تلاش برای تحول بنیادین در حوزه راهسازی گرمی مغان

Image result for ‫راهسازی‬‎

آزادلو : شهرستان گرمی مغان در طول سالیان گذشته در بخش راهسازی به توسعه و پیشرفت مطلوب دست نیافته و اکنون یکی از اساسی ترین مشکلات اهالی در بخش راه های ارتباطی است. طی دو سال اخیر اعتبارات هنگفتی برای حوزه راهسازی در گرمی مغان در نظر گرفته شده است، اما به دلیل مدیریت ناصحیح هنوز حرکت اساسی جهت بهسازی راه های ارتباطی دیده نمی شود.
با این توضیح که مسیر گرمی به انگوت با سرعت مطلوبی انجام می شود، اما با انتخاب پیمانکار ناتوان، مسیر گرمی به موران با سرعت لاک پشتی در حال اجرا است. از سوی دیگر با توجه به اینکه این پروژه از محل اعتبارات تملک دارائی های سال گذشته انجام می شود، بیم آن است با سرعت پائین اجرایی زمان سال مالی به اتمام رسیده و پروژه نیمه تمام رها شود.
علاوه بر وضعیت نامناسب جاده بین بخش های تابعه شهرستان، راه ارتباطی جاده قدیم گرمی به اردبیل که بزرگترین کارخانه شیرآلات خاورمیانه نیز در این مسیر قرار دارد، از بین رفته و نیازمند توجه است. مبرهن است این مسیر علاوه برفاصله نزدیک و وجود چنین کارخانه عظیمی، با توجه به طبیعت بکر و خدادادی می تواند در توسعه گردشگری شهرستان نیز نقش اساسی داشته باشد.

تأخیر در اجرای پروژه ها زجرآور است
یکی از اهالی شهرستان گرمی مغان در این زمینه به همشهری گفت: در طول چند سال اخیر به دنبال افزایش انتقادات مردمی گام های خوبی برای راهسازی برداشته شده است، اما تأخیر در اجرای پروژه ها زجرآور است.
«صالح زارع زاده» اظهار کرد: بیش از دو سال است که مسئولان ادعامی کنند ۶ کیلومتر از راه گرمی به موران آسفالت ریزی می شود اما دو فصل کاری گذشته و اعتبار در آستانه بازگشت به خزانه مرکزی است، اما پروژه هیچ تحرک ملموسی نداشته است.
وی افزود: با یک بررسی کلی می توان فهمید هیچ یک از راه های ارتباطی روستایی وضعیت مطلوبی نداشته و طبق اظهار نظر کارشناسان که در رسانه ها منعکس می شود، راه اصلی گرمی به اردبیل نیز فنی و ایمن نیست و با این اوصاف به تحول در بخش راهسازی این شهرستان نیازمندیم.
وی به دغدغه اهالی در رابطه با چهاربانده کردن اردبیل مغان اشاره کرد و گفت: بی شک احداث اتوبان برای شمال استان از مسیر گرمی و بیله سوار و اتصال به پارس آباد به لحاظ مختلف برای استان اردبیل نفع اقتصادی فراوانی خواهد داشت.

اختصاص اعتبار ۲۱ میلیارد تومانی برای راهسازی
فرماندار گرمی مغان گفت: سالجاری بیش از ۲۱ میلیارد تومان برای پروژه های راهسازی در گرمی برای بخش های تابعه و جاده قدیم شهرستان، هزینه می شود.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: واقعیت این است در گذشته به بخش راهسازی گرمی مغان توجه اساسی نشده است و این شهرستان در مقایسه با شهرستان های هم تراز، از میانگین کیفیت راه های کمتری برخوردار است.
وی با بیان اینکه یکی از برنامه های اصلی ما احیای راه های ارتباطی است، افزود: مبنا و پایه توسعه گردشگری وجود راه های ارتباطی ایمن و استاندارد است و از همین رو با جدیت تمام در این بخش ورود پیدا کرده ایم.
مقام عالی دولت در گرمی مغان در رابطه با چهاربانده کردن جاده اردبیل مغان بیان کرد: اجرای طرح چهاربانده کردن اردبیل مغان از محور گرمی، بیله سوار و پارس آباد مد نظر است و اولویت اصلی نیز احداث کریدور شمال به جنوب از این مسیر با توجه به بین المللی بودن است.
وی اضافه کرد: برخی رسانه ها به اشتباه سخنان استاندارد را تفسیر به رأی کرده و اظهار کردند منظور چهاربانده کردن اردبیل مغان از سمت مشگین به پارس آباد است که اینگونه نبوده و با هماهنگی هر سه فرماندار دشت مغان، نامه ای جهت اجرای چهاربانده کردن شمال استان از سمت گرمی و بیله سوار تأکید شده است.
امامی همچنین از زیرسازی و آُسفالت ریزی راه گردشگری داش دیبی به اوماسلان خبر داد و گفت: محور داش دیبی تا اوماسلان ردیف اعتباری لازم اختصاص داده شده و با انتخاب پیمانکار این محور برای توسعه گردشگری آسفالت ریزی می شود
رئیس شورای برنامه ریزی شهرستان گرمی افزود: با توجه به جاذبه ‌های طبیعی و دسترسی به نوار مرزی موران و جاذبه های اکوتوریسم بخش انگوت آسفالت و تعریض و بهسازی راههای ارتباطی بخشهای تابعه ازنظر گردشگری نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند درآمد زایی فروانی برای مردم این منطقه داشته باشد.

آغاز روکش آسفالت جاده قدیم گرمی اردبیل
رئیس اداره راه و شهرسازی گرمی مغان نیز گفت: عملیات روکش آسفالت ۱۰ کیلومتر از جاده قدیم گرمی به اردبیل از هفته جاری آغاز شده و تا اتمام پروژه بدون تعلل اجرایی خواهد شد.
«علی سلیمی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: تعریض، بهسازی و آسفالت راههای اتصال بخش مرزی موران به گرمی، انگوت به گرمی، جاده قدیم گرمی از سمت گردنه لنگان و همچنین آسفالت راههای روستایی ۳۳ روستا درشهرستان با اعتبار بالای ۲۰ میلیارد تومان در حال اجرا است.
وی با بیان اینکه بهسازی و تعریض جاده ارتباطی بخش انگوت به گرمی به عنوان یکی از مطالبات اصلی اهالی است، افزود: پروژه اجرایی گرمی به انگوت با بیش از ۱ میلیارد تومان اعتبار آغاز شده و با تامین ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار دیگر تکمیل خواهد شد.
این مقام مسئول اضافه کرد: طول پروژه گرمی به انگوت پنج کیلومتر و سه کیلومتر آن زیرسازی شده و آماده آسفالت است و در کنار آن عملیات آسفالت ریزی ۶ کیلومتر محور گرمی – موران که به دلیل ضعف پیمانکار پس از اقدامات جزئی راکد شده بود، از هفته گذشته فعال شد.
وی همچنین به اجرای دو بانده کردن ورودی شهر با جدیت تمام اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی چهاربانده کردن ورودی شهر گرمی از سمت جاده جدید گرمی  ـ اردبیل به طول ۶ کیلومتر در دست اجرا است که برای احداث این پروژه مبلغ ۱۰ میلیارد تومان هزینه در نظر گرفته شده است.

 

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. شهریارلو گفت:

    امیدواریم کوچه های روستای شهریار از توابع شهرستان گرمی هم مورد عنایت شهرداری و راه و شهر سازی قرار گیرد بخدا وضع بسیاری از روستاهای دور بهتر از محله شهریار است فردا با شروع زمستان تردد سخت می شود و مردم در کل ولای فرو می روند کاش فرماندار محترم یک توجهی هم به این محله بکند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید