مسئولان همیشه قول حمایت از بخش فرهنگی را می دهند

http://uupload.ir/files/q56s_photo_2017-08-24_00-50-30.jpg

آزادلو : توجه به نخبه های هنری و ادبی یکی از موضوعات مهمی است که در ترغیب علاقه مندان این حوزه به توسعه فعالیت های خود کمک می کند. برای اطلاع از وضعیت نویسندگان ادبی استان اردبیل و به خصوص شهرستان گرمی مغان به سراغ «راضیه عظیم زاده» رفتیم.
وی متولد شکراب، یکی از روستاهای شهرستان گرمی مغان بوده و با تلاشی که داشته موفق به اخذ مدرک کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی شده است. فعالیت با سرویس های ادبی نشریات محلی، مولف کتاب های هنری و شاعر شعر عمدتا با سبک سپید از گوشه فعالیت های این بانوی فعال ادبی است.

در مورد حوزه فعالیت خود توضیح دهید؟
به نظرم فعالیت اجتماعی برای هر فردی چه مرد و چه زن می تواند موانع و محدودیت هایی خاص خودش را داشته باشد که متاسفانه این محدویت در مورد خانم ها به خاطر شرایط مکانی و زمانی کمی پررنگ به نظر می رسد. حوزه هنری و ادبی از معدود بخش هایی است که حسب ذات و فطرت بانوان، فعالیت در حوزه هنری و ادبی نه تنها مشکل آفرین نیست، بلکه باعث تشویق اطرافیان نیز می شود.

آیا علاقه باعث ورود شما به این حوزه بود یا برحسب شرایط موجود؟
علاقه به کتاب های ادبی به ویژه رمان باعث شد تا به سمت ادبیات گرایش پیدا کنم و برای ادامه تحصیل در دانشگاه هم پیگیر همین رشته باشم. از سال های اول دوره دبیرستان فعالیت های هنری را شروع کردم مدت دو سال در رشته تئاتر فعالیت کردم و در کنار آن به صورت تفریحی به طراحی البته بیشتر به شکل کاریکاتورهای تفهیمی هم مشغول بودم.

در مورد نحوه شروع ایده چبپ کتاب «نگاه زیبای بانوی چشمانم» توضیح دهید؟
در طول این سال ها عمده فعالیتم قلم فرسایی بود و شروع کارم در ابتدا بیشتر با دلنوشته ها و داستان های کوتاه و بعدها به صورت شعر بود. این امر از سال اول دانشگاه و با حضور در انجمن های ادبی دانشگاه مستمر شد و نهایتا از سال ۹۰که به صورت مداوم با فعالیت های اعضای انجمن شعر و ادب و شهرستان گرمی همراه بودم نوشته هایم شکل واحدی به خود گرفت و تشویق اساتید و بزرگان این عرصه باعث شد تا ماحصل این نوشته ها به صورت مجموعه ای به عنوان “نگاه، بانوی زیبای چشمانم ” به چاپ برسد.

به عنوان یک خانم تحصیل و فعالیت اجتماعی سخت نیست؟
حضور یک زن در جامعه به نفسه برای خودش یا دیگران مشکل ساز نیست و یا محدویتی به بار نمی آورد بلکه مشکل زنان ما و البته بیشتر منطقه خودمان نگاه باورهای غلطی هست که از سوی برخی افراد در مورد زن وجود دارد. بنده هم به طبع جزو همین قشر از جامعه هستم و قطعا مشکلاتی هم سر راهم بوده ولی بسیاری از این مشکلات باید در دل زمان حل شوند.

حمایت خانواده تا چه حدی بود؟
حامی اصلی بنده خانواده م بوده و هستند و با ارزش ترین شیوه حمایت آن ها اعتمادشان هست و خیلی سعی کرده ام تا جایی که می توانم حریم این ارزش را پاس بدارم.

مشکلات حوزه هنری بانوان شهرستان را بگوئید؟
مشکلات حوزه هنری فقط مربوط به بانوان شهرستان نیست، محدویت های بسیاری در این حوزه وجود دارد و بنده فقط به یک نمونه بارز آن تا جایی که مربوط به حوزه فعالیت انجمن شعر و ادب می شد اشاره می کنم. فکر می کنم در سایر حوزه ها هم این مشکل مطرح باشد و آن هم محل مشترک ساختمان اداره فرهنگ و ارشاد با کتابخانه عمومی شهرستان است. کتابخانه اصولا نیازمند محلی ساکت و به دور از صداست و این مساله دقیقا نقطه مقابل فعالیت های اداره ارشاد است که فعالیت حوزه های مختلف هنری را در بر گرفته است.

مسئولان آیا همکاری لازم را دارند؟
مسئولان همیشه قول همکاری و رسیدگی به مشکلات و بهبود وضعیت موجود را می دهند اما وقتی صحبت پای عمل می رسد موضوع کمی متفاوت می شود!

نگاه عموم مردم به فعالیت های هنری شما چیست؟
نگاه عمومی مردم رو نمی دانم ولی اگر هنرمندان شهر را جزو مردم به حساب بیاوریم عالی هستند. همیشه تشویق و تمجید می کنند و حس امیدواری برای ادامه کار را به بهترین شکل آن تقویت می کنند.

آینده فعالیت های هنری منطقه و استان را چطور می بینید؟
فال بین نیستم ولی با شرایط موجود و مهاجرت استعدادهایی که از شهر گرمی می شود و همین تعداد اندکی هم که در شهر حضور دارند ولی با مشکلات زیادی مواجه هستند، نمی توان انتظار رسیدن به هنر در جایگاه متعالی آن باشیم. گرمی یک شهر پر از استعدادهای هنری هست در هر زمینه ای به خصوص خط. نقاشی، طراحی، هنرهای تجسمی، فرش و مجسمه سازی ولی کسی به فکر نیست.

به عنوان سخن آخر اگر مطلبی هست بگوئید؟
اول این که امیدوارم روزی برسد که گرمی، مغان اردیبهشت های سبز را بخاطر رشد و بالندگی در عرصه های گوناگون با عنوان مغان چهارفصل سبز کشور معرفی کنند و دوم اینکه آرزو دارم آرزوهای پدر و مادرم را هر چند در حد ناچیز برآورده کنم.

  • گفتگو از علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید