آللاه لاما سنتی به قدمت تاریخ در گرمی مغان

http://uupload.ir/files/m4de_photo_2017-07-11_18-27-43.jpg

آزادلو : «آللاه لاما» از جمله جشن ها و مراسمات مهم روستاهای کوهستانی شهرستان گرمی مغان است که در مرحله برداشت محصولات زراعی برگزار می شود. این رسم دیرینه دارای ویژگی و شیرینی خاص است و به‌عنوان پایان کار درو گندم، جو و عدس و سایرکارهایی که به‌نوعی برای کشاورز یک معامله باخدای خویش، محسوب می‌شود.
مراسم «آللاه لاما» همه ساله در روستای آلیله از توابع بخش مرکزی گرمی مغان با حضور تعداد زیادی از اهالی، کشاورزان، گردشگران بومی و غیربومی برگزار می شود. یکی از مهمترین مراحل زراعت، مرحله برداشت محصول است و برداشت محصولات گندم و جو در این شهرستان همراه با مراسمات خاصی است که مشهورترین آن ها «آللاه لاما» معروف است.
در رابطه با تاریخ برگزاری این مراسم در گرمی مغان در صفحه ۵۸ کتاب «موغان فولکولورو» توضیحات مفضلی داده شده و به رسم دیرینه آللاه لامای در منطقه اشاره کرده است. با وجود اینکه تکنولوژی های نوین در امر برداشت و کاشت کشاورزی ترویج یافته است، اما این رسم هنوز در روستاهای کوهستانی شهرستان که کار برداشت محصول با دست انجام می شود، رایج است.

آللاه لاما قدیمی ترین سنت کشاورزان منطقه
یکی از اهالی مسن روستای آلیله گرمی مغان در این زمینه به همشهری گفت: برگزاری مراسم آللاه لاما که اکنون به صورت نمادین و جشنواره برگزار می شود، قدیمی ترین سنت اهالی روستاهای کوهستانی منطقه است
صبوری افزود: در مراسم آللاه لامای بیچین چی با گفتن «ایلین بیرلیگینه، اکین یه سینین ساغلیغینه، آللاه، محمد» و افراد پشت سر بیچین چی بلند و یکصدا می گویند یا علی و سپس بیچین چی ادامه می دهد، «دوشمانوا لعنت» و سپس مکررا با گفتن یا علی کار برداشت گندم به اتمام می رسد.
وی با بیان اینکه اتمام مراسم تا ظهر و پذیرایی با صرف نهار از برنامه های آللاه لاما است، افزود: غذای مخصوص مراسم، با عنوان «آللاه لاما ییمه یی» آبگوشت و یا در گفتار محلی شوربا است که در همان روز آماده و برای کشاورزان و سایر میهمان احتمالی مهیا می شود.
صبوری اضافه کرد: در اجرای مراسم آللاه لامای یک اقدام حسنه ای که انجام می شود، هنگام برداشت محصولات کشاورزی به ویژه گندم، افرادی که زمین قابل کشت ندارند، پشت سر صاحب زمین و بیچین چی اقدام به برداشت خوشه های برجای مانده در زمین می کنند و در پایان هم مقداری از محصول را بعنوان هدیه دریافت می کنند.

تلاش برای ثبت ملی مراسم آللاه لاما
فرماندار گرمی مغان گفت: ما در تلاش هستیم مراسم آللاه لاما که ریشه در تاریخ و سنت دیرینه مردم روستاهای کوهستانی شهرستان دارد، را ثبت ملی کنیم.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ثبت ملی این سنت باعث می شود هر ساله جشنواره خاصی برای آن برگزار و گردشگران مختلف داخلی و خارجی در این مراسم حضوریابند.
وی با بیان اینکه این مراسم همه ساله در اندازه متناسب با شهرستان برگزار می شود، تصریح کرد: در طول دو سالی که این جشنواره در سطح شهرستان برگزار شده است، سعی شده است نقاط ضعف به مرور برطرف شود و هر سال باشکوه تر از سال گذشته اجرایی شود.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: انتظار می رود دستگاه های متولی چنین مراسماتی که باعث رونق گردشگری و به تبع آن رونق اقتصادی می شود را از طریق رسانه های ارتباط جمعی و سایر روش ها مطرح سازند تا زمینه اشتغال جانبی را نیز فراهم سازد.

برگزاری نمایشگاه عرضه توانمندی های روستایی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ما همه ساله در کنار چنین مراسماتی در شهرستان نمایشگاه عرضه توانمندی و صنایع دستی تولیدی روستایی را برگزار می کنیم.
«روح الله محمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: برگزاری چنین نمایشگاه هایی باعث آشنایی گردشگران با ظرفیت های منطقه در زمینه صنایع دستی، گیاهان داروئی و سایر توانمندی ها شده و زمینه رونق اقتصادی را سبب می شود.
وی افزود: در مراسم آللاه لاما به محض اتمام برداشت محصول، «بیچین چی» یا همان شخصی که کار برداشت را انجام می دهد، در جلو چند نفر دیگر از جمله صاحب زمین و افرادی که در دروی گندم، بیچین چی را یاری نموده اند، پشت سر او می ایستند.
این مقام مسئول اضافه کرد: بیچین چی با صدای بلند و با نام خدا سلامتی تمام افراد جامعه و صاحب زمین را از خدا خواستار شده و به دشمان حضرت لی (ع) لعنت می فرستد و بقیه افراد پشت سر وی او را همراهی می کنند. ذکر و دعاها در این مراسم با صداهای بلند گفته می شود؛ به طوری که از داخل روستا شنیده می شود و اهالی از برگزاری مراسم باخبر می شوند.
وی به ظرفیت های گردشگری روستای آلیله اشاره کرد و گفت: این روستا در ۱۳ کیلومتری شهر گرمی و در یک منطقه کوهستانی سرسبزکه بخ خصوص در فصل تابستان هوای مطبوع و خنکی دارد، واقع شده و مناطق متعدد گردشگری دارد.
محمدی اضافه کرد: برگزاری مراسم آللاه لاما در روستای آلیله به همراه برگزاری نمایشگاه توانمندیهای روستائیان منطقه، گردشگران را با ظرفیت های طبیعی گردشگری این روستا من جمله آبشارها، غارها و مناطق باستانی و تاریخی آشنا خواهد کرد.
بی شک برگزاری جشن ها و مراسمات به دلیل همگرایی و تطابق انسان با محیط زندگی خوایش بسیار مهم و جزو لاینفک زندگی محسوب می شود. این گونه مراسم قطعا می تواند زمینه جذب بسیاری از گردشگران خاص به منطقه را فراهم ساخته و یا آئین ها و سنت های دیرینه گرمی مغان آشنا سازد، بدین ترتیب باید برای برگزاری باشکوه آن بیش از پیش برنامه ریزی کرد.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۴ نظر

 1. شیدا گفت:

  گئچی جانی هاییندا سنده پیی آختاریرسان سید روح الله عزیز

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. م سلطانی گفت:

  باسلام
  در فرهنگ و سنن هر قوم و ملتی، روزهایی وجود دارد که ریشه تاریخی و فرهنگی داشته و جلوه‌ای از باورهایی است که حتی با مقدسات دینی و مذهبی آنها پیش رفته و هویت فرهنگی و تاریخی آن جامعه را به نمایش گذاشته است. یکی از کارکردهای عمده آیین‌ها، ایجاد وفاق و همبستگی در سطوح مختلف از خانواده تا روستا، محله، شهر و کشور تا حوزه‌های فرهنگی و جغرافیایی فراتر از آن است. حسینقلی کاتبی در کتاب « آذربایجان و وحدت ملی» می‌نویسد: «طرز معاشرت، برخورد اجتماعی، تعارفات، طرز برگزاری جشن‌های ملی و مذهبی مثل مراسم نوروز و چهارشنبه‌سوری و سیزده به در، عید غدیرخم، میلاد مولی علی (ع)، رسوم مهمانی و عروسی، تعزیه و عزاداری و غیره در تمام سرزمین ایران یکسان اجرا می‌شود. از دیگر ویژگی‌های ایرانی در اخلاق ملی مثل مهمان‌نوازی، ادب، احترام و خوش سلوکی و حسن معاشرت در میان عموم ایرانیان از خراسانی، آذربایجانی، کرمانی، کرد و بلوچ یکسان است.‌ آیین‌ها و سنت‌های قدیمی هر سرزمین و دیار یادگارهایی گرانسنگ از گذشته‌های دور مردم آن سرزمین هستند.

  سنت‌ها و رسم‌هایی که سینه به سینه از دوردست‌های تاریخ به امروز رسیده‌اند و شاید بسیاری از آنها در تاریکی گذر زمان به فراموشی سپرده شده‌اند.
  دقت در رسوم و آیین گذشته نشان میدهد که چگونه با اتفاق و همدلی کارهای سخت به نتیجه میرسیده و بخاط ثمره مردمان آن دوران اقدام به شکرگذاری میکردند اما درین ایام که بهره وری و استفاده بهینه از منابع کمیاب مثل آب و خاک و سایر نهاده های کشاورزی لازمه رشد و شکوفایی است و تدبیرو برنامه ریزی صحیح دولتمردان میتواندبا ترویج و تسهیل دراستفاده از روشهای نوین کشاورزی با بکارگیری تکنولوژی و علوم و تلفیق آنها با همیت و غیرت وطن دوستی کشاورزان ما را بسوی کشاورزی صنعتی و اقتصادمحور سوق داده تا ضمن ایجاد خوداتکایی در تولید محصولات استراتژیک کشاورزی امنیت غذایی را برای مردمان و کشور خود به ارمغان بیاوریم اینجاست که کشاورزان ما هم درسایه سار آسایش همراه بادرامد مکفی برای تولید ثابت قدم خواهند بود و نتیجه تلاششان را جشنی باشکوه برگزار خواهند کرد انشالله

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. شیدا گفت:

  اینها شاید خاطره اش برای شماخوب باشد والا نوعی عقبگرد محسوب می شود وخود کشضاورزان بخاطر زجری که این طرز زندگی و تامین معاش برای آنها به جا گذاشته از آن منزجرند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • سید روح اله محمدی گفت:

   آداب و رسوم امروزی ریشه در سنت های گذشته دارد. آنچه فرهنگ می نامیم متشکل از همین رسوم ها و آیین ها ی ریز و درشتی است که نیاکان ما سالها پرورشش داده اند تا به امروز برسد. تغییر و تحولات جدید زندگی به خصوص ارتباطات ساده و سریع به همراه تکنولوژی غربی باعث گسترش تفکر و دیدگاه زندگی غربی نه تنها در جامعه ما بلکه در سراسر جهان شده است. با وجود جنبه های مثبت این زندگی متاسفانه بسیاری از آداب و رسوم محلی ما که ریشه در هزاران سال گذشته دارد در معرض انقراض و نابودی قرار گرفته است. شاید زندگی دیروز کشارزان به قول شما سخت بوده باشد لیکن احیای سنت های آنان عقبگرد نیست. ترسیم هویت ماست. قطع ارتباط لجام گسیخته نسل امروزی با گذشته خود به بی هویتی دردناکی منتهی خواهد شد. نسل امروزین اگر با ریشه های فرهنگی خود خداحافظی کند به سان کسی خواهد بود که شناسنامه خود را گم کرده است. بی نام و نشان زیستن اگر مقدور هم باشد با مرگ و نیستی تفاوتی نخواهد داشت

   Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید