راه و آب، دغدغه عشایران گرمی مغان

http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/753/7.jpg

آزادلو : عشایر اردبیل با نزدیک به ۱۳ هزار خانوار در مناطق مختلف استان حضوری فعال داشته و نقش مهمی در تولیدات دامی و صنایع دستی ایفاء می کنند. در این میان دشت مغان به عنوان یکی از مناطقی که عشایر از طوایف مختلف بخصوص شاهسون ها را در خود جای داده است از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
جامعه عشایری علی رغم دغدغه های اساسی که دارد، یکی از منابع اصلی تولید فرآورده های لبنی و گوشتی به صورت ارگانیک است که بازار هدف بالایی نیز دارد. اما در کنار این ظرفیت و قابلیت های عدیده عشایران منطقه مشکلاتی همچون نبود آب شرب پایدار و راه ارتباطی مناسب باعث نگرانی از آینده جامعه عشایری شده است.
پایین بودن سطح بهداشت و درمان، وضعیت نامناسب راه های عشایری، نبود صنایع تبدیلی در حوزه های مختلف عشایر نشین، پایین بودن شاخص های رفاهی جمعیت عشایری، دور ماندن عشایر از تسهیلات بانکی، خارج شدن محصولات لبنیاتی و گوشتی به خارج از استان و کم برگزار شدن جشنواره های بین المللی عشایری در منطقه از دغدغه های عشایر مغان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

روند رو به پیری جمعیت عشایری مغان
یکی از عشایران شهرستان گرمی مغان گفت: با یک بررسی اجمالی می توان دریافت جامعه عشایری منطقه به علت نبود زیرساخت های لازم رو به پیری رفته و جوان ها از این دیار کوچ می کنند.
قدیرپور در گفت و گو با هشمهری اظهار کرد: جامعه عشایری بدور از هیاهو و جنجال های شهرنشینی با روش سنتی زندگی می کند، اما برای این زندگی برخی زیرساخت هایی همچون، آب، برق و راه مناسب لازم است.
وی تصریح کرد: متأسفانه در فصول سرما با مشکل رفت و آمد و در فصول گرما با مشکل کمبود شدید آب شرب و حتی آب بهداشتی نیز مواجه ایم و انتظار ما از دستگاه های مرتبط توجه اساسی به این خواسته ها است.
این عشایرنشین اهل گرمی به مشکلات آنتن دهی موبایل در نقاط مختلف شهرستان اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلات اساسی ما آنتن دهی موبایل در ییلاق و قشلاقات عشایری است که در زمان های خاص بسیار حائز اهمیت است.
وی اضافه کرد: وقتی مشکل درمانی و یا شرایط بحرانی برای یک فرد یا جامعه عشایری رخ می دهد، با کدام آنتن اپراتور برای درخواست کمک تماس حاصل شود و بخاطر اهمیت این موضوع باید مسئولان اقدامی انجام دهند.

خدمت به عشایران وظیفه همه دستگاه ها است
فرماندار گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: جامعه عشایری در همه عرصه های مختلف خود را به اثبات رسانده اند و خدمت به آن ها وظیفه همه دستگاه های اجرائی و دولتی است.
«ابراهیم امامی» افزود: بیمه اجتماعی و درمانی یک ضرورت برای جامعه عشایری است که باید مورد توجه عشایران و دستگاه های دخیل همچون تأمین اجتماعی و امور عشایری باشد.
وی از توزیع ۶۴ دستگاه پنل خورشیدی میان عشایر گرمی تا بحال خبر داد و گفت: حرکت خوبی که اداره برق و امور عشایری جهت استفاده از انرژِ های نو و کاهش هزینه های زائد برای دولت است و باید نسبت به توزیع میان همه عشایران اقدام شود.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: انتظار می رود شبکه دامپزشکی با حضور مکرر در کنار عشیران و ارسال اکیپ های خود به نقاط مختلف شهرستان که عشایر سکنی می گزینند، نسبت به ارائه خدمات رایگان به این قشر زحمت کش گام بردارند.

تولید سالانه ۱۵۰۰ تن گوشت قرمز توسط عشایر
رئیس اداره امور عشایری گرمی مغان گفت: عشایر این شهرستان سالانه یک هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز و ۴ هزار و ۳۵۰ تن شیر ارگانیک تولید و روانه بازار می ‌کنند.
«نقی حبیبی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: عشایر گرمی مغان یک هزار و ۵۴۱ خانوار دارد که از ۸۳ قشلاق و ۱۸ طایفه تشکیل یافته و در نقاط مختلف شهرستان سکنی گزیده اند.
رئیس امور عشایری گرمی مغان از توزیع ۱۵۰ تن آرد بین عشایر در طول سالجاری خبر داد و افزود: همچنین با کمک دفتر نماینده شهرستان و فرمانداری ۵۰ نفر از عشایر گرمی مغان برای دریافت تسهیلات تکمیل پرونده و به بانک‌های عامل معرفی شدند
وی از استقرار اکیپ های سیا و ثابت این اداره در مان کوچ بهاره در مسیر عبوری عشایران خبر داد و گفت: این اداره حسب وظیفه ذاتی خود نسبت به تهیه و توزیع سبوس دانه دار و سایر ملزومات مورد نیاز بین عشایر متقاضی اقدام می کند.

۵۰ کیلومتر راه عشایری تسطیح شده است
رئیس امور عشایری گرمی مغان گفت: یکی از مشکلاتی که عشایران با آن مواجه هستند، راه ارتباطی است که برای این حل این مهم و تسهیل عبور و مرور در طول سالجاری ۵۰ کیلومتر از راه عشایری تیغ زنی و تسطیح شده است.
حبیبی با بیان اینکه عشایر شهرستان گرمی ۱۸ شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده و ۱۰ جانباز دارد، گفت: عموما در فصل پائیز و زمستان به دلیل افزایش بارش باران و برف راه های ارتباطی عشایری دچار مشکل می شود که سعی می شود در سریعترین زمان نسبت به بازگشایی آن اقدام کرد.
وی به مشکلات موجود در جامعه عشایری در حوزه تأمین آب شرب اشاره کرد و افزود: ۴۰ قشلاقات عشایری شهرستان گرمی مغان به هیچ وجه منابع آبی ندارند و با ۲ تانکر سیار نسبت به آبرسانی آن ‌ها اقدام می‌ شود که گاها به دلیل برخی مشکلات
این مقام مسئول رفع مشکلات و دغدغه های عشایران را منوط به همکاری همه دستگاه های اجرایی دانست و گفت: تنها امور عشایری با اعتبار ناچیزنمی تواند دغدغه این قشر زحمت کش را که در حوزه آب و راه مشکلات اساسی دارند، حل کند و از این رو نیازمند همکاری دستگاه ها هستیم.
جمعیت عشایران با بی توجهی هایی که در طول سالیان گذشته بوده، رو به کاهش و پیری بوده و در آینده ای نه چندان دور چیزی به نام عشایر در منطقه دیده نخواهد شد. ادامه این رویه به بخش عظیم تولید ارگانیک محصولات لبنی و گوشتی ضربه می زند که در این زمینه لازم است راهکار اساسی اتخاذ شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید