روستای تنگ سنبل گردشگری شمال استان

آزادلو : روستای کوچک و زیبای تنگ واقع در ۱ کیلومتری جنوب شهر گرمی است که به واسطه زیبایی های خاص این روستا، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این روستا که که نزدیکترین روستا به گرمی بوده و مسیر آن به محله اسلام آباد این شهر منتهی می شود، دارای آب و هوای خاص و رودخانه دائمی و باغات زیبا است.
در وصف زیبایی های تنگ مطالب عدیده ای در رسانه های مجازی و مکتوب طی سالیان گذشته گفته شده است اما اقدامات صورت گرفته در این روستا، در اندازه کافی برای نبوده و باید همت بیشتری گمارده شود. این روستا به واسطه ظرفیت های بالقوه و بالفعلی که دارد، درسنوات اخیربه بارنشسته و تنگ امروزه دراعدادروستاهای نمونه گردشگری استان اردبیل قرارگرفته است.
وجود روستاهای بکر با طبیعت وصف‌ نشدنی در این استان فرصت بسیار خوبی برای اجرای طرح‌های روستای هدف گردشگری در جهت ایجاد اشتغال، درآمد و توسعه در استان اردبیل است. آن چیز که مشخص است برای استفاده از ظرفیت روستاهای دشت مغان با ظرفیت بالا در حوزه گردشگری در راستای رونق اقتصادی باید امکانات رفاهی و زیرساختی فراهم شود.

http://uupload.ir/files/0vj0_rostaye_tang_germi_1.jpg

تنگ نماد زیبایی گرمی است
یکی از اهالی روستای تنگ در این زمینه به همشهری گفت: روستای تنگ نماد و سنبل زیبایی شهرستان گرمی است و قطعا باید در اولویت های گردشگری استان قرار گیرد.
محمدی افزود: هوای بسیار مناسب در بهار، تابستان و پائیز در کنار سرسبزی و وجود رودخانه دائمی و وسعت زیاد طبیعت این روستا را تبدیل به بهترین مکان برای گردشگران داخلی و حتی خارجی کرده است.
وی به مشکلات موجود در روستای تنگ اشاره کرد و گفت: انتظار می رود این روستای نمونه گردشگری بیش از پیش مورد توجه دستگاه ها جهت تأمین زیرساخت هایی همچون سرویس بهداشتی و محل مناسب پارک خودروها باشد.
وی تصریح کرد: شایسته نیست مسافران و گردشگرانی که قصد اسکان در این روستا را دارند، محل مناسبی نداشته باشند و ضروری است اداره میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری اهالی نسبت به ایجاد فضای مناسب برای خانه ویلاهای سنتی اقدام کند.
جوادزاده خواستار برپایی غرفه های ویژه ارائه محصولات سنتی در این روستا شد و افزود: می توان با کمترین اعتبارات و با همکاری رسانه های ارتباط جمعی، این روستا را به یکی از مقاصد اصلی گردشگری استان تبدیل کرده و طبیعت بکر آن را به گردشگران نشان داد.

۱۰ درصد از ظرفیت تنگ معرفی نشده است
دهیار روستای تنگ معتقد است ظرفیت ها و قابلیت های اساسی این روستا مغفول مانده و تنها ۱۰ درصد از ظرفیت های تنگ تبدیل به بالفعل شده است.
«قاسم خاکپور» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: طبیعت بکر و خدادای روستای تنگ برای معرفی شایسته به گردشگران نیازمند ایجاد برخی زیرساخت ها است که در صورت تأمین اعتبار قطعا برای این مهم اقدام خواهد شد.
وی با بیان اینکه نزدیکی روستای تنگ به مرکز شهر گرمی مزیت دیگر این روستا است، افزود: اقدامات خوبی برای اجرای طرح هادی در این روستا انجام شده است، اما تکمیل این طرح
دهیار تنگ از اجرای ۵۰ درصد طرح هادی در این روستا خبر داد و گفت: علی رغم اینکه تنگ به عنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شده است، اجرای طرح هادی این روستا در سال های گذشته به حال خود رها شده و اقدامی در این زمینه از سوی بنیاد مسکن انجام نمی گیرد.
وی به مشکلات موجود در تخصیص اعتبارات جهت ایجاد زیرساخت های لازم اشاره کرد و گفت: سالانه شاهد حضور صدها مسافر از منطقه و استان و کشور در این روستا هستیم و این در حالی است که اعتباری برای احداث سرویس بهداشتی و یا محل های ویژه اسکان مسافران نداریم.
خاکپور خواستار ایجاد تفرجگاه طبیعی در دامنه کوه های مشرف به روستای تنگ شد و گفت: قرارگیر روستای تنگ در میان کوه ها و ایجاد منظره ای زیبا از درختان، سنگ های بزرگ کوه و رودخانه این منطقه را به بهشت پنهان دشت مغان تبدیل کرده است.
وی با بیان اینکه طبق آخرین سرشماری روستای تنگ بالای ۱۸۰ نفر جمعیت دارد، اضافه کرد: اهالی این روستا که کمتر با معضل مهاجرت مواجه هستند، آمادگی لازم برای هر نوع طرح های گردشگری و برنامه ریزی در این حوزه را دارند.

http://uupload.ir/files/48i0_rostaye_tang_germi_2.jpg

تنگ بهترین تفرجگاه برای اهالی گرمی است
فرماندار گرمی مغان گفت: بدلیل مجاورت روستای تنگ با گرمی این محل می توان بهترین تفریحگاه و تفرجگاه برای اهالی شهر بوده و حتی تبدیل به یک منطقه توریستی شود.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: روستای تنگ که پیش از سال ۱۳۹۰ بعنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شده است، می توان با عنوان پارک طبیعی و تفرجگاه بکر معرفی شود که این مهم نیز همت جزئی دستگاه هایی همچون گردشگری و بنیاد مسکن را می طلبد.
وی به کوتاهی هایی که گرمی در حوزه گردشگری در سالیان گذشته دیده است اشاره کرد و افزود: گرمی علیرغم قابلیت های گردشگری متعددی که داردهنوز در ردیف شهرستان هایی است که مورداستقبال گردشگران داخلی قرارنمی گیرد و علت این موضوعدر برخی مواقع به غفلت متولی برمی گردد.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: فاصله کم گرمی با مرکزاستان از یکسو وقابلیت های متعدد گردشگری آن ازسویی دیگر می تواند خیل علاقه مندان به طبیعت به خصوص در فصل تابستان را جذب کند که در این زمینه نیز همت مسئولان استانی برای معرفی به گردشگران نیز لازم است.
امامی با بیان اینکه آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه می تواند بهترین عامل برای جذب گردشگر باشد، تصریح کرد: با ساماندهی و ایجاد رینگ پیاده روی در رودخانه گرمی چایی که از سوی روستای تنگ به گرمی سرازیر می شود، امید می رود در رونق گردشگری این منطقه تاثیر مثبتی گذاشته شود.
روستای تنگ طی سال های اخیر در اعداد روستاهای نمونه گردشگری استان قرارگرفته و با توجه به موقعیت جغرافیای خاص خود، می تواند مورد استقبال گردشگران استان اردبیل قرارگیرد. طبیعت خدادادی روستای تنگ فرصت مناسبی است تا مسئولان محلی و استانی با اختصاص اعتبارموردنیاز و تکمیل زیرساخت ها در توسعه منطقه بکوشند وصدالبته اهالی منطقه نیز با ایجاد فرصت های خاص، در ارائه خدمات به گردشگران و رونق اقتصادی بکوشند.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۳ نظر

 1. ناشناس GERMANY گفت:

  آقای میرزاده دور بعد هم نماینده هست حالا میبینید

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • گرمیلی گفت:

   آقای ناشناس احساساتی نشو این صحفه جای تبلیغ نماینده نیست در مورد سازندگی و زیر ساخت شهرستان وایده و عمل چیزی داری بگو

   آینده آقای میرزاده هم
   ۱ به عملکرد سازنده و صادقانه ایشان بدون جناح بازی بستگی داره

   ۲ به قوم گرایی مردم منطقه و احساساتی بودنشان بستگی دارد
   ۳ به ………………………..

   این ۳ گزینه از داستانهای تکراری منطقه بوده و هست برای همین و هیچ موقع شخصی لایق متخصص متبحر تحصیلکروه و خادم مخلص مردم برای نمایندگی انتخاب نشده است

   Thumb up 0 Thumb down 0

 2. گرمیلی گفت:

  ای بابا چقدرررر تو چندین سال گذشته از جذب توریست و گردشگری گرمی حرف میزنن این مسئولین بی مسئول آقا جان این حرفهای قشنگ و تعریف و تمجیدهارو همه بلدن بزنن شما مسئولین محترم باید با زیر ساخت سازی به این شعارهای گوش نواز جامع عمل بپوشانی از عمل کار برآیددددد و از زنبور کارگر !عسل!
  ………….

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید