گرمی مغان؛ باصرفه ترین نقطه برای محوریت منطقه آزاد

http://axgig.com/images/36307968691919851738.jpg

آزادلو :نامه ناصر معظمی به دکتر خدابخش استاندار اردبیل در رابطه با وضعیت منطقه آزاد؛

با سلام و احترام به محضر شریف ، حتمآ در جریان امر هستید که سه تن دیگر از اهالی گرمی در آستانه عید نوروز اعدام فقر و محرومیت گردیدند و ۴ نفر دیگر در انتظار اعدامند . اینکه این امر برای خانواده یا طفلان معصوم آنان چقدر زجرآور بوده و یا سرنوشت آنان در جامعه و منطقه محروم گرمی  چه خواهد شد! همه ما سرخوش از بوی عید و بهار در کنار خانواده های خود، فرصت تفکر در این موضوع و علل و راهکار حل و فصل آن و وظایف انسانی خود برای رفع این معضل نداشتیم. امیدوارم محنت این طفلان معصوم، ما را بیدار کند تا غم این عزیزان را درک کنیم. تا بخاطر بی توجهی ما هیچ کودکی یتیم نشود و اشکی نریزد و گرسنه نخوابد.
جناب استاندار، عقل و منطق و شرع مقدس ما حکم می کند گناه فقط فعل نیست چه بسا ترک فعل هم گناهی عظیم تر از خود فعل باشد ،شخصی که  غذای بیماری را از دست او بگیرد تا بمیرد گناه آن کمتر از اینکه خود مستقیما او رااز قید حیات حذف کند نیست . حضرتعالی بنمایندگی از سوی دولت با کمی دقت به مسئولیت خطیر خود و وظایف دولت در قبال  فقر  و اعدام های  منطقه گرمی، واقف خواهید شد که فقر و فلاکت این شهر و به دنبال آن  قاچاق مواد مخدر و به تبع آن اعدام های صور ت گرفته نتیجه بی توجهی دولت و مسئولین استان اردبیل است که با عدم درک وظیفه خود و بی توجهی به شهرهای اطراف ، در طول بیست  سال گذشته، گرمی را به مخروبه جنگی تبدیل نموده اند .
امروز که ایجاد منطقه آزاد استان  در ادامه ی قول رئیس جمهور  محترم مبنی بر الحاق نقاطی از شمال استان به ارس به تصویب دولت رسیده است ،  اینکه حضرتعالی ، تحت فشار تمامیت خواهان و اکثریت نمایندگان استان و بدون در نظر گرفتن منافع ملی کشور و کل استان و رفع محرومیت از مناطق مرزی با تصمیماتی غیر کارشناسی و غیر منطقی ،محوریت منطقه آزاد مغان را به سرعین منتقل کنید. اصلا قابل انتظار نبود (ای مالک با بخیلان رای مزن که تو را از جود و بخشش باز دارند و نه با حریصان ، زیرا حرص و طمع را در چشم تو می آرایند که بخل و حرص و آزمندی ، خصلت هایی گوناگون هستند که سوء ظن به خدا ، همه را در بر دارد .) فارغ از اینکه دامنه ساوالان منطقه گردشگری است و از نظر مکانی نمی تواند نقش منطقه آزاد تجاری و صنعتی را در تصاحب بازار آنسوی مرز ایفا کند ، اینکه شهر گرمی با داشتن تمامی شرایط ایجاد که از هر نظر مناسبترین محل برای اجرای این طرح است از این نقشه حذف بشود نهایت بی اطلاعی و غرض ورزی و عدم تخصص طراحان این نقشه از موقعیت بی نظیر مغان در کل آسیا و خاورمیانه بعنوان نزدیکترین دروازه متقابل روسیه و اروپای شرقی با دنیا است که سابقه حضور انبوه اتباع روسیه در آنسوی مرز جهت تجارت با این شهر در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد بر عموم مبرهن است . صرف نظر از موقعیت ممتاز و بی بدیل تجارت بین الملل آن، حداقل انصاف حکم می کرد که خود شهر گرمی را نیز با توجه شرایط حادی که از لحاظ فقر مطلق و مهاجرت دارد از طرح خود حذف نمی کردید . (ای مالک محبوب ترین کارها در نزد تو کارهایی باشد که با میانه روی سازگارتر بود و با عدالت دمساز تر و خوشنودی رعیت را در پی داشته باشد زیرا خشم توده های مردم ، خشنودی نزدیکان را زیر پای بسپرد و حال آنکه خشم نزدیکان، اگر توده های مردم از تو خشنود باشند ناچیز گردد)
اینکه گرمی فقیر را با داشتن نود و سه کیلومتر نقطه صفر مرزی حذف و با احداث جاده به عمق ۳۰۰ کیلومتر از طریق صعب العبورترین کوههای مغان، سرعین غنی را جایگزین آن نمایید اوج ناعدالتی است چرا که نه فقط اهمیت منطقه آزاد را تضیع خواهد کرد و واردات را رونق خواهد بخشید که در سطح کلان مخالف سیاست اقتصادی کشور هم است حتی برای جذب گردشگر از آنسوی مرز نیز جوابگو نخواهد بود چونکه از اتباع آنسوی مرز در طول ۲۵ سال گذشته حتی یک نفر پیدا نشده که صرفآ بخاطر آب تنی در سرعین وارد کشور شود ، علت بر اینکه در خود جمهوری آذربایجان آبدرمانی ، نفت درمانی ،گل معدنی درمانی و هم نمک درمانی در فضای سحرانگیز جنگلهای شمال و جنوب این کشور وجود دارد، ضمن اینکه این همسایگان امروز برای ورود به کل ایران از جمله سرعین و اردبیل نه نیازی به ویزا دارند و نه منطقه آزاد. با این حساب با کدامین دلیل و برهان ورود توریست خارجی به سرعین را تضمین میکنید؟
استاندار محترم، اگر به یک واقعیت تلخ اعتراف کنیم اینکه در طول بیست سال گذشته که اردبیل استان شده است ، مغان ( مخصوصأ گرمی) در نتیجه همین افکار به مخروبه ای تبدیل شده است غیر از حقیقت را نگفته ایم . آخرین امید این شهر مظلوم آن بود که با قرار گرفتن در داخل محدوده منطقه آزاد،تلفات فقر با سی و هفت اعدامی و دهها هزار مهاجر و ویرانی شهر و روستاها خاتمه و تمام بی توجهی ها و کاستی های بیست سال گذشته جبران شود اما این نقشه ای که طراحان حضرتعالی بعنوان منطقه آزاد استان ترسیم نموده اند در آن خبری از ترمیم زخمهای عمیق گرمی نیست و یا بعبارت دیگر تیر خلاص بر پیکر نیمه جان این شهر مظلوم وارد نموده اند. و با این حساب منتظر اعدامهای بیشتر هم باشید.
اینکه صرفآ تمام نقاط بکر و سحرانگیز مرزی آنرا بعنوان جاده اتصال سرعین به بیله سوار تخریب و از موقعیت و محرومیت گرمی با نام رینگ اتصال و از مظلومیت و پاکی و اعتماد اهالی شریف آن بعنوان حمال مشدی عباد استفاده شود بی احترامی به شعور و فریاد دهها هزار اهالی مظلوم این شهر است. در شهری که اهل آن از فرط فقر، برای ۲۰۰ هزار تومان حقوق ماهیانه به بردگی گرفته میشوند و یا بخاطر ۶۰ هزار تومان به بالای دار میروند و یا برای تامین نان خالی، آخرین امیدشان فروش لامپ مستعمل خانه خویش باشد، مسئولیت خطیر شما ایجاب مینماید که باید وجدانتان برای رفع فقر خواب را برای شما حرام کرده باشد نه اینکه اجازه بدهید حق فقیر به غنی بخشیده شود.  چرا که سرعین طبق آمار شما سالانه پذیرای ۸ میلیون توریست بوده و بنظر میرسد از نظر گردشگری اشباع شده است و نیازی به منطقه آزاد ندارد. آنکه محتاج حمایت و جذب توریست هست دیگر شهرهای محروم از جمله گرمی است که با این آب و و هوا و طبیعت و چشم انداز بی نظیر بمثابه فرزند ناتنی مغفول مانده و دولت نیز تابحال کارگاهی برای اشتغال ۲ نفر از اهالی آن ایجاد نکرده است. (ای مالک هیچکس چون ستم کاری نعمت خدا را دگرگون نکند وخشم خدارا بر نیانگیزد ،زیرا خدا دعای مظلومان را می شنود ودر کمین ستمکاران است )
استاندار محترم ، شک نکنید این نقشه ی ترسیمی شما از منظر فنی نیز دارای ایراد های اساسی است و  جز زور و بده بستانهای نمایندگان و دولتمردان ، هیچ منطقی نمی تواند با وجود جمیع شرایط در گرمی و موقعیت بلامنازع آن نسبت به سرعین، آنرا قبول کند. تجربه نشان داده است که در مملکت ما طرحها بصورت غیر تخصصی ، اول اجرا و بعد از گذشت سالها زمان و صرف هزینه های میلیاردی از حلقوم بیت المال تازه ایرادهای آن آشکار میگردد. نمونه آن فقط طرح  راه آهن میانه – اردبیل نیست بلکه تمام تاسیسات احداثی در دشت زراعی اردبیل از استادیوم ،انبار نفت ،شهرک های صنعتی و مسکونی تا لاستیک سازی و فرودگاه که موجب تضیع اراضی زراعی آن گردیده، نتیجه دید بسته و تمامیت خواهی مسئولین استان است که همه چیز را در آلاقاپی می بینند . چرا که استان اردبیل را با شهر اردبیل اشتباه گرفته اند.در صورتی که تمامی این موارد میتوانست در ۵ کیلومتری شمال شهر اردبیل اجرا و احداث شود.
استاندار محترم، اگر اهالی شهر های تابعه با چشم حسرت به آذربایجان شرقی می نگرند و در آرزوی الحاق مجدد به آن هستند ، وسع نظر و آینده نگری  مسئولان  آن برای کل آذربایجان است . مگر هشت نماینده ی شهر تبریز نمی توانستند منطقه آزاد ارس را به تبریز که در صد کیلومتری آن واقع شده است متصل کنند ؟ در حالی که تمام نقاط الحاقی منطقه آزاد به ارس را در نقاط مرزی و حتی بیشترین محدوده ی لکه الحاقی را در دورترین و محروم ترین نقطه استان خود در نظر گرفته اند. و بدون آنکه صرفآ بفکر خود باشند بفکر توسعه تمام استان خود هستند و در همین راستاست که برای شهرهای مراغه- بستان آباد – سراب و سهلان منطقه ویژه اقتصادی ایجاد کرده اند بی آنکه این امتیازات را برای خود شهر تبریز بخواهند. اما متاسفانه دوستان ما در اردبیل بدون اینکه به فکر شهر های محروم باشند همه چیز را فقط برای خود میخواهند و در تکمیل تمامیت خواهی خود قصد انتقال منطقه ی آزاد مغان که حق این نقاط محروم مرزی است به سرعین را دارند فارغ از اینکه توسعه مغان همان توسعه اردبیل و مکمل صنعت گردشگری ساوالان است و مسافرانی که از داخل کشور قصد مغان داشته باشند راهی جز عبور از اردبیل و محال ارشق ندارند. مغانی که اهالی آن با سلاح جان مرزبانان مملکت بوده اند شایسته نیست که اینگونه مورد کم لطفی مسئولان استانی قرار گیرد . پس حداقل به مغانیان  حق بدهید که برای نجات خود از دست تمامیت خواهی و زیاده خواهی فرصت طلبان داد ایجاد استان مستقل مغان و یا الحاق به استان آذربایجان شرقی بزنند .
حداقل اگر بجای سرعین ، محدوده منطقه آزاد تا حاشیه شهر محروم و مخروبه نیر در نظر گرفته میشد هیچ اعتراضی نبود چرا که مثل مشکین شهر سخت محتاج حمایت مسئولان است و تعریفی بهتر از گرمی ندارد . در هر حال پایمال کردن حق فقرا و محرومین به نفع اغنا با هیچ منطقی قابل توجیه نیست ( ای مالک با مردم چنان باش که در روز حساب که خدا را دیدار می کنی ، عذرت پذیرفته آید که گروه  ناتوانان و بینوایان به عدالت تو  محتاج تر از دیگرانند و چنان باش که برای یک یک آنان در پیشگاه خداوندی ، در ادای حق ایشان عذری توانی داشت. )
جناب استاندار، اینکه الحاق ۴ نقطه از مغان به ارس به ایجاد منطقه آزاد مستقل تبدیل شد به این معنی نبود که این تنها راه نجات مغان ( مخصوصآ گرمی )  را با بدترین نقشه ممکن به سرعین منتقل شود. و اگر دوستان ما در مغان الحاق را مصلحت میدانستند علتش سابقه زیاده خواهی عده ای از نمایندگان و عدم اعتماد به مسئولان مرکز استان بود همانطوری که امروز شاهد آن هستیم ، والا هر عاقلی میداند که استقلال به مراتب بهتر از تابعیت و الحاق است. که البته این نقشه ترسیمی بیشتر قضیه چاه و چاله را تداعی میکند .
جناب استاندار، ، ضمن اینکه کوه آزنا با ارتفاع دوهزار متری بعنوان موانع طبیعی اجازه اجرای این طرح ناعادلانه را که در آن شهر گرمی دور زده شده است را نمیدهند، اهالی مغان (گرمی) نیز بعنوان مدافعان طبیعت اجازه تخریب زیباییهای محیط زیست ارتفاعات مغان را  نخواهند داد. تقاضا میشود در صورت پافشاری بر اجرای این طرح خود، دستور فرمایید نقشه مطروحه را اصلاح و گرمی را بجای سرعین داخل محدوده منظور فرمائید و رینگ اتصال آنرا از مسیر هادی چایپارا – گرمی – لنگان انتخاب کنند تا حداقل از جاده آماده فعلی استفاده شود تا هم هزینه احداث جاده مرزی حذف شود هم محیط زیست لطمه نبیند هم مسیر اتصال دامنه ساوالان – بیله سوار طولانی نشود و هم آزادی فعلی تردد اهالی به سرعین با نظارت گمرک و پلیس محدود نگردد و هم طرح زودتر به نتیجه اجرایی برسد چرا که شهرگرمی بدلیل محل وقوع خود در اراضی دیم که تبدیل اراضی بی کیفییت حصه جنوبی آن به ساخت و ساز هیچ لطمه ای به اراضی زراعی محسوب نمی شود تنها نقطه ای است که تمامی شرایط را با هم دارا بوده و از هر نظر باصرفه ترین نقطه برای محوریت منطقه آزاد است. اجرای طرح ارائه شده استانداری به دولت بعلت تضیع حاصلخیزترین اراضی زراعی مغان ( گرمی -پارس آباد – بیله سوار ) و تخریب هفتاد کیلومتر از مرتفع ترین رشته کوه شرق مغان برای احداث اتوبان و خط آهن بهیچ عنوان قابل توجیه نبوده و اگر در تصویب آن بهانه ای بدست دولت و مجلس ندهد، برای اجرای آن علاوه برهزینه سرسام آور، سی سال زمان لازم است.
با تشکر

نظر شما چیست؟

۵۶ نظر

 1. یوسف ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  سلام خدمت تمام همشهریان عزیز و تمامی نمایندگان قبلی شهرستان و نماینده محترم وقت شهرستان گرمی
  بشنوید و بدانید که تنها مهلت رشد این شهرستان فقط و فقط وابسته به امتیاز منطقه آزاد تجاری می باشد خواهشا زمان انتخابات نیایید و ژست نمایندگی بگیرید و نمایندگان سابق محترم که تا حرف شرکت و حضور شما برای در صحنه بودن و به جریان انداختن این برکت شهرمان آمده رفتین و گفتین این امتیاز که تنها امتیاز شهرمان است به اسم موسوی نباید تمام بشه شما غیرت ندارید چشم مردم این شهرستان به این امتیاز دوخته شده اگر همکاری شما و مردم نباشد این شهرستان دیگر رشد نخواهد کرد و لازم است بدانید که رهبر عزیزمان شعار سال ۹۴ را دولت و مردم , همدلی و همزبانی نامیدند . لازم است در این بین از نخبگان شهرستان و جناب مهندس علایی نیز تقدیر شود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. سالار گفت:

  اقای معظمی سنی یاشا انا سوتون حالالون اولسون کیشی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. شهروند گفت:

  جناب آقای معظمی باسلام ودعای خیر همانگونه که درفرمایشات فوق فرمودید این بخیلان ازخدابیخبر عرضه تخریب مناطق بکر آزنا واکناف آنرانخواهند داشت چرا که جوانان ومردم این مرزو بوم اجازه عرض اندام هرنامرد ونامردان را بخود نخواهد داد که حقشان این چنین لگد مال شود مانیز منتظریم ببینیم کدام ابوالبشری جرات کرده چنین گستاخیی درحق این قشر مظلوم نماید تن به ذلت وخواری نخواهیم داد وجویی ازخون راه میاندازیم تا این اردبیلیهای ازخودراضی بفهمند وبدانند اضافه خواهی چه نتیجه شومی رادربردارد بقول خودمان آرتیخ تاماه باش یارار.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. کارشناس رانت گفت:

  باعرض خسته نباشید خدمت ناصر معظمی بنده از شما چند سوال دررابطه با متن نامه دارم
  ۱-باصرفه ترین نقطه از نظر اقتصادی چه منطقه ای هست که گرمی برا آن منظور کرده اید؟
  ۲-منطقه آزاد تجاری اولویت تجاری دارد تا تولید و در منطقه محروم گرمی چه تولیداتی با حداکثر ظرفیت مشغول تولید هستند که قیمت متوسط کمتر از نسبی را دارا هست که گرمی را انتخاب کنیم؟
  ۳-اولویت نظر شما تولید هست یا تجارت(دلالی)؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • همشهری FRANCE گفت:

   سرعین چی داره !!! از نظر تجارت و صنعت ؟!!!

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    سرعین استعداد گردشگری دارد
    گردشگری یک صنعت است
    منطقه ازاد تجاری و صنعتی نیز برای گسترش صنعت و تجارت است

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • معظمی گفت:

   سلام جناب آقای کارشناس رانت
   ۱- با صرفه ترین نقطه محلی است که کمترین هزینه ، کمترین لطمه به اراضی کشاورزی و محیط زیست و بیشترین بازدهی را از بعد تجاری داشته باشد. و شهر گرمی ( نه شهرستان ) به علت موقعیت استراتژیکی خود مشمول این بحث است.
   ۲ – ما محروم هستیم چون تولید نداریم و علت عدم تولید نیز عدم وجود بازار مناسب است که تولید کنندگان ما را فراری میدهد . با ایجاد منطقه آزاد بازار عرضه تولیدات ما هم بوجود خواهد آمد که نتیجتأ تولید ما را تضمین خواهد کرد.
   ۳ – اول تجارت بین المللی، و رقابت با دبی که گرمی بعنوان دروازه زمینی روسیه، با مدیریت قوی و توجه خاص دولت میتواندبخشی از تجارت بین الملل دبی را به گرمی منتقل کند.بعد ، صادرات کالاهای ایرانی و بعد تولید و صادرات کالاهای تولیدی خود.
   موفق باشید

   Thumb up 0 Thumb down 0

 5. behrooz گفت:

  اقای معظمی تبریزی ها رو با اردبیلی ها مقایسه نکن چون تبریزی ها ادم هستن ادددددددم.
  به قول خودتون تبریزی ها به فکر کل استانشون هستن مخصوصا شهر های محروم و اردبیل به فکر خودش و طفل کوچیکش(سرعین).
  اقای معظمی عزیز این حرفا رو به کسی بگو که گوش شنوا داشته باشه.
  به قران ادم جیگرش اتیش میگیره منطقه ازادی که واسه مغان بود رو از مغان گرفتن و مرکزش رو سرعین قرار دادن.
  اخه چرا باید یه شهر پنج هزار نفری مرکز(محوریت) منطقه ازاد باشه؟؟؟؟
  اقای استاندار گفته بودن مرکز منطقه ازاد بیله سوار وپارس اباد خواهد بود حالا چی شد نظرشون عوض شد؟؟؟؟؟وعده های ایشون مثل وعده های قبلی تو زرد ازاب در اومد.
  ای کاش یه تو شهر های مغان یه نظرسنجی انجام میگرفت درباره اینکه میخواین جز کدوم استان باشین اذربایجان شرقی یا اردبیل من مطمئنم که بالای ۹۵% به اذربایجان شرقی رای میدادن.
  به امید روزی که مستقل شیم واز دست اردبیل رها نجات پیدا کنیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد گفت:

   کارآقابهروزشدهاختلاف انداختن بین موغانیهاواردبیلیها.آقابهروزبااین کارها به وطنمان خیانت میکنی.بفهم.موغان جزئی ازآذربایجان واردبیله وتاآخرهم خواهدبود.تخم نفرت انداختن به ضررماموغانیهاست زیرانصف موغانیهای دراردبیل زندگی میکنند.خدای نکرده اگراینگونه نفرت پراکنیها افزایش یابدباعث دردسرماموغانیهادرمرکزمیشود.عقایدتوباهیچ مکتبی ملی قومی ماهمسونیست.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. منصف گفت:

  جناب بیطرف ، موضوع اعدام ارتباط مستقیم با فقر منطقه دارد ، و علاج رفع فقر و قاچاق هم ایجاد اشتغال است نه اعدام. والا مردم گرمی از مادر خود قاچاقچی بدنیا نیامده اند.
  ظاهرأ به متن نامه دقیقأ توجه نفرموده اید که ایشان کلمه معصوم را در خصوص فرزندان یتیم مانده اعدامیان بکار برده اند نه خود اعدامیان.
  ایشان برای رساندن درد محرومیت شهرمان جان نثاری کرده و گلوی خود را به تیغ حاکمیت میسابد ، کجای این کار مطرح کردن خود است.؟
  امروز برای نجات شهر خود راهی جز حمایت از ایشان نداریم. اگر همکاری نمیکنیم انصاف حکم میکند حداقل مواظب حرف زدنهای خود باشیم و بهانه ای بدست آقای ممدها ندهیم. گرچه آقای معظمی کسی نیست که تسلیم این انتقادها شود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. منصف گفت:

  جناب بیطرف ، موضوع اعدام ارتباط مستقیم با فقر منطقه دارد ، و علاج رفع فقر و قاچاق هم ایجاد اشتغال است نه اعدام. والا مردم گرمی از مادر خود قاچاقچی بدنیا نیامده اند.
  ظاهرأ به متن نامه دقیقأ توجه نفرموده اید که ایشان کلمه معصوم را در خصوص فرزندان یتیم مانده اعدامیان بکار برده اند نه خود اعدامیان.
  ایشان برای رساندن درد محرومیت شهرمان جان نثاری کرده و گلوی خود را به تیغ حاکمیت میسابد ، کجای این کار مطرح کردن خود است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. بیطرف گفت:

  آقای معظمی با تشکر از نامه مملو از احساسات وشورجوانی تان،بدانید اعدام سوداگران مرگ ربطی به عقب ماندگی منطقه ندارد،البته جنابعالی چون از وضعیت معدومین خبر نداری یا خود را به کوچه چپ زده ای ومی خواهی خوتو مطرح کنی،اینگونه به آب وآتش می زنی،عزیزم شما چگونه کسانی که که جوانان این مردم را بدبخت وخانواده هارا به سوی از هم پاشیدگی وفلاکت سوق داده وسلامت وامنیت جامعه را به خطر انداخته اند بچه های معصوم می دانی پس لابد علم جناب عالی بیشتر از قضات شریف پرونده هاست علت عقب ماندگی ما باندبازی ووجود مدیران بی کفایت درمنطقه می باشد وتاقومیت گرائی وتعصبات کور از این منطقه رخت بر نبندد ما همچنان در آتش فقر ومحرومیت خواهیم سوخت.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • همشهری FRANCE گفت:

   آقای معظمی نمیگه چرا اعدام شده !؟ بلکه میگه اگه این فرزندان در زمان جنگ بودند حتما تعدای از این ها به جبهه می رفتند ! واگه این جوانان کارداشتند و یا در کارخانه ای کار میکردند هیچ وقت قاچاق نمیکردند !
   جان کلام اینه که اگه فقر از در بیاد ایمان از پنچره میره !

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    همشهری عزیز حالا اگه مثلا سرعین در محدوده منطقه ازاد قرار نگیرد فقر از گرمی ریشه کن خواهد شد ؟؟؟؟؟؟؟ و دیگر کسی دنبال کارهای خلاف نخواهد بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    قرار گرفتن سرعین در محدوده منطقه آزادی که شامل شهرستانهای مغان تا دامنه های ساوالان را شامل میشود یقینا به غنا و اهمیت این منطقه ازاد می افزاید

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • امید گفت:

     البته که اگر حق گرمی را به سرعین منتقل نکنند . در گرمی نیز اشتغال ایجاد خواهد شد و کسی دنبال قاچاق نخواهد رفت.
     قرار گرفتن سرعین در داخل منطقه آزاد ، نه تنها هیچ وقت نمی تواند در توسعه مغان نقشی ایفا کند بلکه با انتقال بازار منطقه آزاد مغان به سرعین ، مانع ورود توریست از داخل کشور به مغان خواهد شد . همانطوریکه امروز با وجود طبیعت بکر مغان توریستها داخلی از سرعین بطرف مغان نمیآیند. فردا که بازار منطقه آزاد مغان بنفع سرعین سرقت و مصادره شد کدام دیوانه به مغان خواهد آمد؟ آیا فکرمیکنید کسی حاضر باشد به دیدن خرابه های گرمی بیاید؟ حتمأ برای تحمیل افکار خود سعی خواهید کرد جواب خود را مثبت توجیه کنید، اگر جوابتان مثبت هست پس چرا امروز این افراد به گرمی نمیآیند.؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      شما منطقه آزاد را برابر با بازارچه ها میدانید
      در حالی که منطقه ازاد خیلی فراتر از این حرفهاست

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • امید ROMANIA گفت:

      بازارچه نه، بازار یا جنبه تجاری منطقه آزاد.
      بقیه فراترها یک ریال هم نمی ارزد. اگر هم بارزد باز چه کسی سرعین را میگذارد تا در ارتفاع دوهزارمتری گرمی یا در گرمای ۴۰ درجه ای تابستان پارس آباد و بیله سوار که ۲۰۰ کیلومتر نسبت به سرعین هم دورتر است سرمایه گذاری میکند؟

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • حامد گفت:

     ممد میشه تو یکی حرف نزنی…………چی دارین جز سیب زمینی همتون هم شبیه سیب زمینی هستین همه بهتون میخندن که نمایندتون گفته بخاطر سیب زمینی باید گمرگ رو ببیدیم اصلا برین ببین نمایندتون در حد نمایندگی هستش که انتخابش کردین یا در حد یک دهداریه

     Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   درود بر بیطرف که به ریشه اصلی اشاره کردی

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • منصف گفت:

    ممد جان برای توجیه منطق زیادی خواهی خود ، به اتهامی که به معظمی وارد شده است استناد نکنید. اعدامیان گرمی قربانیان فقر بی توجهی دولت مرکزی و بی لیاقتی مسئولان استان اردبیل است ، نه اینکه این افراد ذاتأ قاچاقچی بوده باشند. !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     منصف عزیز سلام بر شما
     کسی به ایشان اتهام نزده
     نامه ایشان را یک بار بادقت و بیطرفانه بخوان تا به اصل موضوع پی ببری
     نامه ای کاملا احساسی و بدون کوچکترین دلایل کارشناسی

     Thumb up 0 Thumb down 0

 9. عبادالله گفت:

  سرعین نیازی به منطقه آزاد و… ندارد , الحمدالله به حد کافی گردشگر به این شهر می آیند , وکل در آمد برای اهالی ایجاد میشه , این منطقه مغان است و مخصوصاً اهالی متدین وشریف گرمی هستند که با فقر ونداری سروپنجه نرم می کنند ونیاز به در آمد برای معیشت وزندگی دارند, البته صاحبان قدرت وثروت نخواهند گذاشت که گرمی به منطقه آزاد تجاری بپیوندد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. اسماعیل شهباززاده گفت:

  با سلام خدمت آقای معظمی

  نامه شما روشن کننده بسیاری از مقاصد پشت پرده اردبیل نشینان عزیز

  می باشد

  در صورت امکان توضیحاتی کامل تر در مورد محل احداث جاده ، در صد پیشرفت

  کارهای اجرایی منطقه آزاد در سرعین و آیا اصلا گرمی سودی از این مسایل

  به دست خواهد آورد یا نه ، بنویسید تا مسایل روشن تر شود .

  نامه شما حرف دل اهالی گرمی بود که با ادبیات خاص خودش بیان شده و

  بسیار تاثیر گذار هست .

  موفق باشید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. ب گفت:

  ممد آقا باکمال احترام
  اگر قرار است هیچ شهری داخل منطقه آزاد نباشد پس چرا بجای گرمی سرعین را گنجانده اند.؟
  اگر فکر میکنید که کالای داخل منطقه آزاد گران خواهد شد اولا همین الان هم کالا در گرمی گرانتر از اردبیل هست در حالیکه مردم درآمد چندانی ندارند .در ثانی اگر گران هم باشد ایرادی ندارد شما اجازه بدهید گرمی گرانتر بشود نه سرعین.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. . FRANCE گفت:

  آقای استاندا چرا تا حالا کسی از پاساباد و مشگین و سرعین و بیله سوار بخاطر فقر اعدام نشدند چون مشگین باغات میوه و آب گرم و پارساباد زمین حاصلخیز وکشت صنعت و بیله سوار زمین حاصلخیز و گمرک دارند و مردمش هم بنوعی درآمد دارند ولی گرمی چی داره !؟
  نماینده‌مان نیز بیشتر وقت خود در مجلس را جهت دفاع از فلسطین و یمن و … می کنه !
  خجالت نمی کشند !!
  نمایندگان قبلی هم مثل مگس در انتخابات‌ پیدا خواهند شد
  جز فرار از گرمی چاره ای نمانده !!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • سید عباس گفت:

   عجب
   حالا به تکاپو افتاده اید شاید فرجی باشد
   متاسفم بر مردم گرمی با این نمایندگان … و فرماندار حاشیه سازمان
   گرمی نه شهرستان مغان .
   گفتم نکنید اینکارارو به ضرر خودمان است گوش نکردید .گفتم وحدت و همدلی لازم است گوش ندادید حالا عین شخص در حال غرق شدن دنبال خس و خاشاکید .

   Thumb up 0 Thumb down 0

 13. ش... گفت:

  کارهای بزرگ افراد بزرگ میخواهد این کار با این حجم فقط در بین کاندیداها از عهده ی ولی اسماعیلی بر می آید بخدا به دور از مسایل حاشیه ی می گویم با توجه به اقتدار ایشان فقط اسماعیلی میتواند این کار بزرگ را برای گرمی انجام دهد . تغییر اراضی پایاب سد عمارت به اراضی انگوت به اندازه ۳۸۰۰۰ هکتار شدنی شد این کار را میتواند

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • منصف گفت:

   لطفأ از آب گل آلود ماهی نگیرید. اینجا محل تبلیغات نیست. کئچی جانینین هایندا قصاب پی آختارر . گرمی در حال جان دادن است و شما هم دنبال فرصت. در موضوع منطقه آزاد شخصیت همه کاندیداها روشن شد، حتی اگر از این لحظه به بعد هم بیایند قبولشان نخواهیم کرد چون که هر حرکتشان رفتار ریاکارانه برای تجمیع رای تلقی خواهد شد. اگر اینه به فکر خدمت بودند نه به فکر رای ، تا به امروز آقای معظمی را تنها نمی گذاشتند. پس بیخودی خود را به آب و آتش نزنید. که سیز گؤرن کؤرپینی سئل آپاردئ.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 14. عاقل! FRANCE گفت:

  حیف از اون ۳۰۰ شهیدی که دادیم ! جوانان ما جانشان را برای دفاع از اسلام وآبادانی ایران دادندولی حالا مسولان راضی اندجوانان ما بخاطر فقر اعدام شوند ¡!!!!!!!!!!!!!!!!!»!!!!!!
  لعنت به این سیاست !!!؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. میثم گفت:

  جناب آقای ممد
  باور کنید وضعیت گرمی اسفناکتر از نوشته آقای معظمی است.باور نمیکنید سری به پشت مغازه های مرکز شهر گرمی بزنید. نوشته ایشان نه شعار است نه احساسی بلکه عین واقعیت است. البته در خصوص کارشناسی نیز ایشان کارشناس ارشد حقوق تجارت بین الملل با ۲۶ سال تجربه در گمرک هستند که این موضوع مستقیمآ مربوط به تخصص ایشان میباشد. در حالیکه بعید میدانم یک نفر از طراحان استاندار تخصصی مرتبط با آن داشته باشند.
  البته از آقای معظمی خواهش میکنم از بعد کارشناسی و بصورت علمی گرمی را با سرعین یا اصلآ تمامی شهرها را در خصوص محوریت منطقه آزاد با یکدیگر مقایسه و نظر خود را اعلام فرمایند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. همشهری گفت:

  از آقای امام جمعه می خواهیم که خطبه این هفته را الحاق به منطقه آزاد قرار دهد و از امام جمعه اردبیل نیز جهت حمایت از مردم مظلوم گرمی دعوت به کمک کنند چون آقای عاملی همیشه از مردم مظلوم حمایت کردند
  یا ریش سفیدان به دیدار امام جمعه اردبیل بروند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. جوان بیکار و بد بخت گرمی ! گفت:

  اگه همه چیز دست استانداره همه بریم در استانداری تحسن کنیم !!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. گرمیلی از اردبیل گفت:

  مردم گرمی ! آقاناصر بخاطر ما این همه در تلاش است اگه حمایتش نمی کنیم لااقل یه خسته نباشید بگید ؟
  خسته نباشید دلاور !
  آقایان حاج ولی و نصیری شماکه دستتان به جایی بنده چرا سراغی از این مردم بدبخت نمی گیرید ! چرا فقط در زمان نیاز به رای …

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. گرمیلی از اردبیل گفت:

  مردم گرمی ! آقاناصر بخاطر ما این همه در تلاش است اگه حمایتش نمی کنیم لااقل یه خسته نباشید بگید ؟
  خسته نباشید دلاور !

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. رضا گفت:

  با تشکر از آقای معظمی !
  آقایان نماینده و فرماندار محترم و شوراها و آغ ساققالهاو…
  به کمک جوان غیور گرمی بشتابید تا آینده گرمی تغییر یابد و سفره مردم فقیر نانی ببیند …

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. ممد گفت:

  ضمن احترام به نویسنده محترم این نامه و ضمن اعلام ناراحتی خودم از وضع اسفناک مردم قهرمان گرمی آنطوری که در نامه شرح داده شده است باید اعلام کنم اگر واقعا وضع زندگی مردم گرمی همانند وضع شرح داده شده در نامه باشد بایستی قبل از منطقه ازاد که فرایند طولانی دارد یک هیات ویژه تشکیل شود تا به وضع مردم سریعا رسیدگی شود و حتی اگر نیاز باشد مردم کشورمان اماده همه نوع کمک و همکاری هستند.
  و اما این نامه از لحاظ کارشناسی فاقد اعتبار است و شعاری و احساسی می باشد
  قرار گرفتن خود شهرها در داخل محدوده بغیر از گرانی هیچ سودی برای مردم ندارد و به همین دلیل هیچ شهری داخل محدوده نیست
  مراکز تجاری و صنعتی که کلید حل فقر است در کنار شهرها احداث خواهد شد
  ضمنا بجای اینکه فقط یک شهر از مزایای منطقه ازاد استفاده کند بهتر است چند شهر استفاده کند
  ضمنا برای اایجاد منطقه ازاد زیر ساخت پتانسیلها و شرایطی لازم است که در هیچ نقطه ای از استان به تنهایی وجود ندارد و شهرستانها در کنار هم ان شرایط را دارا هستند

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • بیله سوارلی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   حالا اقا ممد کی قراره این منطقه ازادشما..تصویب شه؟یعنی کی به مجلس میره؟؟؟شما که صاحب نظری تو بحث منطقه ازاد

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    بیله سوارلی عزیز سلام
    حداکثر تا ۱۰ روز آینده لایحه با امضای رییس جمهور در محدوده ۲۶۰۰۰۰۰ هکتاری ( ۲۶۰۰کیلومتر مربع حدود یک هفتم مساحت کل استان) تقدیم مجلس میشود و تا یک ماه اینده رییس منظقه آزاد توسط مهندس ترکان انتخاب میشود تا مقدمات کار را فراهم کند و به احتمال قوی ۶ ماهه اول امسال مراحل تصویب در مجلس و تایید شورای نگهبان و تصویب آیین نامه و اهداف منطقه ازاد در دولت انجام میشود
    ( ضمنا طرح الحاق به ارس ۲۸ کیلومتر مربع در ۴ نقطه بود اینم جهت مقایسه)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • بیله سوارلی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

     اقا ممد تو این خبرهارو از کجا میگیری؟۱۰روز نشد.امروز نمایندتون گفت رییس جمهور لایحه رو امضا کرد…نکنه فرزند استانداری؟خیلی اطلاعاتت دقیقه….خوشبحالتون منطقه ازادارس ما رو بردین اردبیل و سرعین… عیب نداره ما هم خدایی داریم.راستی میدونی که مجلس میگن این منطقه ازاد اردبیل و رد میکنه؟نظر تو چیه؟چن درصد رای میدن؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      بیله سوارلی عزیز
      مجلس قطعا با رای بالایی تصویب خواهد کرد تاکنون سابقه ندارد مجلس هیچ منطقه ازادی را رد نکرده است
      علاوه بر این منطقه ازاد مناطق ازاد جاسک و بوشهر و مهران و اینچه برون نیز در نوبت تصویب است که همه انها تصویب خواهد شد چون دقیقا در راستای اقتصاد مقاومتی و سیاستهای کلی نظام هستند

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حامد گفت:

      من میگم شماها مطمن باشید ک اگه هم اردبیلا هر کاری کنن تبریزی ها نمیزارن اونا هم میگن مای خودمون چسبیده به مرزیم و بهترین موقیت رو داریم چرا استان ما به کلی منطقه ازاد نشه مگر چی از اردبیلا کم داریم و بعدش …….

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • منتقد ممد گفت:

   بنده به عنوان یک شهروند به عرض حضرتعالی میرسانم آقای معظمی جرات زدن این حرفا رو به نام خودش داره ولی شما نه؟! انتقاد اول به حضرتعالی انتخاب نام مستعار هستش اگه واقعا جرات داری به نام خودت جواب بده دوم اینکه اغلب مناطق آزاد تجاری ایجاد شده یا در شهر یا متصل به شهره.سوم ما از اول اعلام کردیم مرزی بودن و محرومیت شرط اصلی ایجاد هست که ایشان نیز کل مغان و خصوصا گرمی را عنوان کرده اند در آخر به جای اینکه لقمه بزرگ را استان جهت خوردن خویش وردارد میتواند آنرا کوچک کرده سپس توسعه دهد کاش در این شهرستان ده نفر با دل و جرات مثل ایشان بودند و مردم در مورد افرادی که در این زمینه صادقانه تلاش کردند ققضاوت خواهند نمود

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    با سلام به منتقد ممد عزیز
    ایشان به مقام مسئول نامه نوشته اند و طبیعی است که با نام واقعی باشد ولی بنده با احترام به ایشان نظر خودم را در یک کامنت بیان کردم که شاید نیازی به اسم واقعی نباشد با اینکه اسم بنده محمد است که ممد میگویند
    محرومیت نه تنها شرط ایجاد منطقه آزاد نیست بلکه مانع اصلی برای ایجاد منطقه آزاد است برای تاسیس منطقه ازاد تجاری و صنعتی باید زیر ساختها ( فرودگاه – جاده استاندارد – راه اهن _ گمرک – و همچنین پتاسیلهای قوی در راستای اهداف منطقه آزاد موجود باشد ) که متاسفانه بعلت محرومیت استان اردبیل این امکانات یکجا در هیچ شهرستانی نیست . صنعت گردشگری یکی از اهداف اصلی تاسیس این منطقه آزاد صنعتی و تجاری است و علت قرار گرفتن ساوالان در محدوده که یکی از ۷ قطب گردشگری جهان است به همین علت است و گردشگران کشورهای ثروتمند عرب در اولویت هستند
    نبودن نقاط شهری در داخل محدوده یک حسن بزرگ برای قشر محروم است که این قشر میتواند در قسمتهای صنعتی و تجاری مشغول شوند ولی افزایش قیمت مسکن و اجاره بها و افزایش هزینه زندگی شامل اهالی نشود

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ب گفت:

     ۱ – طبق قانون ، منطقه آزاد مخصوص مناطق محروم مرزی است
     ۲-از آن زیر ساختهایی که نام برده اید کدامش در سرعین وجود دارد ؟
     ۳- عربهای مورد انتظار شما چگونه از طریق بیله سوار و مرز گرمی و بعد مشکین به سرعین خواهند آمد؟ اگر جوابتان فرودگاه اردبیل است ، با اینحال چه نیازی به منطقه آزاد سرعین هست. مگر همین الان هم نمی توانند بیایند؟ و اگر فکر میکنید سیل عربها سرازیر خواهد شد پس چرا تا بحال یک پرواز توریستی از کشورهای عربی وارد اردبیل نشده است؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      ۱- منطقه ازاد مستقل هم در منطقه مرزی است از پارس آباد تا سبلان که کلا مرزی است
      ۲- سرعین هم مثل شهرستانهای دیگر از جمله گرمی و پارس اباد و بیله سوار و مشکین در محدوده است و عرض شد آن زیر ساختها در مجموع این شهرستانها هستند بعنوان مثال گمرک در بیله سوار فرودگاه در اردبیل و پارس اباد و سرعین هم قابلیتهای صنعت گردشگری دارد
      ۳ – قرار نیست همه از راه زمینی وارد شوند گردشگرانی خارجی که الان میایند در حقیقت با مقررات کشور وارد میشوند ولی مقررات مناطق ازاد فرق میکند واینکه پروتز توریستی نبوده بخاطر اینکه فعلا منطقه آزاد نیست و گردشگران براحتی حاضر به آمدن به ایران نیستند و یکی از دلایل مهم ایجاد منطقه ازاد در اردبیل همین است

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • منتقد ممد گفت:

      ما آخرش نفهمیدیم شما وکیل الدوله هستین یا وکیل المله ضمنا مدرک و سابقتون کجاست که به همه جواب میدین دوست عزیز بیماری بنام گرمی در حال جان دادنه شما اومدین جونشو بگیرین؟! مثل اینکه نفست از جای گرم بلند میشه ما به دنبال احقاق حقوقمان هستیم و زنده باد معظمی و معظمی های شهرمون خسته نباشید که جانا سخن از زبان ما می گویید.

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • حامد گفت:

     اگه شما اردبیلا میزاشتین همه طرحهای مغان در خودش باشه اینای که شما گفتین نمیدونم فرودگاه جاده استاندارد و غیره … اینا چیزی نبود

     Thumb up 0 Thumb down 0

 22. سار ااز گرمی گفت:

  من ازاقای معظمی تشکرمیکنم واقعاحقیقت بیان کرده اندازاهالی گرمی میخواهم پشتیبان اقای معظمی باشند وازحق خودشان دفاع کنند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. vahid گفت:

  با سلام به خدا این مطالب رو خوندم خودمو از گریه نگه داشتم فقط میتونم بگم حیف پارس آباد و بیله سوار و گرمی و مشکین شهر و اصلاندوز که جزو استان اردبیل هستند تبریز اگر کاری هم برای این مناطق نمی کرد لااقل نابود هم نکرده بود چون تبریزی ها آدمای عاقل و باشعوری هستند نه مثل اردبیل تنگ نظر

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید