۶ مرداد، روز تاریخی برای مردم گرمی

http://uupload.ir/files/5fe5_photo_2017-07-26_15-51-33.jpg

آزادلو : همه ساله روز ۶ مرداد همزمان با سفر مقام معظم رهبری به گرمی مغان، این روز به نام این شهرستان انتخاب شده و مراسمات مختلفی در این روز برگزار می شود. برگزاری همایش آتا اوی (خانه پدری) با حضور سرماگذاران و مسئولان ارشد کشوری و جشنواره چند هزار نفری با برنامه های متنوع و اجرای برنامه های مشابه در بخش ها، گوشه ای از مراسمات روز گرمی است.
نام گذاری روزی به نام گرمی فرصتی مغتنم برای شناخت و معرفی بهشت گمشده ی شهرستان گرمی و شناخت توانایی ها و پتانسیل این شهر به مردم کشور است. در طول سال های گذشته نتیجه جشنواره های مختلفی که در شهرهای کشور برگزار شده است، عمدتا بر روی جذب گردشگر برنامه ریزی شده است و جشنواره های برگزار شده در روز گرمی نیز می تواند زمینه جذب گردشگر را فراهم سازد.
واقعیت این است گرمی مغان به عنوان یکی از دو شهرستان محروم استان اردبیل، به شاخص های مطلوب توسعه در حوزه های مختلف دست نیافته است. اعتبارات اندک دولتی برای بخش عمرانی نیز در طول سالیان گذشته نتوانسته فضای رشد برای این شهرستان را فراهم آورد و از این رو باید به دنبال سرمایه گذاران بخش خصوصی بود. بی پرده می توان گفت سوء مدیریت و نبود فضا و زیرساخت لازم برای بخش خصوصی، عامل اصلی عقب ماندگی گرمی مغان در بخش هی مختلف است.

روز گرمی فرصتی برای جذب سرمایه گذاران
ظرفیت های موجود در شهرستان گرمی مغان یکی از بدیهی ترین موضوعاتی است که همه مسئولان ارشد کشوری و استانی به آن اعتراف می کنند. روز گرمی فرصتی بزرگ برای جذب سرمایه گذاران توانمند است و در طول ۲ سالی که این مراسم برگزار می شود، همت جمعی مسئولان بر این مهم استوار شده است.
استاندار اردبیل سال گذشته در مراسم روز گرمی مغان گفت: بزرگترین ظرفیت و قابلیت شهرستان گرمی مغان، داشتن نیروی انسانی کارآمد است که اکنون در سمت های مهم کشوری می بینیم.
«مجید خدابخش» اظهار کرد: قابلیت نخست مغان نیروی انسانی کارآمد است و شخصیت هایی همچون شیخ عبدالرحیم جعفری مفسر قرآن و نهج البلاغه و قهرمان نیکجو سرمایه گذار و کارآفرین موفق در این سرزمین پرورش و تربیت یافته اند و لازم است سریال زندگانی و تلاش های اقتصادی قهرمان برای ارائه الگو به دیگران تهیه و پخش شود.
وی با بیان اینکه دولت به تامین زیرساخت ها و حمایت از سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در گرمی مغان و مناطق محروم دیگر موظف است، افزود: در کنار دولت باید مردم و سرمایه گذاران نیز پای کار باشند و در این صورت معضل بیکاری حل و رونق گردشگری فراهم می شود.

حسن وطن دوستی سرمایه داران بیدار شود
کارشناس ارشد جامعه شناسی گفت: شهرستان گرمی برای خروج از بحران اقتصادی و اشتغال، نیازمند بیدار شدن حسن علاقه به وطن مادری در میان سرمایه داران اهل گرمی ساکن سایر شهرها است.
حسن پور در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: روز گرمی بهترین فرصت برای نشان دادن ظرفیت های بی نظیر موجود در شهرستان به سرمایه داران برای ورود به بخش های مختلف صنعتی و گردشگری گرمی مغان است.
وی با بیان اینکه نباید به صورت کلیشه ای همه ساله در روز گرمی همایش و جشنواره برگزار کرد، افزود: سال گذشته جهت برگزاری همایش روز گرمی از هر روش ممکن برای برگزاری شایسته این مراسم در سال گذشته استفاده شد، اما خروجی آن به دلیل بی رغبتی سرمایه داران تقریبا هیچ بود.
این شهروند اهل گرمی تصریح کرد: بهتر است رویه اشتباه سال گذشته که خروجی ملموسی نداشته است تغییر یابد و حداقل این روز حرکتی رو به جلو برای شناساندن ظرفیت های گردشگری گرمی با برگزاری جشنواره و بازی های سنتی و تفریحی و حضور میهمانان از نقاط مختلف استان و کشور باشد.
وی صرف هزینه کلان برای برگزاری کلیشه ای یک مراسم را روشی اشتباه خواند و گفت: پیشنهاد این است روز گرمی یک جهش گردشگری در منطقه باشد و در مناطق گردشگری شهرستان همچون گیلارلو، رمضانلو، زاویه سنگ واوماسلان جشنواره های مختلفی برگزار و از طریق رسانه ها عموم مردم دعوت شوند.

نظر مسئولان ارشد در رابطه با روز گرمی
امام جمعه گرمی، فرماندار شهرستان و نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی برای بهتر برگزار شدن روز گرمی از نخبگان و سرمایه گذاران این منطقه در جای جای کشور خواستار حضور و ارائه راهکار های توسعه شدند.
امام جمعه گرمی در این زمینه گفت: گرمی به عنوان مادری با قامت خمیده به یاری و نیکویی فرزندان برومند خود که در جای جای کشور بالیده اند چشم دوخته است و اگر همت آنها باشد این مادر سالخورده، جوانی و پویایی خود را بازخواهد یافت.
حجت الاسلام یدالله صفری اظهار کرد: از عموم فرزندان گرمی اعم از نخبگان، سرمایه گذاران، افتخارآفرینان و افراد ذی نفوذ در سراسر میهن اسلامی و ساکن خارج از کشور، جهت حضور در این همایش و ادای دین به خاک پاک موطن مادری دعوت می شود.
وی از نخبگان مهاجر گرمی خواست برای توسعه شهرستان از هر ابزار ممکنی استفاده کنند و اظهار کرد: این شهرستان با تربیت فرزندان نخبه و شایسته که در حال حاضر در مسئولیت‌ های متعدد کشوری و استانی به کشور خدمت می‌ کنند، چهره نورانی دارد.
فرماندار گرمی مغان نیز گفت: ۶ مرداد روز گرمی بهانه ای برای معرفی داشته ها، ظرفیت ها و قابلیت های منطقه مغان در کنار رجعت دوباره نخبگان و سرمایه های انسانی شهرستان است..
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: انتظار ما این است نخبگان منطقه که به سایر شهرها مهاجرت کرده اند، با رجعت دوباره به دیار مادری، از ظرفیت و امکانات در اختیار خود برای رهایی منطقه از محرومیت استفاده کنند.
وی به کاهش جمعیت شهرستان اشاره کرد و افزود: گرمی مغان در سال ۸۵ بالغ بر ۹۲ هزار نفر جمعیت داشته است که در سال ۹۵ به ۷۶ هزار نفر کاهش یافته است و علت عمده مهاجرت جمعیت شهرستان گرمی مغان بیکاری و کمبود درآمد بوده است.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: این شهرستان در بسیاری از شاخص ها در حد پائین تر از شهرهای هم تراز استانی و کشوری خود قرار دارد و برای رهایی از این وضعیت سرمایه گذاری بخش خصوصی نقش اول را ایفاء می کند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. گرمیلی گفت:

    امیدواریم این روز عامل وحدت و همدلی و سازندگی گرمی باشد و آقای میرزاده عزیز این نشست ها را تبدیل به آبادانی و اشتغال کند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید