نحوه برگزاری عزاراداری ها در شهرستان گرمی شایسته نیست

Image result for ‫صفری گرمی‬‎

آزادلو : امام جمعه گرمی مغان گفت: نحوه برگزاری عزاداری ها و همکاری محلات و دستجات با یکدیگر شایسته مقام والای سرور و سالار شهیدان نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، حجت الاسلام یدالله صفری امروز در سخنرانی میان مردم در مسجد جامع گرمی اظهار کرد: گرچه عزاداری برای امام حسین (ع)از خود کربلا شروع شده و بر آن اهمیت داده شده است، اما عزاداری که امروز بدین صورت انجام می گیرد، نبوده است.

وی با بیان اینکه عزاراداران حسینی باید رفتار و الگوی زندگی خود امام حسین (ع) را سرمشق خود قرار دهند، افزود: امروز گرچه بر کثرت جمعیت عزاداران افزوده شده است و جای خوشحالی است ولی اخلاص در عزاداریها به شدت کاهش یافته است که جای نگرانی دارد.

خطیب نماز جمعه گرمی بیان کرد: یکی از آفت های عزاداری امروز عدم توجه به اخلاص است که از نتایج آن این است که محلاتی که برای خود دستجات عزاداری تشکیل داده اند نه تنها به همکاری با دستجات دیگر آماده نیستند و این خود یک نمونه برای نبود اتحاد میان مسلمانان زمان است.

وی اضافه کرد: در طول عزاداری ها مشاهده شد گاها برخی محلات و دستجات برای تخریب یکدیگر کاری می کنند و یا وقتی محله ای در حال عزاداری است محلات دیگر فقط تماشا می کنند، گویا امام حسین این محله با محله دیگر متفاوت است و عجیب این است که وقتی مداح محله خودشان تمام کرد تمامی افراد خودشان را برداشته وصحنه را ترک می کنند.

حجت الاسلام صفری با انتقاد از برخی دستجات که فقط برای خودنمایی عزاداری می کنند، افزود: افرادی که توان مدیریت خانواده خود را ندارند عزاداری محلات بزرگی را مدیریت می کنند که نتیجه اش از پیش معلوم است و باعث شده فاصله عزاداری خالصانه با عزادری به قصد اظهار وجود از عرش تا فرض است.

وی همچنین با انتقاد از زنان و دخترانی که با آرایش در عزای امام حسین (ع) حضور می یابند، گفت: چرا زنان و دختران ما در مراسم عزاداری با آرایش تند خودنمایی می کنند آیا این هم از ملزومات عزاداری است ؟ مگر زینب حسینش را نداد که ما دین داشته باشیم ؟
امام جمعه گرمی افزود: یکی دیگر از انحرافات این است که عزاداری را از اول محرم شروع می کنیم و در روز عاشورا که تازه مصیبتها شروع می شود خاتمه می دهیم، این در حالی است که روز مصیبت اهل بیت از روز عاشورا شروع می شود.

نظر شما چیست؟

۳ نظر

 1. entezar گفت:

  با تشکر از بیانات امام جمعه محترم
  باید چند نکته را در نظر بگیرم
  ۱-چرا الا چرا زمانی که کار از کار گذشته بعضی بزرگان بفکر عزاداری سالم هستند
  ۲-چرا زمانی که محلات ۵گانه هلال احمر رو از گرمی به کمک ریش سفیدان بازار حذف کردن کسی پاسخ گو نشد۳-چرا امام حسین بازار با امام حسین هلال احمر فرق کنه۴-چرا امسال اداره برق در زمینه روشنایی و خدمات هیچ همکاری نکرد و حتی پول برق رو هم دریافت کرد چرا هلال احمر با جلوی مسجد جامع فرق دارد و هزاران چرای دیگر
  لطفا به سمع و نظر امام جمعه محترم رسانده شود باتشکر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. میثم گفت:

  سخنان امام جمعه محترم کاملاً منطقی وحکیمانه است ،معضل را باید از ریشه خشکاند،همه این مشکلات ناشی از عدم توانائی وکارآئی هیئت های امناء مساجد است ایشان باید اداره اوقاف را موظف کنند که به این بی نظمی هیئت امناء خاتمه دهد.وگرنه رشته کار از دست همه خارج شده است.امام حسین اکنون در دست عزاداران گرفتار شده است وباید نجاتشان داد. عزاداری های امام حسین در شهر ا رفته رفته اصالت ومعنویت واثرگذاری اش را ازدست می دهد.ازدلالی برای چاپیدن مردم به جیب مداحان گرفته تا طوق گردانی وعدم رعایت اخلاق و…هشداری است برای همه دلسوزان البته ریشه همه این معضلات برمی گردد به هیئت امناءمساجد که هیچ اهلیت وصلاحیتی ندارند ،متاسفانه اداره اوقاف هیچ اقدامی نسبت به ساماندهی آنها نمی کند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ناشناس گفت:

  انصافا جای تامل دارد شاید به خودمون بیایم و سال بعد متحد و یک دل برای امام حسین ( ع ) عزاداری کنیم
  قابل توجه هییت امنای محترم مساجد و تکیه ها

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید