ظرفیت مغفول گیاهان داروئی در استان اردبیل

Image result for ‫گیاهان دارویی‬‎

آزادلو : گیاهان دارویی یکی از ظرفیت های قابل توجه استان اردبیل است که در سال های اخیر با اهمیت دهی و شناساسیی گونه های جدید زمینه توسعه در بخش های مختلف از این طریق ایجاد شده است. استان اردبیل به لحاظ پوشش غنی از منابع طبیعی و به ویژه گیاهان دارویی از جایگاهی ویژه برخوردار است که می‌توان با پرداختن و توجه بیشتر به آن به توسعه و اقتصاد استان کمک شایانی شود.
شهرستان گرمی مغان واقع در شمال استان غنی ترین منبع گیاهان داروئی در استان است که به همین دلیل جمع آوری این نوع گیاهان توسط عموم مردم یکی از منابع اقتصادی برای علاقه مندان است. همچنین با توجه به اینکه این شهرستان از مناطق با ارزش بالا به لحاظ گیاهان داروئی است، نمایندگی جهاد دانشگاهی استان با آزمایشگاه مجهز برای شناساسیی و پرورش گیاهان داروئی در گرمی مغان مستقر شده است.
«عدیل سروی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در رابطه با گیاهان داروئی در استان اردبیل گفت: در زمینه کشت گیاهان دارویی با توجه به استعدادهای کشاورزی استان، طی سال اخیر دستاوردهای خوبی ایجاد شده است و گونه های گیاهان داروئی را در دو سال اخیر از ۵۵ گونه با تحقیقات مستمر به ۱۲۵ گونه با ویژگی‌های مناطق مختلف استان افزایش یافته است که قطعا باید کشت نوع های مختلف گیاهان داروئی برای تغییر در الگوی کشت مورد توجه کشاورزان استان قرار گیرد.

احداث نخستین کارخانه فرآوری گیاهان دارویی
استاندار اردبیل از آغاز عملیات ساخت نخستین کارخانه فرآوری داروهای گیاهی در استان خبر داد و گفت: اردبیل قابلیت طبیعی بسیاری در زمینه توسعه کشت گیاهان دارویی و فرآوری آن دارد و مدیران دستگاه ها باید برای اجرای سریع آن از سرمایه گذاران این طرح حمایت کنند.
«مجید خدابخش» افزود: تاکنون نزدیک به ۵۰۰ نوع گیاه دارویی در استان شناسایی شده اما مسئله مهم تبدیل آنها به انواع داروهای گیاهی و بلکه لوازم آرایشی و زینتی می باشد که هنوز شکل عملی به خود نگرفته است در حالی که ارزش افزوده تبدیل گیاهان دارویی و انواع گل های معطر به لوازم آرایشی و تزیینی بسیار زیاد است.
وی با بیان اینکه استان اردبیل باید از این قابلیت بی نظیر خود استفاده مطلوب را داشته باشد، تصریح کرد: گیاهان دارویی ذخایر هر منطقه ای است و در طول سال ها مهم‌ ترین منابع تأمین نیازهای غذایی و دارویی بشر در طول نسل ‌ها بوده و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

لزوم توجه به طب سنتی گیاهان دارویی
مدیر جهاد کشاورزی گرمی گفت: طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی در صورتی که اصولی و علمی مورد استفاده قرار گیرد، بسیار مؤثرتر خواهد بود و اکنون مشاهده می کنیم مسئولان کشوری نیز بر روی این موضوع تأکید دارد.
«عظیم احمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: دشت ‌مغان با توجه به اقلیم مناسب و تنوع گونه گیاهی بهترین محل برای پرورش گیاهان دارویی است و یکی از ظرفیت های استفاده از این نوع گیاهان طب سنتی و درمان بیماری با گیاهان طبیعی است.
وی به ظرفیت های استفاده از محیط دریاچه گیلارلو برای کشت گیاهان داروئی اشاره کرد و گفت: تاکنون اقدام اساسی برای استفاده از این ظرفیت انجام نشده است.

گرمی بهشت گیاهان داروئی است
فرماندار شهرستان گرمی مغان گفت: استان اردبیل به خصوص شهرستان گرمی بهشت گیاهان داروئیی است و به عنوان بزرگ‌ترین منبع شیرین بیان  که یکی از گیاهان دارویی است، در منطقه شناخته می‌ شود.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: گیاهان دارویی در شهرستان گرمی بیشتر به صورت خودرو یافت می‌شود و با وجود ظرفیت عظیم منطقه در این حوزه کمتر به طور گسترده گیاهان دارویی کشت می ‌شود.
وی با بیان اینکه اکثر ۴۶ گونه گیاهان داروئی استان در این شهرستان یافت شده است، افزود: علاوه بر رویش طبیعی گیاهان داروئی در گرمی، بسیاری از فعالان کشاورزی نسبت به کشت این نوع گیاهان در گلخانه و مزارع خود اقدام می کنند.
امامی گفت: بیش از ۱۰۰هزار هکتار اراضی منابع طبیعی و وجود گونه های متعدد گیاهی در گرمی نشانگر قابلیت این شهرستان برای توسعه گیاهان داروئی است که توجه بیشتر موسسه ها و شرکت های دانش بنیان به این شهرستان را می طلبد.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی گرمی رویش طبیعی گیاهان داروئی در مناطق مختلف شهرستان بر حسب نوع و ساختار منطقه بوده و تنوع گونه ای در بخش موران، مرکزی و انگوت با توجه به تنوع نوع خاک دیده می شود.

اهلی سازی کشت گیاهان دارویی در مغان
پیش از این رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل در حاشیه حضور خود در گرمی گفت: با افزایش تحقیقات در حوزه گیاهان داروئی می توان نسبت به اهلی سازی، تولید و توسعه صنایع تکمیلی این بخش مهم در شهرستان گرمی و استان اردبیل اقدام کرد.
«مهران اوچی» به ظرفیت های منحصر به فرد موجود دشت مغان در حوزه گیاهان داروئی اشاره کرد و افزود: شهرستان گرمی به واسطه برخورداری از تنوع اقلیمی و آگرو اکولوژیکی متاثر از وجود مناطقی مانند ارتفاعات صلوات با ارتفاع ۲۲۰۰ متر از سطح دریا و مناطق پست دشتی، دارای تنوع گیاهی بسیار غنی است.
وی از تلاش برای توسعه بخش آزمایشگاهی جهاد دانشگاهی گرمی خبر داد و گفت: در صورت حمایت مسئولان شهرستان قطعا مرکز آموزش تخصصی کوتاه مدت جهاد دانشگاهی گرمی، به مرکز تحقیقات گیاهان داروئی شمال استان تبدیل خواهد شد و آزمایشگاه های ابتدایی برای این مهم فراهم شده است.
وی وجود گونه های مختلفی همچون کبر، آجی قوئوخ و تعداد زیادی از گیاهان دارویی بومی را نشان ضرورت توجه اساسی به بخش پژوهش گیاهان داروئی در دشت مغان دانست و افزود: در صورت اختصاص اعتبار لازم مرکز تحقیقات گیاهان داروئی مغان به زودی آغاز به کار می کند.
بی شک این استان با دارا بودن طبیعتی متنوع، انواع گونه های گیاهان داروئی را در دل خود جای نهاد و اگر توسعه پرورش این نوع گیاهان مورد توجه قرار گیرد، قطعا آینده ای درخشان در پی خواهد داشت. انتظار از متولیان و همچنین شرکت های دانش بنیان توجه اساسی به این بخش و معرفی استان اردبیل به عنوان قطب گیاهان داروئی در کشور است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید