طرح هادی روستایی و نقش آن در مهاجرت معکوس

Image result for ‫طرح هادی‬‎

آزادلو : با گذشت بیش از دو دهه از آغاز اجرای طرح های هادی در نواحی روستایی کشور و صرف هزینه های زیاد در مراحل مختلف تهیه و اجرای آن، هنوز شاهد برخی کاستی های اساسی هستیم. کمبود اعتبارات برای اجرای طرح ها، نبود نظارت برای اجرای دقیق و نبود انظباق طرح ها با فضای روستایی از جمله مشکلاتی است که کارشناسان به طرح های هادی وارد می کنند.
اردبیل به واسطه جمعیت عظیم روستایی با مقوله طرح هادی بیش از سایر استان ها درگیر بوده و اجرای صحیح آن در روند توسعه استان بسیار موثر است. در طرح هادی روستایی اهداف زیادی دنبال می‌شود که از جمله آن ایجاد زمینه توسعه و عمران روستایی، تامین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات مختلف و غیره است.
با توجه به تعداد روستایی شهرستان گرمی مغان، اجرای طرح هادی در این مناطق به عنوان یکی از طرح های مهم و اساسی به شمار می آید که در مهاجرت معکوس نیز حائز اهمیت است. اما کمبود اعتبارات از یک سو و مشکلات اجرای طرح هادی در میان روستاهای دشت مغان باعث شده این پروژه آنطور که باید و شاید خودنمایی نکند.

بی توجهی به روستاهای کم جمعیت در اجرای طرح هادی
یکی از اهالی بخش انگوت در این زمینه به همشهری گفت: در اجرای طرح هادی عمدتا روستاهای با جمعیت بالا در اولویت قرار داده می شود و روستاها کم جمعیت از این نعمت بی بهره اند.
«جعفر سمیعی» افزود: شهرستان گرمی مغان بیش از ۳۰۰ روستا دارد که عمدتا کوچک و کم جمعیت هستند و سیاست اتخاذ شده در حوزه طرح هادی باعث می شود این روستاها به مرور خالی از سکنه شوند.
وی با انتقاد از کوتاهی بنیاد مسکن در شن ریزی معابر روستاهای کوچک شهرستان، تصریح کرد: اقداماتن خوبی برای عمران روستاهای بزرگ شهرستان انجام شده، اما نباید در این زمینه جزیره ای عمل شود.
این روستائی اهل گرمی مغان گفت: انتظار ما از مسئولان نگاه همه جانبه به شهرستان است و قطعا اگر ظرفیت همه روستاهای شهرستان بررسی شود، می توان دریافت تعداد زیادی از روستاهای کوچک قابلیت های منحصر به فردی دارند که سبب رونق کل منطقه می شوند.

لزوم اجرای طرح هادی با رویکرد گردشگری
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: در اجرای پروژه های طرح هادی لازم است به توسعه گردشگری روستاها با حفظ ظاهر سنتی و تاریخی اهمیت داده شود.
«سید حمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمینه توسعه روستاها و خدمات رسانی به مردم نیازمند به خصوص در حوزه اجرای طرح هادی نقش مهم و تأثیرگذاری ایفا می کند.
وی با بیان اینکه انتخاب برخی از روستاها به عنوان منطقه نمونه گردشگری حرکت خوبی است، افزود: ما اکنون شاهد هستیم طرح هادی روستای اوماسلان به واسطه گردشگری بودن آن اقدامات خوبی انجام شده و امید می رود این رویه ادامه داشته باشد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: انتظار ما از بنیاد مسکن الزام پیمانکاران طرح هادی برای استفاده از مصالح بومی و نیروهای کاری بومی با صراحت در قرارداد است تا از این طریق به کسب و کار و اقتصاد شهرستان رونق داده شود.

اجرای طرح هادی در ۲۱ روستای شهرستان
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گرمی مغان گفت: در طول سالجاری در ۲۱ روستای شهرستان عملیات اجرای طرح هادی توسط پیمانکاران مختلف که عمدتا بومی بودند، اجراء شده است.
«محمدعلی رحیمی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: از این تعداد پروژه ها، طرح هادی تعداد زیادی روستا به اتمام رسیده و اکنون در روستای درمانلو و چند روستای دیگر شهرستان با سرعت مطلوب در حال انجام است.
وی با بیان اینکه با پروژه های در دست اجرا شاهد تحول اساسی در حوزه عمران روستایی شهرستان گرمی هستیم، افزود: پروژه های طرح هادی توسط بنیاد مسکن در فصل کاری بصورت کارگاه های عمرانی فعال در بیست ویک روستای شهرستان در حال انجام است.
این مقام مسئول بیان کرد: و این حجم از اقدامات انجام یافته در طول سال های گذشته بی سابقه ترین فعالیت عمرانی روستایی در سطح شهرستان است که با برنامه ریزهای مدون و پیگیری جدی واستفاده از منابع اعتباری مختلف برای پیشبرد عمران وآبادانی روستاهای شهرستان در دستور کار قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: هم اکنون عملیات آسفالت ریزی به معابر روستای تکانلو بنه در حال انجام است و که با اجرای عملیات قیر پاشی وآسفالت معابر اصلی داخل این روستاها، مشکلات ترددی از راه شنی داخل روستا که نقطه اتصال شهر انگوت به گرمی نیز هست، حل می شود.

مهاجرت معکوس به روستاها با توسعه و عمران
رئیس بنیاد مسکن گرمی همچنین گفت: با اجرای پروژه های طرح هادی با حجم بالا ظرف یکسال اخیر شاهد رشد وشکوفایی روستاهایمان هستیم بطوریکه در تعدادی از روستاهای شهرستان مهاجرت معکوس انجام شده است.
رحیمی از تدوین سند چشم انداز توسعه روستایی با همکاری دهیاری‌ها خبر داد و گفت: این سند هم اککنون در حال تدوین بوده و بعد از پایان عملیاتی خواهد شد که قطعا در توسعه روستاهای منطقه موثر خواهد بود.
وی با بیان اینکه سال ۹۶ سال سازندگی روستایی در‌گرمی بود، افزود: حرکت های اساسی در حوزه عمران روستایی انجام شده و ادامه خواهد داشت که با بررسی های صورت گرفته در مهاجرت معکوس نیز نقش اساسی داشته است.
اجرای طرح هادی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاهای شهرستان، به کلی چهره روستاها را دگرگون کرده و علاوه بر ساماندهی بافت، منجر به تمیزی و پاکیزگی محیط روستاها نیز شده است. با توجه به این مهم ضروری است دولت در تخصیص اعتبار به این حوزه به ویژه روستاهای هدف گردشگری بیش از پیش اهمیت دهد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید