نقش بازارچه مرزی در توسعه اقتصادی گرمی

http://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1396/06/19/13960619000309_Test_PhotoH.jpg

آزادلو : بازارچه مرزی گرمی واقع در انتهای بلوار شهید بهشتی مشرف به مسیر مرکز شهر، یکی از نقاط مهم تجاری و فضای کسب و کار برای اهالی است. این محل با بیش از ۲۰۰ مغازه در دو طبقه که عمدتا فعال است، نقش مهم در خرید و فروش و اشتغال برای قشر عظیم بازاریان داشته و باید توسعه آن مورد توجه مسئولان باشد.
بی شک توسعه مناطق تجاری به خصوص پاساژهای بزرگ و بازارچه ها نقش مهمی در رونق اقتصادی و جذب گردشگر می تواند ایفاء کند. بازارچه مرزی گرمی نیز به واسطه قرار گرفتن این شهرستان در نقطه مرزی و نزدیکی به گمرک و از سوی دیگر مسافت نزدیک تر با مرکز استان، قطعا می تواند زمینه ساز افزایش علاقه مندی گردشگران به این منطقه باشد.
امام وجود مشکلات عدیده در این محل به خصوص ریزش کوه پشت بازارچه یکی از موضوعاتی است که کسبه را نگران کرده است. توسعه بازارچه مرزی با احداث فاز دوم در کنار آن اقدامی بود که در دوره سوم شورای شهر گرمی آغاز و پس از خاکبرداری محل مورد نظر تاکنون به صورت راکد بوده و نیازمند عزم جدی متولیان ذی ربط است.

برداشتن کوه سنگی اقدام مناسبی نبود
شهروند اهل گرمی مغان گفت: پس از احداث بازارچه اقدام مسئولان در برداشتن کوه سنگی کار مناسبی نبود و بجای هزینه هنگفت می توانستند این محل را به یک نمای گردشگری تبدیل کنند.
«اصغر خلیل پور» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: پیش از برداشتن کوه سنگی جنب بازارچه، این محل نمای گردشگری بسیار جالبی داشت و بهتر بود بجای این محل، نقطه دیگری جهت احداث فاز دوم بازارچه اقدام می کردند.
وی با بیان اینکه پس از چند سال خاکبرداری و از بین بردن کوه سنگی، اکنون این محل تبدیل به پارکینگ شده است، افزود: در صورت اینکه اعتبار لازم برای خاکبرداری صرف احداث در یک محل دیگر میشد، اکنون شاهد افزایش بازارچه مرزی گرمی بودیم.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: شهرداری در اطراف بازارچه مرزی نسبت به ایجاد فضای سبز و درختکاری در کوه پشت بازارچه اقدام بکند تا این فضای مناسب سیاحتی در کنار محیط تجاری برای میهمانان و گردشگران فراهم شود.
وی به وضعیت بد سرویس بهداشتی بازارچه مرزی اشاره کرد و گفت: بهتر است شهرداری جهت رونق این محل، نسبت به تنظیف اطراف با کمک و همیاری کاسبان بازارچه اقدام کند تا میهمانان با خاطره خوشی این محل را ترک کنند.

تبلیغات مثبت شرط موفقیت این بازار است
کارشناس شهرسازی در این زمینه به همشهری گفت: تبلیغات مثبت شرط موفقیت بازارچه مرزی گرمی است و این موضوع باید مورد توجه مسئولان و کاسبان باشد.
«رضا قلیزاده» اظهار کرد: استفاده از ظرفیت رسانه های ارتباط جمعی محلی و استانی برای معرفی شایسته این محل و عرضه تخفیفات ویژه به مشتریان غیربومی می تواند در معرفی شایسته این محل نقش موثری داشته باشد.
وی با بیان اینکه بازارچه مرزی بیله سوار نمونه عینی تأثیر تبلیغات بر رونق اقتصادی است، افزود: در کنار توسعه تبلیغات، توجه به برخی نواقصات بازارچه همچون پله برقی که علی رغم وجود محل مورد نظر تکمیل نمی شود، می تواند در ترسیم چهره مناسب این محل موثر باشد.
وی تصریح کرد: زمین خاکبرداری شده کنار بازارچه بهترین نقطه برای توسعه بازارچه مرزی است و شهرداری باید در سریعترین زمان با تعیین پیمانکار مجرب دیگر، نسبت به احداث فاز با طراحی به مراتب زیباتر از بازارچه قبلی اقدام کند.
قلیزاده در رابطه با ریزش کوه پشت این بازارچه گفت: رها شدن سنگ های پشت کوه بازاچه مرزی و نبود برنامه ریزی صحیح در هنگام احداث نیز باعث شده تا اکنون این محل با مشکل ریزش و تخریب توسط سنگ ها مواجه شود و باید برای رفع آن اقدامی انجام شود.

زمین جنب بازارچه بنام شهرداری است
نائب رئیس شورای شهر گرمی گفت: زمین سنگ برداری شده جنب بازارچه مرزی شهر گرمی بنام شهرداری بوده و شایعات دیگر در این زمینه صحت ندارد.
«علی دولتخواه» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: به علت وجود اختلافات در این محل، شهرداری گرمی با پرداخت ۱ میلیارد ریال از بابت مطالبات راه و شهرسازی، زمین مورد نظر به نام شهرداری زده شده است.
وی با بیان اینکه واگذاری این مجموعه به پیمانکار بخش خصوصی جهت اجراء در دوره سوم شورای گرمی صورت گرفته است، افزود: بر اساس این مصوبه پیمانکار باید همه اقدامات برداشت و احداث مجموعه بازارچه را انجام دهد و ۸۰ درصد از آن در اختیار وی قرار گرفته می شود.
نائب رئیس شورای شهر گرمی بیان کرد: اکنون این محل هیچ شاکی ندارد اما طبق تفاهم نامه انجام یافته در گذشته، سهم شهرداری از این محل بزرگ تنها ۲۰ درصد است که اصولی نبوده و ما این موضوع را پیگیری و به طور کلی وضعیت این محل را تعیین تکلیف خواهیم کرد.
دولتخواه همچنین به وضعیت پشت بازارچه مرزی شهر گرمی اشاره کرد و گفت: زمان احداث این مجموعه باید برای احداث حفاظت های لازم صورت می گرفت و اکنون به دلیل نزدیکی فاصله کوه با دیوار بازارچه، تردد ماشین آلات ممکن نیست.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. ناشناس گفت:

    ریش و قیچی دست شهرداری و شورای شهره، ببینیم چه گلی به زیبایی و رونق کسب و کار شهر می زنند

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید