لزوم برنامه ریزی برای ثبات در واحدهای دانشگاهی

Image result for ‫علمی‬‎

آزادلو : قطع و یقین یکی از راه های توسعه علمی هر منطقه توجه به بخش دانشگاه با افزایش و توسعه واحدهای دانشگاهی و مراکز آموزش عالی است. خوشبختانه شهرستان گرمی از توابع استان اردبیل مغان نیز به واسطه وجود دانشگاه های پیام نور، آزاد اسلامی، علمی کاربردی و دانشکده پرستاری به لحاظ علمی در سطح استان حرف های زیادی برای گفتن دارد.
اما باید گفت گرمی با وجود پیشینه تاریخی مناسب و به لحاظ پرورش نخبه‌ های علمی که در اقصی نقاط کشور فعالیت می‌ کنند، آن‌ طور که باید از نظر علمی و دانشگاهی پیشرفت ‌های مناسبی نداشته است. حذف رشته های تحصیلی به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی و یا طرح موضوعاتی مبنی بر حذف واحد های دانشگاهی، بجای تلاش برای افزایش رشته ها، یکی از خطراتی است که جامعه علمی این شهرستان را تهدید می کند.
بی شک یکی از راه های توسعه شهرستان گرمی مان، برنامه ریزی برای تبدیل این منطقه به قطب علمی استان و پایلوت آموزش رشته ها خاص است. در این صورت فضا برای فعالیت شرکت های دانش بنیان نیز فراهم شده و گام ابتدایی تبدیل به قطب علمی، به جرقه ای برای افزایش تولید و ایجاد زمینه های شغلی و رونق اقتصادی تبدیل خواهد شد

حذف رشته های ارشد و نگرانی جامعه دانشگاهی
حذف رشته های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمی به یک تکراری برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی دانشگاه شده است. به گونه ای که در طول چند سال اخیر اقدام به حذف این رشته محل ها شده و پس از پیگیری متولیان و مسئولان ارشد من جمله نماینده مردم، این رشته ها بازگردانده می شوند.
یکی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی این واحد آموزشی گفت: با توجه به اینکه آقای میرزاده نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی سخنگو و عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، باید برای رفع این مشکل از شهر گرمی اقدامی انجام دهد.
محمدی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ماه گذشته بود که همچون ترم گذشته بحث حذف رشته های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد مطرح و چند رشته حذف شد که خوشبختانه با تلاش مسئولان موضوع حل شد.
وی با بیان اینکه نقش جذب دانشجویان ارشد در معرفی ظرفیت های شهرستان بسیار مهم است، افزود: بیشتر دانشجویان مقطع ارشد غیربومی هستند و با جذب آن ها به شهرستان زمینه معرفی مناطق گردشگری و افزایش دید مثبت از این شهر در مناطق مختلف می شویم.

حذف یک واحد دانشگاهی به چه بهایی
فرهیختگان و اساتید و دانشجویان پیام نور انگوت نیز طی تماس با خبرنگار همشهری گفتند: در مناطق محروم ایجاد فرصت برای ساکنان منطقه انگوت ارزوی دیرینه مردم بود که با تلاشها و مجاهدت های چندین ساله مسئولین به بار نشسته بود.
اما با خبر شدیم که مسئولین استانی پیام نور در اردبیل جهت خودشیرینی به روسای بالادستی در تهران کمر همت بسته و اقدام به حذف دانشگاه پیام نور انگوت و بسته شدن آن کرده اند. از نماینده محترم مردم مغان در مجلس شورای اسلامی در خواست پیگیری داریم.
این در حالی است که این واحد آموزشی هر ترم آموزشی با استقبال مناسبی از سوی علاقه مندان مواجه بود و اهالی بخش بالای ۲۵ هزار نفری بخش انگوت از وجود چنین مراکزی برای ادامه تحصیل فرزندشان در نزدیکی شهر آسوده خاطر بودند.
رفع مشکل رشته های دانشگاه با تلاش نماینده
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمی گفت: مشکل حذف رشته محل های تحصیلات تکمیلی این واحد آموزشی با رایزنی و تلاش نماینده مردم گرمی مرتفع شد.
«یحیی نصرتی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ایشان در عقد تفاهم سه بندی کمیسیون نقش اساسی داشتند و در واقع در شرایط دشوار اختلاف نظر وزارت علوم با دانشگاه آزاد یکی از واسطین بسیار موثر در حل این مشکل بود.
وی با بیان اینکه نماینده مردم گرمی رایزنی اختصاصی بسیار موثری هم درخصوص رشته های واحد گرمی با سازمان و وزارت داشت، افزود: حل مشکل
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمی اضافه کرد: علاوه بر نماینده گرمی، فیضی نماینده اردبیل و برخی از مسئولان وزارت علوم و مسئولان دانشگاه آزاد نیز برای رفع مشکل حذف رشته ها نه تنها از واحد گرمی بلکه بسیاری از واحدها تلاش ستودنی داشتند.
وی همچنین به تلاش کارکنان واحد گرمی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه همه کارکنان، هیات رئیسه و اعضای هیات علمی بدور از جناح بندی سیاسی برای حل مشکلات دانشگاه همت گماشته و اخلاق علمی را در دانشگاه ترویج دادند، کمال تشکر را دارم.
نصرتی تصریح کرد: انتظار می رود به منظور جلوگیری از مهاجرت و ایجاد توسعه متوازن در کشور سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری در تثبیت رشته های موجود و تصویب رشته های جدید دست واحد های دانشگاهی مناطق محروم و دور از مرکز را بگیرند.

تلاش برای تثبیت جایگاه علمی گرمی
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: ما از هر تلاشی برای تثبیت جایگاه علمی شهرستان گرمی و افزایش رشته محل های واحد های دانشگاهی دریغ نخواهیم کرد.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی گرمی وزنه سنگینی در جامعه علمی شهرستان است و حذف رشته های آن تبعات اجتماعی و سیاسی سنگینی بر جامعه علمی وارد خواهد کرد.
وی افزود: در دیدار با مقامات بلند پایه وزارت علوم و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی اهمیت دانشگاه آزاد برای این شهرستان تشریح و خواستار افزایش رشته شدیم
نماینده مردم شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اجرای سختگیرانه بخشنامه گسترش رشته در عمل واحدهای کوچکتر را کوچکتر و واحدهای مراکز استان یا شهرهای بزرگ یا نزدیک به مرکز رابزرگ تر کرده است و در این بخشنامه به نیازهای منطقه ای و گسترش رشته ها بر مبنای اولویت های منطقه ای توجه چندانی نشده است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. شهروند گفت:

    از منابع و بودجه که محرومیم لاقل فضای پشیرفت علمی شهرستان رو با حذف رشته ها و دانشجویان متقاضی متوقف نکنید
    قابل توجه عضو کمسیون مجلس شورای اسلامی

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید