مرز ن ۲۲۰ کیلومتر بعد مرز …مطمن باش نمیذاریم از این ب بعد حقمونو بخورید …

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      ناشناش شما فکر میکنید معیار مرز پارس اباد است که ۲۲۰ کیلومتر را حساب کردید
      شهرستان اردبیل خودش مرزی است
      شهر اردبیل ۳۰ کیلومتری مرز است
      شهرستان مشکین شهر مرزی است
      نمین هم مرزی است
      گرمی مرزی است
      بیله سوار هم مرزی است و گمرک هم دارد
      پارس اباد هم مرزی است

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      داداش اردبیل مرز نیس کوه های نمین مرز در ضمن تصویب نمیشه اون منطقه ازاد مستقل بعد الحلق حالتون دیدن داره

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • مغانلی گفت:

      برادر عزیز مغانی ها چرا دارین لج میکنین با اردبیلی ها شما هم اردبیلی هستین مرکز استان هم مرز هس در ۳۰ کیلومتری مرز قرار دارد طبق قانون منطقه ازاد شهر های که تا شعاع ۳۰ کیلومتر مرز میتونن از منطقه ازاد بهرمند شوند درضمن چه بخواین چه نخوایین اردبیل منطقه ازاد خواهد شد و به فکر ملحق نباشین چون تبریزی ها همه شون جیره خور هستن الان ببینین اردبیل جزو کلانشهر ها هست ولی هیچی نداره باعثش هم همین تبریزی ها هس برید خداتون رو شکر کنید که اردبیل به شهرستان هایش میرسه یادتون باشه برای همیشه اب اردبیل و تبریز توی یه جوب نمیرود و نخواهد رفت

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • ناشناس گفت:

     اردبیل نمیتونه پیشرفت کنه …پارس اباد باید فرمانداری ویزه بشه …این خط اینم نشون …اردبیل نمیشه ….یا کل مغان منطقه ازاد یا هیچ جا.

     Thumb up 0 Thumb down 0

 11. محمد - مغان گفت:

  جناب نماینده محترم شهرستان گرمی کجایی؟ در گرمی هستی؟ تعطیلات خوش میگذره؟
  یه خودی نشون بده، یه ندایی بده تا بدونیم ما هم مثلا نماینده ای داریم آخه؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • همشهري گفت:

   ای آقا چه عجله ای دارین شما؟ نماینده محتر م ما تشریف می آرن البته موقع انتخابات …

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • مرتضی م گفت:

   خلایق هر چه لایق
   یعنی جماعت گرمی حقشونه خیابوناش آسفالت نداشته باشه چون هر کی نون بازوی خویش را میخوره موسوی هم نون بازوی خود مردم گرمیه پس محرومیت حق شماست

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • محمد - مغان گفت:

    ممنون آقا مرتضی م که حق و حقوق گرمی رو یاداوری فرمودی!
    راستی خبر داشتی که وقتی اردبیل استان شد، تجهیزات زایشگاه گرمی رو با خودش برد؟ واقعا که راست گفتی؛ چون زور بازوی اردبیل خیلی بیشتر از مردم فلک زده گرمی بود…..

    Thumb up 0 Thumb down 0

 12. همشهری FRANCE گفت:

  همشهریان عزیز یک فرصت طلایی داره از دست میره !آقایان نماینده قبلی و بخصوص فعلی ! چرا خوابیدید ؟ یا شاید بلدید فقط در زمان انتخابات خودنمایی کنید ! چرا به مسله به این مهمی بی تفاوت هستید ؟؟! قدرت و نفوذ تک تک شما بمراتب بیشتر از معظمی است لا اقل یک کمی غیرت داشته باشید ! چون منطقه آزاد حق مسلم ماست
  از هز جهت !!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. ramin گفت:

  خنده دار هست سرعین م مشگین شهر هم به مناطق ازاد بپوندن .بهترین نقطه شمال شمال استان هست بقیه هیچ استعدادی ندارن

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • behrooz گفت:

   %۱۰۰ همینطوره
   داداش بخدا ادم خیلی ناراحت میشه
   اگه همه چیز با عدالت پیش بره هیچ اشکالی نداره ولی متاسفانه عدالتی نیست ودر کار نخواهد بود.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    عدالت در مورد مناطق مختلف یعنی :
    سرمایه گذاری بر اساس استعدادها و ظرفیتها و پتانسیلهای هر منطقه از کشور بر اساس توجیه اقتصادی تا استفاده بهینه از بیت المال شود و سرمایه کشور به هدر نرود
    بعنوان مثال
    سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در شهرهای مغان ( مانند سرمایه گداری ۳۰۰۰ میلیارد تومنی ) و همچنین سرمایه گذاری در بخش گردشگری در سرعین و دامنه های ساوالان میتواند مصداقی از رعایت در عدالت مناطق باشد

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • behrooz گفت:

     سلام
     اینقدر ۳۰۰۰میلیارد ۳۰۰۰ میلیارد نکن.
     اولا هنوز هیچ مبلغی از اون پولی که شما میگید ندادن.
     دوما ما داریم درباره ی مشکلات مغان وضعیف کشی های اردبیل(سلطه گر)حرف میزنیم نه طرح های ملی(مهار اب های مرزی یه طرح ملیه و به اردبیل هیچ ربطی نداره) اگه اردبیل میتونست این طرح رو هم یا هاپولی میکرد و یا یه کاری میکرد که اون طرح تو اردبیل یا سرعین انجام شه ولی این کار شدنی نیست.
     به امید روزی که مستقل شیم.

     Thumb up 0 Thumb down 0

 14. شهباز FINLAND گفت:

  بخدا چاره ی کار انتخاب نماینده ی قدر قدرت چون ولی اسماعیلی است بیایید جدای از کینه های شخصی ایشان را حمایت کنیم ترکان از ترس اسماعیلی هم که شده دو دستی منطقه آزاد را به گرمی میدهد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   واقعیت همین است اگر چه به مزاق بنده هم خوش نیاید . اما چاره شخص با نفود امنیتی است

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   شهباز این چه حرفی است میزنی ؟؟
   یا ترکان را نمی شناسی ؟؟؟ یا این شخص مورد نظر را زیاد بزرگ میبینی ؟؟؟
   ترکان شخصی نیست که کارهای بدون کارشناسی و صرفا از روی احساسات یا از ترس Xو Y کاری انجام دهد
   ضمنا هر شخصی رای بیاورد بعنوان نماینده مردم حق ندارد زورگویی کند حتی اگر قبل از انتخابات فرد زور گو باشد

   Thumb up 0 Thumb down 0

 15. گزنه گفت:

  بالاخره ما در کشته شدن مقام اوّل را داریم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. همشسهری گفت:

  آقای ناصرنعظمی بزرگوارخودتوبه آب وآتش نزن ٰبالاایش ایشدن گیب ٰبیزیمکی قالدی اللها.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. اردبیل گفت:

  واقعا راست میگویید
  آخه کی میاد تو کوه های صعب العبور گرمی سرمایه گزاری کنه آیا خود شما سرمایه ای میگزارید====؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد - مغان گفت:

   واقعا فکر کردی گرمی همش کوه و دره هستش؟ تا کی شما اردبیلیها میخوایین فقط خودتونو بینین؟
   محض اطلاعتون بزرگترین کارخانه شیرآلات خاورمیانه در همین باصطلاح کوههای صعب العبور! احداث شده؛ فهمیدی؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    پس شکر خدا گرمی منطقه محروم نیست بزرگترین مرکز تولیدی و صنعتی شیرالات خاورمیانه در این شهر است ( البته با فداکاری سرمایه گذار محترم و حمایت استاندار محترم از شخص سرمایه گذار )
    امیدوارم اهالی گرمی قدر این سرمایه گذار فداکار را بدانند و برایش مشکلی بوجود نیاورند

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • بير همشهري گفت:

     سرمایه گذار این کارخانه از اهالی شهرستان گرمی هستن

     Thumb up 0 Thumb down 0

    • محمد - مغان گفت:

     ممد جان عزیز دلم؛ واقعا خبر داری که استاندار اردبیل تا چه اندازه موافق سرمایه گذاری قهرمان بود، یا از خودت یه چیزی گفتی؟ کدوم حمایت منظورته؟ میتونی مثال بیاری؟ نکنه تیکه اردبیلی انداختی؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      بنده کاملا خبر دارم از خود سرمایه گذار محترم بپرسید
      اولا معرفی طرح ایشان به صندوق ذخیره ارزی یک حمایت بزرگ بود . دوما حتی قرار شد برای طرح ایشان از اعتبارات طرحهای کوچک مرزی نیز اعتبار در نطر گرفته بشه و از بابت عزت و احترامی که به مسولان مخصوصا استاندار به ایشان قایل هستند کاملا حمایت مشخص است و میتوانید این امر را از خود ایشان بپرسید
      البته این سرمایه گذار فداکار احتیاجی به حمایت ندارد اگه سنگ امدازی نشود میتونه کارشو ادامه بده

      Thumb up 0 Thumb down 0

 18. بیر پارس آبادی گفت:

  تا زمانی که مغان زیر نظر اردبیل هست.این وضع رو داریم…اقای معظمی زیاد سخت نگیر…بخاطر این اردبیلیا نذاشتن به ارس ملحق شیم………خدا ازتون نگذره…حقمونو عین اب خوردین…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   الحاق به ارس در دولت رد شد به خاطر دوگانگی در مدیریت دو استان و نیز بخاطر پیشنهاد الحاق ۴ نقطه منفصل
   نه بخاطر اردبیلیها
   لطفا شایعه سازی نکنید و شایعات را پخش نکنید
   مگر مصوبات دولت جمهوری اسلامی با خواست اردبیلیها انجام میشود؟؟؟؟؟؟؟
   واقعا که !!!!!!!!!!!!!!!!!

   Thumb up 0 Thumb down 0

 19. احمدخان گفت:

  این نماینده شهرمون کجاست…حاج اقا موسوی کجایی..رفتی با مسولان عکس بگیری…بذاری سایت آزادلو….انتخابات نزدیکه ها جان خودت به فکر منطقه آزادمون باش..تا شاید بتونی رای بگیری….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. بیر گرمیلی گفت:

  آقای معظمی خودتو خسته نکن…این نمایندگان اردبیل و استاندار.هیچ وقت اجازه نمیدن دشت مغان پیشرفت کنه…به فکرزندگیمون باشیم…اما اگه شخصی حق مغان و داره هدرمیده اگه اون دنیاوجود داشته باشه…خداازش نگذره…مامغانیا به اون دنیا سپردیم…..حالا اقا ممد بگو اردبیل با شما چه لج بازی داره…..واقعا متاسفیم.برا شهری که اسمشو گذاشته شهر حسینی….لااقل از امام حسین بترسین.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   لج بازی نیست
   شما حرفهای ایشان را عین واقعیت می پندارید و نظر میدهید
   ایشان نظر خودشان را میگویند و قرار نیست در کشور عین نظر ایشان اجرایی بشه . هر شخصی با نیتهای مختلف نظر خودشو داره ولی کشور سازو کار خودشو دارد
   شهرستان گرمی هم جزو منطقه آزاد است اتفاقا قسمت اعظم کاربری صنعتی منطقه ازاد در گرمی قرار دارد آنهم به جهت اشتغالزایی و رفع محرومیت
   البته من اونطوری که فهمیدم ایشان نظرشان این است که منطقه آزاد فقط در محدوده گرمی باشد که این کار شدنی نیست چون سودی ندارد
   گمرگ ازادلو چندین سال است متوقف است حالا چطوری انتظار دارید منطقه ازاد فقط در محدوده گرمی باشد در حالیکه پارس اباد و بیله سوار و مشکین شهر و سرعین نیز هر کدام قابلیتهای زیادی دارند که میتوانند در منطقه ازاد شکوفا شوند و نقشی در اقتصاد کشور بازی کنند
   طاهرا ایشان فقط در فکر گرمی هستند در حالیکه اگه منطقه ازاد فقط ذر گرمی باشد شکستش حتمی است همچنانکه گمرگ ازادلو هنوز هم نتوانسته است فعال شود

   Thumb up 0 Thumb down 0

 21. همشهری FRANCE گفت:

  با سلام و تبریک عید نوروز به همشهریان عزیز و گرامی
  آقای استاندار مگه ما امت رسول الله (ص)و شیعه علی (ع)نیستیم !؟ مگه پیامبر اسلام نفرموده که « اگه مسلمانی فزیاد مسلمانی را بشنود و او را یاری نکند از من نیست » !؟ مردم گرمی که با نثار صدها شهید و رتبه اول زکات در استان و … علاقه خود را به نظام و انقلاب و رهبری نشان داده نباید توسط افراد….. مورد بی مهری قرار گیرد ! هر کسی مقاله آقای معظمی را بخواند و به گرمی توجه نکند باید قلب آن مثل سنگ بوده و بی منطق بوده باشد !!! یا شاید هم مردم گرمی مسلمان ! و از کشور ایران ! نیستند؟؟!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   مقاله ایشان واقع بینانه نیست و احتمالا با اهدافی خاص نوشته شده است

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • گرمیلی گفت:

    ممد بالامسان سن نیه هر نه یازیلیر اونا جواب ویریسن .
    اردبیللی بالام گئت ایشیوون دالینجا بالام سان بالامسانبالام!!!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     ای کاش نوشته خود یک بار بی طرفانه بخوانی و کلاه خود را قاضی کنی و به نوشته خودت فکر کنی ببینی واقعا چی نوشته ای !!!!!!!
     امیدوارم روزی برسد که هموطنان من بامنطق ترین افراد روی زمین باشند

     Thumb up 0 Thumb down 0

    • رضا گفت:

     اردبیل بهتر نقطه ی جهان هست به اب گرم نردیکه به دریا نزدیکه به جنگ وحشی نزویکه به دریاچه ها نردیکه وووووو اردبیل بهشته ولی لامصتب تبریز به هیچ جا تزدیک نیس فقط شهرش خوبه منم خودم تبریزم کلی اردبیاو خیلی دوس دارم اگه به اردبیلم زیاد رسیده گی کنن مثل جریره کیش میشه

     Thumb up 0 Thumb down 0

 22. شهردار آینده گفت:

  مشاور محترم این حرفا رو به فرماندار تلاشگرتون یاد بده که …………. چند سال پیش هم آقایانی مثل شما نقشه راه آهن و ایستگاه گرمی را نفاشی کرده و گفتند گرمی صاحب خط قطار میشود و آقای …. ایستگاه را محله سرچشمه گرمی و آفای …. ایستگاه را در قره آغاج انگوت طراحی کرده بود و این جمعیت خوش باور مسلمان گرمی بر سر محل ایستگاه ۳ سال نگران ماندند . پدرآمرزیده اینو اعلام میکنی که چی بشه مردم بریزند خیابان یا با سرعین قطع ارتباط کنیم ما که خیلی وقت است به چشمه های ….. سرعین نمیریم میرویم به آبش احمد پس نگران نباش از آنجا هم به منطقه آزاد ارس جلفا میریم فکری به حال اهالی موجره بکن که تهران و کرج نشین شده اند جلفا هم جای ندارند . خیلی خنده دار شده ای لازم هست سری به لاس و گاس بزنی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. کارشناس رانت گفت:

  باعرض سلام خدمت ناصر معظمی یک نکته اینکه در سیاستهای ابلاغی مناطق آزاد توسط مقام معظم رهبری اولویت با تولید بوده است و نه محرومیت زدایی و اصلا منطقه آزاد برای تولید،صادرات و واردات تکنولوژی نوین و واردات تجاری می باشدو سیاستهای توزیعی مانند رفع محرومیت و عدالت مربوط به سیاستهای یارانه ای و مالیاتی دولت حاضر می باشد

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید