کشاورزی مغان و لزوم استفاده از تجهیزات روز دنیا

Image result for ‫کشاورزی مدرن‬‎

آزادلو : کشاورزی مدرن یکی از موضوعات مهمی است که در کشورهای توسعه یافته و در بسیاری از شهرهای مطرح کشور در حوزه کشاورزی به آن توجه می شود. شهرستان مغان با داشتن بیش از ۱۲۰ هزارهکتار زمین زیر کشت یکی از قطب های مهم تولید گندم و محصولات استان و شمالغرب کشور به حساب می آید که از این اراضی قابل کشت ۱۱ هزار هکتار آبی و باقی مانده آن به صورت دیمی کشت می شود.
مکانیزاسیون تجهیزات و امکانات کشاورزی یک گام اساسی برای مدرنیزه کردن مراحل کاشت و برداشت است که در این زمینه نیز دولت اقدامات خوبی را انجام داده است. اما قطعا با توجه به ظرفیت های عدیده کشاورزی استان اردبیل و به خصوص دشت مغان، هنوز آنطور که باید و شاید در زمینه مدرنیزه کردن کشاورزی این منطقه اقدام اساسی صورت نگرفته است.
تبدیل کشاورزی سنتی به مدرن باعث افزایش بهره وری محصولات و به تبع آن تأثیر مستقیم در افزایش درآمد پایدار اقتصادی دارد. با توجه به وسعت بالای اراضی دیمی شهرستان مغان، با بهره برداری از سد های درحال اجراء میزان قابل توجهی از این اراضی آبی خواهد شد که توسعه تجهیزات مدرن کشاورزی برای استفاده بهینه از آب را می طلبد.

اصلاح الگوی کشت در دستور کار باشد
نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین موضوعی که در توسعه بخش کشاورزی با توجه به محدودیت منابع باید مورد توجه قرار گیرد، اصلاح الگوی کشت است.
«سیدحمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بهتر است کشاورزان به سمت کشت ارقامی که با کمترین منابع آبی و با شرایط خاص منطقه ما امکان رشد و بازدهی مطلوبی دارند، کشیده شوند و در این راه نقش جهاد کشاورزی در ترغیب این عزیزان بسیار ضروری است.
وی افزود: بی شک با حرکت به سوی ارقام استراتژیک همچون کلزا، زعفران و پسته قطعا تکنولوژی های روز دنیا در کاشت و برداشت این محصولات مورد توجه کشاورزان قرار می گیرد و این موضوع باعث می شود گام اساسی در حوزه کشاورزی گرمی باشد.
این نماینده مجلس بیان کرد: ظرفیت منطقه ما کشاورزی است و اگر کشاورزان با کمی همت و تشکیل تعاونی در هر یک از روستاها به سوی صنایع تبدیلی و تکمیلی با تجهیزات مدرنیزه بروند، بی شک رونق اقتصادی را سبب خواهد شد.
وی مشکل اصلی بخش کشاورزی گرمی را استفاده از روش های سنتی دانست و گفت: لازم است با تکیه بر دانش فنی موجود و ارائه آموزش های لازم به کشاورزان، از شیوه های تولید سنتی عبور کنیم و با دستیابی به روش های جدید تولید، هم میزان تولید محصول را ارتقا دهیم و هم کیفیت محصولات را جهت رقابت در بازارهای جهانی بهبود بخشیم.
میرزاده اضافه کرد: انتظار این است دستگاه های ذی ربط برای تغییر الگوی آبیاری از سنتی به مدرن و کاربرد سیستم‌های نوین آبیاری و بهره برداری اثربخش از آب، اقدامات و برنامه های آموزشی و ترویجی را بصورت جدی در دستور کار قرار دهد و ما نیز از این اقدامات در استان حمایت می کنیم.

گرمی بدون مدرنیزه شدن قطب کشاورزی است
کارشناس مهندسی کشاورزی در این زمینه به همشهری گفت: گرمی مغان با توجه به شرایط مساعد آب و هوا و خاک حاصلخیز، بدون توسعه کشاورزی مدرن نیز قطب کشاورزی شناخته می شود.
شاهی با بیان اینکه شهرستان گرمی ظرفیت کشت محصولات استراتژیک را دارد، افزود: در سال های گذشته کشت پسته، زعفران و کلزا در این شهرستان نشان داده بازدهی مطلوبی دارد و باید کشاورزان به سمت کشت این محصولات با امکانات مدرن بروند.
این کارشناس مهندسی کشاورزی بروز و مدرن شدن باغات و بخش های کشاورزی شهرستان گرمی مغان را ضروری دانست و گفت: بهره مندی از ظرفیت‌های موجود، کاهش زمان برخورداری از محصولات وتولیدات بیشتر خودکفایی بخش کشاورزی را محقق و تضمین می کند که دراین راستا باید تمامی باغداران و کشاورزان درجهت خودکفایی، خوداتکایی و مدرن سازی تجهیزات باغی و کشاورزی گام بردارند.
وی اضافه کرد: ترویج باغداری سنتی سطح زیر کشت دشت های نکا سبب هدر رفت مقدار زیاد آب در بخش کشاورزی شهرستان شده است لذا جهت برون رفت از چالش های پیش روی بخش آبی باید باغات و کشاورزی در شهرستان با تجهیز آبیاری قطره ای روز دنیا باید کشاورزان آشنا شوند.

گرمی دومین جذب تجهیزات مکانیزاسیون استان را دارد
مدیر جهاد کشاورزی گرمی مغان گفت: این شهرستان دومین جذب تجهیزات و امکانات مکانیزاسیون کشاورزی استان را با ۲۲۰ دستگاه به خود اختصاص داده است.
«عظیم احمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: برای تحقق این مهم بیش از ۶ میلیارد تومان هزینه شده است که خوشبختانه کشاورزان نیز همگان با تکنولوژی های روز دنیا و با همراهی کارشناسان جهاد کشاورزی حرکت می کنند.
وی از فعالیت ۱۴ بهره بردار کشاورزی در شهرستان گرمی مغان خبر داد و افزود: بیش از ۱۱ هزار نفر از این بهره برداران در سایت بهین یاب ثبت نام کرده اند که به صورت متوالی از این طریق و با پیامک مسائل مختلف کشاورزی اطلاع داده می شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از حرکت های خوبی که در بحث مدرنیزه کردن کشاورزی مورد توجه است، آبیاری تحت فشار باغات است که دولت نیز برای کمک به باغداران برای تحقق این موضوع ۸۵ درصد از هزینه را به صورت بلاعوض کمک می کند.
وی بر ضرورت ترویج کشت کلزا توسعه کارشناسان کشاورزی و رسانه ها تأکید کرد و افزود: این محصول به دلیل شرایط خاصی که دارد، به آب کمتر نیاز داشته و صرفه اقتصادی دارد و با ترغیب کشاورزان امسال برداشت خوبی از ۱۵۰۰ هکتار کلزاری کشت شده داشته ایم.
وی با بیان اینکه دولت از پروژه های آبیاری تحت فشار حمایت ویژه ای می کند، تصریح کرد: با توجه به لزوم اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی، دولت به صورت تضمینی ۸۵ درصد از هزینه آبیاری تحت فشار همه باغات را کمک بلاعوض می کند.
این مقام مسئول بیان کرد: توسعه کشاورزی منطقه منوط به افزایش واحدهای تولیدی صنایع تبدیلی و تکمیلی و با مجتمع های گلخانه ای است که برای تحقق این موضوع باید کشاورزان از به روزترین سیستم های کشاورزی استفاده کنند.
قطع و یقین استفاده از تجربیات شهرهای پیشرو در این حوزه و تبلیغ آن میان کشاورزان و دامداران قطعا در تحول عظیم از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن موثر خواهد بود. با توجه به استفاده از تجهیزات و امکانات به روز کشاورزی در این شهرستان، شاهد انقلاب عظیم بخش کشاورزی و صنایع وابسته در گرمی مغان خواهیم بود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید