گفتنی های سد کله سر …!!

آزادلو : در این برهه از تاریخ شهرستان گرمی که مشکلات آن علیرغم قدمت دیرینه  و داشتن استعدادهای بالقوه وبالفعل طبیعی وانسانی فراوان بر روی هم انباشته شده و مردمان باصفای آن را آزرده خاطر می کند بی شک و به دور از رقابتهای سیاسی و گروه بندی های انتخاباتی، هر اقدام وتلاشی در جهت رفع مشکلات مردم وپیشرفت و توسعه شهرستان مورد تمجید است و  هیچ  وجدان بیدار و آزادیخواهی را یاری مقابله نیست.
همانطور که اشاره کردیده اید احداث سد کله سر در سال ۸۸ در اوج تحریمهای اقتصادی کشورمان و تخصیص های ناچیز اعتبارات استانی و شهرستانی آن هم نه از منابع کشوری و ملی بلکه از اعتبارات شهرستان گرمی که با هزاران مشکلات شهری وروستائی از قبیل بی آبی روستاها ،تخریب معابر شهری و… روبرو بود و بارها و بارها مورد انتقاد های شدید از سوی مردم و مسئولان قرار می گرفت و سخنرانی امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه آن ایام و تشبیه گرمی به شهر جنگ زده را می توان نام برد بدون اخذ مجوز و تصویب در وزارت نیرو آغاز شد در حالیکه بارها در نشریات و وبلاگهای استانی ومحلی عنوان ملی را به این سد بکار برده اند و آن را جزء طرحهای مهر ماندگار نامیده اند.
((هفته نامه صدای اردبیل” در تاریخ ۱۱/اردیبهشت/۱۳۹۱بیگدلو معاون استاندار اردبیل در بازدید از سد مخزنی در حال احداث کله سر، پیشرفت ۲۱ درصدی این پروژه را پس از سه سال مناسب ندانست و افزود:طبق برنامه زمانبدی شده این سد باید اردیبهشت ماه امسال به بهره برداری می رسید. وی افزود:با توجه به اینکه این پروژه جزو طرحهای اولویت دار و مهر ماندگار دولت محسوب می شود با تامین بموقع ۱۵ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و سرعت دهی به پروژه ،اردیبهشت ماه سال آینده شاهد بهره برداری از آن خواهیم بود.))
در همان اوایل شروع احداث این سد ، اراضی روستای کله سر و اطراف آن به قیمتهای گزاف خریداری شد بطوریکه حتی طرح تولیدی کشت گلخانه نیز علیرغم احداث با تسهیلات بانکی نقدی خریداری و به املاک سد پیوست.
اعتبارات اولیه جهت پرداخت نرخ زمینهای خریداری شده با حمایت نماینده محترم وقت جناب آقای اسماعیلی و علی الخصوص نماینده محترم وقت اردبیل جناب آقای قاسم محمدی کله سر از محل اعتبارات شهرستان گرمی به مبلغ ۴۰میلیارد ریال پرداخت شد.وطی آئینی که با اوج بهره برداری تبلبغاتی همراه بود کلنگ احداث آن به زمین زده شد.نا گفته نماند با گذشت ۵ سال هنوز هم کسی حاضر به پرداخت ۴۰میلیارد ریال به این زمینها نخواهد بود.
بسیاری از متولیان احداث این سد کاملا” واقف بودند که احداث سد کله سر هیچ توجیهی ندارد و بیش از آنکه احداث سد مخزنی برای تامین و ذخیره آب جهت توسعه و عمران شهرستان باشد نمایشی از پیش طراحی شده بیش نیست اما هر کدام نقش ایضائی خود را تا آخر اجرا کردند.
اجرای طرح بزرگی همچون سد سازی بدون اطلاع و مجوز قانونی از وزارت نیرو و اختصاص ردیف بودجه ای بسیار مضحک به نظر می رسید اما پافشاریهای نمایندگان وقت مجلس دفن عمده اعتبارات عمرانی گرمی در این سد را رقم زد بطوریکه چندین شرکت وافراد حقیقی وحقوقی از قبل اعتبارات اختصاصی این سد متنعم شدند در حالیکه فریاد العطش و بی ابی  ونابسامانیهای راههای روستائی گوش فلک را کر می کرد که نتیجه آن اعتراضات و انتقادات شدید مردم و افکار عمومی به مسئولان وقت در هر محفل ومجلس بود که آثار آن هنوز هم ادامه دارد و علیرغم برخی اقدامات ،هنوز زخم و درد مردم التیام نیافته است.
چگونه می توان متصور شد احداث سد مخزنی ، آن هم در زمینی به مساحت ۷۵هکتار که  ده ها میلیارد ریال اعتبار لازم داشت بدون نیاز ارجاع به وزارت نیرو و تصویب در وزارتخانه باشد در حالیکه طبق قانون وزیر نیرو هم حق ندارد اعتبار میلیاردی به پروژه تعریف نشده پرداخت نماید.
احداث این سد نه تنها مورد تصویب وزارت خانه نبود بلکه هیچ کارشناسی هم حاضر به تایید آن نبود چرا که اولا” در پائین دست تصفیه خانه فاضلاب قرار داشت و ثانیا” مطالعات توپوگرافی و زمین شناسی نشان داده بود که بدلیل نفوذ آب در لایه های زمین، خاک این سد استعداد آبگیری ندارد.

طرحی که برای سال ۹۱ هدفگذاری شده بود پس از گذشت ۵ سال بغیر از خرید اراضی و چندین هکتار خاکبرداری پیشرفت چندانی نداشت اما در مردم انتظاراتی را ایجاد کرده بود که می بایست یا این سد کلا” تعطیل  وحذف میشد که اعتبار ۸۵ میلیارد ریالی هزینه شده آن از بیت المال به هدر می رفت و یا مجداا” ادامه عملیات اجرای آن بصورت قانونی وبا اخذ مجوز واصلاح مشکلات کارشناسی وفنی ادامه می یافت.
مکاتبات متعدد ،بازدید های مکرر از نماینده عالی دولت در استان گرفته تا مدیران کل ،پیگیری های فراوان از آب منطقه ای استان گرفته تا وزارت نیرو وصرف انرژی فراون توسط حجه الاسلام موسوی اصل نماینده محترم شهرستان گرمی در مجلس ، ادامه عملیات اجرای این سد با ایجاد تغییرات و کار کارشناسی در وزارت نیرو آنهم پس از گذشت ۵سال از آغاز عملیات اجرائی آن مشروط به تصویب رسید و قرار شد ردیف اعتباری  برای این سد اختصاص داده شود.
به گفته بهروز محمدی معاون حفاظت و بهره برداری اب منطقه ای استان، مجوز ادامه عملیات اجرائی این سد مشروط و با طرح سئوالهائی از طرف وزارت نیرو و به تصویب رسیده است.
وی در ادامه سخنانش در دیدار با فرماندار گرمی گفت:کلنگی در کله سر زده شده و اعتباری هزینه شده است و تلاش می کنیم آبرومندانه جمع کنیم.
ادعای  آبرسانی به ۲۰ روستا از محل این سد نه از جانب فرماندار گرمی بلکه شانتاژ بزرگ خبری عده ای که یحتمل منافعی  در گرو این سد داشتند  و با هدف تخریب و فشار به نماینده و فرماندار گرمی انجام می گرفت در مطبوعات و رسانه های مجازی بیان شد و نمونه هایئ از ان در هفته نامه صدای اردبیل و مطالب دیگری در پایگاه اینترنتی این هفته نامه به قلم محمد صادق اصغری که احتمالا” کله سری است با عنوان”سد کله سر گرفتار سیاست زدگی مسئولان محلی گرمی” جهت تشویش افکار عمومی منتشر شد که فرماندار گرمی را وادار به پاسخ کرد:

((این هفته نامه در شماره دیگر می نویسد: در تاریخ۲۹/مهر/۱۳۹۱ بیگدلو معاون امور عمرانی استانداروقت آقای نیکزاد در جریان بازدید از سد کله سر با بیان اینکه سدکله سر گرمی ۵۰ درصدپیشرفت دارد گفت:سد کله سر گرمی جزو طرح های ملی است که با بیش از ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار در حال اجراست و تا پایان دولت دهم به بهره برداری می رسد. ایرج بیگدلو افزود: این سد تامین آب آشامیدنی بیش از ۲۰روستا و آبیاری ۹۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی را تحت پوشش قرار خواهد داد. وی گفت : حجم سد مخزنی کله سر پنج میلیون و ۸۵۸ هزار متر مکعب است.))
همین خبر  در شکوائیه ای که به اصطلاح از طرف اهالی روستای کله سر به دکتر خدابخش استاندار محترم ارسال شده بود مورد بهره برداری قرار گرفته است.

اما چند سئوال:
۱-چرا علیرغم وجود طرحهای پیشنهادی سد سازی همچون سد نقاره و سینه سر که پیش تر توسط نماینده محترم وقت مردم در مجلس شورای اسلامی جناب آقای مهندس نصیری و  سیر مراحل قانونی و همچنین داشتن توجیه فنی واقتصادی ، سد کله سر اجرا شد؟
۲-علت اصرار نمایندگان وقت مجلس بر خرید اراضی وآغاز سریع عملیات اجرائی این طرح چه بود و چرا پس از کلنگ زنی حمایت جدی از آن بعمل نیامد؟

یادداشت از علی شهابی

نظر شما چیست؟

۴۳ نظر

 1. در جواب چرولی گفت:

  آقای چرولی عزیز شما خودتان نیز شیفته حاج ولی هستید که اسم آن بزرگوار را برای خودتان انتخاب کردید و لقب واقعی خودتان را نوشتید چرا که آدم چر عملکرد مثبت حاج ولی را منفی می بیند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محبوبی گفت:

   حاج ولی چه چر باشد چه نباشد با قافیه جذاب و مهربان و قدی رعنا و خوش تیپی فعلا سالار دلها جوانان گرمی است چاره ی هم نیست هر چه میخواهید تخریبش کنید بزرگتر و محبوبتر میشود.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 2. رحیمی گفت:

  هر گونه جذب اعتبار برای شهرستان چه شهرستانی چه استانی چه ملی چه قانونی و چه غیر فانونی خدمت به گرمی است و عرضه و اقتدار میخواهد که متاسفانه سه سال است به فراموشی سپرده شده است. مردم را باور کنید و برای خدا کار کنید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. امين گفت:

  تشکر فراوان از شما عزیزان و مخصوصا فرماندار محترم مهندس علایی به خاطر شفاف گوییشان

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. آتش بس گفت:

  کاش عملکرد حداقلی داشتتند دوستان نماینده ی محترم تا این تخریب ها علیه حاج ولی جواب میداد با این اوضاع رکود بازار و مهاجرت همه مردم این حرفها برای مردم نه قابل قبوا است نه برای مردم نان میشود

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. اصغر گفت:

  دکتر حاج صمد الله شکری تنها راه چاره است

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • فرید گفت:

   صمد شکری اگر طبیب بود سر خود دوا میکرد کسی که در دوران طلایی و وقتی که مدیر بود رد صلاحیت میشود وای بحال الان که هیچ کاره است و دولت روحانی پس آب در هاون نکوبید .استاد میرزاده وسلام

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • دولتخواه گفت:

    برابر قانون استفاده از لقب دکتر قبل از دریافت رسمی مدرک جرم و ۶ ماه حبس دارد حالا این بنده خدا صمد شکری یکماه است ظاهرا دانشجوی مقطع دکتری است تا اخذ مدرک چهار سال زمان نیاز دارد بهتر است با توجه به سابقه رد صلاحیت ایشان این جرم هم به جرمهای قبلی وی اضافه نکنید/ ضمننا باور بنده این است این دوره رقابت نفس گیر بین میرزاده و اسماعیلی خواهد بود.

    Thumb up 0 Thumb down 0

 6. شرفی از سلاله گفت:

  بابا من تازه ولی اسماعیلی را شناختم هنوز یکسال مانده به انتخابات قدرت حاکمه شهرستان از ایشان واهمه دارد وای به سال بعد که انتخابات شروع میشود

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. مبشر گفت:

  کاش مردم را باور میکردیم کاش در کوچه و بازار بودیم این تبلیغات دقیقا دارد از ولی اسماعیلی علی رغم میل باطنی بنده دارد اسطوره می سازد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. دلسوز گفت:

  من جای مسولین بودم تخریب گذشته را فراموش میکردم مثل تخریب احمدی نزاد توسط روحانی که واقعا مردم را خسته کرده است الان دولت باید بگوید در این یکسال برای مردم چه کرده گزارشهای صد روزه چه شد؟ برای همین تیم حاج موسوی بعد از سه سال باید بگوید برای گرمی چکار کرد ه نه اینکه نبش قبر کنند چون مردم قطعا قبول نمی کنند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. دانشجوی ارشد گفت:

  سوال جالبی بود چرا سد های مطالعه شده نقاره و سینه سر اجرایی نشده حالا بعد از سه سال حاج موسوی آیا نمی توانست یکی را اجرایی کند دلیل آجرای نشدن مطالعه سد زنگیر و شروع آن در سال بعد است . برداران خودتان را اذیت نکنید همه به فکر خود هستند اقای شهابی شما هم خودت را خراب نکن آهسته برو سال بعد انتخابات است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. چر ولی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  ببین چه به سر گرمی آوردند ۸میلیارد ۵سال پیش پول کمی نیست با اون پول کل مشکل عمرانی شهر حل می شد ای کاش کمی صداقت در وجود این نماینده قبلی بود البته از … انتظاری بیش از این نیست این سه چهار نفری که در نظریه هایشان از …. حمایت می کنند این عزیزان هم از ۸میلیارد سود بردند ….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • بازنشسته گفت:

   ابن نهایت قدرت و نفوذ حاج ولی است که شما را حیران کرده است این اعتبار صرف گرمی شده / مهندس. سیمان. ماسه. راننده. کارگر. و صدها نفر از این اعتباری که به گرمی آمده بود ارتزاق کرده اند و بازار گرمی هم رونق گرفته بود حالا چی سه سال است رکود محض حاکم است . مردم و بازراریانی میدانند باز در زمان اسماعیلی رونق بود الان همه مهاجرت میکنند.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 11. گودرزی گفت:

  این ولی اسماعیلی چه کرده چند تاش رانام ببرید تاماهم به ایشان تبلیغ کنیم فقط نام ببرید توضیح الکی ندهید

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • هاشمی گفت:

   با این سوالات میخواهی اقدامات ولی اسماعیلی را تبلیغ کنی خودتی؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممش گفت:

   اقدامات امیر کبیر مغان با چند جمله تمام نمی شود اما فقط کارهای اصلی/ سد کلاسر. سد سامبور. تغییر ۳۸۰۰۰ هکتار پایاب سد عمارت/ دانشگاه پرستاری. دانشگاه علمی کاربردی. رشته های فوق لیسانس. کارخانه های قهرمان. آرد . سیلوی گرمی. سدیم که نیمه کاره مانده اند . گاز موران. خ ساحلی گرمی. مصلی نیمه کاره. موزه نیمه کاره. ۸۷ روستا گاز و ۷۸ روستا آب / احیای امامزاده برزند و صدها موذرد دیگر اعم از مصوبه گمرک آزادلو و بازار مشترک صنعتی

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    اقای سیاسی!سدها کلآمربوط به آقای مهندس ناصر نصیری است.خ ساحلی؟این آقا مثل اینکه شهرداربوده یا شورای شهر نه نماینده مجلس

    Thumb up 0 Thumb down 0

 12. مش خدان گفت:

  این آقای شهابی و فرماندار محترم زمان نمایندگی ناصر نصیری کجا بودند اگر اقای پاشاپور در مورد سدهای حوزه بالها رود و … حرفی بزنه میتوان گفت کمی درست هست چون این آقا خبرنگار بودند و در جلسات ماهانه علی نیکزاد استاندار وقت خبر تهیه میکردندولی این آثایان را حتی به حیاط فرمانداری هم نمیذاشتند از آقای علایی بپرسید قبل از فرماندار شدن چند بار به حیاط فرمانداری تشریف آوردند…در ضمن از نصیری بپرسی میگه چراسینه سر و …اجرا نشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. فرهاد گفت:

  من یک بازاریم در بازار فقط حرف حاج ولی است و ظلمهای که به او شد نمی دانم عملکردش قابل دفاع است یا نه اما حرف مردم فقط اسم ایشان است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. ولی پور گفت:

  اخبار سد کلاسر برای مردم خسته کننده شده است برادر علی حداقل یک سد غیرقانونی هم شما بیاورید یا اگر عرضه دارید استخری درست کنید امیر کبیر مغان سدی آورد شماها توان جذب اعتبار نداشتید سه سال خوابید بچه های دبستانی هم این را میدانند حالا حرفهایتان بعد سه سال و تحفه برای مردم این است اسماعیلی غیر قانونی سد آورده عجب اقتداری داشته خدایش

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. بهروز گفت:

  علی اقا بازم از این اخبارا رو کن منتظرت هسیتیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • دبیر گفت:

   ای بابا چه خبره؟ واقعا دلم به حالت میسوزه با این همه خودخوری ها. به خدا ولی اسماعیلی آدم خوبیه. این رو از منش و سلوکش فهمیدم.شما با این ناشی گریها مردانگی و کاردانی او را فریاد میزنید. این روزها سکته های قلبی و مغزی زیاد شده-دور از جون- مراقب اعصاب و روان خودتون هم باشید.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 16. بهروز گفت:

  ایهاالناس این … مگه چیکار کرده شما چسبیدین بهش؟؟؟مگه یادتون نیست خیابونا مثل زمین شخم بودن؟؟؟فرم استخدام پخش میکردن؟؟؟

  چرا ولش نمیکنین بخدا این چن نفری که چسبیدن بهش دارن مردمو و به خودشون میخندونن

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • شهباری گفت:

   بهروز پدر عزیز شما در دوران ولی اسماعیلی رییس نشد حالا آدم بدی شده است . مگر چاله های کوچه ها فرقی کرده است شاید به کوچه شما رسیدند ما خبر نداریم عزیزم عملکرد حاج ولی را دشمنان هم می ستایند .

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • شهروز گفت:

   حاج ولی سالار دلهاست برای همین مردم رهایش نمی کنند شما نارحت این چند نفر نباش . جلوی سیل را بیلچه نتوان گرفتن

   Thumb up 0 Thumb down 0

 17. دبیر ادبیات گفت:

  همه نظریه های ولی اسماییلی و یه نفر نوشته از ساعت و تاریخ و نوع نوشتاری مشخصه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • مهندس گفت:

   من طرفدار اسماعیلی نیستم اما این که تاریخ و زمان نظریه همزمان باشد دلیل آن است یک نفر نوشته کارشناسی نیست شاید در یک زمان چندین نفر کامنت بگذارند. خوب است به افکار عمومی شهروندان ارزش قایل باشیم

   Thumb up 0 Thumb down 0

 18. شهیدی گفت:

  سایت آینه این موضوع را جمع کرد شما هم جمع کنید به ضرر نماینده محترم و فرماندار است. بگذارید تنش ایجاد نشود

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. حمید مرادی گفت:

  گیرم سد کلاسر را انکار کردید با سد سامبور. تغییر پایاب سد عمارت. کارخانه قهرمان. سیلوی گرمی. دانشگاههای مختلف دولتی و رشته ها ی فوق لیسانس با کارخانه نیمه کار آرد و سدیم با خ ساحلی گرمی با مصلی نیمه ساخته با گاز موران با آبرسانی ۸۶ روستا چه خواهید کرد؟ آب در هاون نکوبید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. سرحدی گفت:

  مطلبی که عنوان شده بعنوان مقاله خوب است اما نبایستی از طرف روابط عمومی فرمانداری در سایت آینه منتشر می شد این آقای … با کارهای غیر کارشناسی یا شاید هم عمدی کار دست فرماندار محترم خواهد داد . این چه کاری بود متنی کاملا ناشیانه بر علیه افرادی که مسول اجرایی نبودند ناظر یعنی نماینده مردم بودند جز تنش و برجسته کردن این افراد مخصوصا اسماعیلی چه دردی را دوا خواهد کرد. تخریب گذشته بعد از سه سال مدیریت شهری مورد قبول مردم نیست هوشیار باشیم و الا اسماعیلی بدون خونریزی در حال فتح گرمی است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. اشرفی گفت:

  دنیا را هم دلیل بیاورید امیر کبیر مغان دارد می تازد و سال بعد سال پیروزیها و شروع عمران گرمی است . بعد از سه سال تخریب ولی اسماعیلی نشان اوج ضعف و سردرگمی قدرت حاکمه است این حاج ولی کیست که خدا وکیلی از جنازه اش هم می ترسید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. ////؟/؟؟؟ گفت:

  جای سوال است چرا زمینهای سدکله سر به قیمت ۴ملیارد خریداری شده علی آقا خیلی خوب اومدی واقعا با گذشت ۵سال این زمینها حتی ۵۰۰میلیون هم نمیره چه برسه به ۴میلیارد،؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. داوری گفت:

  آقای قاسمیان
  این مطلب به قلم … محترم نوشته شده و به اسم … آمده است و خوشبختانه شما بهتر از ما به مساله اشراف دارید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 24. عبادزاده گفت:

  ظاهرا بعد ازشکست عظیم در نپوستن گرمی به منطقه آزاد مسولین چاره ی جز به تنش کشاندن مسایل گذشته برای انحراف افکار عمومی ندارند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 25. بهروز گفت:

  ممنون اقای شهابی از این اطلاعات درست و دقیق که مردم عزیز شهرمان را اگاهی میدهید …

  واقعا حاج ولی گرمی را ویران کرد گویا این مرد دشمنی با مردم گرمی دارد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • خبیری گفت:

   من طرفدار سرسخت حاج موسوی هستم بخدا این ش و ز دارند ولی اسماعیلی را تبدیل به اسطوره میکنند خدایش کی باور میکند اسماعیلی گرمی را تبدیل به خرابه کردآن هم بعد سه سال براداران باید فنون تبلیغ را یاد بگیرید الان بین مردم بودم همه اعم طرفدار و غیر طرفدار میگفتند ولی اسماعیلی عجب اقتداری داشته بدون مجوز سد ملی شروع کرده و چندین میلیارد هزینه خوب مردم عوام اینها را می بینند اگر کمکی نمی کنید ضربه به حاج موسوی نزنید.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 26. رحمت گفت:

  عالی بود.دست مریضاد.مهندس علائی خیلی خویشتن داری کرده تا حالا چیزی نگفته.من به وبلاگ ۲۴ هم سر زدم خیلی سعی کرده آب را گلالود کنه و ماهی بگیره.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 27. کارشناس آب گفت:

  یک سوال چرا حاج موسوی در این سه سال سدهای مورد اشاره شهابی را نقاره و سینه سر را اجرایی نکرده است > آتش دامن خودتان را گرفت.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 28. ساسان گفت:

  سد کلاسر . سد سامبور. سد عمارت از اقدامات برجسته ولی اسماعیلی است کتمان نکنید. بیدار شوید شهابی جان وقت تنگ است؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 29. شهداد گفت:

  می گویند وقتی خواننده حرفی برای گفتن ندارد یارم یارم میکند حالا دوستان نماینده ی هیچ کاری نکرده دارند یارم یارم میکنند . یک کاری کنید تخریب جواب نمی دهد ولی اسماعیلی را دارید تبدیل به بت میکنید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 30. صمد گفت:

  آقای شهابی باور کنید اگر از قران هم مصداق بیاورید مردم باورشان نمی شود بلاخره یک امکانی آمده بود سه سال متوقف و تازه شروع کردید مسولین فعلی باید جواب دهند این در کارنامه درخشنان اسماعیلی ماندگار است بیخودی توجیه نکنید سعی کنید حداقل یک استخر در این سه سال بزنید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید