اصلاح الگوی مصرف راهکار حفظ منابع آبی

Image result for ‫آب شرب گرمی‬‎

آزادلو : در استان اردبیل علی رغم وجود آب های سطحی فراوان و میزان بارندگی مناسب به نسبت سایر استان ها، بیشتر روستاها با مشکل اساسی کم آّبی مواجه هستند. این موضوع از سویی با کاهش بارش نزولات جوی طی چند سال اخیر، باعث بروز کم آبی شده و خطر خشکسالی بطور جدی منطقه را تهدید می کند.
تأمین آب شرب در فصول تابستان یکی از معضلات بسیار مهمی است که همه ساله در روستاهای استان به خصوص در شهرستان گرمی مغان شاهد آن هستیم و تاکنون راهکاری اساسی تدبیر نشده است. سالجاری برای اولین بار علاوه بر روستاها با توجه به افزایش مصرف شاهد قطعی آب در برخی محلات شهر گرمی نیز بودیم.
خاطر نشان می سازد آب شرب شهر گرمی از تصفیه خانه شهرستان پارس آباد و از رود مرزی ارس تأمین می شود که یک منبع تقریبا پایدار آب شرب محسوب می شود. اما به واسطه افزایش مصرف و به دلیل توپوگرافی کوهستانی شهرستان گرمی، سطح فشار آب پائین آمده و امکان پمپاژ به محلات بالادستی به خصوص اله درق گرمی کمتر شده است.

تهیه آب شرب با کالن به صورت سنتی
یکی از اهالی محله اله درق شهر گرمی گفت: چند روزی است اهالی اله درق به صورت سنتی با کالن نسبت به تهیه آب اقدام می کنند که این وضعیت در شأن نظام جمهوری اسلامی نبوده و باید چاره ای اندیشده شود.
نسیم وند در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در طی چند روز گذشته اهالی محله اله درق که جمعیت چند هزار نفری را در خود جای داده است، آب بهداشتی نداشته و آب شرب را به روش سنتی با کالن تهیه می کردند.
وی با بیان اینکه با تلاش مسئولان ذی ربط جهت حل مشکل تحسین برانگیز بود، افزود: مشکل آب شرب محلات بالادستی همچون بیشتر روستاها شهرستان به یک راهکار اساسی نیازمند است و نباید با هر افزایش مصرف شاهد بی آّی در فصل تابستان باشیم.

لزوم جیره بندی آب در زمان های حساس
یکی دیگر از اهالی در این زمینه به همشهری گفت: بهتر است مسئولان اداره آب شهرستان در زمان های حساس که مصرف آب بیش از اندازه است، با اطلاعیه قبلی نسبت به جیربندی و قطع آب همه محلات با زمان بندی اقدام کند تا آب یک محله قطع نشود.
بقایی افزود: متأسفانه بخشی از مشکلات به مصرف بی وریه خودمان بر می گردد و ما اگر نتوانیم درست مصرف کنیم، هرچقد هم دستگاه ها تلاش کنند باز یک جای کار مشکل خواهد داشت، هرچند به تلاش بیشتری برای توسعه زیرساخت ها نیاز است.
وی اضافه کرد: تلاش مسئولان آب و فاضلاب برای تأمین آب شرب و حل مشکلی قطعی آّب محلات بالادستی شهر گرمی قابل ستایش بوده و باید تقدیر شود.

مصرف در گرمی دو برابر الگوی مصرف است
رئیس آب و فاضلاب شهری گرمی گفت: طبق بررسی های صورت گرفته در سالجاری مصرف آب در شهر گرمی دو برابر الگوی مصرف استاندارد است که این نشان دهنده مصرف بی رویه است.
«اکبر همایون» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: اگر این روزها شاهد قطعی آب شرب برخی محلات و یا افت فشار در شهر گرمی هستیم، به علت مصرف بی رویه و بی سابقه آب شرب توسط مشترکین است.
وی با بیان اینکه مردم باید در مصرف آّ صرفه جویی داشته باشند، افزود: یکی از مشکلاتی که اخیرا” با آن روبرو هستیم، مصرف بی رویه آب توسط شهروندان است که این امر باعث وقفه پمپاژ آب به مخازن ذخیره آب شده و باعث افت فشار آب در سطح شهر می شود.
این مقام مسئول بیان کرد: با توجه به خشکسالی های اخیر و گرمای فصل تابستان و طبقاتی شدن خانه ها با کمبود آب روبرو هستیم، در ماه های قبل فشار آب مطلوب تر بود به حدی که آب تا طبقات بالاترهم می رفت ولی بخاطر مصرف بی رویه آب توسط همشهریان و روشن بودن کولرها در این ماه باعث کمبود فشار آب شده ایم.
وی وجود فرهنگ های اشتباه مصرف را از مشکلات موجود دانست و تصریح کرد: یکی از معضلات و فرهنگ های غلط در مصرف بی رویه آب این است که مردم می گویند؛ پول آب مصرفی را خودمان پرداخت می کینم در حالی که این آب متعلق به همه مردم است و مردم باید به سمت فرهنگ صرفه جویی و استفاده درست از آب بروند.
همایون در ادامه با اشاره به روزهای گرم و افزایش مصرف آب در جامعه، گفت: با توجه به افزایش دما و گرمای تابستان به منظور جلوگیری از کم آبی و مصرف بی رویه و غیر منطقی آب، الگوی اصلاح مصرف در جامعه باید ترویج شود.
رئیس آب و فاضلاب شهری گرمی فرهنگ سازی و اطلاع رسانی رسانه های جمعی را در زمینه مصرف بهینه آب بسیار مهم ارزیابی کرد و خواستار اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مدیریت مصرف آب و اصلاح الگوی مصرف صحیح آب به جای اسراف و مصرف نادرست در جامعه شد.
علت کم آبی موجود مصرف زیاد مردم است و مردم الگوی مصرف آب را رعایت نمی کنند، به همین دلیل یک سوی سکه به خود ما و نحوه استفاده از آبی که در دست داریم برمی گردد. با وجود بارندگی‌های اخیر در شهرستان گرمی  بازهم کمبود آب شرب مشکل اساسی است و به همین دلیل باید در مصرف آب صرفه جویی کرد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید