ورزش منطقه نیامند توجه عمیق مسئولان است

Image result for ‫ورزشکار کاراته خانم‬‎

آزادلو : توجه به ورزش بانوان یکی از موضوعات مهمی است که می تواند در ارتقای سلامت بیش از نیمی از جمعیت جهان و کشور موثر واقع شود. یکی از موضوعات مهم در ترغیب ورزش بانوان، توجه به بانوان قهرمان رشته های ورزشی است که زمینه ساز ایجاد شور و شوق برای کشیده شدن آینده سازان به سمت ورزش می شود.
«سهیلا همتی» یکی از ورزشکاران مدال آور اهل شهرستان گرمیم مغان از توابع استان اردبیل در رشته ورزشی کاراته است که علاوه بر حضور مداوم در مسابقات، مدرک مربی گری و داوری ملی را نیز دارد. این بانوی ورزشکار که مدرک کارشناسی ارشد نیز دارد، دارای مقام های نخست مسابقات ملی و بین المللی بوده است. همشهری پای گفتگوی وی می نشیند.
چطور شد در کنار تحصیل وارد ورزش حرفه ای شدید؟
من از کودکی با ورزش همراه بودم و توانستم تا زمان دانشگاه به جایگاه بالایی از ورزش حرفه ای دست یابم. در طول تحصیل نیز علی رغم اینکه در خارج از استان اردبیل بودم، با توجه به داشتن کارت مربیگری، به سمت ایجاد یک باشگاه و آموزش به آینده سازان درکنار فعالیت حرفه ای ورزش خود شدم. هم اکنون به عنوان مربی کاراته در شهرهای اردبیل و گرمی فعالیت دارم و در کنار این رشته، به عنوان رئیس هیأت هندبال گرمی نیز انتخاب شدم و در این زمینه نیز با جدیت فعالیت می کنم.
در مورد رشته ورزشی خودتان توضیح دهید؟
من از ۱۱ سالگی در رشته رزمی کاراته سبک آزاد ورزش را آغاز کردم و سپس در رشته کاراته کنترلی نیز فعالیت داشتم. با توجه به ورزش در هر دو سبک، می توانم بگویم کاراته یکی از رشته های جالب و تأثیرگذار خصوصا برای بانوان است، به خصوص این رشته ورزشی به حفظ اخلاقیات و پرورش روح انسان نیز تأکید دارد.
چطور شد فعالیت خود را در این رشته آغاز کردید؟ علاقه تاثیری داشت؟
علی رغم مشکلاتی که برای فعالیت حرفه ای ورزش رزمی برای بانوان در منطقه ما وجود دارد، با توجه علاقه شدیدی که داشتم وارد این رشته ورزشی شدم. اوایل که وارد این رشته شدم، تنها باشگاه فعال بانوان استقبال آنچنانی نداشت و با ۳ نفر ورزشکار باشگاه مدیریت می شد. در طول سال های گذشته با تلاشی که داشتم توانستم در سبک آزاد کیوکوشین درجه دان یک و در کنترلی دان ۳ را با کمک اساتید مجرب کسب کنم. بی شک علاقه عامل اصلی و دلگری من در طول این سال ها بوده و قطعا اگر نبود تا مربیگری و داوری ملی پیش نمی رفتم.
آیا در طول این سال ها به مقام هایی دست یافته و به صورت قهرمانی این رشته ورزشی را دنبال کرده اید؟
در زمانی که ما این رشته ورزشی را به صورت حرفه ای ادامه می دادیم، از بانوان منطقه به مسابقات کمتر اعزام می شدند. با این حال با تلاش هایی که برای اعزام به مسابقات داشتم، توانستم در رشته ورزشی کیک بوکس مقام سوم کشوری و چندین مقام کشوری در رشته کاراته سبک کنترلی دست یابم و اکنون نیزبه موفقیت شاگردانم تمرکز کردم.
همکاری و تعامل دستگاه های دولتی به خصوص اداره ورزش و جوانان و سایر دستگاه های دخیل با شما چگونه است؟
بی شک نقش دستگاه متولی در ساماندهی ورزشکاران بسیار موثر است و خوشبختانه فضای موجود در اداره ورزش و جوانان و هأیت کاراته برای پرورش استعداد های ورزشی و اعزام به مسابقات بسیار مناسب است.
بزرگترین مشکل پیش روی شما چیست؟
عموما ورزشکارانی که در رشته های رزمی فعالیت می کنند، روح و جسم خود را قدرتمند پرورش می دهند و مشکل برایشان بی معنی است. اما به نظر من برای ایجاد یک مسیر هموار برای ورزش آینده، ایجاد تعامل بین باشگاه ها، اداره و هیأت با یک راهکار همیشگی بسیار موثر بوده و موانع پیشرفت را از میان بر می دارد.
آینده این رشته ورزشی را در حوزه بانوان در این شهرستان چطور می بینید؟
با وجود تعدد بانوان ورزشکار در این رشته در واقع باید امروز ما تبدیل به آینده خوشی که انتظار داشتیم می شد و ما قهرمانان خوبی پرورش می دادیم. اما مطمئنم یک روزی این شهرستان از لحاظ ورزش رزمی خصوصا کاراته بانوان حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت.
بعنوان یک بانو چه مشکلاتی بر سر راه شما در طول این سال ها بوده است؟
در واقع با توجه به اینکه اولین ورزشکاران بانوی این شهرستان به صورت حرفه ای بودیم، مشکلات زیادی را پشت سر گذاشتیم تا این نسل کاراته ما با آرامش بیشتری بتوند ورزش قهرمانی را طی کند. مشکلی که پیش از این شاهد آن بودیم جذب نشدن بانوان به این رشته و دیدگاه نادرستی که در جامعه نسبت به ورزش حرفه ای و قهرمانی بانوان رواج یافته بود.
پیشنهاد شما برای تحول در حوزه ورزش انفرادی بانوان منطقه چیست؟
بهترین راهکار برای تحول در حوزه ورزش های انفرادی در سطح قهرمانی، هم فکری مربیان و هیأت ها جهت شناسایی استعداد با همکاری اداراتی همچون آموزش و پرورش است. والدین ورزشکاران هم اگر می خواهد فرزندانشان افتخار آفرین باشند، باید پای به پای خود ورزشکار تلاش کرده و همه جانبه پشتیبانی کند.
چه درخواستی از مسئولان شهرستانی و استانی دارید؟
درخواست من به عنوان مربی و نه بعنوان ورزشکار برای خودم، می خواهم مسئولان ارشد نگاه عمیق تری به ورزشکاران جوان مستعد داشته باشند. بی شک توجه به ورزش و تسهیل شرایط با تأمین زیرساخت هایی همچون سالن ورزشی و امکانات ورزشی زمینه جلوگیری از کشیده شدن جوانان به سمت و سوی نامتعارف خواهد شد که در آینده کشور بسیار حائز اهمیت است.

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید