لزوم برقراری تمهیدات بحرانی در فصل برداشت

Related image

آزادلو : اهمیت وجود زیرساخت و امکانات لازم برای شرایط بحرانی موضوعی است که در سال های گذشته به واسطه حوادث رخ داده، بیشتر نمایان شده است. آتش سوزی مزارع نیز یکی از موضوعات مهم در حوزه حوادث غیرمترقبه است که در صورت نبود سیستم جامع مدیریت بحران و تجهیزات کافی برای این شرایط، قطعا خسارات جدی به بار خواهد آورد.
شهرستان گرمی مغان با داشتن بیش از ۱۲۰ هزارهکتار زمین زیر کشت یکی از قطب های مهم تولید گندم و محصولات استان و شمالغرب کشور به حساب می آید. این حجم از تولیدات کشاورزی باعث می شود در فصل برداشت، با انبوهی از فعالیت ها و افزایش تردد و به مراتب افزایش میزان تصادفات و حوادث ها همراه است.
بر این اساس داشتن یک شبکه جامع مدیریت بحران در چند ماه کاری استان اردبیل و به خصوص دشت مغان، یک ضرورت اساسی به شمار می آید. استقرار تجهیزات آتش نشانی، امداد رسانی و اورژانس در روستاهای پرجمعیت و آمادگی برای هرگونه شرایطی می تواند یک گام اساسی در این حوزه به شمار آید.

لزوم استقراراورژانس و آتش نشانی جاده ای
یکی از اهالی روستای آقامحمد بیگلو بخش انگوت گفت: با توجه به افزایش تردد خودرها و افزایش احتمال تصادفات در جاده ها، لازم است در نقاط مختلف بخش و شهرستان اورژانس جاده ای بیش از پیش آمادگی داشته باشد.
«جابر فولادنژاد» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این روزها در جاده ها بیش از حد خودروهای سنگین مشاهده می شود که در حال جابجایی محصولات و کلش و علوفه هستند و این موضوع تردد را با مشکل مواجه کرده و پلیس راه نیز باید هوشیاری خود را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه گرمای بیش از حد هوا گاها باعث آتش سوزی مزارع می شود، تصریح کرد: بارها مشاهده شده است به دلیل تاخیر حضور آتش نشانی در آتش سوزی مزارع، در صورت نبود کمک های مردمی قسمت اعظمی از مزارع طعمه حریق شده است.
این کشاورز مغانی افزود: خواسته ما از مسئولان این است امکانات و تجهیزات حداقل در زمان برداشت و فصل کاری در اختیار شهرستان هایی که به نوعی با برداشت گندم و سایر محصولات ارتباط دارند، قرار داده شود.

اعلام آمادگی به همه دستگاه های عضو ستاد بحران
رئیس ستاد بحران گرمی مغان گفت: با توجه به فصل کاری بودن و ایام تابستانی که زمان حضور گردشگران و شلوغی در جاده ها است، از همه دستگاه ها عضو ستاد بحران خواسته ایم آمادگی لازم را داشته باشند.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ستاد تسهیل خدمات خرید گندم که از چند ماه پیش فعال شده بود، تمهیدات لازم برای خرید راحت و امکانات و شرایط لازم برای تردد و حضور بدون مشکل در مراکز خرید برقرار شده است.
وی با بیان اینکه اعضای ستاد بحران آمادگی برای اجرای مانورهای مختلف را داشته باشند، تصریح کرد: ما به صورت مکرر در نظر داریم با اجرای مانورهای لحظعه صفر توانمندی و میزان زمان حضور دستگاه های امدادی در محل حادثه را بررسی کنیم.
فرماندار گرمی مغان بیان کرد: ماه های گذشته در مانورهایی که بدون اطلاع قبلی اجراء کردیم، عملکرد برخی ادارات در حضور به موقع و برخی دستگاه های دیگر در وجود تجهیزات کافی، مناسب نبود و این موارد باید اصلاح شود.
وی به کمبود تجهیزات امدادی شهرستان اشاره کرد و افزود: امکانات و تجهیزات آتش نشانی این شهرستان در حد لازم نبوده و امید است مسئولان استانی توجه ویژه ای به این شهرستان با توجه به تعدد روستایی در زمینه تجهیزات امدادی داشته باشند.
امامی اضافه کرد: خوشبختانه خانه های هلال زمینه تأمین امکانات ابتدایی و مقدماتی امدادی در روستاها را فراهم کرده و اولین خانه هلال در سطح استان، در بخش موران این شهرستان افتتاح و در اختیار دهیاری قرار گرفته است.

تلاش آتش نشانی برای مقابله با حوادث
رئیس ایستگاه آتش نشانی گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: آتش نشانی از هر تلاشی برای اطفای حریق و سایر حوادث در حوزه ماموریت خود دریغ نمی کند.
«محمد حسینی» افزود: شهرداری گرمی ۲ خودرو آتش نشانی در اختیار دارد که یکی از آن ها فرسوده و در مرحله اسقاط است، اما به علت نبود اعتبار جهت خرید تجهیزات جدید با شرایط سختی از آن استفاده می کنیم.
وی با بیان اینکه آشیانه آتش نشانی گرمی در حال احداث است، تصریح کرد: امیدواریم با بهره برداری از این ایستگاه و اختصاص اعتبار برای تجهیز آن از سوی دستگاه ها، شاهد مشکلات در حوزه اطفای حریق و سایر حوادث نباشیم.
شهردار انگوت نیز گفت: انگوت به عنوان بزرگترین بخش استان به لحاظ وسعت بوده و آتش نشانی شهرداری با یک دستگاه به سختی می تواند برای همه روستاها و شهر انگوت خدمت رسانی کند.
«داوود سعادت» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: آتش نشانی شهرداری انگوت با ۱ دستگاه خودرو فعال بوده و ۱ دستگاه دیگر آتش نشانی نیز به علت فرسودگی تنها برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده د روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید