گرمی به مراکز اقامتی گردشگران نیازمند است

Image result for ‫شهر گرمی‬‎

آزادلو : هتل، مهمانسرا و مسافرخانه از زیرساخت‌های مهم صنعت گردشگری است و قطعا شهرهای توسعه یافته زیرساخت های لازم در این حوزه را فراهم کرده اند. شهرستان گرمی مغان با وجود ظرفیت های طبیعی و تاریخی، به دلیل نبود اماکن اقامتی مسافران و گردشگران، هنوز مقصد گردشگران استان اردبیل به شمار نمی آید.
یکی از اصلی ترین دلایل بی رغبتی گردشگران به گرمی مغان، معرفی نشدن ظرفیت های گردشگری و نبود مراکز اقامتی مناسب است که مسئولان در ادوار گذشته به فراخور موقعیت خود نتوانسته اند به این مهم توجه اساسی بکنند. بی شک قابلیت های منحصر به فرد این شهرستان به لحاظ آب و هوایی و نقاط خاص بکر و خدادادی، شرایط مناسب برای جذب گردشگر را دارد و باید دستگاه ها در زمینه زیرساختی ورود پیدا کنند.
در کشور ما شاید بتوان گفت تنها زیرساخت مورد اقبال بخش خصوصی در این صنعت است که در این میان توسعه گردشگری و توریسم توجه دقیق و سریع و برنامه ‌ریزی مدونی را در آماده ‌سازی هتل ها برای پاسخگویی به نیازهای این بخش طلب می ‌کند. اما در گرمی مغان موضوع فرق می کند و علی رغم وجود شرایط مناسب، حرکتی از سوی دولت و بخش خصوصی برای این منظور دیده نمی شود.

گرمی به ایده و سبک جدید نیازمند است
کارشناس ارشد شهرسازی گفت: یکی از راه های نجات شهرستان گرمی از وضعیت رکود اقتصادی و ایجاد زمینه های گردشگری، استفاده از ایده و سبک های جدید است.
«هادی اسدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بیشتر گردشگران نیازی به هتل های مجلل با شرایط خاص ندارند، زیرا به وفور در اکثر شهرهای ایرانی ساخت هتل و مهمانسرا با طراحی شبیه بهم و مدرن وجود دارد.
وی با بیان اینکه در بسیاری از شهرها ساختمان های قدیمی زیادی خراب و جای آن هتل های مجللی ساخته می شود، تصریح کرد: اجرای این ایده برای گرمی مغان کارساز نخواهد بود و ما بهتر است با کاربری سنتی اماکن اقامتی برای گردشگران فراهم کنیم.
این شهروند اهل گرمی در رابطه با دیگر مشکلات گرمی مغان در حوزه گردشگری گفت: درحالی که این شهرستان از نقاط مستعد و بسیار فراتر و بهتر از مناطق گردشگری فعلی استان، بهره مند است اما به ‌عنوان یک مقصد گردشگری به مسافران و گردشگران معرفی نمی‌شود.
اسدی اضافه کرد: نبود هتل و مهمانپذیرها و نبود هماهنگی بین مسئولان محلی و آژانس های مسافرتی و گردشگری استان از جمله ضعف هایی است که باعث شده شهرستان گرمی مغان پس از گذشت سالها علی رغم برخورداری از جاذبه های زیاد گردشگری، به مقصد مسافرین تبدیل نشود.

گرمی به همت مردم و مسئولان نیازمند است
فرماندار گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: معتقدم در صورت همت دستگاه ها و همکاری و حمایت رسانه ها می توان گرمی را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری در استان و حتی شمالغرب کشور تبدیل کرد.
«ابراهیم امامی» اظهار کرد: برای جذب گردشگر به اعتبارات هنگفت نیازمند نیست و می توان در مرحله اول با معرفی شایسته مناطق نمونه گردشگری در رسانه ها و مشارکت مردم در استقبال از گردشگران، یک گام بزرگ در رونق گردشگری و به تبع آن اقتصادی برداشت.
وی با بیان اینکه پای کار بودن مردم یک سوی رونق گردشگری است، افزود: مسئولان هرچقدر تلاش کنند وقتی مردم با گردشگر برخورد مناسبی نداشته باشد، همه این تلاش ها بی نتیجه است و قطعا نباید انتظار پیشرفت و توسعه داشت.
مقام عالی دولت در گرمی مغان در رابطه با نبود هتل در این شهرستان گفت: متأسفانه زیرساخت‌های گردشگری در این شهرستان بسیار ضعیف است، اما در طول تعطیلات مکان ‌هایی از جمله مدارس آموزش‌و پرورش با هماهنگی برای اقامت مسافران وجود دارد.
وی با بیان اینکه تسهیلات برای ساخت اقامتگاه ‌های بومی در سطح شهرستان در نظر گرفته ‌شده است، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید برنامه های ویژه ای برای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در نظر گرفته است و زمینه لازم برای توسعه گردشگری وجود دارد.

لزوم ترویج خانه ویلاهای سنتی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمی مغان گفت: ما در نظر داریم چند خانه با ظاهر سنتی را مقام سازی کرده و در قالب خانه ویلای سنتی در چند روستای نمونه گردشگری در اختیار مسافران قرار دهیم.
«روح الله محمدی» اظهار کرد: آماده سازی این خانه ها توسط روستائیان و تبلیغات مثبت و گسترده رسانه ها از زندگی روستایی، زمینه جذب علاقه مندان از نقاط مختلف کشور و حتی گردشگران خارجی را فراهم می سازد.
وی رونق اقتصادی را از مزایای این اقدام بر شمرد و افزود: در صورت اینکه این طرح اجرایی شود با یک روش جدید می توان گردشگران را ترغیب به حضور در این شهرستان کرده و با معرفی تولیدات و صنایع دستی بومی، زمینه رونق اقتصادی و اشتغال زائی را نیز فراهم ساخت.

توسعه زیرساخت‌های گردشگری یکی از مهم‌ترین علت‌های توسعه مناطق به شمار می‌رود و تبلیغ کردن مناطق گردشگری در کنار وجود زیرساخت‌های گردشگری می‌تواند موجب رونق گردشگری شود. چرا که ورود مسافران در قدم اول در پی یک تبلیغ رسانه‌ای و وجود اماکن مناسب اقامتی می‌تواند موجب افزایش ورود مسافر به یک منطقه گردشگری شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید