بزرگراه اردبیل – مغان و اهمیت اجرای آن

Image result for ‫بزرگراه قفقاز‬‎

آزادلو : جاده ارتباطی مرکز استان اردبیل به شهرهای شمالی این استان که از گرمی مغان می گذرد به لحاظ کاهش مسافت و تسریع درارتباط شمال و مرکز استان و همچنین پیوند استان اردبیل به کشورهای حوزه قفقاز در شمال ایران، به عنوان شاهرگ حیاتی توسعه استان اردبیل نقش مهمی ایفا خواهد کرد.
احداث شاهراه ارتباطی اردبیل، گرمی، بیله سوار و پارس آباد یکی از موضوعات مهمی است که این روزها مورد توجه محافل مردمی، رسانه ها و مسئولان بوده است. بزرگراهی که موسوم به طرح بزرگراه قفقاز بوده و و در سال ۹۲ حدود ۱۷ کیلومتراز این مسیر از سه راهی صحرا تا شهر رضی به بهره برداری رسید.
هفته دولت سالجاری بود که مراسم افتتاح ۵ کیلومتر از این پروژه مهم استان که قطعا زمینه تحول کل استان را سبب خواهد شد، با حضور مقامات ارشد استانی و شهرستانی به بهره برداری رسید. بی شک اتصال نقطه های دو بانده به چند نقطه ای که به صورت چهاربانده در طول مسیر وجود دارد، باعث می شود بزرگراه قفقاز تکمیل شود.

لزوم احداث بزرگراه اردبیل – مغان از گرمی
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی توجهی مسئولان استانی به شهرستان های محروم گفت: انتظار ما این است مسئولان استانی در تعریف پروژه های شهرستانی بیشتر به مناطق محروم و البته توانمند توجه کنند تا زمینه توسعه متوارن همه استان اردبیل فراهم شود
«سید حمایت میرزاده» اظهار کرد: با توجه به ظرفیت های موجود در گمرک بیله سوار و قابلیت های گردشگری گرمی، توجه به احداث بزرگراه اردبیل – مغان از مسیر شهرستان گرمی و بیله سوار و سپس پارس آباد باید مورد توجه مسئولان استانی باشد.
وی اضافه کرد: بدیهی است با احداث این بزرگراه با تحقق و راه اندازی منطقه آزاد تجاری صنعتی در دشت مغان ظرفیت های قابل توجه شهرستان های یادشده بیش از پیش فعال و رونق و توسعه اقتصادی از شمال استان به مناطق دیگر آن سرازیر خواهد شد.
یکی از اهالی گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: مبرهن است توسعه هر منطقه وابسته به راه ارتباطی مناسب است و قطعا استان اردبیل با توجه مرزی بودن نیازمند وجود یک شاهراه ارتباطی ایمن برای اتباع خارجی است.
«صادق فرح نژاد» افزود: چندی پیش مسئولان استانی از نبود مصوبه ای به نام بزرگراه قفقاز سخن گفتند که واقعا جفا در حق کل استان است و اگر این موضوع صحت داشته باشد، باید همه نمایندگان و در رأس آن استاندار برای تصویب و اجرای آن از محل اعتبارات ملی تلاش کنند.
وی با بیان اینکه تسریع اجرا و تکمیل بزرگراه حیاتی قفقاز در استان اردبیل ضرورت زیادی دارد، تصریح کرد: مسوولان و نمایندگان استان باید برای تحقق آن از هیچ کوششی دریغ نکنند و اجرای آن طرح را با اهمیتی در سطح منطقه آزاد مغان یا منطقه ویژه نمین پیگیری کنند.

اهمیت رینگ اتصالی مغان به کل استان
فرماندار گرمی مغان گفت: احداث بزرگراه اردبیل – مغان به عنوان یک رینگ اتصالی بسیار مهم می تواند در شکوفایی اقتصاد شمال استان و به تبع آن شهر اردبیل نقش بسیار مهمی ایفاء کند.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بیشتر پروژه های راهسازی اجرایی شهرستان به خصوص در مسیر اجرایی چهاربانده رضی تا امیرکندی از محل اعتبارات ملی است و سعی می کنیم برای این مهم بیشتر از این منبع اعتباری استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه اجرای پروژه چهاربانده کردن ۵ کیلومتر از ورودی شهر گرمی با جدیت انجام می شود، افزود: قطعا این پروژه در تکمیل رینگ اتصالی بزرگراه اردبیل – گرمی – بیله سوار – پارس آباد موثر بوده و با توافق بین سه فرماندار دشت مغان، پیگیر این موضوع هستیم.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: لازم است با هماهنگی مسئولان شهرستان های شمالی و با همکاری مسئولان ذی ربط استانی نسبت به تصویب بزرگراه قفقاز اقدام و با حمایت نمایندگان ردیف اعتبار ملی برای آن اختصاص دهیم.

پروژه چهاربانده رضی تا امیرکندی از محل اعتبارات ملی است
رئیس راه و شهرسازی گرمی مغان نیز گفت: پروژه بهسازی و چهاربانده رضی تا امیر کندی در مسیر اردبیل – گرمی از محل اعتبارات ملی در حال اجرا است و امسال نیز شاهد افتتاح بخشی از آن بودیم.
«علی سلیمی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در محور رضی – امیرکندی ۵ کیلومتر از مسیر با اعتباربالغ بر ۵۰ میلیارد ریال بازگشایی و مورد بهره‌برداری عموم خصوصاً اهالی منطقه مغان قرار گرفته است.
وی از ادامه اجرای مسیر رضی – امیرکندی که بخشی از جاده اردبیل به مغان را تکمیل می کند خبر داد و گفت: علاوه بر مسیر افتتاح شده، ۸ کیلومتر در محدوده هفت چشمه تا برگ چایی از محل اعتبارات ملی بصورت چهار بانده در حال احداث بوده و با جدیت پیگیری می‌شود.
سلیمی اضافه کرد: درحوزه راه‌ه ای اصلی شهرستان گرمی مغان، چهاربانده ورودی شهر گرمی بطول ۵ کیلومتر از محل اعتبار استانی با قرارداد۶۴ میلیارد ریالی در چند جبهه کاری درحال اجرا است که ۷۵ درصد از عملیات خاکبرداری، ۱۵ درصد از عملیات خاکریزی وپی کنی دودهانه پل انجام شده است.
فراموش نکنیم که بزرگراه قفقاز با شروع از اردبیل و گذر از گرمی مغان و اتصال به شمال استان، بستر احداث راه آهن اردبیل به مغان را نیز فراهم خواهد کرد و در صورتیکه نزدیک ترین راه ارتباطی مرکز با شمال استان از گرمی مغان می گذرد هیچ عقل سلیمی بر اجرای بزرگراه قفقاز از مسیر دیگر صحه نخواهد گذاشت.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید