نقد سخنان مقام عالی استان، دکتر خدابخش در همایش گرامی داشت روز گرمی

آزادلو : باهمت و تلاش کارکنان و مدیران شهرستانی، دومین همایش گرامی داشت روز گرمی برگزار شد و شاهد گردهمایی بزرگان شهرستان گرمی بودیم. اتفاقی که با همه کمبودها و کاستی‌ها، به دلیل خالی بودن جای آن در شهرستان، امری مبارک بود و بایستی ادامه یابد. قبل از همه از تلاش سه مسئول استانی و شهرستانی در سال­های اخیر تشکر نموده و مطلب حاضر در پی زیر سؤال بردن این تلاش­ها نیست، بلکه نقدی دلسوزانه از طرف شهروندی کوچک، جوان، خام و عضوی از شهرستان محروم گرمی است.
دکتر خدابخش دومین سالی است که در همایش روز گرمی حضور می‌یابند و بنده تاکنون سه بار شاهد سخنرانی­های ایشان در باب دلایل عقب‌ماندگی شهرستان گرمی بوده­ام. مورد سوم در روز ۶ مرداد و در سالگرد سفر مقام معظم رهبری به گرمی اتفاق افتاد. آنچه آمارها و اطلاعات و نیز سواد اندک من در تحلیل سخنان ایشان به من ارائه می­دهد این بود که جواب­های ایشان به پرسش مجری محترم برنامه درزمینه دلایل عقب‌ماندگی شهرستان گرمی، درمجموع سخنانی بودند که نتوانستد حضار را قانع کنند. ایشان در جواب به این سؤال که چرا گرمی عقب‌مانده است در ابتدا این مطلب را مطرح نمودند که “اشکال کار و نقص عمده از مسئولان شهرستان است که چرا در سفر پربرکت رهبری به شهرستان تنها از ایشان امکانات زیرساختی مانند آب را خواسته­اند! و درخواست بزرگ‌تری نداشته‌اند؟!” عجبا که اشکال اول در خود مردم است که خوب نمی­خواهند؟!
برای شخص بنده شنیدن این سخن از فردی که نزدیک به ۴ سال سکان هدایت توسعه استان را در دست داشته است و اکنون در قریب به ۲۰ درصد زمان حاکمیت استانی استان اردبیل در بعد از استان شدن آن سهیم است، بسیار بهت‌آور بود!. انگار که در این کشور قرار است مسئولان دیکته توسعه یا بهتر بگوییم عدم توسعه و ترویج محرومیت بنویسند و شخص رهبری انقلاب قلم‌به‌دست به همه کرده­ها و نکرده­های مسئولان امر خط بکشند و از نو خود بنویسند؟! با این حساب چه لزومی به سازمان­های عریض و طویل در استانداری وجود دارد. برنامه‌ریزی کنیم تلاش کنیم تا در هر ۱۵ سال مقام معظم رهبری به شهر و استان تشریف بیاورند و ما از ایشان طلب عمران کنیم؟! اینکه عقب افتادن­ها را به عدم ارائه خواسته مناسب اهالی از مقام معظم رهبری ربط دهیم، دون شان مقام استانداری است که قرار است مسیر استان برای توسعه را فراهم آورد و مغز متفکر توسعه باشد. آیا درک مسئول استانی از توسعه این است که ما خود راهمان را نرویم و منتظر سفر رهبری باشیم تا مگر ایشان خیری به شهرستان برسانند و گرهی از مشکلات بگشایند؟!
انتظار این است که بخصوص امام‌جمعه و نماینده محترم به این سخن استانداری اعتراض نمایند! حواله دادن مشکلات و عقب‌ماندگی‌ها استان به سفر ۱۵ سال قبل و اینکه خوب نخواسته­ایم (منظور مسئولان وقت گرمی در زمان سفر رهبری)! لاپوشانی آن روند مدیریتی غلط استانی است که سال‌ها است فقر و محرومیت را به شهرستان گرمی هدیه می­کند.(استاندار محترم در این سخنان از سفر مقام معظم رهبری به گرمی تقدیر نموده آن سفر را پر برکت دانستند و اعتراض نمودند که چرا از ایشان علاوه بر بیمارستان و آب، موارد بزرگتری نخواسته­ایم).
دکتر خدابخش در بخش دوم سخنان خود تلاش نمودند تا حضار در جلسه را با مدل­های توسعه آشنا نمایند! و اینکه باید چه کرد؟! البته این بایدها در سخنان ایشان بسیار زیاد است. در جستجویی که در سایت و کانال استانداری داشتم اندک سخنی از ایشان می­توان یافت که واژه “باید” در آن به کار نرود. مرجع این بایدها کیست؟ چه کسی به این بایدها عمل خواهد نمود؟ مشخص نیست.
“باید کشاورزی در گرمی صنعتی شود و الگوی کشت را در آن بهینه­تر نمود!” این مجموع آن چیزی بود که ایشان در بخش دوم جواب به سؤال اینکه چرا گرمی عقب‌مانده است مطرح نمودند!
دکتر خدابش عزیز! ما می­دانیم و البته هرکسی می­داند که گذر از کشاورزی معیشتی به کشاورزی صنعتی امری لازم در توسعه مناطقی چون گرمی است البته اگر نشده است شما و استاندارن قبل از شما باید پاسخ دهند نه مثلاً حاج‌آقا صفری امام‌جمعه شهر! البته این شهرستان بدون آن‌که کشاورزی صنعتی داشته باشد تولیدکننده است و خلق ثروت می­کند. این شاید برای مسئولان استانی که آمار نوشت شده توسط سازمان خود را نمی­خوانند پوشیده باشد اما برای جمعی که سر در آمار و اطلاعات و حساب‌کتاب منطقه­ای دارد امری روشن است که خلق ثروت در شهرستان گرمی ۸۵ هزارنفری که مساحت آن از مساحت شهرستان اردبیل نیز بیشتر است اکنون هم رقم کمی نبوده و حداقل توان آن را دارد که اراضی شهرستان را آباد کند(جمعیت شهرک سبلان اردبیل اکنون نزدیک ۶۰ هزار نفر است).
“عقب‌ماندگی شهرستان­های پرتوانی چون گرمی در استان اردبیل معلول شکستی ۲۳ ساله در مدیرت سرزمینی این استان است”. جمله­ای که ذکر شد تمام آن چیزی است که باید شما در جواب به سؤال عدم توسعه شهرستان به آن معترف می­شدید. به‌یقین این نکته قابل‌اثبات است که ریشه عقب‌ماندگی­ها نه در داخل شهرستان ‌که در ساختمان استانداری قرار داد. برنامه­ریزی برای توسعه شهرستان­ها در آنجا صورت می­گیرد نه اینکه جناب آقای صفری امام‌جمعه محترم وظیفه آن را داشته باشند که از مقام معظم رهبری درخواست درخوری بکنند؟!
آقای دکتر خدابخش عزیز! در استان کشاورزی پایه چرا باید ۴۰ درصد جمعیت استان در یک شهر چند ده کیلومترمربعی بر روی‌هم تلنبار شوند و شهرها و روستاهای آبادی چون گرمی و روستاهای آن خالی از سکنه گردند! و عرصه­های وسیع روستایی خالی از سکنه بمانند؟!! افچه و رمضان لو آیا روستاهای کویری، خشن و ناامن “قلعه گنج” هستند که خالی از سکنه گردند؟! انصاف داشته باشید که اگر قلعه گنج کرمانی که شما به‌عنوان‌مثال برای شهرستان گرمی ذکر کردید به دلیل طبیعت و ناامنی عقب‌مانده است، آیا رشد منفی در گرمی هم به خاطر ناامنی یا طبیعت خشن آن است؟!! در روستای رمضان لو هوا ملایم است، بهار در سال دو بار روی می­دهد و فضا به همت فرهنگ شهرستان و تلاش نیروهای انتظامی و امنیتی از بهارستان تهران هم امن‌تر است. چرا این روستا خالی از سکنه است؟!
جای بسی شگفت بود که مثال پرورش بز در قلعه گنج را ذکر نمودید! آیا گرمی همچون قلعه گنج شنزاری است که باید در آن بز پرورش داد؟!! اینجا شهرستان دو بهار است. دکتر عزیز در شهرستان گرمی حتماً سرانه تولید محصولات کشاورزی بالاتر از یک‌تن است و برنامه‌ریزی‌های استانداری این شهرستان را محروم ساخته. و اینکه اگر میزان تولید در شهرستان اردبیل و گرمی را بر تعداد جمعیت آن تقسیم کنید. سرانه به‌دست‌آمده برای شهرستان گرمی حتماً بالای یک‌تن خواهد بود آیا در مورد شهرستان اردبیل هم این‌گونه خواهد بود؟! حتماً نه! در استان کشاورز پایه‌ای چون اردبیل این شهرستان اردبیل است که مولد نیست نه شهرستان گرمی! گرمی وظیفه­اش را خوب انجام داده منتها آنچه کاشته است را خودش درو نمی­کند بلکه شهرداری اردبیل به‌عنوان عوارض ساخت‌وساز از این شهرستان گرفته است!(در ادامه به ارتباط درآمد شهداری اردبیل و ثروت شهرستان گرمی خواهیم پرداخت).
دکتر خدابخش عزیز! اکنون استان تحت مدیریت شما کمترین رشد جمعیت را در بین استان­های کشور دارد و البته بیشترین مهاجرت فرستی هم از این استان صورت می­گیرد. دلیل آن مشخص است: مدیریت استانی نادرست! این مدیریت اشتباه بخصوص در ۱۵ سال گذشته با زیر پا گذاشتن اصول اولیه مدیرت شهری و منطقه­ای هرسال برای شهر اردبیل رانت ایجاد نموده و بی‌ضابطه به حریم و محدوده آن افزود تا ثروت خلق‌شده در شهرستان­های مولدی چون گرمی به زمین­های بایر این شهر منتقل شوند و ساختمان­های آن را آباد نمایند! این در حالی است که وقتی به هیئت اعزامی شما در جلسه بررسی طرح ساماندهی ورودی گرمی توضیح دادم که گرمی برای تنفس اقتصادی نیاز به‌اضافه نمودن حریم از ضلع منتهی به سد گیلارلو دارد استدلال نمودند که ما مخالف گسترش بی‌ضابطه شهرها هستیم؟! دریغا اگر این ضابطه گریبان خود اردبیل را بگیرد!!
استاندار محترم و کارشناسان محترم شاغل در استان می‌توانند بگویند که کدام شهرک اردبیل بخصوص در ضلع غربی آن با ضابطه­های شهرسازی گسترش‌یافته است؟! استاندار اردبیل می­توانند توضیح دهند که هرساله چند ده میلیارد تومان ثروت خلق‌شده در شهرستان گرمی وارد بخش مسکن و مستغلات شهر اردبیل و رشت، تهران، تبریز و کرج می­شود؟
جناب خدابخش عزیز! آیا می­توانند توضیح دهند که چرا کیفیت زندگی در شهر اردبیل چندین برابر شهر گرمی است؟ چرا شهرداری اردبیل بودجه کم ندارد ولی شهرداری گرمی حقوق کارکنان را نمی­تواند بپردازد؟! مگر غیرازاین است که عوارض شهرداری از ناحیه ساخت ساز است. درحالی‌که شما با رانت توسعه شهری، برای شهر اردبیل امکان توسعه را فراهم نمودید گرمی از آن محروم ماند. چند درصد بودجه شهرداری اردبیل از ناحیه ساخت سازها با ثروت اهالی گرمی است؟ (تمامی ادعاهای مطرح‌شده به‌صورت مقاله دیگری با اعداد و ارقام گرفته‌شده از ارگان­های رسمی اثبات خواهند شد. البته در پیش‌طرحی که بنده به فرماندار ساعی گرمی تقدیم نمودم موجود هستند.)
جناب استاندار محترم! آیا خبردارید وقتی با هیئت اعزامی از طرف شما در مورد امکان ساخت ساز در اراضی مابین محدوده گرمی و شهرک چانه­زنی می­کردم با استدلال­هایی در سطح کیفیت­ بین‌المللی مانع می­شدند و در سکوت شهردار محترم و فرماندار زحمت‌کش آن ایده بزرگ که برای شهرداری درآمد پایداری ایجاد شود، ذبح شد. و دریغا که نه نماینده محترم نه شهردار گرامی و نه فرماندار زحمت‌کش یک‌بار هم باهم ننشستند تا این سخنان را از دهان بنده بشنود. و استدلال نماینده محترم این بود که شما شغل رسمی ندارید؟!! نظرتان را نمی­خرند! البته که نخریدند! از جناب امامی چون ازلحاظ اداری زیرمجموعه استانداری در شهرستان هستند انتظار چانه‌زنی نداشتیم و از تعجیل ایشان هم مشخص بود که کمیت مهم‌تر از کیفیت است.
آقای خدابخش عزیز! آنچه من در این مدت اندک از سخنان این‌چنین شما دریافتم این است که متأسفانه ادراک مناسبی از جایگاه استانداری و حاکمیت استانی وجود ندارد. بلاشک تخصص و نیز واقعیت­های اساسی این را می­گوید که عقب ماندن­ها و پیش رفتن­های هر استان و منطقه­ای مستقیماً به حاکمان و تصمیم گیران آن استان مربوط است. شما در بین استانداران اردبیل از مدت‌زمان مدیریت مناسبی برخوردار بوده­اید و فرصت مناسب در اختیار شما قرار داده‌شده است. اما آنچه روشن است اینکه شما هم درد را یا نمی­دانید یا نمی­گوید! اتکا به داده­های به‌دست‌آمده از منابع سازمان تحت حاکمیت شما مشخص می­سازد که مدیریت غلط سرزمینی دلیل اصلی عدم توسعه شهرستان گرمی است. یعنی اینکه:
۱٫ سرازیر شده ثروت­های تولیدشده در بخش کشاورزی به شهر اردبیل.
۲٫ ته‌نشین شدن این ثروت­ها در بخش­های غیر مولدی چون مستغلات باقیمت‌های حبابی.
۳٫ امکان دادن به توسعه شهر اردبیل از طریق قبول درخواست‌های بی‌ضابطه ارگان­ها درزمینٔ تملک اراضی خارج از محدوده شهر و تبدیل آن به محدود­ه های مسکونی.
۴٫ تجمیع شگفت‌آور ۴۰ درصد جمیعت در یک شهر استان(شهر اردبیل که تنها ۰٫۳۳ درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده است) و خالی شدن شهرها و شهرستان­های پرتوانی چون گرمی.
۵٫ تبدیل جمعیت روستایی مولد استان(متکی به بخش کشاورزی) به جمعیت غیر مولد شهری(متکی به بخش خدمات)
۶٫ چاقی مرضی شهر اردبیل درحالی‌که مکانی غیر مولد است و لاغری شدید شهرهای مولدی چون گرمی(استاندار و کارشناسان محترم سازمان او به‌هیچ‌وجه نمی­توانند دلیلی علمی برای چرایی اسکان ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت ۱ میلیون و ۳۰۰ هزارنفری استان کشاورز پایه­ای چون استان اردبیل را در شهر اردبیل ذکر کنند).
۷٫ درک نادرست مدیران شهرستان و استانی از دلایل عقب­ماندگی­ها.
۸٫ نداشتن هیچ‌گونه استراتژی بلندمدتی در مورد تضعیف زنجیره محرومیت افزایی در استان(که ذکر شد) .

و دلایل دیگری همه و همه باعث شده‌اند که استان پراستعدادی چون اردبیل در قعر قرار گیرد. زیرا توان این استان در کشاورزی آن است و سیاست­های غلط گذشته این توان را تضعیف نموده (۶۰ هزار نفر جمعیت شهرک سبلان شهر اردبیل حتماً سهم بسیار اندکی نسبت به جمعیت ۸۰ هزارنفری شهرستان گرمی در تولید ناخالص استان خواهند داشت. افسوس که بسیاری از ساکنان این شهرک همچون شهرک­های دیگر اردبیل از عزیزان ماهجر شهرستان گرمی هستند). استان اردبیل زمانی آباد خواهد بود که ۴۰ درصد جمعیت آن در یک مکان(شهر اردبیل) که متابولیسم اقتصادی آن سوزاندن آورده اقتصادی شهرهای کوچک دیگر است، تجمیع نگردد!. مسئولیت این امر در قبل از همه بر عهده استاندار محترم، کارشناسان و معاونان زیر نظر ایشان و سپس بر عهده نماینده و فرماندار محترم شهرستان است. ادعای بنده این است که به دلایل ذکرشده تلاش‌های صورت گرفته توسط استاندار، فرماندار و نماینده ساعی در توسعه شهرستان نمی­تواند اثرگذاری چندانی داشته باشد زیرا که این بزرگان موارد ذکرشده در این متن را به رسمیت نمی­شناسند. این‌جانب آماده هستم به‌صورت آماری و علمی به بحث با این بزرگان بنشینم. و البته مقام و احترام اینان بسیار فراتر از اندک شخصیتی چون بنده است. در پایان دکتر خدابخش را فردی کوشا و درستکار می­دانم و امیدوارم موفق باشند.

با تشکر
سلمان فیضی زنگیر
۱۳۹۳٫۵٫۷

نظر شما چیست؟

۶ نظر

 1. شهروند گفت:

  آقای جان؛اگر توجه داشته باشید!!!!! نماینده محترم در همین دوره سپری شده پیگیری های قابل توجه و ستایش آمیزی در حوزه های متعددی انجام داده که گزارش آن در همایش روز گرمی به استحضار مردم محترم شهرستان رسید.به عنوان نمونه،تلاش درجهت انعکاس محرومیت و مظلومیت شهرستان گرمی به مسئولین اجرائی کشور و پیگیری گشایش ردیف های جدید اعتباری برای شهرستان دستاورد مهمی است که ثمرات آن در آینده شکوفا خواهد شد. برای شهر گرمی هرچه قدر هم کار بشه،امثال جنابعالی انکار خواهید کرد که صدالبته مشکل از خودت است و دلیل آن نیز مشخص است.درود بر آقای میرزاده نماینده تلاشگر و دلسوز شهرستان گرمی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. جان گفت:

  آقای گرمیلی.بنازم به تو ونماینده آسفالت ریز تو.کار نماینده اینه؟شهرداری چکار میکنه؟اعتبارش ازکجاست وچه کسی ازکجا آورده؟اگه کاری شده که ما معتقدیم کار خاصی نشده نماینده انجام داده پسلابد از محل اعتبارات عادی وسالانه شهرستان است نه آورده نماینده عزیز دلم.کار دیگران اگر هست بنام نمایده ومیرزاده مصادره نکنید که گناه داره

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. گرمیلی گفت:

  آقای جان، میرزاده در این یک سال و اندی در حد وسع خود گامهایی جهت بهبود وضع ظاهری شهر برداشته و همگان شاهد تغییر و تحول و آبادانی شهر هستند در دوره های قبل گرمی در حال نابودی و مخروبه شدن بود. خدا را شکر ایشان حداقل در حال آسفالت و جدول کشی و..است .هرچند دیگران این کارها را هم به نام خود می زنند.توکل به خدا.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. جان گفت:

  آقای میرزاده رای میخواهد نه توسعه….نظر استاندار انداختن توپ به زمین دیگران است.فرماندار واقعی وجودش محسوس نیست

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. شهروند ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  هرچند واقعیت های تکان دهنده ای گفته شد ولی امید است که خاموش نشود

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. دکتر... GERMANY گفت:

  سلام. …بسیار عالی. ..نقد شما کاملا وارد است

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید